ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 322
                                               

Samuel Beckett

Shkrimtari i njohur mbarekombetar Samuel Beket u lind me 13 prill te vitit 1906 afer Dublinit ne Irlande. Ishte nje djale me sjellje shembullore dhe familjar i mbikqyrur gjithmone nga nje dado te cilen familja e kishte marre per te qendruar me te ...

                                               

Seamus Heaney

1972: -{Wintering Out}- 2001: -{Electric Light}- 1987: -{The Haw Lantern}- 2006: -{District and Circle}- 1991: -{Seeing Things}- 1984: -{Station Island}- 1979: -{Field Work}- 1975: -{North}- 1969: -{Door into the Dark}- 1966: -{Death of a Natural ...

                                               

Selma Lagerlöf

Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf, shkrimtare suedeze. Eshte fituese e Çmimit Nobel per Letersi ne vitin 1909, njeherit femra e pare qe fiton kete çmim per punen e vet letrare. Ne vitin 1914 behet anetarja e pare e akademise Suedeze, trupe e cila e n ...

                                               

Henryk Sienkiewicz

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, shkrimtar palak Studijoi filologjikun ne Varshave, a gjate udhetimit neper Gjermani, France dhe Angli iu dergoi gazetave polake udhepershkrime nen pseudonimin Litwos. E vizitoi Ameriken, Evropen dheAfriken ...

                                               

Frans Eemil Sillanpää

Frans Eemil Sillanpää, shkrimtar finlandez. Fitues i Çmimit Nobel per letersi, per vitin 1939. Ne arsyetimin e Nobelit, per Frans Eemil Sillanpää, eshte thene, se atij i ndahet çcmimi per:" Kuptim te thelle te fshataresise, vendit te vete, e posa ...

                                               

Claude Simon

Claude Simon, ishte shkrimtare francez dhe perfaqesues autentik i romanit te ri francez. Eshte fitues i Çmimit Nobel per Letersi per vitin 1985.

                                               

Aleksandër Sollzhenicin

Aleksander Isajeviç Sollzhenicin ishte shkrimtar, dramaturg dhe historian ruse. Ai e njohu boten me gulagun sovjetik dhe per kete eshte i larguar nga BRSS me 1974 deri me 1994. Solženicin eshte fitues i Çmimit Nobel per Letersi per vitin 1970. Vd ...

                                               

Carl Spitteler

Carl Friedrich Georg Spitteler, shkrimtar zvicran. Fitues i Çmimit Nobel per Letersi, per vitin 1919.

                                               

George Bernard Shaw

George Bernard Shaw, dramaturg anglo-irlandez. Ne Dublin mesoi per ndihmes te shitesit, a me 1876 shperngulet per ne Londer. Eshte marre me muzike dhe kritike te teatrit, ndersa me 1925 eshte fitues i Çmimit Nobel per Letersi. "Pygmalion", tregim ...

                                               

Shmuel Yosef Agnon

Shmuel Yosef Agnon ishte shkrimtar hebrej, fituesi i pare i Çmimit Nobel per letersi, per vitin 1966. Çmimin e fitoi se bashku me poetin Nelly Sachs. Ne gjuhen angleze veprat e tij i gjejme te publikuara me emrin S. Y. Agnon.

                                               

Mihail Sholohov

Mihail Aleksandrovič Šolohov, shkrimtar rus. Fitues i Çmimit Nobel per letersi, per vitin 1965. Ne letersi ka hyre me publikimin e "Tregimeve Doneske". Romani me i njohur i tij eshte "Doni i Qete", me tematike te luftes, ne mesin kaozakeve donesk ...

                                               

Giuseppe Ungaretti

Giuseppe Ungaretti lindi ne Aleksandri te Egjiptit, ne mehallen periferike Muharrem Bej, me 8 shkurt 1888 por u raportua se lindi me 10 shkurt, date te cilen festoi saora si ditelindjen e vet nga prinder italiane me prejardhje nga Lucca. I ati, A ...

                                               

William Butler Yeats

William Butler Yeats, poet dhe dramaturg irlandez, njeri nder shkrimtaret me te mdhej te shekullit te 20 –te. Fitues i Çmimit Nobel per Letersi, per vitin 1923.

