ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 321
                                               

Odhise Grillo

U lind me 21 mars 1932 ne Vuno te Himares. Studioi gjuhe-letersi dhe gazetari ne Universitetin e Tiranes ne vitin 1962. Mbas mbarimit te studimeve punoi si redaktor ne revisten "Hosteni" ishte vetem 17 vjec, per te vazhduar me tej ne Shtepine Qen ...

                                               

Julius Fučík

Nee 1913 Fučík, nje nip i kompozitorit Julius Fučík, me gjithe familien e tij shkoi nga Praga per ne Pilsen dhe ndoqi atje shkollen shteterore reale. Ai tregoi se kishte interesa politike dhe letrare. Ne 1920 filloi studimet ne Prage dhe hyri ne ...

                                               

Josef Çapek

Josef Çapek ishte nje artist çek, i njohur me mire si piktor por edhe si shkrimtar e poet. Ai ka shpikur fjalen robot’, e cila u prezantua nga literatura e vellait te tij, Karel Çapek.

                                               

Karel Čapek

Karel Čapek lindi me 9 janar 1890 ne nje fshat me emrin Male Svatonjovice, qe ndodhet ne Bohemine veri-lindore. Ishte nje shkrimtar i rendesishem çek si edhe gazetar, perkthyes, dramaturg dhe intelektual. Gjithashtu merrej me fotografi. Ishte vel ...

                                               

Milan Kundera

Milan Kundera lindur me 1 prill te 1929 ne Brno, Çeki eshte shkrimtari me i njohur i Çekise dhe nje nga shkrimtaret me te mire te kohes. Me origjine çeke, ai jeton qe prej vitit 1975 ne France dhe ne vitin 1981 u be nje francez i naturalizuar. Ai ...

                                               

Jaroslav Seifert

Koncert na ostrově 1965 Býti básníkem 1983 Slavík zpívá špatně 1926 Město v slzách 1921 Kniha o Praze 1968 Poštovní holub 1929 Na vlnách TSF 1925 Kamenný most 1944 Píseň o Viktorce 1950 Básně 1929 Hvězdy nad Rajskou zahradou 1929 Vějíř Boženy Něm ...

                                               

Vicente Aleixandre

Vicente Aleixandre u lind ne Seville Spanje me 26 prill 1898. Femijerine e kaloi ne Malaga, ndersa nga viti 1909 jetoi ne Madrid. Studijoi drejtesine ne Univerzitetin e Madridit. Nga viti 1925 i kushtohet vetem letersise. Librin e pare me poezi e ...

                                               

Svetlana Alexievich

Svetlana Alexandrovna Aleksijević gazetare dhe shkrimtare bjelloruse e cila krijon ne rusisht. Per "shkrimin polifonik, i cili eshte nje monument per vuajtjet dhe guximin e kohes sone", ajo me 8 tetor 2015 u nderua me Çmimin Nobel per Letersi. "M ...

                                               

Ivo Andriqi

Ivo Andriç shkrimtar serbo–kroat dhe diplomat nga Bosnja dhe Hercegovina, fitues i Çmimit Nobel per letersi per vitin 1961. Gjate kohes kur ishte ndihmes-minister i puneve te jashtme te Jugosllavise, Andriçi hartoi nje elaborat me permbajtje raci ...

                                               

Jacinto Benavente

Jacinto Benavente y Martinez, ishte njeri nder dramaturget me te njohur spanjoll te shekullit te 20-te. Per veprimtarine e vet letrare eshte shperblyer me Çmimin Nobel per Letersi per vitin 1922.

                                               

Henri Bergson

U lindi ne Paris me 1859 ishte filozof francez. Qe nga fillimi i shkollimit qe nxenes i shkelqyeshem si ne lendet shkencore ashtu edhe ne letersi. I talentuar ne matemike por dashuruar ne letersi ai u regjistrua ne Shkollen e Larte Normale dega L ...

                                               

Bjornstjerne Bjornson

Bjornstjerne Martinius Bjornson, ishte shkrimtar dhe politikan norvegjez, fitues i Çmimit Nobel per Letersi, per vitin 1903.

                                               

Heinrich Böll

Heinrich Boll, ka qene nje shkrimtar gjerman. fitues i Çmimit Nobel per Letersine. Ai ishte ushtar ne Luften e Dyte Boterore, i cili edhe ishte burgosur. Pastaj studioi gjuhen gjermane dhe udhetoi neper Irlande dhe Bashkimin Sovjetik. Ne vitin 19 ...

