ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 327
                                               

Hamid Gjylbegu

Hamid ose Hamit Gjylbegu ka qene ushtarak dhe poet shqiptar, poezia te cilit eshte cilesuar perfaqesuese e njefare neo-misticizmi. Pas daljes ne pension u dha pas krijimtarise letrare dhe botoi shume broshura me vjersha lirike, filozofike, per fe ...

                                               

Hasan Sinan Gjostoja

Hasan Sinan Gjostoja, patriot dhe kryengrites. Shoke armeshe me Zylyftar Poden I lindur ne Gusmar te Kurveleshit. Si kryengrites i shkoi ne ndihme Zylyftar Podes ne Melesin. mal i Leskovikut, ku u ndesh ushtria osmane me kryengritesit e drejtuar ...

                                               

Haxhi Aliu

U lind ne Ulqin rreth vitit 1569, por origjinen e kishte nga shqiptaret e Kalabrise. Ne vitet 1587-1593 kreu sherbimin ushtarak ne Forcat Detare osmane. Gjate viteve 1594-1597, vazhdoi studimet ne shkollen ushtarake te Detarise ne Stamboll. Disa ...

                                               

Hilmi Leka

Hilmi Leka ka qene ushtarak shqiptar dhe minister i shtetit shqiptar. U denua me vdekje nga Gjyqi Special me ardhjen ne pushtet te komunisteve.

                                               

Hysen Selmani

Kolonel "Hysen Selmani" me 24 qershor 1928 krijoi "Garden Mbretrore Shqipetare Ky eshte! Hysen Selmani - i cili krijoje per here te pare menjehere pas Krijimit te shtetit te Ri shipetar te 1920 se "Garden Kombetare"

                                               

Ismail Haki Tatzati

Ismail Haki Tatzati ka qene ushtarak i Perandorise Osmane dhe shtetit shqiptar, minister dhe veprimtar i Ballit Kombetar.

                                               

Kadri Cakrani

U lind ne Cakran te kazase se Mallakastres, i biri i Bektash bej Cakranit. Shkollen fillore dhe ate qytetese i ndoqi dhe i kreu ne Berat, deri kur gjate pushtim-administrimit austro-hungarez, i ati me xhaxhane Hajredin beun i mundesojne nje burse ...

                                               

Kol Bib Mirakaj

Kol Bib Mirakaj ka qene arsimtar, pjese e parise se Pukes, nepunes dhe bashkepunetor i administrates se krijuar pas pushtimit italian. Qe krijues i milicise fashiste, minister e sekretar i Partise Fashiste Shqiptare, minister i Brendshem ne qever ...

                                               

Mustafa Aranitasi

U lind me 12 prill 1872 ne Aranitas te kazase se Mallakastres. Ndoqi Akademine Ushtarake ne Stamboll. Ne korrik 1913, duke pasur graden e majorit, ishte njeri nga 4 komandantet e deshtamenteve te vendit qe u formuan nga oficeret holandeze gjate m ...

                                               

Qazim Koculi

Qazim Koculi ushtarak ne marinen osmane, udheheqes ushtarak shqiptar, senator. Koculi ka qene kryeministri me jeteshkurter i Shqiperise, duke qeverisur per vetem 6 ore, me 6 dhjetor 1921. U nderuar nga presidenti i republikes me titullin "Kalores ...

                                               

Qazim Komani

Qazim Komani lindi ne Gjakove me 1895 ne nje familje, e cila gjithmone ishte flijuar per Shqiperine etnike dhe per Flamurin kombetar. I edukuar ne nje familje te urte dhe bujare, Qazim Komani me propozimin e prinderve babait Mehmetit dhe nenes Ru ...

                                               

Sadik Bekteshi

Sadik Bekteshi ka qene pjesemarres i rezistences shqiptare gjate Luftes se Dyte Boterore, komandant i formacioneve partizane, drejtor i Institutit te Kerkimeve Ushtarake.

                                               

Sandër Lleshaj

U lind ne Merkurth te Mirdites me 25 janar 1963. Qendroi ne vendlindje deri ne moshen 14-vjeçare. Sa i takon arsimit ne fushen ushtarake, ai fillon ne periudhen 1978-1985 kur kreu shkollen e mesme ushtarake" Skenderbej” dhe Akademine Ushtarake. N ...

