ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 332
                                               

Shën Pali (kishe)

Kisha Katolike Shqiptare "Shen Pali" ne Rochester Hills afer Detroitit, e kane llogaritur si qendren me te madhe katolike shqiptare ne Amerike dhe si nje nder kishat me te medha ne te gjithe territorin e Amerikes. Ne Amerike ajo mbledh rreth vete ...

                                               

Teofili i Antiokisë

Teofili i Antiokise ose Theophilus u lind ne Siri ne nje vend ne mes te Eufratit dhe Tigrisit, siç thoshte edhe vete, nga prinderit pagane. Euzebi thoshte se ishte ipeshkvi i gjashte i Antiokise. Ky dallohet plotesisht nga Taciani, sepse mesimet ...

                                               

Xhamia e Sulltan Sylejmanit

Xhamia e Sulltan Sylejmanit eshte ndertuar ne vitin 1582 nga sulltani turk Sylejmani i Madherishem. Ajo u shkaterrua nga serbet dhe kroater dhe kroatet. Xhamia ndodhet ne Jajce, Bosnje dhe Hercegovine dhe eshte nje nga xhamite e vjetra ne Ballkan.

                                               

Ati ynë

Ati yne, eshte ndoshta lutja me e mirnjohur ne Krishterim. Perdorimi i lutjes ne krishterim rrjedh nga dy versione te Beselidhjes se Re, njeri ne Ungjillin e Mateut si pjese e diskutimit mbi shtirjen, nje prerje nga "Predikimi ne Mal", dhe tjetri ...

                                               

Besimi apostolik

Besimi apostolik, eshte qendrimi me i hershem i besimit te krishtere. Perdoret gjeresisht nga shumica e kishave te krishtera per qellime liturgjikale dhe katekizmore, zakonisht me shume ne kishat e perendimit, perfshi ketu ritin latin te kishes k ...

                                               

Komboskini

Komboskini eshte fije me shume nyje. Ai eshte mjet lutjeje qe mbahet ne dore. Perdoret nder te krishteret ortodokse. Eshte nje mjet i ngjashem lutjeje si Rruzarja qe perdoret ne Kishen Romano-Katolike.

                                               

Puna e pendimit

Puna e pendimit eshte nje lutje e Kishes Katolike si me poshte: O Zoti im, po me vjen keq me gjithe zemer per te gjitha mekatet qe i kam bere. Se kam bjerre parrizin dhe kam merituar ferrin. Por me fort se te kam fyer Ty, o E mira e pambaruar, qe ...

                                               

Rruzarja

Rruzarja eshte nje mjet i veçante lutjeje e besimtarit katolik. Prejardhja e saj rrjedh nga mesjeta e vone dhe hyri ne perdorim dhe u perhap nga urdheri domenikan ne qindvjeçarin e 16-te, fale Vllaznis Rruzares Shejt. Lutja perbehet nga pese rrad ...

                                               

Alfons Tracki

Dom Alfons Tracki ose Frat Alfons Tracki lindi me 2 dhjetor 1896 ne nje familje, qe ishte shume e ndikuar nga nje tradite luftarake ne Bleischwitz/Bliszczyce me prejardhje polake. Pasi mbaroi studimet teologjike ne Bosnje ne vitin 1920, u transfe ...

                                               

Bernardin Palaj

Bernardin Palaj ka qene frat françeskan, mbledhes folklori dhe shenjtor shqiptar. Shquhet se bashku me P. Donat Kurtin per mbledhjen e folklorit, i cilesuar nga albanologia ruse Agni Desnikcaja "njohesi me i mire i Alpeve". U pranua si shenjtor m ...

                                               

Frano Gjini

Frano Gjini lindi me 20 shkurt 1886 ne Shkoder, Shqiperi - vdiq me 11 mars 1948 ne Shqiperi - shenjtor, filozof, teolog shqiptar. Hapja e procesit dioqezan per lumnimin e tij, u shpall me 10 nentor te viti 2002, nga prefekti i asokohshem i Kongre ...

                                               

Qerim Sadiku

I lindur ne Vuthaj, Mal i Zi, ne 12 shkurt 1919, ishte konvertuar ne katolik dhe ishte martuar me Marije Vaten ne shtator te vitit 1944. U arrestua dhe u burgos ne Shkoder me 3 dhjetor 1945. U denua me vdekje me 22 shkurt 1946. Vdiq 27 vjeç, i pu ...

