ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 345
                                               

Panairi i librit "Tirana 2010"

Panairi i librit "Tirana 2010" u çel me 1 nentor deri me 15 nentor 2010 ne Pallatit e Kongreseve ne Tirane dhe ishte panairi i 13-te i librit shqip, organizuar nga Shoqata e Botuesve Shqiptare.

                                               

Panairi i librit "Tirana 2011"

Panairi i librit "Tirana 2011" u zhvillua ne datat 9 - 13 nentor 2011 ne ambientet e Pallatit te Kongreseve ne Tirane, organizuar nga Shoqata e Botuesve Shqiptare. Ne kete panair moren pjese rreth 100 shtepi botuese te librit shqip. Ky ishte pana ...

                                               

Panairi i librit "Tirana 2012"

Panairi i librit "Tirana 2012" u hap me 14 nentor 2012 me rastin e 100-vjetorit te Pavaresise. Ky ishte panairi i pesembedhjete i librit shqip, ne te morren pjese rreth 150 shtepi botuese dhe ente te tjera qe kane te bejne me librin, te ardhura n ...

                                               

Panairi i librit "Tirana 2013"

Panairi i librit "Tirana 2013" u zhvillua ne datat 13-17 nentor 2013 ne ambientet e Pallatit te Kongreseve ne Tirane. Ky ishte panairit i 16-te i librit shqip ku moren pjese rreth 100 ekspozues, shtepi botuese vendase te huaja, institucione te ar ...

                                               

Panairi i librit "Tirana 2014"

Panairi i librit "Tirana 2014" u zhvillua ne datat 12-16 nentor 2014 ne ambientet e Pallatit te Kongreseve ne Tirane. Ky ishte panairi i 17-te i librit shqip. Organizimi i tij ishte ngjarja me e madhe kulturore ne pasqyrimin e veprimtarise libror ...

                                               

Panairi i librit "Tirana 2015"

Panairi i librit "Tirana 2015" u zhvillua ne datat 11-15 nentor 2015 ne ambientet e Pallatit te Kongreseve ne Tirane. Ky ishte panairi i 18-te i librit shqip qe u zhvillua nga Shoqata e Botuesve Shqiptare.

                                               

Panairi i librit "Tirana 2016"

Panairi i librit "Tirana 2016" ishte panairi i 19-te i librit shqip qe u zhvillua nga Shoqata e Botuesve Shqiptare. Ky panair u zhvillua ne datat 9-13 nentor 2016 ne ambientet e Pallatit te Kongreseve ne Tirane.

                                               

Panairi i librit "Tirana 2017"

Panairi i librit "Tirana 2017" u zhvillua ne datat 15-19 nentor 2017 dhe u organizua nga Shoqata e Botuesve Shqiptare ne bashkepunim me Ministrine e Kultures te Shqiperise. Kjo ishte hera e 20-te e panairit te librit shqip.

                                               

Panairi i librit "Tirana 2018"

Panairi i librit "Tirana 2018" u zhvillua ne datat 14-18 nentor 2018 dhe ishte panairi i 21-te i librit shqip qe u zhvillua ne qytetin e Tiranes. Panairi i Librit shqip, si zakonisht, ishte nje ngjarje e rendesishme kulturore per boten shqiptare, ...

                                               

Panairi i librit "Tirana 2006”

Panairi i librit" Tirana 2006” u zhvilluar nga 1-8 nentor ne mjediset e Qendres Nderkombetare te Kultures ne Tirane. Ky ishte panairi i 9- te i librit dhe ku paraqiten botimet e tyre rreth 120 shtep botuese ne gjuhen shqipe.

                                               

Panairi i librit "Tirana 2019”

Panairi i librit" Tirana 2019” u hap me 13 nentor ne Pallatin e Kongreseve ne Tirane dhe ky ishte edicioni i 22-te i tij. Ne te morren pjese rreth 100 shtepi botuese nga te gjitha trevat shqipfolese. Panairi i librit" Tirana 2019” u mbyll ne date ...

                                               

Panairi i Librit në Tiranë

Panairi i Librit ne Tirane eshte nje panair i pervitshem kushtuar librit qe mbahet ne Tirane, Shqiperi. Ky panair mbeshtetet nga Ministria e Kultures, Rinise dhe Sporteve ndersa organizohet nga Shoqata e Botuesve Shqiptare. Panairi i pare i libri ...