                                               

Skënder Çami

U lind me 1899 ne Mallum te kazase se Filatit, u arsimua ne Greqi dhe mbaroi shkollen e oficereve per artileri. Ne fillim sherbeu si qarkkomandant i Shkodres dhe i Tiranes, me pas u dergua per dy vjet per tu specializuar ne Akademine e Karabinier ...

                                               

Ilir Soba

Deshmori i kombit Ilir Soba u lind ne Gjakove me 28 prill te vitit 1971. Doli nga nje familje intelektuale. I ati, Mazllomi dhe nena Serbezja, mesimdhenes, paten dy djem: Fatosin e Ilirin, si dhe bijen Teuten. Shkollen fillore te mesmen, Iliri i kr ...

                                               

Sylejman Vuçitërna

Sylejman Vuçiterna edhe pse vinte nga familja e Kastrateve, ai gjate tere jetes mbajti mbiemrin e qytetit - Vuçiterna tani Vushtrri. Sylejman Vuçiterna shkollen fillore e mbaroi ne vendlindje, ne gjuhen turke, pasi se ne ate kohe shkolla shqipe e ...

                                               

Mehmet Selim Shahaj

Mehmet Selim Shahaj patriot dorezuesi i Ultimatumit te Vlores I lindur ne fshatin Mallkeq deri me 1905 ben ushtrine ne Turqi Merr pjese ne disa levizje pro shqipatre. Ne vitet 1913-1914 komandant i kalase se Borshit per ta ruajtur ate nga sulmet ...

                                               

Teme Sejko

Teme Sejko Konispol, 25 gusht 1922 - 31 maj 1961 ka qene anetar i Levizjes Nacional Çlirimtare, themelues i çetes Çameria, ushtarak dhe komandant i flotes detare shqiptare dhe i bazes detare ne Durres. U ekzekutua me 1961 se u pandeh te ishte kry ...

                                               

Zija Dibra

Zija Dibra qe ish-oficer e agjitator i xhonturqve, ushtarak, minister i shtetit shqiptar, dhe revolucionar shqiptar i sovjetikeve.

                                               

Ahmet Myftar Pasha

Ahmed Muhatir Pasha lindi ne nje familje turke ne Bursa dhe u shkollua ne kolegjin e ushtrise osmane ne Konstandinopoje Stamboll. Ai u be profesor dhe pastaj u be edhe guvernator i shkolles. Ai e morri titullin e Pashes dhe marshall dhe ne vitin ...

                                               

Hajrulla Fishek

Gjeneral Hajrulla Fishek ishte nje oficer karriere ne ushtrine turke (Kapiten, Akademia e Luftes Osmane, 1904 - rtd. 1945, gjeneralmajor, nensekretar per Ministrine e Mbrojtjes Kombetare.

                                               

Korkut Eken

Korkut Eken eshte oficer turk i trajnuar ne operacione speciale. Ai fitoi fame ne vitin 1981 pasi ai drejtoi nje bastisje per te shpetuar nje aeroplan te sekuestruar nga militantet islamike ne Dijarbaker. Ai u perfshi ne skandalin e Susurlukit, p ...

                                               

Abdurrahman Pasha

Abdurrahman Abdi pashe Arnauti ose Bonati ishte politikan dhe udheheqes ushtarak osman me prejardhje shqiptare, i cili qe bejlerbeu i fundit i krahines se Budinit ne Hungarine e sotme.

                                               

Sylejman pashë Bargjini

Sylejman Pasha u lind ne Bargjin por jetoi ne Mullet, nje fshat ne afersi te Tiranes. Pasi beri nje karriere te shkelqyer si jeniçer deri gjeneral ne lufrat e Perandorise Osmane, u rikthye ne trevat e tij te origjines se bashku me nje Ferman dekr ...

                                               

Zenel Gjoleka

Zenel Gjoleka eshte biri i Hito Gjolekes dhe Sabo Qordukes. Sipas gojedhenes, i ati ishte artizan i punimit drurit, pastaj roje ne qafat e maleve dervenxhi. I vogli i Hitos mbeti jetim pa baba qe 6 muajsh, keshtu qe u rrit nga nena dhe i afermi i ...

