ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 337
                                               

Toyota

Toyota Motor Corporation, ose thjesht njohur si Toyota, eshte korporate shumekombeshe japoneze, e dyta ne bote qe prodhon; vetura, kamione, autobuse dhe robote. Qendra e kompanise gjendet ne Toyota, Aichi, Japoni.

                                               

Acura

Acura eshte nje marke, qe nga viti 1986 nga prodhuesi veturave japonez Honda ne Ameriken Jugore dhe Hongkong per automobile luks dhe veçanerisht per modele sportive perdoret. Ky artikull ne lidhje me Automobili eshte i cunguar. Mund te ndihmoni W ...

                                               

Aston Martin

Aston Martin Lagonda Limited eshte prodhues Britanik i makinave te luksit, sportive dhe grand tour. U themelua me 1913 nga Lionel Martin dhe Robert Bamford. Firma ne fillim u lidh me makinat e luksit grand tour ne vitet 1950 dhe 1960, dhe me kara ...

                                               

BMW

Bayerische Motoren Werke AG, shqip: Fabrika Bavareze e Motoreve, eshte nje prodhues gjerman i automobileve dhe motoçikletave. Kompania eshte themeluar ne vitin 1916 si nje prodhues i motoreve te aeroplaneve. Prodhimin e motoreve te aeroplaneve e ...

                                               

Bugatti

Automobiles Ettore Bugatti ishte nje prodhues Francez makinash te performances se larte, themeluar ne vitin 1909 ne qytetin e atehershem Gjerman Molsheim, Alsace nga Italiani Ettore Bugatti. Makinat Bugatti njiheshin per bukurine e dizenjimit dhe ...

                                               

Bugatti Automobiles

Bugatti Automobiles S.A.S. eshte prodhues Francez i automobileve te luksit me performance te larte dhe eshte pjese e Volkswagen AG, me zyrat kryesore dhe linjen e montimit ne Molsheim, Alsace, France. Volkswagen e bleu marken e Bugatti ne qershor ...

                                               

Cadillac

Cadillac u formua nga punetoret e lene jashte kompanise Henry Ford Company kur Henry Ford se bashku me aksionere te tjere kyç u largua duke bere qe kompania e tij te shkrihej. Cadillac-u quajt keshtu per shkak te eksploruesit Francez te shekullit ...

                                               

Ferrari

Ferrari S.p.A. eshte nje prodhues automjetesh sportive me baze ne Maranello, Itali. Themeluar ne 1929 nga Enzo Ferrari, si Scuderia Ferrari, ne fillim merrej vetem me prodhimin dhe sponsorizimin e makinave te garave ndersa prodhimi i pare i makin ...

                                               

Fiat Group Automobiles

Kompania lindi ne 1 shkurt 2007 ne zevendesim te paraardheses Fiat Auto S.p.A. per projektim, prodhim dhe shitje te veturave me marken Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Fiat Professional dhe Abarth. Fiat Group Automobiles FGA perfshin edhe markat tashme ...

                                               

Ford Motor Company

Ford Motor Company eshte kompani amerikane qe prodhon makina. Kjo kompani mban emrin e themeluesit te saj, Henry Ford. Makina e pare nga Ford u prodhua ne vitin 1908, dhe modeli i saj ishte Model T. Edhe prodhuesit e makinave Mercury, Lincoln, Vo ...

                                               

GAZ-Uzina e Automobilave Gorkovskij

GAZ-Uzina e Automobilave Gorkovskij, eshte uzine ruse per prodhimin e automjeteve nga Nizhni Novgorod e cili filloi prodhimin ne vitin 1931. Ne kete uzine u prodhuan kamiona dhe vetura, disa prej modeleve u perdoren shume ne Shqiperi.

                                               

General Motors

General Motors Company, e njohur gjithashtu edhe si GM, eshte nje prodhues amerikan automobilash me zyra qendrore ne Detroit, Michigan. Per nga shitjet, GM renditet e para ne SHBA dhe e dyta ne bote per vitin 2008. GM renditej e treta per sa i pe ...

