ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 323
                                               

Kostis Palamas

Kostis Palamas ishte nje poet grek i cili shkroi tekstin e himnit olimpik. Ai ishte nje figure qendrore e brezit letrar grek te vitit 1880 dhe nje nga themeluesit se ashtuquajtures Shkolla e Athines se bashku me Georgios Drosinis, Nikos Kampas, I ...

                                               

Janis Ricos

Yiannis Ritsos poeti grek lindi ne Monemvasia me 1 maj 1909 dhe u nda nga jeta me 11 nentor 1990 ne Athine. Ishte femija i katert dhe me i vogli i nje familjeje fisnike pronaresh toke. Ne moshen tete-vjeçare nis te pikturoje, te shkruaje poezi dh ...

                                               

Hilde Domin

Ne Heidelberg te Gjermanise, me 23 shkurt 2006, nderroi jete poetja Hilde Domin, pseudonim i Dr. Hilde Palm. Poetja u lind me 27 7 1909 ne Koeln si Hilde Loewenstein. Studion per drejtesi, filozofi dhe sociologji. Me 1932, per shkak te prejardhje ...

                                               

Ludwig Feuerbach

Ludwig Andreas Feuerbach filozofe gjrmane. Filloi studimet e teologjise ne Heidelberg, i nderpret pas nje viti dhe behet disipel i Hegelit ne Berlin. Idhtar i profesorit te vet, ne fillim, kreu punimet mbi Bacon-in dhe Spinozen te titulluar "Hist ...

                                               

Johann Rudolph Glauber

Johann Rudolph Glauber lindi me 10 mars 1604 ne KarlstadtGjermani dhe vdiq me 16 mars 1670 ne Amsterdam. Ishte farmaciste dhe kimist gjerman, beri zbulimin e sulfatin e natriumit.

                                               

Heinrich Cornelius Agrippa

Heinrich Cornelius Agrippa von Nettesheim ishte dijetar, teolog, ushtar, mjek dhe shkrimtare gjerman.

                                               

Heinrich Heine

Christian Johann Heinrich Heine lindi me 13 dhjetor 1797 ne Düsseldorf si Harry Heine dhe vdiq me 17 shkurt 1856 ne Paris) ishte nje prej poeteve dhe nji nder gazetare me i shquar gjerman gjate shekullit te 19.

                                               

Ernst Theodor Amadeus Hoffmann

Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann, i njohur me mire si ETA Hoffmann, ishte nje autor gjerman romantike e fantazi dhe horror, nje jurist, kompozitor, kritik muzike, piktor dhe karikaturist Tregimet e tij. formojne bazen e operes famshme Jacques Offen ...

                                               

Walter Jens

Frau Thomas Mann. Das Leben der Katharina Pringsheim. Mit Inge Jens. Rowohlt Verlag, Reinbek 2003, ISBN 3-498-03338-7. Eine deutsche Universität. 500 Jahre Tübinger Gelehrtenrepublik. Mit Inge Jens. Kindler Verlag, München 1977, ISBN 3-463-00709- ...

                                               

Johan Bernhard Bazedovi

Johann Bernhard Basedow ishte nje mesues, pedagog, shkrimtar, reformator i arsimit dhe filantropist i shquar gjerman. Ai njihet si themelues i pedagogjise filantropiste si dhe ka dhene kontribut te konsiderueshem edhe ne fushen e edukimit fizik d ...

                                               

Erich Kästner

Erich Kästner lindi me 23 shkurt te vitit 1899 ne Dresden dhe vdiq me 29 korrik te vitit 1974 ne München. Ishte shkrimtar, skenarist dhe kabaretist gjerman. Ai ishte i njohur per stilin te shkruarit me humor, per poezit e tij bashkekohore si dhe ...

                                               

Christian W. Schenk

Christian Wilhelm Schenk u lind me 11 nentor 1951 ne Brashove te Rumanise. Eshte poet, eseist dhe perkthyes bilingv. Christian W. Schenk eshte pseudonimi leltrar i Dr. Wilhelm Schenk. U rrit ne lokalitetin minier Concordia - Vulcan, prane Brashov ...