                                               

Panairi kombëtar i librit në Fier

Ne qytetin e Fierit ne Shqiperi zhvillohet qe nga viti 2014 Panairi i Librit, i cili organizohet nga Fondacioni Kulturor" Harpa’’ dhe mbeshtetet nga Ministria e Kultures, Bashkia Fier, Drejtoria Arsimore Rajonale, Fier, Biblioteka Publike" Driter ...

                                               

Hansel dhe Gretel

Hansel dhe Gretel nje perralle e njohur gjermane e regjistruar nga Vellezerit Grim dhe botuar ne 1812. Hansel dhe Gretel jane vella dhe moter qe u rrembyen nga nje shtrige kanibaliste qe jeton ne nje pyll ne nje shtepi te ndertuar me xhenxhefil, ...

                                               

Hirushja (përrallë)

Hirushja, eshte nje perralle popullore qe misheron nje element mitik te shtypjes se padrejte dhe shperblimit triumfues. Mijera variante jane te njohura ne te gjithe boten. Personazhi i titullit eshte nje grua re qe jeton ne rrethana fatkeqe, te c ...

                                               

Akalkulia

Akalkulia eshte nje demtim i fituar ne te cilin njerezit kane veshtiresi ne kryerjen e detyrave te thjeshta matematikore, te tilla si mbledhja, zbritja, shumezimi dhe madje thjesht duke mos qene ne gjendje te thone se cili prej dy numrave eshte m ...

                                               

Dislalia

Dislalia do te thote veshtiresi ne te folur per shkak te defekteve strukturore ne organet te folurit. per shembull; sigmatizmi: i cili eshte shqiptim i gabuar i tingujve sibilant per shembull "Th" e shprehur si "S" dhe rotacizmi: ne te cilen shkr ...

                                               

Dispraksia

Dispraksia eshte nje çrregullim i zhvillimit te koordinimit e njohur gjithashtu edhe si çrregullim i zhvillimit te koordinimit motorik dispraksia zhvillimore ose thjesht dispraksia, eshte nje çrregullim kronik neurologjik qe fillon ne femijeri. G ...

                                               

Shkolla shqipe e Boboshticës

Shkolla shqipe e Boboshtices eshte nga me te vjetrat ne Shqiperi, ajo eshte hapur ne vitin 1916 dhe ne ate kohe numeronte 35 nxenes. Tre vite me pare kjo shkolle e ciklit 9 vjeçar numeronte mbi 200 nxenes, ndersa tashme ajo ka mbetur vetem me 1 n ...

                                               

Shkolla e mesme Dhaskal Todhri

Shkolla e mesme "Dhaskal Todhri" eshte gjimnazi me i vjeter ne qytetin e Elbasanit i cili u formua ne vitin 1960 si rezultat i bashkimit te disa shkollave te mesme. Kjo shkolle eshte gjimnazi me i madh ne Elbasan ku zbatohet prejekti Pilot nga Mi ...

                                               

Filialet e Shkollave të Larta

Filialet e Shkollave te Larta institucione mesimore-edukative dhe shkencore ku pergatiten specialiste te larte pa shkeputje nga puna, qe hapen ne rrethet e vendit. Ne rrethet ku ka shkolla te larta me shkeputje nga puna, filiali bashkohet ne keto ...

                                               

Gjimnazi "Kuvendi i Arbërit" Ferizaj

Ky gjimnaz eshte themeluar ne vitin 1967. Ne vitin e pare te veprimit si gjimnaz me 7 paralele. Gjate historise se tij ky gjimnaz disa here ka pesuar ndryshime ne strukturen organizative dhe permbajtesore. Nje kohe ishte shendrruar ne Qender shko ...

                                               

Shkolla e Mesme "Asim Zeneli”

Gjimnazi i Gjirokastres u themelua me 5 nentor 1923, i cili ishte nje nga shkollat e para te arsimit te mesem te pergjithshem ne Shqiperi, ku studionin nxenes pa dallim feje, seksi e krahine.

                                               

Gjimnazi i parë në Berat

Gjimnazi i pare ne Berat eshte hapur me 24 gusht 1898 ne gjuhen shqipe. Ai kishte 146 studente, gjashte prej te cileve ishin vajza. Gjimnazi u ngrit me ndihmen dhe asistencen e shoqates "Bashkimi".

                                               

Gjimnazi Zenel Hajdini

jimnazi "Zenel Hajdini", eshte shkolle e mesme shqiptare ne Gjilan, Kosove. Deri ne tetorin e 2013-s, pati drejtimet: matematike-informatike, natyror, shoqeror, gjuhesor dhe te pergjithshem. Por prej ati viti, ekzistojne veç drejtimet: natyror dh ...