                                               

Zogjtë

Zogjte jane kurrizore tetrapode me krahe qe i perkasin klades se dinozaureve. Egzistojne me shume se 10 000 lloje zogjesh, shume te ndryshem si nga ekologjia e tyre po ashtu edhe nga sjellja, secili prej tyre ka nje grup te perbashket te karakter ...

                                               

Akrobatiku i Prishtinës

Akrobatiku i Prishtines, prezenton racen me te avansuar te pellumbave rrotullues ne bote. Sipas Standardeve Evropiane, qe prej vitit 1981 njihet edhe zyrtarisht me emrin" Prishtina Tumbler” qe ne gjuhen shqipe do te thot: Akrobatiku i Prishtines. ...

                                               

Albatrosi

Joelcane is more cool them evry one in this world aid Albatross1.jpg | image_caption = Phoebastria albatrus | regnum = Animalia | phylum = Chordata | classis = Aves | ordo = Procellariiformes | familia = Diomedeidae | familia_authority = G.R. Gra ...

                                               

Bufi

Fluturon pothuajse vetem naten ne kerkim te ushqimit. Eshte shume me i madh ne trup se bufat e tjere te nates, veshet i ka shume te dukshem, ngjyren pergjithesisht te murrme me njolla dhe pulla me te erreta. Ne fluturim, dallon nga sqepi i shkurt ...

                                               

Circaetus

Circaetus, shqiponja e gjarprit, eshte nje gjini e shqiponjave te mesme ne familjen Accipitridae te zogut te pre. Emri i gjinise eshte nga kirkos greket e lashte, nje lloj hauke dhe aetos, "shqiponja". Keto jane kryesisht lloje afrikane, por shqi ...

                                               

Çafka

Çafkat, te njohura edhe si gatat, jane shpende uji, qe kane qafe te gjate e kembe te gjata, sqep te holle dhe nje tufe puplash te zeza ne krye, qe jetojne neper moçale e keneta.

                                               

Gardeline

Gardelina eshte nje zog rreth 12-13 cm dhe nje shtrirje krahesh prej 21-25 cm dhe nje peshe prej 14 deri ne 19 g. Mashkulli nga femra dallohet sepse mashkulli eshte me i gjate, ka nje sqep me te gjate dhe ngjyra e kuqe qe kane ne fytyre e kalon p ...

                                               

Gargulli

Gargulli ose Gargulleshat jane shpende te vogla, te mesme zogje te familjes Sturnidae. Emri "Sturnidae" vjen nga latinishtja per sturnus. Shume lloje aziatike, veçanerisht ato me te medha, quhen mynas, dhe shume specie afrikane jane te njohura si ...

                                               

Grifsha

Grifsha eshte nje lloj shpendi i cili shtrihet ne nje rajon te gjere, duke filluar nga Evropa Perendimore dhe Afrika Veriperendimore e deri ne nenkontinentin indian dhe me tej ne bregun lindor te Azise dhe poshte ne Azine juglindore. Ne te gjithe ...

                                               

Gugashi

Pellumbi gungash ose Gugashi eshte specia me e madhe dhe me e zakonshme e pellumbave evropiane: peshon 460 deri ne 570 gram, madhesia e tyre eshte 75 deri ne 80 cm dhe gjatesia prej 40 deri ne 42 centimetra.

                                               

Gjeli i egër

Shpend shume te medhenj. Meshkujt jane me ngjyre te erret dhe tre here me te medhenj se femrat. Ngjiten ne fluturim me zhurme shume te forte te kraheve. Fluturimet jane te shkurta, te shpejta dhe ne vije te drejte. Gjeli i eger eshte i famshem pe ...

                                               

Gjeraqina

Gjeraqina eshte nje shpend grabitqar me nje gjatesi mesatare prej 49-64 cm ndersa me krahet e hapur gjatesia e saj arrin ne 93-127 cm.

                                               

Gjeraqina e shkurtës

Gjeraqina e shkurtes e njohur edhe si Krahethata zogngrenese, apo zogngrenesi verior, eshte nje shpend i vogel grabitqar i familjes se gjeraqinave. Edhe pse ky shpend eshte nje grabitqar i specializuar ne kapjen zogjve te pyjeve, shume lehte mund ...