                                               

Vëllezërit Grim

Vellezerit Grimm kane lindur me 1786 dhe 1786 ne Hanau, prane Frankfurtit, ne Gjermani. Kane qene akademike, linguiste, kerkues kulturore, leksikografe dhe autore te cilet se bashku e kane mbledhur dhe publikuar folklorin gjerman. Pas vdekjes se ...

                                               

Isabelle de Charrière

Isabelle de Charrière, e njohur si Belle van Zuylen ne Holande, Isabella Agneta Elisabeth van Tuyll van Serooskerken dhe Isabelle de Charrière diku tjeter, ka qene nje shkrimtare holandeze dhe zvicerane e Iluminizmit qe jetoi gjysmen e dyte te je ...

                                               

Harry Mulisch

Harry Mulisch lindi me 29 korrik 1927 ne Haarlem dhe vdiq me 30 tetor 2010. Ishte shkrimtar holandez me origjine hebreje. Puna e tij kryesore eshte De ontdekking van de Hemel.

                                               

Géza Gárdonyi

Géza Gárdonyi eshte shkrimtar, poet, dramaturg, gazetar hungarez, anetar i Akademise Hungareze se Shkencave. Ai ka mesuar ne shkollat ne 1881, pastaj, pas 1885, nje gazetar, duke u bere nje nga novelists me te famshme te letersise hungareze. Kjo ...

                                               

Mór Jókai

U lind ne Komárom asokohe pjese e Mbreterise Hungareze. Mesimet formale i filloi vetem ne moshen 10 vjeçare ne Pozsony. Arsimimin e tij e vazhdoi ne Kolegjin Kalvinist te qytetit Pápa te Hungarise ku studioi per drejtesi dhe ku u njoh me njerez t ...

                                               

Domhnall Gleeson

Domhnall Gleeson eshte nje aktor irlandez. Ai me se miri njihet per portretizimin e General Hux ne Star Wars: The Force Awakens, Bill Weasley ne filmat seri Harry Potter, Caleb ne Ex Machina dhe Tim Lake ne About Time. Ai ka aktruar edhe ne skene ...

                                               

Snorri Sturluson

Snorri Sturluson eshte shkrimtar, historian dhe politikan islandez. Njihet si autor i disa permbledhjeve te legjendave ose sagave nordike.

                                               

Xhordano Bruno

Giordano Bruno, lexo: Xhordano Bruno, ishte filozof, prift, kozmolog dhe okultist italian. Bruno u dogj per se gjalli ne turren e druve, pas shtate viteve burgim, i akuzuar nga Kisha Katolike Romake dhe realizuar nga Inkuizicioni Romak per shkak ...

                                               

Curzio Malaparte

Kurt Erich Suckert, i njohur me pseudonimin letrar Curzio Malaparte, ka qene nje shkrimtar, publicist e korrespondent lufte, diplomat, kineast dhe aventurier italian. Njeri prej autoreve me kontradiktore por edhe me origjinale te mesit te shekull ...

                                               

Edmondo De Amicis

Edmondo De Amicis Oneglia Imperia me 22 tetor 1846 - Bordighera me 11 mars 1908). Pas ndjekin shkollen e mesme ne Torino, ai hyri ne Akademine Ushtarake te Modena. Ideja e jetes ushtarake, si nje metode te suksesshme te arsimit si rruga e individ ...

                                               

Françesko Petrarka

Françesko Petrarka eshte nje nder figurat kryesore te Rilindjes evropiane. Ne shekujt e humanizmit evropian ai u njoh si nje latinist i mrekullueshem, autor librash, traktatesh e vellimesh mjaft te cmuara per kohen, per te cilat punoi me seriozit ...

                                               

Gianni Rodari

Xhani Rodari ka qene nje shkrimtar dhe gazetar italian, i mirenjohur per librat e tij per femije. Ai fitoi Cmimin Hans Christian Andersen ne vitin 1970 dhe konsiderohet si autori itailan me i njohur per femije i shekullit te njezet. Librat e tij ...

                                               

Giorgio Bassani

Giorgio Bassani ka qene nje shkrimtar, skenarist, publicist, dhe politikan italian, nje prej autoreve me te vleresuar te atij vendi pas Luftes se Dyte Boterore. Vinte nga nje familje hebrenjsh italiane te shtreses se mesme nga Ferrara--i ati isht ...