                                               

Golf 4

Golf 4 apo "VW Golf Mk4" eshte nje seri automobilash te modelit Golf te prodhuesit ne Gjerman, Volkswagen. Golf 4 e pasoi serine Golf 3 te modelit Golf. Viti i fundit i prodhimit te kesaj serie ka qene viti 2004 per tu pasuar nga seria me re Golf ...

                                               

Honda

Honda Motor Co. Ltd., ose thjesht njohur si Honda eshte prodhues japonez i veturave, kamioneve, motoreve, skutereve dhe roboteve. Kompania Honda me shume mund te radhitet ne grupin e kompanive per prodhimin e elektrik te motoreve se sa ne te prod ...

                                               

Lamborghini

Automobili Lamborghini S.p.A. eshte nje prodhues veturave italiane, qe nga viti 1964 vetura sportive prodhon. Qendra e firmes eshte SantAgata-Bolognese mes Bologna dhe Modena. Ky artikull ne lidhje me Automobili eshte i cunguar. Mund te ndihmoni ...

                                               

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz eshte nje dege nderkombetare e prodhuesit Gjerman Daimler AG, dhe marka perdoret per makinat e luksit, autobuza, dhe kamione. Mercedes-Benz e ka qendren ne Stuttgart, Baden-Württemberg, Gjermani. Emri u degjua per here te pare ne vi ...

                                               

Mercedes-Benz SLR McLaren

Mercedes-Benz SLR McLaren eshte nje nga makinat me te mira dhe me te shtrenjtat ne bote. Ajo prodhohet ne Gjermani. Kjo makine ne fakt eshte Mercedes Benz SL te cilen Mercedesi ka kerkuar ndihme nga McLaren per ta perforcuar kete makine. Makina k ...

                                               

Opel

Adam Opel GmbH eshte nje prodhues automobilash gjerman, e cila qe nga viti 1929 eshte pjese e koncernit General Motors. Qendra eshte ne qytetin gjerman Rüsselsheim.

                                               

Porsche

Dr Ing h. c. F. Porsche AG eshte nje prodhues i automobilash, me seli ne Stuttgart-Zuffenhausen. Kompania ka deget per prodhimin e makinave ne Shtutgart dhe Leipzig. Porsche AG qe nga 2007, eshte nje dege 100 % e Porsche SE Automobil Holding, me ...

                                               

Škoda Auto

Škoda Auto, zakonisht njihet thjesht Škoda, eshte nje prodhues automobilesh me baze ne Çeki. Škoda u be pjese e Volkswagen Group ne 2000. Shitjet e saj globale arriten 939.200 makina ne 2012.

                                               

Subaru

Subaru eshte dega prodhuese e automobileve te konglomeratit japonez te transportit Fuji Heavy Industries, prodhuesi i 22-te ne bote per nga numri i automobileve ne vitin 2012. Subaru njihet per perdorimin e motoreve me cilindra ne pozicion horizo ...

                                               

Simboli i Euros

Simboli i Euros eshte simboli valutor i perdorur per euron, valuten zyrtare te Bashkimit Evropian. Dizajni iu prezantua publikut nga Komisioni Evropian me 12 dhjetor 1996. Kodi nderkombetar tri-shkronjash per euro eshte EUR.

                                               

Kutia e befasisë

Kutia e befasise eshte nje loder per femije qe nga jashte perbehet nga nje kuti me nje manivele. Kur manivela rrotullohet, nje mekanizem i kutise muzikore ne loder luan nje melodi. Pasi te jete bere fiksimi i nje numri te mjaftueshem te koherave, ...

                                               

Lodra

Lodra eshte nje send qe e perdorin zakonisht femijet per te luajtur e per tu argetuar. Materiale te ndryshme, si druri, argjila, letra dhe plastik perdoren per te bere lodra. Shume sende jane prodhuar per tu perdorur si lodra, por edhe mallra te ...

                                               

Matrioshka

Nje kukull matrioshka, e njohur edhe si foleja e kukullave ruse ose kukulla ruse, i referohet nje grupi kukullash prej druri me madhesi te atilla qe futen njera ne tjetren. Emri besohet se vjen nga "Martiosha" ose "Matriona", qe jane emra femrash ...