                                               

William Golding

A Moving Target 1982 The Hot Gates 1965 An Egyptian Journal 1985

                                               

Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen ose Anderseni ne shqip, njihet si shkrimtari per femije dhe prralletari me i famshem danez. edhe pse nje shkrimtar pjellor shkroi kujtime udhetimesh, novela dhe poezi, dhe kujtohet per mire per tregimet e tij nga bota e za ...

                                               

Soren Kierkegaard

Soren Kirkegard, lindi me 5 maj 1813 ne Kopenhage, Danimarke; vdiq me 11 nentor te vitit 1855). Ishte shkrimtar, filozof dhe teolog i shquar danez. Veprat e tij jane: Koncepti i Ironise me reference te vazhdueshme ndaj Sokratit, Ose/ose, Semundje ...

                                               

Chikamatsu Monzaemon

Chikamatsu Monzaemon ishte nje dramaturg japonez nga jōruri, forma e teatrit te kukullave qe me vone u be i njohur si bunraku dhe drama live-aktor, kabuki. Encyclopædia Britannica ka shkruar se ai "konsiderohet gjeresisht si dramaturg me i madh j ...

                                               

Antoine Laurent de Lavoisier

Antoine Laurent de Lavoisier ishte nje fisnik dhe kimist francez qe ishte thelbesore per revolucionin kimik te shekullit te 18-te dhe qe kishte nje ndikim te madh si ne historine e kimise ashtu edhe ne historine e biologjise. Ai konsiderohet gjer ...

                                               

Guillaume Apollinaire

Guillaume Apollinaire shkrimtar i njohur francez. Lindi me 26 gusht 1880 ne Rome te Italise dhe vdiq ne 9 nentor 1918 ne Paris te Frances. Ai ishte nje poet, shkrimtar, kritik arti etj. Emri i tij i vertete eshte Wilhelm Albert Włodzimierz Apolin ...

                                               

Lui Aragoni

Shkrimtari francez, Lui Aragon, lindi me 23 tetor te vitit 1897 ne Paris dhe vdiq me 24 dhjetor te vitit 1982, ishte shkrimtar, teoricien letrar dhe publicist francez. Me shkrimtarin Andre Breton dhe te tjere ka themeluar surrealizmin ne France. ...

                                               

Honore de Balzak

Honoré de Balzac lindi si Honore Balzac ne Tours me 20 maj te 1799. Ne moshen 8 vjeçare mamaja e tij e dergoi te studionte ne oratorin e Vendôme, ku per 6 vjet studioi shume léndé, dhe ku nxjeri ne pah talentin e tij ne letersi. Studioi ne kolegj ...

                                               

Muriel Barbery

Muriel Barbery eshte shkrimtare franceze e cila arriti popullaritet me romanin e saj te dyte, Lélégance du hérisson. Pas studimeve ne filozofi ne Ecole Normale Supérieure ne Fontenay-Saint-Cloud te Frances, Barbery pati dhene mesim ne nje lice ne ...

                                               

Linda Maria Baros

Linda Maria Baros u lind me 6 gusht 1981, ne Bukuresht, Rumani. Eshte poete, perkthyese dhe kritik letrar i gjuhes franceze dhe gjuhes rumune. Eshte laureate e Çmimit prestigjioz Apollinaire. Kritika letrare franceze e konsideron se eshte nje nga ...

                                               

Charles Baudelaire

Charles Baudelaire lindi me 9 prill te vitit 1821 ne Paris dhe vdiq me 31 gusht te vitit 1867, ishte poet,kishte nje djal me emrin Jorges Pupla kritik dhe perkthyes i njohur francez. , pas vdekjes te se shoqit, u martua me nje kolonel i cili duke ...

                                               

Simone de Beauvoir

Simone Lucie Ernestine Marie Bertrand de Beauvoir ; 9 janar te 1908 – 14 prill 1986) ishte nje shkrimtare franceze, intelektuale, filozofe ekzistencialiste, aktiviste politike, feministe dhe teoriciente shoqerore. Megjithese ajo nuk e konsideront ...