                                               

Ivan Aleksejeviç Bunjin

Ivan Aleksejeviç Bunjin, ishte shkrimtar rus. Ishte fitues i Çmimit Nobel per letersi, per vitin 1933. Ishte poet, romansier, dhe novelist. Pas Revolucionit te tetorit ike ne emigrim. Per perkthim nga gjuha angleze, Longfellow, Byron shperblehet ...

                                               

Giosuè Carducci

Giosuè Carducci, poet italian. Ne rini republikan, e pastaj monarkist Carducci themeloi levizjen letrare neoklasike, qe me poezi reagon ne romantizemin e kohes se vet. Ne te hetohet tendenca historike-patriotike e parnasoves qe lidhet me rrymat b ...

                                               

Camilo José Cela

Don Camilo José Cela Trulock, ishte shkrimtar spanjoll, fitues i Çmimit Nobel per Letersi, per vitin 1989. Zgjoi i bleteve, eshte romani me i njhur tij, per jeten e qytetareve te Madridit, mbi veshtiresite ne nje qytet te madh. Me rreth 300 figur ...

                                               

Jean-Marie Gustave Le Clézio

Jean-Marie Gustave Le Clézio apo emri i shkurter J.M.G Le Clézio, eshte nje autor francez dhe laureati i Nobelit per letersi. Autori i rreth dyzet punimeve, çmimi i pare i tij letrar eshte Renaudot qe e fitoi ne vitin 1963 per romanin e tij "Le P ...

                                               

Bob Dylan

Bob Dylan eshte nje muzikant po edhe poet Amerikan. Nja ca nga kenget e tij te famshme jane" Blowin in the Wind”," Like a Rolling Stone” dhe" Hurricane”. Ai kendon, luan kitare, piano dhe harmonike. Fitues i Çmimit Nobel per letersi, per vitin 2016.

                                               

Rudolf Eucken

Rudolf Christoph Eucken, filozof gjerman. Ishte profesor ne Basel dhe Jene. E perteriu idealizmin e Fichteovit. Ka menduar se kultura e sotme e prishe jetesen, sepse çdo fushe e tij, eshte e krijuar me pamje te ndryshme qe nuk lidhen me nje fotog ...

                                               

Dario Fo

Dario Fo ishte nje satirist, shkrimtar, aktor dhe drejtues teatri si edhe kompozitor italian. Ai mori çmimin nobel ne fushen e letersise me 1997 me librin e tij "Johan Padan ne kerkim te Amerikes". Puna e tij teatrale dhe dramatike perfshin nje p ...

                                               

André Gide

André Paul Guillaume Gide, ishte shkrimtar francez, fitues i Çmimit Nobel per Letersi, per vitin 1947.

                                               

Grazia Deledda

Grazia Deledda 27 shtator 1871 Nuoro, Sardinija, Itali – 15 gusht 1936 Rome, Itali), eshte shkrimtare italiane. Fituese e Çmimit Nobel per Letersi, per vitin 1926.

                                               

Günter Grass

Günter Grass, ishte shkrimtar gjermani. Fitues i Çmimit Nobel per Letersi ne vitin 1999. Qe prej publikimit ne vitin 1959 te kryevepres se tij" Tamburi” nje sukses planetar i adaptuar ne kinema nga Volker Schloendorff, i cili fitoi Palmen e Arte ...

                                               

Karl Adolph Gjellerup

Karl Gjellerup, Timeline of Nobel Winners, brainparad.com Knud B. Gjesing: Karl Gjellerup, portrait of the author, Archive for Danish Literature, Danish Royal Library in Danish pdf

                                               

Halldór Laxness

Halldór Kiljan Laxness, ishte shkrimtar islandez. Fitues i Çmimit Nobel per letersi, per vitin 1955. Ne rini ishte i dhene pas katolicizmit, ndersa me vone eshte ofruar, me shume, me socializmin. Veprat me te njohura te tij jane ’Njerezit e pavar ...