                                               

Ndre Zadeja

Ndre Zadeja ka qene prift katolik, shenjtor, shkrimtar dhe dramaturg shqiptar. Hapja e procesit dioqezan per lumnimin e tij, u shpall me 10 nentor te viti 2002, nga prefekti i asokohshem i Kongregates per Ungjillezimin e Popujve, kardinali Kreshe ...

                                               

María de León Bello y Delgado

María de León Bello y Delgado lindi ne El Sauzal me 23 mars te vitit 1643 dhe vdiq me 15 shkurt 1731 ne San Cristóbal de La Laguna. Ajo ishte nje murgeshe katolike dhe nje nga mistiket me te medha te gjitha koherave. Lindi ne nje familje te varfe ...

                                               

Meister Eckhart

Meister Eckhart, i njohur edhe si Eckhart von Hochheim, ishte nje teolog, filozof dhe mistik. Lindi prane Erfurtit, ne Thüringen. Quhej mjeshter pasi fitoi titullin akademik ne Paris. Nga fundi i jetes se tij ai u shpall si heretik nga Papa Gjoni ...

                                               

Ortodoksia

Ortodoksia ose drejtebesimi eshte respektimi i besimeve te pranuara sidomos ne fe. Ne krishterim termi perdoret si ne "perputhshmeri me fene e Krishtere" pra ne perputhje me besimet e hershme te Kishes". Shtate Keshillet e Para Ekumenike jane mba ...

                                               

Abramitët (sirian)

Abramitet ishin pjesetare te sektit heretik sirian te krishtere te shekullit IX qe u themelua nga Ibrahimi, i cili mohonte karakterin hyjnor te Krishtit.

                                               

Adventistët

Data e themelimit te fraksionit bazohet ne fillimin e ligjerimit te William Millerit nga New Yorku me 1833 ne kishen baptiste. Ne fillim i thuhej" levizja e Millerit”. Kjo ka lindur si nje levizje mesianiste e cila thekson se Jezusi do te vije se ...

                                               

Akacianët

Akaciane jane quajtur ndjekesit e Acaciusit te Cesareas, patriarkut skizmatik te Konstandinopojes dhe autorit te "Enotico-s" ose, quajtur ndryshe, "Ediktit te Bashkimit", i nxjerre nga perandori Zenon, rreth vitit 482. Doktrina e Acaciusit synont ...

                                               

Baptistët

Keta jane vazhde e puritanisteve angleze. Biblen e vleresojne si themel te besimit dhe te jetes se tyre. Ne fund te shek. XVI komunitetin e tyre e kane llogaritur te pavarur nga kisha shteterore. Keshtu qe, ne mesin e tyre eshte formuar nje njesi ...

                                               

Christadelphians

Christadelphians jane nje dominacion jo-trinitar themeluar ne ShBA ne shek. XIX nga Dr. John Thomas. Ata tani kane anetare dhe Kisha ne mbare boten, te cilat i quajne eklesia. Christadelphians kane nje histori te refuzimit per te sherbyer ne usht ...

                                               

Kisha e Zotit

Themeluesi i ketij fraksioni eshte Herbert W. Armstrong 1893-198?), i cili nen ndikimin e adventisteve dhe te levizjes se izraeliteve te Britanise, kishte nje mendim eklektik. Komuniteti priste Kohen e Fundit dhe llogarine e fundit. Ithtaret e ke ...

                                               

Komuniteti Pfingst

Llogaritet levizje kishtare fetare e shek. XX. Ata levizjen e tyre e llogaritin si" rizgjim per kohen e fundit”. Mbrojne mendimin e inspirimit te shkrimeve te shenjta. Besojne, per autoritetin njemijevjeçar te Jezu Krishtit, i cili se shpejti do ...

                                               

Mennonitët

Pranohet se ky fraksion ka dale ne shesh me ane te rrymes baptiste te levizjeve reformiste. Si dite shpetimi e llogaritin 25 janarin e vitit 1525. Ata preferojne qe te quhen" protestante te lire me te vjeter”. Thone se jane ndjekes te Jezu Krisht ...

                                               

Metodizmi

Levizje protestante e lindur ne Angli ne shek. XVIII. Themelues te saj jane teologet John Wesley dhe vellai i tij Charles. U quajten" metodiste” pasi u perkushtoheshin parimeve dhe kohes se adhurimit te anetareve te" klubit te shenjtoreve” ne Uni ...