                                               

Académie française

Académie française {lexo:Akademia françeze} eshte akademi per gjuhen dhe literaturen frenge dhe eshte themeluar me 1635 numrone 40 anetare te zgjedhur dhe jepe dekorata per literature.

                                               

Akademia e Esperantos

Akademio de Esperanto eshte nje organ i pavarur i folesve entuziaste te gjuhes Esperanto qe mbrojne zhvillimin e gjuhes se folur duke e mbajtur ate ne perputhje me Fundamento de Esperanto ne perputhje me Deklaraten e Boulognes. Modeluar disi pas ...

                                               

Akademia letoneze e Shkencave

Akademia e shkences eshte akademia zyrtare e shkences se Letonise dhe eshte nje shoqate e shkenctareve kryesor te shtetit. Akademi u themelua nga Latvian Academy of Science. Ndohet ne Riga. Presidenti i Akademise Letonese te Shkences eshte Ojārs ...

                                               

Akademia Politike

Akademia Politike e Partise Socialiste ose thjesht Akademia Politike eshte shkolla e pare e lidershipit te se majtes moderne ne Shqiperi. Eshte nje akademi e themeluar nga Partia Socialiste e Shqiperise dhe me kontributin e Fondacionit gjerman Fr ...

                                               

Bursa (financiare)

Bursa eshte nje lloj i ndihmes financiare per nje nxenes ose student me qellim te vazhdimit te shkollimit te metutjeshem, shume e caktuar te hollash, qe shteti ose nje kooperative i jep çdo muaj nje nxenesi a nje studenti per te kryer studimet ne ...

                                               

Këshilltarët e doktoraturës

Nje keshilltar i doktoratures eshte anetar i nje fakulteti universitar, roli i te cilit eshte te udheheqe studentet e diplomuar te cilet jane kandidate per doktorature, duke i ndihmuar ata te zgjedhin kursin, si dhe formimin, perpunimin dhe drejt ...

                                               

Mobiliteti akademik

Mobiliteti akademik ka te beje me studentet dhe mesimdhenesit ne arsimin e larte qe shkojne ne ndonje institucion tjeter, brenda ose jashte vendit te tyre, per te studiuar ose per te ligjeruar per nje kohe te caktuar. Mobilitetin akademik e vesht ...

                                               

Shtëpia e Urtësisë

Shtepia e Urtesise ose Bejt ul-Hikmet e njohur gjithashtu edhe si Biblioteka e Madhe e Bagdadit, ishte nje akademi, qender intelektuale dhe biblioteke e madhe abaside ne Bagdad gjate Epokes se Arte Islame. Shtepia e Urtesise u themelua fillimisht ...

                                               

Kolegji komunitar

Nje kolegj komunitar eshte nje lloj institucioni arsimor.Termi mund te kete kuptime te ndryshme ne shtete te ndryshme: shume kolegje kominitare kane nje "regjistrim te hapur" per studentet qe kane mbaruar shkollen e mesme.Termi zakonisht i refero ...

                                               

Punëtoria

Duke filluar me Revolucionin Industrial, punetoria mund te ishte nje dhome, disa dhoma ose nje objekt i cili ofronte mjete ose makinerine e nevojshme per prodhimin ose riparimin e mallrave te prodhuara. Punetorite ishin vendet e vetme te prodhimi ...

                                               

Euro Kolegji

Euro Kolegji eshte nje institucion i akredituar privat i arsimit te larte ne Kumanove, Maqedoni. Programet e studimit jane organizuara ne nivelet bachelor dhe master ne Administrimin e Biznesit me180 ECTS/120 ECTS. Kolegji eshte nje partner zyrta ...

                                               

Kolegji i Oberlinit

Kolegji i Oberlinit eshte kolegj privat i arteve te lira ne Oberlin, Ohio te Shteteve te Bashkuara. Kolegji u themelua si Oberlin Collegiate Institute ne vitin 1835 nga John Jay Shipherd dhe Philo Stewart. Sot ky institucion konsiderohet universi ...

                                               

Kolegji i Troshanit

Kolegji i Troshanit ka qene nje kolegj arsimor i krishtere katolik hapur me 14 qershor 1882 nga françeskanet P. Mariano Pizzochini dhe P. Gian Piero Ferrari.