                                               

Laura Mancinelli

Laura Mancinelli ishte nje germanist, te trajnuar si nje medievalist dhe shkrimtar Italian. Profesor universiteti, perkthyes dhe autor i historike romane, ajo ka diplomuar ne vitin 1956 ne Letersise Moderne ne Universitetin e Torino, me nje teze ...

                                               

Alessandro Manzoni

Alessandro Francesco Tommaso Antonio Manzoni, i njohur si Alessandro Manzoni ka qene nje letrar italian, i konsideruar si nje nga me te rendesishmit romancier italian te gjitha koherave, i famshem per romanin I promessi sposi, i ambientuar ne Ita ...

                                               

Alberto Moravia

Alberto Moravia, i lindur Alberto Pincherle, Moravia ishte mbiemri i gjyshes nga i ati, ka qene nje shkrimtar dhe publicist italian, njeri prej perfaqesuesve me te njohur te letersise ekzistenciale evropiane. Lindi ne nje familjeje borgjeze ne gj ...

                                               

Nicola Montano

Nicola Montano lindi ne Pisticci Matera me 16 shkurt 1950. I emeruar ne Policine e Shtetit te Italise ne vitin 1968, numeron dyzet vjet ne radhet e saj. Kur ka qene ri ka qene nje ish-emigrant ne Gjermani. Tashme ne pension. Autor i librit," Hajd ...

                                               

Nikolo Makiaveli

Nikolo Makiaveli ishte nje politikan, diplomat, filozof, historian dhe poet nga Firenca. Sebashku me Leonardo da Vinçin mendohet si nje shembull tipik i njeriut te rilindjes. Ky percaktim - sipas shume njerezve - veçorizon ne menyre me te kryer q ...

                                               

Pier Paolo Pasolini

Pier Paolo Pasolini ka qene poet, shkrimtar, regjizor, skenarist, dramaturg dhe gazetar italian. I çmuar si njeri prej artisteve e intelektualeve me te medhenj te shek. XX. Kulturalisht i zhdervjellte, u shqua per kontributin e tij ne disa leminj ...

                                               

Roberto Saviano

Roberto Saviano ka lindur ne Napoli me 1979. Shkruan ne organet e shtypit "LEspresso" dhe "La Repubblica". Ka qene pjese e Observatorit per Kamorren dhe mungesen e ligjshmerise dhe ka bashkepunuar me gazeta e revista te ndryshme letrare, nder te ...

                                               

Emilio Salgari

Emilio Salgari ishte shkrimtar i shquar italian. Ai shquhet me veprat e tij te shumta por me i njohur eshte si shkrimtar i zhanrit aventure per femije. Ai u mundua qe kulturen e perendimit te eger ta tregonte nepermjet romaneve dhe novelave. Disa ...

                                               

Torquato Tasso

Torkuato Tasso, nje nga poetet italiane me te medhenj te viteve 1500 lindi me 11 mars te 1544 ne Sorrento; vdiq me 25 prill te 1595 ne Rome, Itali. Vepra e tij me e njohur eshte" Jeruzalemi i çliruar” 1575, nje liber ku pershkruhen perballjet mid ...

                                               

Fabio Volo

Fabio Volo, pseudonim i Fabio Bonetti, eshte nje shkrimtar italian, aktor, dublues, prezantues radioje dhe televizioni dhe skenarist.

                                               

Lizzie Doron

Lizzie Doron u rrit nje lagje jugore ne buze te qytetit. Ne nje komunitet jiddish,ne te cilen u nguliten te mbijetuar te Shoa und dem Viertel mit der Pflanzung zahlreicher Bäume und Büsche ein bis heute prägendes, grünes Bild gaben. Ajo e la lagj ...

                                               

Amos Oz

Amos Oz shkrimtar dhe gazetar i njohur izraelit. Poashtu, ishte edhe profesor i letersise ne Universitetin Ben-Gurion ne Beer Sheve. Nga viti 1967 ka qene aktivist i njohur per zgjidhjen e konfliktit izraelito-palestinez dhe vdiq me 28 dhjetor 20 ...

                                               

Rami Saari

Rami Saari i lindur me 17 shtator 1963 ne Petah Tikva, Izrael, eshte poet, perkthyes, gjuhetar dhe kritik letrar. Ka studiuar dhe dhene mesime per gjuhesi semitike dhe uralike ne universitetet e Helsinkit, Budapeshtit dhe Jerusalemit si dhe ka mb ...