                                               

Kosova (shkolle)

Shkolla Kosova ka qene nje shkolle fillore dhe ushtrimore prane rruges se Elbasanit ne qytetin e Tiranes. Ne kete shkolle i kane nisur shkrimin e kendimin shume kuadro te shquara te Shqiperise. Kjo shkolle u rindertua komplet dhe u zjerua nga nje ...

                                               

Medreseja e Korçës

Medreseja e Korçes "H. Abdullah Zemblaku" eshte nje shkolle e hapur ne vitin 2009, ne qytetin e Korçes, Shqiperi, konform ligjit ne fuqi, ne lidhje me Komunitetin Mysliman te Shqiperise pjese e Fondacionit SEMA.

                                               

Shkolla Partizani

Shkolla Partizani ndodhet ne Tirane ne trekendeshin qe krijohet nga prerja mes tri rrugeve: rruges se Dibres, rruges" Tafaj” dhe rruges Shinashi Dishnica, ndodhet sot ndertesa e shkolles se mesme te pergjithshme" Partizani”. Pika qendrore orientu ...

                                               

Qazim Turdiu (shkolle nëntvjeçare)

Shkolla u ndertua ne vitin 1995, dhe mori emrin e matematikanit shqipetar Qazim Turdiu. Eshte ndertuar me nje synim per te qene nje shkolle moderne dhe keshtu ndodhi. Ajo shkolle mban nxenes te shquar dhe te edukuar mire.

                                               

Shkolla "E Kuqe"

Shkolla nentevjeçare "Shkolla e Kuqe" eshte nje shkolle e sistemit nentevjeçar ne Tirane dhe nje nga shkollat me te vjetra te Tiranes. Shkolla ndodhet ne krah te rruges "Qemal Stafa", ne disa nga lagjet tradicionale te kryeqytetit shqiptar.

                                               

Shkolla "Mihal Grameno" (Tiranë)

Sot Shkolla "Mihal Grameno" eshte nje institucion arsimor 9-vjeçar ne Tirane ne rrugen "Mihal Grameno". Drejtoresha aktuale e shkolles eshte Violeta Lleshi. Ajo e ka drejtuar shkollen per 4 vite. Ne vitin shkollor 2018-2019 shkolla ka marre pjese ...

                                               

Shkolla "Sabaudin Gabrani" - Tiranë

Shkolla "Sabaudin Gabrani" eshte nje institucion arsimor ish 8-vjeçar, dhe sot 9-vjeçar ne Tirane.Ajo gjendet prane kryqezimit "21 dhjetori",dhe eshte nje nder shkollat me prestigjoze te Tiranes dhe Shqiperise.Aktualisht,drejtoreshe e ketij insit ...

                                               

Shkolla e mesme "Sami Frashëri"

Shkolla e mesme "Sami Frasheri" eshte nje shkolle e mesme e pergjithsme 3-vjeçare, e ndodhur ne pjesen veri-lindore te qendres se Tiranes.Ai njihet si nje nga gjimnazet me te mire dhe me 1690 nxenes dhe 87 mesues me te medhenj te Shqiperise. Si c ...

                                               

Shkolla e Mesme Artistike "Prenkë Jakova"

Me 18 janar 1961 u hap ne Shkoder, Shkolla 8-vjeçare e Muzikes. Kjo u be e mundur me perpjekjet e vazhdueshme te muzikanteve te mirenjohur te qytetit, Ndoc Shllaku e Gjon Kapidani etj. me mbeshtetjen e kompozitorit Prenke Jakova, qe kerkoi te ruh ...

                                               

Shkolla e Muzikës "Prenk Jakova" (Prishtinë)

Shkolla e Muzikes "Prenk Jakova" eshte njera nder institucionet me te vjetra te muzikes jo vetem ne territorin e komunes se Prishtines por edhe me gjere.

                                               

Shkolla e Vizatimit

Shkolla e Vizatimit ishte e para shkolle arti ne Shqiperi. U çel ne Tirane me 1932 me nismen e A. Kushit, O. Paskalit dhe A. Buzes, duke kurorezuar perpjekjet e forcave perparimtare per te vene hazat e arteve figurative profesioniste kombetare dh ...

                                               

Shkolla nëntëvjeçare "Fan Noli"

Shkolla nentevjeçare "Fan Noli" eshte nje shkolle e sistemit nentevjeçar ne Tirane dhe nje nga shkollat me te njohura te Tiranes. Ajo gjendet prane qendres se kryeqytetit me nje siperfaqe rreth 3050 m².