                                               

Nestorianët

Nuk posedojme dituri te thella per ate se si eshte perhapur krishterimi ne shtetet e Azise se mesme, si ne Iran dhe ne Mesopotami. Shihet se ne shek. III te e.s., ne Mesopotami paraqitet kisha arameje, sepse ne ato vende jetonin me teper arameje ...

                                               

Puritanët

Puritans apo ishin nje sekt apo grupacion reformatoresh protestant qe dolen nga Kisha Katolike te cilet vepruan ne Angli gjate shekujve XVI dhe XVII, Ky sekt u themelua gjate viteve 1580-1588 pikerisht gjate kohes kur ishte ne ekzil Mbretersha Ma ...

                                               

Ushtria e shpëtimit

Keta vetveten e llogaritin si nje levizje mbifraksionale. Themelimi i saj i dedikohet William Boothit, me origjine angleze. Kurse emri" ushtria e shpetimit” i eshte dhene me 1878. Pas kesaj ata me teper i pervetesonin cilesite ushtarake. Sherbim ...

                                               

Vëllazëria e mbretërisë së Jezu Krishtit

Themeluesi eshte Abram Pozhak. Pozhak ka lindur me 1900 ne Rusi, nga nje familje me origjine hebraike. Pas shpernguljes ne Gjermani eshte interesuar per krishterimin dhe e ka pranuar ate. Me 1935 ne Jerusalem themelon" Unionin hebraik-krishter”. ...

                                               

Kisha katolike në Shqipëri

Kisha katolike romake ne Shqiperi eshte pjese e Kishes ne mbare boten katolike, nen udheheqjen shpirterore te Papas ne Rome. Rreth 10-15 % e popullsise fetare shqiptare eshte katolike - komuniteti i dyte me i madh fetare pas Islamit dhe i treti e ...

                                               

Kisha ortodokse në Shkodër

E para kishe ortodokse ne Shkoder, deri ne fundin e shekullit XVIII ka qene pertej Bunes, ne lagjen e vjeter Kasena, vend ku u paten gjetur rrenojat e kishes se Shen Kollit, ndertuar nga Helena e Serbise. Pergjithesisht, objektet e kultit ne Shko ...

                                               

Bazilika

Bazilika ka qene ne fillim emri i salles ku beheshin mbledhjet per gjyqe dhe mbledhje per biznes ne ndertesa te rendesishme.

                                               

Abdesi

Abdesi nenkupton pastrimin e pjeseve te caktuara te trupit per kryerjen e ibadeteve te ndryshme fetare islame. All-llahu xhele shanuhu e ka bere abdesin kusht kryesor per faljen e namazit.Kete mund ta vertetojme me fjalet e All-llahut xh.sh. ku t ...

                                               

Ezani

Ezani eshte thirrja e cila perdoret per te shpallur kohen e faljes se namazit. Personi i cili therret ezanin quhet myezin. Ezani ka disa fjale dhe shprehje specifike qe recitohen me ze te larte. Anembane botes ezani thirret ne nje gjuhe te perbas ...

                                               

Hadithe mbi faljen e namazit

Me poshte jane te paraqitura disa nga hadithet e Muhammedit rreth faljes se namazit. Çka mendoni, sikur te ishte nje lume para deres se ndonjerit prej jush, ne te cilin do te lahej per çdo dite nga pese here, a do te mbetej ne te ndytesi? Thane: ...

                                               

Hytbe

Hytbja eshte predikim qe i paraprine lutjes. Me kete rast imami ngjitet ne minber dhe nga ai mban fjalimin. Fjalimi mbahet nga imami duke qendruar ne kembe dhe ne te falenderohet Allahu, thuhet shehadeti, degohen salavate mbi Profetin Muhammed, r ...

                                               

Ikameti

Ikameti i referohet thirrjes se dyte, kjo thirrje jepet para se te filloj namazi. Krahasuar me ezanin, ikameti jepet me shpejt. Ikametin ndryshon nga thirrja e pare per namaz, ezanin vetem ne nje vend:

                                               

Kibla

Kibla eshte drejtimi nga duhet te kthehet çdo mysliman per faljen e namazit, qe eshte ne drejtim te Qabes ne Meke. Pjesa me e madhe e xhamive kane te ndertuar mihrabin ne nje qemer qe tregon se ne cilin drejtim eshte Kibla. Te gjithe muslimanet d ...

