ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 324
                                               

Iljaz Bobaj

Iljaz Bobaj - poete shqiptare nga Shqiperia. Bobaj ka kryer studimet e larta ne degen matematike-fizike dhe ka punuar si mesues ndersa nderkohe ka merguar e Greqi Patra. Deri me tani ka shkruar disa fabula, poezi dhe shkrime te tjera publicistike ...

                                               

Knut Odegard

I lindur ne Molde, Norvegji, Odegård beri debutimin e tij poetik ne vitin 1967. Qe atehere ai ka botuar shume vellime me poezi, dy romane per te rriturit e rinj, dy libra rreth Islandes, nje drame, dhe disa riinterpretime. Veprat e tij jane te nj ...

                                               

Larry the Cable Guy

Daniel Lawrence Whitney njohur si Larry the Cable Guy lindi me 17 shkurt te vitit 1963 ne Pawnee City, Nebraska te ShBA-ve. Eshte nje komedian dhe aktor amerikan.

                                               

Marc-Michel

Marc-Antoine-Amédée Michel i njohur ndryshe si Marc-Michel, ishte poet, dramaturg dhe gazetare franceze. Ai i filloi studimet e tij ne Aix-en-Provence ne vitin 1821 ne kolegjin Saint-Louis.

                                               

Paul Celan

Paul Celan, i njohur dhe si Paul Antschel, lindi ne Czernovitz, te Rumanise sot Ukraina me 23 nentor, 1920 dhe vdiq me 20 prill, 1970 ne Paris. Ai ishte nje prej penave me te rendesishme te poezise se shkruajtur ne gjermanisht, ne periudhen e pas ...

                                               

Silva Kaputikyan

Silva Kaputikyan ; 20 janar 1919 – 25 gusht 2006) ishte nje poete dhe aktiviste politike armene. Nje nga shkrimtaret me te njohur armen te shekullit te njezete, ajo njihet si "poetja kryesore e Armenise" dhe "zonja e madhe e poezise armene te she ...

                                               

Song Wan

Song Wan lindi me 1614 ne Laiyang, Shandong dhe vdiq me 1673 ne Chengdu, Sichuan. Ai ishte poet kinez. Ende ekzistojne 1333 poezi te Song Wan ne kohen e sotit. Ai konsiderohet si nje prej tete poeteve te medhenj.

                                               

Yakub Kolas

Yakub Kolas ose Jakub Kolas, me emri i vertete Kanstancy Mickievič, ishte nje shkrimtar i bjellorusisht lindur me 3 nentor 1882 dhe vdekur me 13 gusht 1956 ne Minsk. Ai ka shkruar libra me poezi: Kenget e roberi 1908 dhe Kenget e trishtim Песьні- ...

                                               

Maria Dąbrowska

Maria Dąbrowska ishte nje shkrimtare polake, noveliste, ese shkrujtese, gazetare dhe dramaturge, autore e romanit historik popullor polak Noce i dnie, shkruar midis 1932 dhe 1934 ne kater vellime te veçanta. Romani ishte bere nje film me po te nj ...

                                               

Ryszard Kapuściński

Ryszard Kapuściński ishte gazetar, fitues i shume çmimeve nderkombetare, i konsideruar si" Princi i Reportazhit”. Kapuściński mbuloi vendet e Azise, Afrikes dhe Amerikes Latine prej fundit te viteve 1950 si korrespondent shetites i disa gazetave ...

                                               

Ewa Lipska

Eva Lipska, e lindur me 8 tetor 1945, ne Kraków eshte nje pete polake nga brezi gjenerates se "Vales se Re" polak. Koleksionet e vargut te saj jane perkthyer ne anglisht, çekisht, danisht, holandisht, gjermanisht dhe hungarisht. Ajo jeton ne Vjen ...

                                               

Janusz Leon Wiśniewski

Janusz Leon Wiśniewski. Janusz Leon Wisniewski eshte nje shkencetar polak dhe shkrimtari i njohur kryesisht per romanin e tij "S motność w SIECI" perkthyer ne Shqip si Vetmi ne Rjet. Wisniewski ka nje Master ne fizike dhe Master ne Ekonomi, dy ku ...

                                               

Viktor Eftimiu

Viktor Eftimiu ka qene poet dhe dramaturg rumun me prejardhje shqiptare. i permasave te medha, si poet me 60 mije vargje te botuara, prozator me disa romane e vellime me tregime, dramaturg me shume pjese te vena ne skene, eseist, etj. Eftimiu shk ...