                                               

Shkolla Normale në Shkodër

Shkolla Normale ne Shkoder u hap me 27 mars te vitit 1917: Kjo shkolle ne ate kohe organizoi edhe kurse pedagogjike ku pergatiteshin mesuesit e pare per fshatrat e Shkodres dhe Krujes.

                                               

Shkolla Teknike Ekonomike në Tiranë

Shkolla eshte çelur ne vitin 1947 me emrin "Teknikumi Ekonomik". Ne ato vite ajo i sherbeu sistemit te ekonomise se centralizuar qe sherbeu ne Shqiperi deri ne vitet 90. Shkolla ka qene katervjeçare dhe ka pasur specialitete te ndryshme te profil ...

                                               

Shkolla Tregtare e Vlorës

Shkolla Tregtare e Vlores Shkolle e mesme profesionale, çerdhe e levizjes patriotike e revolucionare. U hap ne Vlore me 8.11.1924. Kjo shkolle u shnderrua ne nje çerdhe te levizjes patriotike e revolucionare. Fryma e traditave patriotike te qytet ...

                                               

Shkolla nëntëvjeçare "Edith Durham"

Shkolla" Edith Durham” eshte krijuar ne vitin 1945 me emrin" 11 janari” dhe eshte nje nder shkollat me te vjetra ne qytetin e Tiranes. Ajo ndodhet ne zonen e Tiranes se Re dhe gjithmone eshte cilesuar nder institucionet me te respektuara te eduki ...

                                               

Shkollat e mesme artistike

Shkollat e mesme artistike Institucione arsimore te mesme profesionale 4-vjeçare mbi bazen e shkolles tetevjeçare, qe kane permbajtje dhe strukture sipas specialiteteve: arte figurative, instrumentiste, kengetare, balet. Pergatisin talente te rej ...

                                               

Shkollat e mesme industriale

Shkollat e mesme industriale Institucione arsimore te mesme profesionale me afat katervjeçar per specialitete te ndryshme si: mekanik i pergjithshem, teknolog, riparues axhustator, motorist gjenerik, mekanizator i bujqesise, elektrik, elektronist ...

                                               

Shkollat e mesme mjekësore

Shkollat e mesme mjekesore Institucione arsimore te mesme profesionale, me afat katervjeçar, qe pergatisin nxenesit me aftesi teorike e praktike per te punuar ne institucionet shendetesore te gjitha kategorive, si dhe per te ndjekur shkollen e la ...

                                               

Shkollat e mesme mjekësqre

titulli i artikullit eshte shkruar gabim. U zvendesua me Shkollat e mesme mjekesore Shkollat e mesme mjekesore Institucione arsimore te mesme profesionale, me afat katervjeçar, qe pergatisin nxenesit me aftesi teorike e praktike per te punuar ne ...

                                               

Shkollat e mesme pedagogjike

Shkollat e mesme pedagogjike Institucione arsimore te mesme profesionale mbi bazen e shkolles 8-vjeçare, me afat 4-vjeçar, qe pergatitin edukatore per kopshtet e femijeve dhe kontingjente per institutet e larta pedagogjike per degen e mesuesve te ...

                                               

Shkollat e Mesme Teknologjike

Shkollat e Mesme Teknologjike institucione arsimore te mesme profesionale 4-vjeçare, mbi bazen e shkollave 8-vjeçare. Sh. e M. T. i pergatisin nxenesit me formimin kulturor e shkencor te pergjithshem dhe me aftesi teorike e praktike per te punuar ...

                                               

Shkollat e mesme të arsimit të përgjithshëm

Shkollat e mesme te arsimit te pergjithshem Institucione arsimore te mesme te arsimit te pergjithshem me afat katervjeçar, te ngritura mbi bazen e shkollave tetevjeçare. Pergatisin nxenesit me formim te pergjithshem ideologjik, shkencor e politek ...

                                               

Shkollat e Mesme të Mjeshtërisë Sportive

Shkollat e Mesme te Mjeshterise Sportive institucione arsimore te mesme profesiorale me afat katervjeçar per specialitete si: futboll, atletike dhe gjimnastike, te ngritura mbi bazen e shkolles tetevjeçare. Ne keto shkolla nxenesit pranohen me ko ...

                                               

Shkollat e Ulëta Profesionale

Shkollat e Uleta Profesionale institucione arsimore 1-2 vjeçare, mbi bazen e shkolles tetevjeçare, qe sherbejne per pergatitjen e puneroreve te rinj te kualifikuar per profile te cakraara per industrine, ndertimin, bujqesine, ushqimin social etj, ...