ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 320
                                               

Frensis Hoxhson Bernet

Frances Hodgson Burnett e njohur si Frensis Hoxhson Bernet lindi ne vitin 1849 ne Manchester, rridhte nga nje familje angleze. Pas vdekjes se babait u shperngul ne Amerike, ku ajo filloi karrieren si shkrimtare ku tregimet e saj i botonte neper r ...

                                               

William Blake

William Blake poet, piktor, vizionar mistik dhe gdhendes. Blake deklaroi superioritetin e imagjinatas mbi racionalizmin dhe materializmin e shek. te XVIII. Moskuptimet e kohes bene qe puna e tij te nenvleresohej gjate jetes se tij, por ishin gjen ...

                                               

Charlotte Brontë

Charlotte Bronte 21 prill 1816 - 31 mars 1855) ishte nje noveliste dhe poete angleze, me e madhja e tre motrave Bronte qe mbijetuan ne moshen e rritur dhe romanet te cilave jane bere klasike te letersise angleze. Ajo se pari botoi veprat e saj ne ...

                                               

Emily Brontë

Emily Jane Bronte ishte romanciere dhe poete angleze, njera prej tre motrave shkrimtare te shquara te periudhes viktoriane nga familja Bronte. Emily Bronte njihet per romanin e saj te vetem, Wuthering Heights, nje veper klasike e letersise anglez ...

                                               

Aleister Crowley

Alister Krouli, ishte nje shkrimtar, okultist, poet, pergjues dhe jogi anglez. Ishte anetar ne disa shoqerira magjike si Urdhren Hermetike te Agimit te Arte, dhe Ordo Templi Orientis. U be i mirenjohur pas shkrimit te veprave te tija Libri i Ligj ...

                                               

D.H. Lawrence

David Herbert Lawrence, shkrimtar anglez; romansier, poet, tregimtar, eseist, piktor, dramaturg dhe kritik.

                                               

Daniel Defoe

Daniel Defoe St. Giles Cripplegate, Londer, ishte shkrimtar, gazetar, i cili njihet me vepren e tij Robinson Kruzo. Ishte bir i nje qiriberes londinez Xhejms Fo, mbiemer te cilin meqe tingellonte bukur Danieli e ndryshoi Defo. Ai mesoi ne nje shk ...

                                               

Çarls Dikens

Charles John Huffam Dickens ishte nje shkrimtar anglez, i quajtur ndryshe edhe si me i madhi i periudhes Viktoriane.

                                               

T. S. Eliot

Thomas Stearns Eliot 26 shtator 1888 – 4 janar 1965, shkrimtar anglez me prejardhje amerikane. Eshte njeri nder poetet me te njohur europian te shekullit te 20-te, fitues i shume çmimeve, nder to edhe te Çmimit Nobel per Letersi me 1948 dhe i Goe ...

                                               

Ian Fleming

Ian Lancaster Fleming lindi me 28 maj 1908 ne Londer, vdiq me 12 gusht 1964 ne Canterbury te Anglise. Ai ishte nje shkrimtar britanik. U be i njohur para se gjithash permes figures se sajuar te romanit dhe filmit James Bond, si dhe permes librit ...

                                               

John Galsworthy

John Galsworthy, romancier dhe dramaturg anglez, fitues i Çmimit Nobel per letersi ne vitin 1932. U be i njohur me ciklin e romaneve dhe novelave Saga e Forsajteve, ku tregohet historia tre berzave te nje familjeje te shtreses se larte angleze, p ...

                                               

Elizabeth Gowing

Elizabeth Gowing eshte autore angleze. Ajo u lind ne Ely, Cambridgeshire, Angli. Ka jetuar dhe vepruar ne Kosove dhe Shqiperi dhe poashtu ka perkthyer ne shqip. U shkollua ne Universitetin e Oksfordit ku studio letersi angleze dhe do ta takonte p ...

                                               

Ted Hughes

Edward James "Ted" Hughes ishte poet anglez, shkrimtar per femije, i njohur si Теd Hjuz. Kritiket e vleresojne si njerin nder me te miret e gjenerates se vet. Ishte i martuaar me poeten britaneze Sylvia Plath, nga 1956 e deri ne vdekjen e saj, e ...