                                               

Aleksandër Beljajev

Aleksander Romanoviç Beljajev ishte nje autor rus i gjinise te librave fantastiko-shkencor. Vepra e tij midis viteve 1920 dhe 1930 e beri nje prej figurave me te medha te letersise fantastiko-shkencore ne ish-Bashkimin Sovjetik. Disa nga veprat e ...

                                               

Mihail Bulgakov

Mihail Afanasjeviç Bulgakov ishte nje shkrimtar, dramaturg dhe mjek rus, aktiv ne gjysmen e pare te shekullit te 20-te. Njihet me se shumti per romanin Mjeshtri dhe Margarita, i botuar pas vdekjes, dhe qe mbahet si nje nga kryeveprat e shekullit ...

                                               

Anton Çehovi

Anton Pavlloviç Çehovi ishte fizikan, dramaturg dhe autor rus i cili konsiderohet nder shkrimtaret me te medhenj i tregimeve te shkurtra. Karriera e tij si dramaturg perfshin kater klasike dhe tregimet e tij te shkurtra me te mirat jane mbajtur n ...

                                               

Fjodor Dostojevski

Fjodor Mihajlloviç Dostojevski, ishte shkrimtar, eseist dhe filozof rus, ku nder veprat e tij kryesore jane Krim dhe ndeshkim dhe Vellezerit Karamazov. Prodhimet letrare te Dostojevskit eksplorojne psikologjine njerezore ne kontekstin e turbullt ...

                                               

Nikolai Gogol

Nikolai V. Gogol, mjeshtri i madh i letersise ruse ka lindur ne 20 prill 1809 ne Bolshoie Soroçini, fshat afer Mirogorodit nga nje familje fisnikesh. Babai i tij, Vasil Afanasjeviç, komediograf i shquar, ndikoi qe edhe i biri i tij te merrej me l ...

                                               

Maksim Gorki

Maksim Gorki i pagezuar si Aleksej Maksimoviç Peshkov, lindi me 28 mars te vitit 1868 ne Nizhni Novgorod, Rusi, ishte shkrimtari rus, i njohur ne bote me veprat: "Zgalemi", "Makar Çudra", "Jeta e Klim Samginit", "Nena", "Vepra e Artamonoveve", "M ...

                                               

Sergej Esenini

Sergei Alexandrovich Yesenin ishte poet lirik rus. Ai ishte nje nga poetet me te famshem dhe te mirenjohur ruse te shekullit te 20-te.

                                               

Leon Tolstoi

Lev Nikolayevich Tolstoy, ishte shkrimtar rus, novelist, eseist, dramaturg dhe filozof. Rrjedh nga familja aristokrate e Tolstojve. Njihet per dy veprat kryesore Lufta dhe paqja dhe Ana Karenina.

                                               

Sofia Tolstoi

Kontesha Sofia Andrejevna Tolstoi, ishte autore ruse dhe gruaja e shkrimtarit rus Leon Tolstoi. Autobiografia, Jeta ime –kujtimet e Sofia Tolstoit, Faji i kujt, Kenga pa fjale, Ditaret e Sofia Tolstoit.

                                               

Ivan Sergejeviç Turgenjev

Ivan Sergejeviç Turgenjev. Rrjedh nga nje familje me gjendje te mire materiale, e do te kaloj feminine ne pasurine çiflikun familjar. Pa dyshim se keto kujtime feminie do ti sherbejne si burim kryesor te vepres se tij, arrijti suksese te vijuese ...

                                               

Radoje Domanoviq

Radoje Domanoviqi qe djale i nji mesuesi dhe vocrrin e kaloi ne katundin e Shumadis. Qe aktiv ne punen politike dhe u gjet ne radhet e partis borgjeze mâ liberale ne Serbi, ne kohen e regjimit t’Aleksander Obrenoviqit ne radhet e Partis radikale ...

                                               

Vukashin Vuk Filipoviq

Ndoqi shkollen fillore ne Bresje dhe Prishtine, shkollen e mesme dhe u diplomua ne literature ne Prishtine jugoslovesnku Fakulteti Filozofik ne Beograd ne 1954. viti. Ai ka marre PhD e tij nga te njejtit universitet 1964 viti. Ai ishte nje profes ...