                                               

Naum Dhimitër Naçi

Naum Dhimiter Naçi i njohur edhe si Nuçi Naçi, ishte" Mesues i Popullit”, atdhetar i shquar i Rilindjes Kombetare Shqiptare, dhe njeri nder drejtoret e" Mesonjtores se Pare Shqipe” ne Korçe.

                                               

Shkolla e Mesme "Jordan Misja" - Shkodër

Shkolla e mesme "Jordan Misja" ne Shkoder eshte themeluar ne vitin 1957, dhe si e tille eshte njeri nga institucionet me te vjetra publike te arsimit te mesem jo vetem ne qytetin e Shkodres por edhe me gjere.

                                               

Thoma Avrami

Thoma Avrami, ishte nje mesues, poet, gazetar dhe aktivist i Rilindjes Kombetare Shqiptare. Gjate jetes se tij ai botoi nje varg gazetash dhe revistash si p.sh. Perlindja Shqiptare, Besa, Vetetima, etj.

                                               

Bachelor

Diploma Bachelor eshte nje diplome universitare e nivelit te pare e leshuar nga Kolegji ose Universiteti pas perfundimit te nje kursi studimi qe zgjat nga tre deri ne shtate vjet. Termi "Bachelor" e ka origjinen ne shekullin e 12-te kur perdorej ...

                                               

Fakulteti

Fakulteti eshte nje institucion i arsimit te larte i cili zakonisht eshte pjese e nje universiteti. Ai perfaqeson nje institucion te posaçem shkollor te studimit ne fusha te ndryshme te nje disipline te caktuar profesionale e shkencore. Vijuesit ...

                                               

Fakulteti Ekonomik i Universitetit të Prishtinës

Fakulteti Ekonomik eshte njesia me e madhe akademike e Universitetit te Prishtines. Prej themelimit ne 1961 si Fakulteti Juridik-Ekonomik e deri me sot, nga ky fakultet kane diplomuar mbi 30000 studente. Fakulteti Ekonomik organizon programe stud ...

                                               

Fakulteti i Bujqësisë dhe Veterinarisë i Universitetit të Prishtinës

Fakulteti i Bujqesise dhe Veterinarise i Universitetit te Prishtines ka keto departamente: Veterinari Bioteknologji ne Zootekni Pemetari - Vreshtari Agroekonomi Prodhimtari Bimore Mbrojte e Bimeve

                                               

Fakulteti i Gjeoshkencave dhe Teknologjisë i Universitetit të Prishtinës

Fakulteti i Gjeoshkencave dhe Teknologjise i Universitetit te Prishtines ka keto departamente: Gjeologjise Teknologjise Materiale dhe Metalurgji Xehetarise

                                               

Fakulteti i Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike i Universitetit të Prishtinës

Fakulteti i Inxhinierise Elektrike dhe Kompjuterike ka keto departamente: Telekomunikacion Automatike Inxhinieri Kompjuterike Elektronike Sistemet Elektroenergjetike Elektroenergjetike Industriale

                                               

Fakulteti i Mjekësisë

Fakulteti i Mjekesise eshte nje institucion i arsimit te larte, ose nje pjese e nje institucioni te tille, i cili i afteson studentet ne fushen e mjekesise si dhe jep nje diplome profesionale per mjeket dhe kirurget. Gradat te cilat jepen nga Fak ...

                                               

Fakulteti i Ndërtimtarisë dhe Arkitekturës i Universitetit të Prishtinës

Fakulteti i Ndertimtarise dhe Arkitektures si njesi akademike e Universitetit te Prishtines eshte institucion publik i arsimit te larte, i cili organizon dhe zhvillon studimet universitare, punen e larte shkencore dhe profesionale. Roli kryesor i ...

                                               

Fakulteti Juridik i Universitetit të Prishtinës

Fakulteti Juridik eshte njesia akademike ne kuade te Universitetit te Prishtines. Fakulteti Juridik ofron programet ne studime Bachelor ne sistemin 4-vjeçar. Ky program eshte reformuar ne vitin 2007 ku nga sistemi 3+2 qe kishte filluar si sistem ...