                                               

Israel Regardie

Israel Regardie ishte nje nga okultistet me te famshem te shekullit te 20. Ishte sekretari i Aleister Crowley. Fillimisht ishte anetar i Stella Malutina, nje urdher qe ishte vazhdimi i Urdhres Hermetike te Agimit te Arte. U be i mirenjohur pasi u ...

                                               

John Penrice

John Penrice ishte ushtare, fotograf britanike dhe autor i fjalorit te Kuranit ne gjuhen angleze bazuar ne botimin e Gustav Leberecht Flügel. Ai kishte vellezer dhe motra, perfshire Thomas Penrice i Kilvrough lindi me 1820, Kapiten Herbert Newton ...

                                               

Rudyard Kipling

Rudyard Kipling, shkrimtar angleze Ne femijeri e mesoi gjuhen hinduse, vazhdoi shkollen ushtarake ne Devonshire, ndersa me 1882, u kthye ne Indi dhe punoi si gazetar. Udhetoi ne Japoni, Amerike dhe ne Afrike te Jugut. Me nje teme te njejte mori p ...

                                               

Agata Kristie

Agatha Mary Clarissa Christie eshte nje shkrimtare britanike, lindi ne Torquay, Britania e Madhe me 15 shtator 1890. Agata Kristi ka shkruar shume vepra kryessh krime fantazie. Agata per punen e saj eshte e njohur ne gjithe boten dhe nga perandor ...

                                               

Doris Lessing

Doris Lesing, emir i vertete Doris Mej Tajler, – 17 nentor 2013 Londer) ishte shkrimtare britanike eprozes, dhe fituese e Çmimit Nobel per letersi, ne vitin 2007. Akademia suedee ne arsyetimin per ndarjen e çmimit e pershkruan shkrimtaren:" shtyt ...

                                               

Louie Myfanwy Thomas

Louie Myfanwy Thomas lindi ne Holywell, Flintshire. Ajo ishte femija e vetme e Walter Owen Davies dhe Elizabeth Jane Jones. Pas vdekjes se nenes, gjyshja e ndihmoi ta rrise ate. Ajo morri pjese ne shkollen elemetare ne kishe. Pasi e morri certifi ...

                                               

Mark Haddon

Mark Haddon eshte shkrimtare angleze, i njohur per novelen e tij Incidenti i Çuditshem me Qenin Naten. Ai fitoi Çmimin e Shkrimtareve per punen e tij.

                                               

Meri Shelli

Meri Wollstonkraft Shelli ishte shkrimtare angleze, e mirenjohur per romanin e saj Frankenshtajni, ose Prometeu Modern. Meri u rrite ne nje familje te veçant - prej lindjes se saj, ajo ishte e rrethuar me individet te edukuar. Babai i saj ishte U ...

                                               

Vidiadhar Surajprasad Naipaul

Sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul, T.C., shkrimtare britanike me prejardhje indiane. Eshte fitues i Çmimit Nobel per letersi, per vitin 2001.

                                               

Noel Malcolm

Noel Malcolm eshte shkrimtar, historian, poliglot dhe gazetar britanik. Ka lindur ne vitin 1956 26 dhjetor. Ka studiuar ne Kembrixh, dhe eshte nje nga analistet me te mire britanike ne çeshtjet e Ballkanit. Ka qene drejtor i revistes politike" Th ...

                                               

Harold Pinter

Harold Pinter, dramaturg dhe regjisor teatri anglez. Ka shkruar per teater", radio, televizion dhe film. Punimet e tij te hershme shpesh lidhen me teatrin absurd. Eshte fitues i Çmimit Nobel per Letersi per vitin 2005.

                                               

Emma Thompson

Emma Thompson lindi me 15 prill, 1959 ne Paddington, Londer, Angli. Eshte nje aktore dhe skenariste britaneze, e cila konsiderohet si nje nga aktoret me te kompletuara dhe te shquara te Britanise. Thompson u lind nga dy prinder aktore. I ati, Eri ...

                                               

Uiliam Shekspir

William Shakespeare ishte nje dramaturg anglez qe lindi me 23 prill 1564 ne Stratford mbi Avon dhe vdiq me 23 prill 1616 ne po te njejtin qytet. Uilliam Shekspir e ngriti artin poetik ne majat me te larta. Kur flitet per te shume pak autor i qend ...