                                               

Kohët e Namazeve

Kohet e Namazeve i referohet myslimaneve kur i falin namazin. Termi eshte qe myslimani i falin pese kohe te namazeve plus namazi i se premtes. Kohet e namazeve jane standarde ne bote, veçanerisht namazet farz.

                                               

Mesh

Duke i pasur duarte e lagura, duhet te kaloje te gjithe koken, me nje goditje te qellimshme zbrites nga maja e kokes; pastaj gishtat tregues jane vendosur ne kanalin e veshit, ndersa gishti i madh vendoset prapa vesheve; pastaj ferkon perseri dua ...

                                               

Myezini

Myezini eshte personi i caktuar per te thirrur ezanin per çdo namaz. Posti i myezinit eshte me shume rendesi, sepse bashkesia mvaret prej thirrjes se tij per rendin e faljes siç duhet.

                                               

Namazi i Bajramit

Namazi i Bajramit eshte namaz per te perkujtuar dy festat islame. Dy festat islame jane: Fiter Bajrami, qe festohet ne diten e pare te muajit Sheval, muaji i 10-te sipas kalendarit Islam pas Ramazanit. Kurban Bajrami, qe festohet ne diten e 10-te ...

                                               

Namazi i Duhasë

Namazi i Duhase eshte namaz vullentar, ky namaz fillon pak para namazit te drekes. Kur ky namaz fillohet te falet ne fillim te kohes quhet namazi ishraaq. Namazi i duhase ka 100 te mira per ate qe e fal. All-llahu Teale 25 nga keto te mira i jep ...

                                               

Namazi me xhemat

Namazi me xhemat falet ne xhami. Disa njerez duhet te qendrojne ne rreshta pas nje imami drejt kibles. Imami duhet te jete dijetar ose ai i cili ka dituri ose e din permendsh Kuranin. Imami duhet te jete mashkull. Ibn Ebi Omeri ka thene: Sunneti ...

                                               

Nijeti

Nijeti eshte nje koncept islam: qellimi ne zemren e njeriut per te bere nje veper per hir te Zotit. Sipas vepres se Ibn Rexhepit Komente mbi dyzet hadithet e Imam Neveviut: Hadithi #1, veprimet gjykohen sipas qellimeve: "Umer b. el-Hatab transmet ...

                                               

Tehexhudi

Tehexhxhud i njohur si" namazi i nates” eshte namaz vullnetar qe kryhet nga ndjekesit e Islamit. Ky namaz nuk eshte prej namazeve te obligueshme, edhe pse profeti Muhammed e falte rregullisht dhe gjithashtu inkurajonte shoket e tij. Ne shume hadi ...

                                               

Namazi i Tesbihut

Namazi i tesbihut eshte pendimi me i madh i cili behet me te gjithe trupin. Transmetohet nga hazreti Ikrime dhe ai e transmeton nga hazreti Ibni Abbasi se Resulullahu i ka thene keshtu xhaxhait te tij te nderuar ne lidhje me namazin e tesbihut: O ...

                                               

Teshehudi

Hanefite dhe Hanbelite e recitojne teshehudin keshtu: Arabisht: التَّحِيَّاتُ لِلّٰهِ وَالصَّلَوَاتُ وَالطَّيِّبَاتُ، اَلسَّلَامُ عَلَيْكَ أَيُّهَا النَّبِيُّ وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَكَاتُهُ، اَلسَّلَامُ عَلَيْنَا وَ عَلٰى عِبَادِ اللهِ الصَّالِحِ ...

                                               

Kampet e përqendrimit Sinkiang

Kampet e perqendrimit ne Sinkiang, ose i quajtur zyrtarisht Qendrat e Arsimit dhe Trajnimit Profesional nga qeveria kineze, jane kampe perqendrimi qe operohen nga qeveria e Rajonit Autonom te Sinkiangut Ujgur dhe komiteti provincial i Partise Kom ...

                                               

Kurora e Maleve

Kurora e Maleve eshte nje poeme dhe nje drame e shkruar nga Vlladika Petar II Petrović-Njegoš. Njegoshi e shkroi poemen "Kurora e Maleve" ne Cetinje gjate vitit 1846 dhe e botoi ate nje vit me vone. Eshte nje poeme epike e shkruar ne vargje ne fo ...