                                               

Haruki Murakami

Haruki Murakami eshte nje shkrimtar bashkekohor japonez. Librat dhe tregimet e tij kane qene bestsellere ne Japoni, ashtu si edhe ne nivel nderkombetar, me veprat e tij te perkthyera ne 50 gjuhe duke arritur nje shitje prej miliona kopjesh jashte ...

                                               

Margaret Atwood

Margaret Atwood eshte poete, prozatore, eseiste, shpikese dhe kritike letrare kanadeze. Ajo eshte fituese e çmimit Arthur C. Clarce, dhe Çmimit Asturias per letersi. Ajo gjithashtu ka qene finaliste per çmimin Man Booker, te cilin e ka fituar nje ...

                                               

Austin Mardon

Austin Albert Mardon, Udhri i Kanadase, Doktori, Anetar i Shoqerise Mbreterore e Kanadase, eshte nje akademik, autor, and udheheqes komunitar, i cili ka marr pjese ne vullnetarizmi bazuar ne komunitet, dhe eshte nje avokat per te paaftet.

                                               

Gaston Salvatore

Biri i nje kimisti dhe fabrikanti italian, i lindur ne Valparasio ne Kile, Gaston Salvatore ka lidhje familjare nga ana e nenes me ish presidentin e frontit popullor socialist te Kilit, Salvador Allende, ndersa kete te fundit vete Salvatore e mer ...

                                               

Yu Hua

Yu Hua i lindur 3 prill 1960 nè Hangzhou, Zhejiang, eshte shkrimtar i Republikes Popullore te Kines, perfaqesues i romaneve kineze avangarde. Yu Hua filloi te botonte romane ne vitin 1984 dhe "udhetimet e tij 18 vjeçare jashte vendit" eshte puna ...

                                               

Miro Gavran

Miro Gavran dramaturg, novelist, shkrimtar per femije kroat dhe anetar i Akademise Kroate te Shkencave dhe Arteve. Veprat e tij jane perkthyer ne 25 gjuhe. Librat e tij kane pasur me shume se 150 botime ne vend dhe jashte vendit. Dramat e tij dhe ...

                                               

Carlos Fuentes

Carlos Fuentes eshte nje shkrimtar meksikan dhe eseist i lindur ne Panama me 11 nentor 1928. Fuentes ishte i biri i nje diplomati dhe kjo e çoi te jetonte qe ne vogeli ne shume vende te ndryshme te Amerikes Latine dhe ne SHBA ku, siç ka thene ai ...

                                               

Aid el-Karni

Ai e kreu shkollen ne shkollen el Sulejman, ndersa ciklin e mesem ne institutin shkencor ne Riad. Nje kohe, ai e ushtroi detyre e Imamit dhe ligjeruesit ne xhamine e "Ebu Bekir" ne Ebha. El Karni eshte hafiz i Kuranit, ka lexuar Tefsirin e Xhelal ...

                                               

Ibën Tufejl

Iben Tufejl ose Ibn Tufail filozof, shkrimtar dhe teolog arab. Iben Tufejli eshte autor i nje vargu veprash mes te cilave shquhet Philosophus Autodidactus.

                                               

Michael Wolfe

Michael Wolfe eshte poet, autor amerikan dhe president dhe bashke-producent ekzekutiv Unity Productions Foundation. I lindur ne Cincinnati, Ohio te nje nene krishtere dhe baba jehud, Wolfe pranoi islamin ne moshen 40 vjet dhe ka qene nje lektor i ...

                                               

Nawal El Saadawi

Nawal El Saadawi eshte shkrimtare, feministe, aktiviiste, mjeke dhe psikiatre egjiptiane. Ajo ka shkruar libra te shumte mbi temen e gruas ne Islam, duke i kushtuar vemendje te veçante gjymtimit gjenital te femrave ne shoqerine e saj. Ajo eshte p ...

                                               

Jostein Gaarder

Jostein Gaarder eshte nje intelektual dhe shkrimtar bashkekohor nga Norvegjia.Lindi ne vitin 1952.Studioi filozofi,teologji dhe teori letersie ne Oslo.Per dhjete vjet rresht ka qene mesues ne shkolla dhe institucione per arsimimin te rriturve. Ai ...