                                               

Radosav Stojanoviqi

Radosav Stojanoviqi lindi me 1 nentor 1950, eshte gazetar dhe shkrimtar serb. Shkollen fillore dhe shkollen normale e kreu ne Crna Trava, gjimnazin ne Nish dhe fakultetin filozofik ne Prishtine.

                                               

Zofka Kveder

Zofka Kveder ishte nje shkrimtare, dramaturge, perkthyese dhe gazetare qe shkroi ne sllovenisht dhe me vone ne jete edhe ne kroatisht. Ajo konsiderohet nje nga shkrimtaret dhe feministet e para sllovene. Kveder lindi ne Ljubljane dhe pjesen me te ...

                                               

Antoni Maria Alcover i Sureda

Ate Antoni Maria Alcover e Sureda, i njohur edhe si Mossèn Alcover, ishte nje shkrimtar modernist majorkas, i cili shkroi mbi nje game te gjere temash duke perfshire kishen katolike, folklorin dhe gjuhesine.Ai eshte i lidhur kryesisht me perpjekj ...

                                               

Carmen de Burgos

Carmen de Burgos y Seguí ishte nje gazetare, shkrimtare, perkthyese dhe aktiviste spanjolle te drejtave te grave. Johnson e pershkruan ate si nje, ne qofte se jo "moderniste", nje shkrimtare "moderne".

                                               

Caterina Albert

Caterina Albert i Paradís, e njohur me mire nga pseudonimi i saj Victor Català, ajo ishte nje shkrimtare spanjolle e cila mori pjese ne levizjen Moderne dhe ishte autorja e nje prej veprave te rendesishme te ketij zhanri, Solitud. Aftesia e saj l ...

                                               

Miguel de Cervantes

Miguel de Cervantes, ishte njeri nder dramaturget me te njohur spanjoll te shek.XVl. Fama e tij eshte e lidhur me Don Kishoti i Mançes. Ne dime shume pak rreth lindjes se Miguel de Cervantes Saavedra. Data e sakte nuk mund te gjendet ne ndonje re ...

                                               

Federico García Lorca

Federico del Sagrado Corazón de Jesús García Lorca u lind me 5 qershor 1898 ne Fuente Vaqueros nje Fshat ne Granda nje qytet ne Spanje dhe vdiq ne 19 gusht 1936 ne Granda. Ai ishte poet, shkrimtar, dramaturg, drejtor teatri. Fredriko Garsia Lorka ...

                                               

Jacint Verdaguer

Jacint Verdaguer Santaló njihet si njeri nga poetet me te medhenj te letersise katalunase dhe figure e spiktaur letrare e Renesances, nje levizje kombetare ne fund te eres romantike. Peshkopi Josep Torrasi, nje nga figurat kryesore kombetare kata ...

                                               

Joanot Martorelli

Joanot Martorelli ishte kalores valencian dhe autor i noveles Tiranti i Blançes, e cila eshte e shkruar ne gjuhen e Valencias (Martorelli e quan ate" popullorja valenciane”" vulgar llengua valenciana” qe flitet ne Mbreterine e Valencias. Kur u pu ...

                                               

Ramon Sanchez Lizarralde

Ramon Sanchez Lizarralde, perkthyes i shqipes, kritik letrar dhe shkrimtar spanjoll. Erdhi ne Shqiperi ne vitet tetedhjete, si ithtar i komunizmit qe aderonte ne Partine Komuniste te Spanjes. Prej vitit 1990, i kushtohet teresisht perkthimit letr ...

                                               

Jose Carlos Rodrigo Breto

José Carlos Rodrigo Breto eshte shkrimtar spanjoll i lindur ne vitin 1967 ne Madrid, Spanje. Ka diplomuar ne degen e gazetarise dhe te letersise se krahasuar ne Universitetin e Madridit. Studimet master i ka kryer ne degen "Letersi spanjolle dhe ...

                                               

Karin Boye

Karin Boye, shkrimtare suedeze, antare e akademise Samfundet De Nio prej nga viti 1931. Qe ne rini nisi te shkruaj poezi; punime te saj ne vitet e rinise u botuan nga Barbro Gustafsson ne vitin 1979 dhe 1981. Boye u diplomua si mesuese i shkolles ...

                                               

Britt Edwall

Britt Elin Edwall eshte prezantuese ne radio, perkthyese dhe shkrimtare suedeze. Ajo studioi studimet e teatrit ne Universitetin e Stokholmit. Ne vitin 1957, ajo u be presidente ne akademine e teatrit ne Stokholm. Nga viti 1963 deri ne vitin 1996 ...