                                               

Jean Anthelme Brillat-Savarin

Jean Anthelme Brillat-Savarin ishte nje avokat dhe politikan francez dhe fitoi fame si nje epikure dhe gastronom: "Grimod dhe Brillat-Savarin. Ne mes tyre, dy shkrimtare e krijuan efektivisht gjithe zhanrin e gastronomise ese."

                                               

Philibert de lOrme

Philibert de lOrme ishte arkitekt dhe shkrimtar francez, dh nje nga mjeshterit te medhenj te arkitektures franceze. Mbiemri i tij gjithashtu mund te shkruhet De lOrme, de LOrme, ose Delorme.

                                               

Rëne Dekart

René Descartes, lexo: Rene Dekart, ishte filozof francez, matematikan, dhe shkrimtar i cili pas rinise se tij shkoi te jetoje ne Holande. Konsiderohet themelues i filozofise moderne sidomos i filozofise perendimore. Shkrimet e tij edhe sot studio ...

                                               

Denis Diderot

Denis Diderot, u lind me 5 tetor 1713 ne Langres, ne Shampanje dhe vdiq me 31 korrik 1784; ai ishte bir i nje tregtari thikash dhe i gruas se tij, Anzhelike Vinjeron. Nga viti 1723 deri me 1728, shkoi ne kolegjin e jezuiteve te Langresit, para se ...

                                               

Maurice Druon

Maurice Druon ishte nipi i shkrimtarit te madh Joseph Kessel. Ai filloi te shkruante per revista letrare ne moshen 18 vjeçare. Mori pjese ne ushtrine franceze gjate luftes se dyte Boterore. Ne vitin 1948 mori çmimin" Prix Goncourt” per romanin e ...

                                               

Alexandre Dumas

Alexandre Dumas ose Aleksander Dyma - babai - 24 korrik 1802 – 5 dhjetor 1870) ishte shkrimtar i njohur franko-algjerian dhe autor i disa kryeveprave te letersise si "Konti i Monte Kristos" dhe "Tre Muskutjeret".

                                               

Jean Echenoz

Les Grandes Blondes Minuit, 1995 Jérôme Lindon Minuit, 2001 LOccupation des sols Minuit, 1988 Cherokee Minuit, 1983 Godine, 1987 Nous trois Minuit, 1992 Un an Minuit, 1997 LÉquipée malaise Minuit, 1986 Double Jeopardy Godine, 1993 "Ayez des amis" ...

                                               

Gustav Flober

Gustave Flaubert ishte nje shkrimtar i njohur francez. Lindi me 12 dhjetor te vitit 1821 ne Rouen. Ai eshte nje nga novelistet me te njohur francez te Shekullit XIX shek. XIX, qe u lind ne kohen kur po lulezonte romantizmi i Hygoit, Vinjise, Mish ...

                                               

Jan Guillou

Babai i tij francez, Charles Guillou, erdhi ne Suedi, si i biri i portier ne ambasaden franceze ne Stokholm. Nena e tij, Marianne Nee Botolfsen Guillou, eshte me prejardhje norvegjeze. Guillou morri shtetesine franceze ne lindje dhe u be qytetar ...

                                               

Viktor Hygo

Insta Benard.gjaci Victor Marie Hugo shqiptimi: Viktor Hygo lindi ne Besançon me 26 shkurt te vitit 1802, ishte nje dramaturg, poet dhe shkrimtar francez, i konsideruar si babai i Romantizmit si dhe nje figure shume dominuese ne letersine francez ...

                                               

Zhan de la Fonten

Zhan de la Fonten lindi me 8 korrik te vitit 1621, vdiq me 13 prill te vitit 1695. Ai ishte poeti kombetar i Frances, njeri nder krijuesit me prodhimtare ne bote qe shkroi pothuaj ne te gjitha gjinite, por shkelqeu veçanerisht me fabulat e mrekul ...

                                               

Molieri

Molieri lindi me 15 janar 1622 e vdiq me 17 shkurt 1673. Molieri Zhan Batist Poklen eshte nje nga figurat me te ndritura te letersise boterore, qe hodhi themelet e komedise franceze. Jetoi veprimtarine e vet dramatike ne te ashtuquajturin" shekul ...