                                               

Knut Hamsun

Knut Hamsun lindi ne Vågå ne vitin 1859 dhe vdiq ne vitin 1952, ishte shkrimtar norvegjez i rritur ne pjesen veriore te Norvegjise. Debutoi me librin "Uri" 1890. Stili dhe permbajtja e librave te Hamsun dallon nga epoka e realizimit qe mbreteront ...

                                               

Verner von Heidenstam

Carl Gustaf Verner von Heidenstam, ishte poet dhe romansier suedez, fitues i Çmimit Nobel per Letersi, ne vitin 1916. Nga viti 1912 e deri ne vdekje te, ishte anetar i Akademise suedeze. Shumuca e veprave te tij jane te lidhura me karakterin, e j ...

                                               

Hermann Hesse

Hermann Hesse lindi me 2 korrik 1877 ne nje qytet prane Calw dhe vdiq me 9 gusht 1962 ne Lugano te Zvicres. Hermann Hesse eshte njeri nga shkrimtaret me te shquar gjermane te shekullit te njezet. Perveç shkrimeve ne proze, Hermann Hesse shquhet s ...

                                               

Paul von Heyse

Paul Johann Ludwig von Heyse, shkrimtar gjerman Eshte i njohur per novelat e tij. Ishte naetar i rrethit te poeteve munihas, te cilin e themeloi mbreti Maximilian II. Ne vitin 1910 eshte fitues i Çmimit Nobel per Letersi.

                                               

Juan Ramón Jiménez

Juan Ramón Jiménez Mantecón ishte shkrimtar spanjoll, laureate i Çmimit Nobel per Letersi. Jimenez filloi te shkruaj si pesembdhjetevjçar, ndersa librine pare e publikoi ne moshen 19 vjeçare. U shkollua ne Akademine Jezuite ne Cadiz dhe me vone s ...

                                               

Erik Axel Karlfeldt

Erik Axel Karlfeldt, poet suedez. Fitues i Çmimit Nobel per letersi, per vitin 1931 I lindur ne nje familje bujqesore ne Karlbou ne provincen e Dalarna, si Erik Axel Eriksson, nje emer i ndryshuar, me vone, me 1889, ne nje perpjekje per tu distan ...

                                               

Jasunari Kavabata

Jasunari Kavabata lindi ne Osaka, Japoni me 14 qershor 1899 dhe vdiq me 16 prill 1972. Eshte nobelist japonez. Puna e tij e pare me e madhe qe do ti jepte fame mes letrareve japoneze do te ishte historia e shkurter "Kercimtarja nga Izumi" e shkru ...

                                               

Kenzaburō Ōe

Kenzaburō Ōe lindi me 31 janar 1935, ne nje qyteze japoneze te ngritur ne ishullin Shikoku. Aty u rrit dhe ky vend do te ishte dekori kryesor i vepres se tij. Ne moshen shtatembedhjete vjeçare, Kenzaburô largohet per ne Tokjo ku i kryen studimet ...

                                               

Imre Kertész

Imre Kertész u lind ne Budapest ne vitin 1929. Gjate Luftes se dyte boterore jshte depertar ne kampin famekeq ne Auschwitz, dhe pastaj ne Buchenwald. Pas perfundimit te Luftes se dyte boterore, kethehet ne Budapest dhe punon si gazetar per gazete ...

                                               

Louise Glück

Louise Elisabeth Glück eshte nje poete dhe eseiste amerikane. Ajo ka fituar shume çmime te medha letrare, duke perfshire Çmimin Pulitzer, Medaljen Kombetare te Shkencave Humane, Çmimin Kombetar te Librit, Çmimin Kombetar te Kritikeve te Librit, Ç ...

                                               

Thomas Mann

Thomas Mann, eshte nje shkrimtar Gjerman dhe nje nga figurat me te rendesishme te letersis gjate shekullit te 20. Qe ne vitin 1901 publikoi romanin, ´´Budenbroket´´ sidhe novelat si ´´´Tonio Krögeri´´´, ´´Tristani´´ dhe ´´Vdekje ne venedik´´.

                                               

Gabriel García Márquez

Gabriel García Márquez, shkrimtari i njohur kolumbian lindi me 6 mars te vitit 1927 ne Aracataca, nje fshat i vogel prane maleve te Karaibeve kolumbiane dhe vdiq me 17 prill 2014. Ai ishte djali i Gabriel Eligio García dhe Luisa Santiaga Márquez ...