                                               

Virginia Woolf

Adeline Virginia Woolf ishte nje shkrimtare angleze dhe nje nga modernistet me te shquara te shekullit te 20-te, qe konsiderohet nismetare ne perdorimin e rrjedhes se vetedijes si teknike e shkrimit. Gjate periudhes mes dy lufterave, Woolf ishte ...

                                               

William Le Queux

William Tufnell Le Queux, i lindur ne Londer me 2 korrik te vitit 1864 dhe vdiq me 13 tetor te vitit 1927 ne Knokke, Belgjike, ishte nje shkrimtar, gazetar Anglezo-Francez nje kohesisht korrespondent i luftes britanike. Ai ishte gjithashtu nje di ...

                                               

William McDougall (psikolog)

William McDougall ishte psikolog i cili pjesen e pare te karrieres e kaloi ne Mbreterine e Bashkuar dhe pjesen e fundit e kaloi ne Shtetet e Bahkuara. Ai shkroi nje numer te teksteve me ndikim te madh dhe ishte veçanerisht i rendesishem ne zhvill ...

                                               

Xhorxh Gordon Bajron

Xhorxh Gordon Bajron -i eshte nje shkrimtar i huaj. Lindi ne nje familje aristokrate te varferuar. Kur ishte dhjete vjeç, me vdekjen e xhaxhait te tete, Bajroni trashegoi titullin Lord dhe pallatin e çifligun Newstead Abbey. Ne moshen madhore zur ...

                                               

Sufjan eth-Theuri

Sufjan ibn Said el-Theuri ishte dijetar, juriste dhe themelues i medhhebit Theuri. Ai ishte poashtu muhadith i madh.

                                               

Nikollë Filja

Nikolle Filja ishte nje prift bizantin dhe shkrimtar arberesh nga Munxifsi ne Sicili, lindur nga nje familje historike arbereshe, te shperngulur ne Italine e jugut pas pushtimit osman te Shqiperise ne shekullin XV, me origjine nga Filati, si cito ...

                                               

Jorge Luis Borges

Jorge Francisco Isidoro Luis Borges Acevedo ka qene nje shkrimtar tregimesh te shkurtera, eseist, poet, perkthyes dhe figure kyçe e letersise se gjuhes spanjolle. Librat e tij me te njohur me tregime, Ficciones dhe El Aleph, te botuara ne vitet 1 ...

                                               

Joseph Furphy

Joseph Furphy vleresohet gjeresisht si "Babai i romanit australian". Ai me se shumti ka shkruar nen pseudonimin Tom Collins dhe eshte me i njohur per romanin e tij" Such is Life ”, i vleresuar si nje klasik australian. Nje biografi e plote e Furp ...

                                               

Marcus Clarke

Marcus Andrew Hislop Clarke ishte romancier, gazetare dhe poet austalian i lindur ne Angli. Ai eshte i njohur per romanin e tij For the Term of His Natural Life, e cila konsiderohet gjeresisht si nje veper klasike per bindjen ne Australi. Eshte p ...

                                               

Thomas Keneally

THOMAS MICHAEL KENEALLY Thomas Keneally eshte 1 ngs shkrimtaret me te mire bashkokohore.I lindur ne sidney te australise me date 7 tetor.Shume libra te tije jane kthyer edhe ne filma,si libri SCHINDLERS ARK.I kthyer ne film nga regjizori Steven s ...

                                               

Patrick White

Patrick Victor Martindale White, ishte shkrimtar australian i cili konsiderohet si njeri nder romansieret me te mdheje ne gjuhen angleze ne shekullin e 20. Ne vitin 1973 eshte laureat i Çmimit Nobel per Letersi.

                                               

Ilse Aichinger

Ilse Aichinger shkrimtare dhe autore austriake nga Austria. Si gjysme jahudiste, gjasat per te fillua studimet ne mjekesi i erdhen teke pas luftes. Mirepo pas dy vjet e gjysme i nderpreu qe te vazhdoje si lektore gjate viteve 1949/1950 prane shte ...