                                               

Alfred de Musset

Alfred de Musset ishte poet dhe prozator romantik francez. Lindi ne nje familje te pasur dhe te kultivuar. Duke filluar nga 1828 frekuanton *Cenacle-n romantik te Charles Nodier, pra pas studimeve se pari, te drejtesise e metej te mjekesise por q ...

                                               

Georges Perec

Georges Perec lindi me 7 mars 1936 ne Paris. Ai eshte djali i Icek Perek dhe Sirla Zhjulewizh, qe te dy hebrenj polake, te martuar ne 1934. Zhorzh jetoi vetem pak me te atin pasi u thirr ne fron ku humbi jeten ne shtator te 1940. Nje vit me pas, ...

                                               

Charles Perrault

Charles Perrault ishte shkrimtare francez dhe anetar i Akademise francez. Perrallat e tij te njohur jane: Cendrillon, Le Chat Botté dhe La Belle au bois Dormant.

                                               

Pierre Corneille

Pierre Corneille ishte autor tragjedish franceze. Ai konsiderohet si nje nga tre dramaturg te medhenj te shekullit 17, se bashku me Molière dhe Zhan Rasin. Ai shkroi shume shkrime tragjedish per afer dyzete vite.

                                               

Filip Pinel

Philippe Pinel, nga shume shkencetare shihet si pionier i psikiatrise moderne, lindi ne Saint-André, Tarn, France. Pas diplomimit ne fakultetin e mjekesise ne Toulouse, ai studjoi kater vite ne fakultetin e mjekesise ne Montpellier. Kaloi pesembe ...

                                               

Marcel Proust

Marcel Proust, ka lindur ne Paris me 10 korrik 1871 dhe ka vdekur po ne Paris me 18 nentor 1922. Ishte nje shkrimtar francez, puna kryesore te cilit ishte nje vazhdim i trilluar me titull Ne kerkim te kohes se humbur, te botuar ne 1913-1927. Marc ...

                                               

François Rabelais

François Rabelais ose Fransoa Rable shkollar dhe pedagog humanist franceze. Vepra me e njohur e tij eshte Gargantua dhe Pantagrueli.

                                               

Zhan Rasin

Jean Racine eshte shkrimtar francez. Ai i takon stilit klasicist dhe eshte i njohur me veprat e tij: Tebaida, Fedra, Andoromaka, Ifgjenia, Britaniku, Bernisa.

                                               

Artur Rembo

Artur Rembo, i konsideruar si misherimi i poetit te mallkuar, lindi ne Sharlevill, me 1854 ne nje familje tipike borgjeze. I edukuar ne familje dhe ne shkolle sipas skemave tradicionale, shkelqeu per zhvillimin e jashtezakonshem intelektual, duke ...

                                               

Zhorzh Sand

George Sand eshte pseudonimi i Amantine Oror Lysil Dype, romanciere, autore dramatike dhe kritike letrare franceze. Krijimtaria e saj eshte shume e pasur. Romanet e saj te para si" Indiana”, publikuar ne vitin 1832, trajtojne marredheniet shoqero ...

                                               

Stendhal

Henri Beyle, i njohur me pseudonimin Stendhal, i lindur me 23 janar 1783 ne Grenoble dhe vdiq 23 mars 1842 ne Paris, eshte nje shkrimtar francez, realiste dhe romantike, i njohur veçanerisht per romanet e tija E Kuqja dhe e Zeza si dhe Manastiri ...

                                               

Jean-Pierre Thiollet

Jean-Pierre Thiollet, eshte nje autor francez. Pas studimeve ne Universitetin e Paris Sorbonne ne Franca nga 1977 deri 1980. Ne fillim te viteve te 90-ta, se bashku me Gilbert Prouteau, u ben shkrimtare te njohur ne magazinen franceze, LAmateur d ...

                                               

Athanase Vanchev de Thracy

Athanase Vantchev de Thracy eshte pa dyshim njeri nga poetet me te medhenj bashkekohore franceze. I lindur me 3 janar 1940, ne Haskovo te Bullgarise, ky poliglot me kulture te jashtezakonshme studioi per shtatembedhjete vjet me radhe ne disa nga ...