                                               

Gjylja kosovare

Gjylja kosovare hyn ne grupin e pellumbave me form dhe jane pellumba te vegjel. Zanafilla e tyre fillon nga Azia dhe pikersihte gjeneza e saj duhet kerkuar te gjylia Anatolie pasi qe ajo eshte edhe stergjyshi i te gjitha llojeve te gjyliave te ci ...

                                               

Harabeli i fushës

Zog i vogel dhe i zhdervjellet. Ne ndryshim nga harabeli i shtepise Passer domesticus, harabeli i fushes ka nje njolle te zeze mbi faqet e bardha dhe nje kesule totalisht kafe. Sqepi i tij eshte i shkurter dhe me ngjyre gri. Meshkujt, femrat dhe ...

                                               

Hieraaetus

Hieraaetus paraqet nje gjini te zogjve grabitqare, te cilet i takojne familjes accipidritae. Kjo Gjini perfshin 6 lloje, te cilat jetojne ne Afrike, Euroasi dhe ne Australi. Clements Birds of the World nuk e njeh kete gjini dhe keto lloje i shtin ...

                                               

Huti i maleve

Howell S.N.G. & K. Eisermann, "Photospot: Guatemalan Pygmy Owl Glaucidium cobanense is a good species" Neotropical Birding, vol. 9 2011, p. 74-76.

                                               

Kanarina

Kanarina eshte zog kengetar sa trumcaku, me trup te bukur te shkathte, me pupla ne ngjyre te verdhe te hapur, qe mbahet ne kafaz per zerin e tij te kendshem. Kanarinat jane shoqerore me njerezit me karakter te mire. Ato nuk sulmojne femijet, vizi ...

                                               

Karabullakët

Karabullaket, te njohur edhe si vrançat, jane nje familje e rreth 40 llojeve te shpendeve te detit. Disa klasifikime te ndryshme te kesaj familje jane propozuar se fundmi, dhe nje numer i gjinive jane te kontestuara. Karabullaket jane shpende me ...

                                               

Karabullaku i detit

Karabullaku i detit, i njohur eshe si vrançi i madh ose korbi i ujit, eshte anetar i familjes se karabullakeve te shpezeve te detit. Çiftohen me se shpeshti ne Boten e vjeter dhe bregun atlantik te Amerikes Veriore.

                                               

Kolibri

Kolibrat ne gjatesi. Ne te vertete, shpendi me i vogel ekzistues eshte nje specie zogjsh po nga ky grup i cili njihet me emrin Kolibri blete, me gjatesi prej rreth 5 centimetra dhe qe peshon me pak se 2.0 gram. Me pare kolibrat konsideroheshin gj ...

                                               

Kolibri bletë

Kolibri blete eshte shpend i vogel. Femrat peshojne 2.6 gram 0.092 oz dhe jane 6.1 centimetra 2.4 in te gjate, dhe jane pak me te medha se sa meshkujt, me nje mesatare te peshes prej 1.95 gram 0.069 oz dhe gjatesi prej 5.5 centimetra 2.2 in. Asht ...

                                               

Kolibri me sqepë në formë të shpatës

Kolibri me sqepe ne forme te shpates frekuenton nje game te gjere te habitateve ku gjinden lule te pazakonshme lulevadhe. Per te arritur tek keto lule dhe per te mbledhur nektarin, kolibri me sqep ne forme te shpates ka sqep qe e ben ate leht te ...

                                               

Kondori

Me emrin kondor njihen dy specie qe jetojne ne Hemisferen Perendimore ; Kondori Kalifornian jeton ne Hemisferen Veriore dhe Kondori i Andeve qe jeton ne Hemisferen Jugore.

                                               

Korbi sqepbardhë

Shpend te mahnitshem me ngjyre te zeze dhe shkelqim blu. Sqepin e kane te drejte dhe ngjyre gri. Lekura rreth sqepit eshte e zhveshur nga puplat dhe ka ngjyre te hirte. Haset ne zonat fushore gjate dimrit, shpesh ne shoqeri me grupe te tjera sorr ...