                                               

Klaus Ebner

Klaus Ebner lindi ne Vjene, ne Austri me 8 gusht 1964, eshte shkrimtar dhe perkthyes austriak. Ka te shkruara novela, tregime dhe ese. Gjithashtu eshte autor poezish ne gjuhen gjermane dhe katalane. Ebner jeton ne Vjene me familjen e tij.

                                               

Ernst Fischer

Ernst Fischer ka qene nje shkrimtar austriak dhe politikan. Si autor ai perdorte edhe pseudonyme Peter Wieden, F. Ernst, W. Peter dhe P. Vidal. Si politikan ai ka qene nje qeverine provizore te Renner 1945 si Sekretar shteti dhe deri me 1959 Abge ...

                                               

Peter Handke

Peter Handke eshte shkrimtar austriak. Ka qene admirues i politikanit serb Sllobodan Millosheviq dhe nacionalizmit ekstrem serb gjate lufterave ne Bosnje dhe ne Kosove ne vitet 90, per kete arsye eshte quajtur fashist dhe i jane anuluar disa çmim ...

                                               

Elfriede Jelinek

Elfriede Jelinek Shkrimtare avangardiste e suksesshme si dhe me prirje per te krijuar skandale Elfriede Jelinek konsiderohet si autorja me e rendesishme e gjuhes gjermane te gjenerates moderne. Romani i saj i shtate Pianistja, u perkthye ne shum ...

                                               

Franz Kafka

Franz Kafka ishte nje nga shkrimtaret e historive te shkurtra, dhe modernistet me te medhenj te gjuhes gjermane te shekullit XX, trupi i shkrimit i te cilit ishte i vetem ne llojin e tij. Disa nga shkrimet e tij mbeten te pambaruara dhe u botuan ...

                                               

Rainer Maria Rilke

Rainer Maria Rilke lindi me 4 dhjetor te vitit 1875 ne Prage, Austro-Hungari dhe vdiq me 29 dhjetor te vitit 1926 ne senatoriumin Valmont afer Montreux, Zvicer. Ishte autor austriak dhe nje prej lirikeve me te rrendesishem te gjuhes gjermane. Shk ...

                                               

Manès Sperber

Sperber lindi ne nje familje haside. Ai ishte djali i David Mechel Sperber and the older brother of Milo Sperber i cili ishte aktore. Ne veren e vitit 1916, familja e tij u zhvendosen prej luftes ne Vjene, ku Sperber humbi besimin, refuzoi qe ta ...

                                               

Stefan Zweig

Stefan Cvajg lindi me 28 nentor te vitit 1881 ne Vjene, Austri dhe vdiq me 23 shkurt 1942 ne, Brazil. Ishte nje nder shkrimtaret me te shquar austriake.

                                               

Umihane Çuvidina

Umihane Çuvidina ishte nje poete e hershme boshnjake e periudhes Osmane veprat se ciles kane mbijetuar deri ne ditet tona. Çuvidina perveq se i shkruante ajo edhe i kendonte poezite e saj dhe ka kontribuar ne mase te madhe ne zhvillimin e muzikes ...

                                               

Muhamed Filipoviq

Muhamed Filipoviq lindi me 3 gusht 1929 ne Banja Luke, Mbreteria e Jugosllavise, tani Bosnja dhe Hercegovina. Eshte akademik, filozof, shkrimtar, teoricien dhe historian boshnjake. Ne vitin 1960 u diplomua ne Fakultetin e Arteve ne Sarajeve. Puno ...

                                               

Enver Pushka

U lind ne vitin 1966 ne Sarajeve, ku u diplomua ne Shkollen e Mesme te Mjekesise. Ka botuar dy romane: "Mejtash" dhe "Gardhi" Ziva ograda. Shtepia botuese me renome "Lharmattan" ne vitin 2003 publikoi "Mejtashin" edhe ne frengjisht. Eshte edhe ba ...

                                               

Abdulah Sidran

”Sarajevska zbirka”, Sarajevo, 1979 ”Sarajevske priče” ”Kost i meso” 1976 ”Morija” Sarajevo 2007, 2008. ”Sarajevski tabut” Sarajevo, 1993 ”Bosna” "Pjesme"- Sarajevo,1987. ”Bolest od duše” Nikšić, 1988 "Potukač" Zagreb, 1973. ”Djevojčica iz Ulice ...