                                               

Roger Martin du Gard

Roger Martin du Gard, shkrimtar francez. Fitues iÇmimit Nobel per letersi, per vitin 1937. Romani i pare i suksesshem i tij ishte Jean Barois, I botuar ne vitin 1913. Por, veicioze e Du Gardov, eshte seia prej 8 librave me titull Thibaultovet 192 ...

                                               

François Mauriac

François Mauriac ka qene prozator, dramaturg, kritik, poet dhe gazetar freng, anetar i Académie française nga 1933, fitues Çmimit Nobel per letersi, ne vitin 1952. Njeri nder shkrimtaret e rralle katolik, i cili ishte kunder regjimit totalitarist ...

                                               

Miguel Ángel Asturias

Miguel Ángel Asturias, i lindur me 19 tetor 1899 ne Guatemale, ndersa vdiq ne Madrid me 9 qershor 1974. Eshte fitues i Çmimit Nobel per letersi per vitin 1967. Ishte romansier dhe tregimtar i realizmit magjik nen ndikimin e nadrealizmit. Mirepo, ...

                                               

Czesław Miłosz

Król Popiel i inne wiersze 1961 Nieobjęta ziemia 1984 Ojciec objaśnia Abecadło Miłosza 1997 Na brzegu rzeki 1994 Przekłady Biblii 1977-1989 Zniewolony umysł 1953 Człowiek wśród skorpionów 1961 Wiersze ostatnie 2006 Spiżarnia literacka 2004 Ziemia ...

                                               

Patrick Modiano

Patrick Modiano, romansier francez. Eshte fitues i Çmimit te larte te akademise franceze per roman, me 1972, pastaj i çmimit Prix Goncourt, me 1978 per romanin Rruga e dyqaneve te erreta. Fitues edhe i Çmimit Nobel per letersi, ne vitin 2014.

                                               

Eugenio Montale

Eugenio Montale ishte nje poet dhe shkrimtar Italian, fitues i çmimit Nobel per letersi ne vitin 1975.

                                               

Herta Müller

Herta Müller, e lindur me 17 gusht 1953 ne Nitchidorf, rrethi i Timisit ne Rumani. Eshte fituese e Çmimit Nobel per Letersi per vitin 2009, per veprat e saja rreth jetes ne Rumani, Evropen Juglidore pas Luftes se dyte boterore, debimin e pakices ...

                                               

Naguib Mahfouz

Mahfuz fillon te shkruaj ne moshen shtatembdhjete vjeçarese dhe ka botuar mbi 40 vepra dhe 30 skenare. "Triologjia e Kajros" 1956, 1957 eshte e vlersuar si nje kryeveper. Ne vitin 1959 boton "Bijte e laxhes sone", e cila ishte me motive fetare, e ...

                                               

Orhan Pamuk

Orhan Pamuk ka lindur ne Stamboll, ne nje familje e cila ishte, siç thote ai vet" me orientim euro-perendimor” per ndryshim nga e vjetra osmane. Studioi arkitekturen dhe merret me pikture, pastaj e braktis arkitekturen pas tre vitesh dhe fillon g ...

                                               

Pär Lagerkvist

"Udhetari buzedeti", "Hekur dhe njerez” "Fitorja ne skaj". "Sibila", "Baraba", "Tregime te forta", "Njeriu pa ndjenja", "Njeriu i fundit", "Qesharaku i veçante",

                                               

Boris Pasternak

Boris Leonidoviç Pasternak, shkrimtare ruse. Eshte marre me poezi, novela, romane dhe perkthime. I rritur ne nje mes intelektual, studioi filozofine ne Moske dhe Marburg. Ne rini ishte futurist. Poezia ne pergjithesi sipas tematikes eshte apoliti ...

                                               

Octavio Paz

Octavio Paz ose Octavio Paz Lozano ishte shkrimtar dhe diplomat meksikan. Octavio Paz lindi me 1914 ne Qyteti Meksiko, Meksike. Duke i falenderuarit gjyshit dhe bibliotekes se tij te mahnitshme, ai hyni shum heret ne kontakt me letersine. Edhe ba ...

                                               

Luigji Pirandelo

Luigi Pirandello, Luixhi Pirandelo ishte nje shkrimtar, dramaturg dhe poet italian. Fitues i Çmimit Nobel per letersi per vitin 1934.