                                               

Ellen Key

Ellen Key ose Elen Kej pedagoge suedeze, shkrimtare, politikane, reformatore sociale, feministe dhe luftetare per te drejtat e gruas ne shoqerine bashkekohore. Gjate tere jetes se saj u angazhua per emancipimin dhe afirmimin e gruas si dhe u morr ...

                                               

Emil Kléen

Emil Kléen, 1868–98, shkrimtar suedez. Gjate studimet ne universitetin e Lundit ai kish qene pjese i shoqerine Tua dhe shkoj mire me Bengt Lidforss dhe Axel Wallengren midis te tjerash. Ne poezine i tij ai u frymezuar ne nje stad te hershem nga s ...

                                               

Erik Johan Stagnelius

Erik Johan Stagnelius u lind me 14 tetor 1793 ne Gärdslösa ne ishullin Oland, Suedi dhe vdiq me 8 prill 1823 ne Stockholm, ishte poet Suedez. Stagnelius lindi ishte biri i nje prift.

                                               

Erik Gustav Geijer

Erik Gustav Geijer, shkrimtar suedez dhe anetar i Akademise Suedeze qe nga 1824. Geijer shkoi me 1799 si student ne Upsale. Me aftesine receptive mesoj thelle dhe u angazhua, mirepo pa sukses te jashtem, sepse ishte i pasigurt per rrugen e vete. ...

                                               

Gillis Herlitz

Gillis Herlitz eshte antropolog dhe etnolog suedeze. Ai ka shkruar libra dhe ligjerata per takimet kulturore, aftesite sociale dhe marredheniet ne vendin e punes. Ne fillim te viteve 1990, Herlitz ishte gjyqtari i programit televiziv Dominans.

                                               

Gudmund Jöran Adlerbeth

Gudmund Jöran Adlerbeth, ishte nepunes shteteror, shkrimtar dhe perkthyes suedez, babai i Jacob Adlerbeth. Pas shkollim ne Upsale Adlerbeth u lidh me rrethet e Gustav III-i. Ai emerua 1778 antikuar dhe sekretar privat i mbretit dhe u be 1786 anet ...

                                               

Gustav Frëding

Gustav Freding, poet suedez. Ai lindi ne nje fshat ne Vermland dhe kish qene shume i lidhur me jeten bujqesore ne kete rajon suedeze. Pasi dha provimin e matures ne qytetin e Karlstades ai studioj ne universitetin e Uppsales 1880–83 dhe per nje k ...

                                               

Henrik Petersson

Henrik Petersson, eshte nje matematikan suedez, mesues i matematikes dhe nje shkrimtar. Petersson eshte nje doktor ne Universitetin e Teknologjise Chalmers dhe punon si lektor ne matematike ne Gymnasiet Hvitfeldtska ne Göteborg. Ai eshte krijuesi ...

                                               

Hjalmar Söderberg

Den förvandlade Messias 1932 Förvillelser 1895 – "Iluzionet" Det mörknar över vägen 1907 Gertrud 1906 Hjärtats oro 1909 – "Ankthi i zemres" Resan till Rom 1929 – "Udhetim ne Rome" Jahves eld 1918 – "Zjarri i Jahves" Jesus Barabbas. Ur löjtnant Jä ...

                                               

Stieg Larsson

Stieg Larsson gazetar dhe tashme shkrimtar i famshem suedez. Para vdekjes se tij tragjike te befte - nje atak ne zemer, ne nentor te vitit 2004 - Stieg Larsson-i kishte perfunduar tri romane, pjese te nje trilogjie te quajtur" Millennium”: 1)" Bu ...

                                               

Astrid Lindgren

Astrid Lindgren u lind me 14 nentor 1907. Gjate shkollimit ishte shquar si nxenese e mire. Perveq si shkrimtare ajo punoi edhe si redaktore. Kryevepra e saj Pipi Çoropegjata eshte perkthyer ne 30 gjuhe te botes. Ky liber eshte bere edhe film. Per ...

                                               

Lorenzo Hammarsköld

Lorenzo Hammarsköld, kritik suedez dhe bibliograf. Si student mori kontakt me pikepamjet moderne e artit dhe filozofise idealiste gjermane. Ai doli ne skene heret si perkthyes i librave klasike dhe poet ne stilin neoklasicist. Ai ishte shume krit ...