ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 319
                                               

Raúl González Blanco

Raúl González Blanco, njohur si Raúl, eshte nje ish futbollist profesionist spanjoll i cili luajti si sulmues. Ai eshte konsideruar si nje nga lojtaret me te rendesishem ne historine e Real Madrid dhe gjithashtu njihet si nje nga lojtaret spanjol ...

                                               

Renaldo Kalari

Renaldo Kalari eshte nje futbolliste shqiptar i cili luan momentalisht me klubin shqiptar KF Tirana ne Kategorine Superiore si mbrojtes.

                                               

Renato Hyshmeri

Renato Hyshmeri eshte nje futbolliste shqiptar i cili luan me klubin shqiptar KF Tirana ne Kategorine Superiore si mesfushor.

                                               

Renato Malota

Renato Malota eshte nje futbollist shqiptar i cili luan me klubin shqiptar FK Kukesi ne Kategorine Superiore si qender mbrojtes

                                               

René Higuita

José René Higuita Zapata ishte futbolliste kolumbiane i cili ka luajtur si portier. IFFHS e ka radhitur Higuiten si protieri i tete me i mire ne historine e Amerikes Jugore.

                                               

Richard Yarsuvat

Richard Yarsuvat eshte futbolliste suedeze i cili luan per Norrby IF. Ne pranveren 2012, Yarsuvat u huazua ne IFK Värnamo dhe ne vjeshte u bashkua me Örgryte IS me kontrate te shkurte. Kur kontrata ishte gati per te perfunduar ÖIS zgjodhi qe te n ...

                                               

Roberto Donadoni

Roberto Donadoni eshte nje trajner futbolli dhe nje ish futbollist italian ne rolin e mesfushorit. Gjithashtu, ai ka perfaqesuar Italine ne arenen nderkombetare, si lojtar dhe trajner.

                                               

Rodney Strasser

Rodney Strasser eshte futbollist profesionist nga Sierra Leone qe momentalisht luan si mesfushor per klubin italian te Seria A, A.C. Milan.

                                               

Roland Agalliu

Roland Agalliu eshte futbolliste shqiptare ne pension. Ai ishte i pari prej te huajve i cili luajti ne ligen rumune pas Revolucionit Rumune. Ai tani jeton ne Graz ne Austri se bashku me gruan dhe vajzen e tij.

                                               

Ronnie Cope

Ronald "Ronnie" Cope ishte futbolliste angleze i cili ka luajtur si mbrojtes ne skuadren Manchester United dhe Luton Town. Babai i tij, Xhorxhi ishte poashtu futbolliste i cili ka luajtur ne skuadren Crewe Alexandra. Ronnie vdiq ne muajin shtator ...

                                               

Roy Jennings

Roy Thomas Edward Jennings ishte futbolliste dhe menaxher angleze. Ai ka luajtur ne skuadrat Swindon Town F.C., Southampton F.C., Brighton & Hove Albion F.C. dhe Crawley Town FC. Ai menaxhoi skuadren Crawley Town F.C. per dy vite.

                                               

Ryan McBride

Ryan McBride ishte futbolliste irlandeze i cili ka luajtur si mbrojtes. Ai u gjet i vdekur ne shtepine e tij me 19 mars 2017.

                                               

Rron Broja

Ne janar 2015, Broja nenshkroi per klubin belge Gent. Me 3 korrik 2015, Broja u bashkua si huazim Deinze ne divizionin B. Me 1 korrik 2016, Broja u bashkua klubit kosovare Trepça89.

                                               

Saidy Janko

Saidy Janko eshte nje futbollist zviceran i cili luan me klubin anglez Manchester United ne Premier League si mesfushor. Lindur ne Zyrih nga baba gambian dhe nga mama zvicerano/italiane, Janko filloi karrieren e tij me FC Zürich perpara se te fir ...

                                               

Samir Ujkani

Samir Ujkani eshte nje futbollist shqiptar, pjesetar i skuadres kombetare te Kosoves. Ujkani ka lindur ne Resnik, nje fshat i cili eshte tani pjese e komunes se Vushtrrise, ne Kosoven qendrore. Familja e tij pastaj u zhvendos ne Belgjike gjashte ...

                                               

Santiago Ezquerro

Santiago Ezquerro Marín me shume i njohur si Santi Ezquerro eshte nje futbollist spanjoll. Lindi ne Calahorra Provinc e La Rioja. Eshte nje sulmues rezervist ne Barcelone. Ne sezonin 2006-2007 mori pjese vetem ne nene ndeshje te La Liges. Kur ish ...

                                               

Saúl Ñíguez

Saúl Ñíguez Esclápez, njohur zakonisht si Saúl, eshte nje futbollist spanjoll i cili luan me klubin spanjoll Atlético Madrid ne La Liga si Mesfushor.

                                               

Sebastian De Maio

Sebastian De Maio eshte nje futbollist italiano-francez i cili luan me klubin italian Fiorentina ne Serie A, ne huazim nga Anderlecht. Ai u rrit ne skuadren te rinjeve te Nancy, dhe ne veren e vitit 2006 ai u ble nga Brescia. Ai beri debutimin e ...

                                               

Sebino Plaku

Me 30 qershor 2013, Plaku u transferua ne Poloni ku firmosi me Śląsk Wrocław te Ekstraklasa. Ai shenoi golin e tij te pare me klubin me 18 korrik duke kontribuar ne suksesin 4–0 kunder Rudar ne Ligen e Europes.

                                               

Selemani Ndikumana

Selemani Yamin Ndikumana eshte nje futbollist burundas i cili luan momentalisht me klubin shqiptar Tirana ne Kategorine Superiore dhe per kombetaren burundase si sulmues.

                                               

Sergio Canales

Sergio Canales Madrazo eshte nje futbollist spanjoll, i cili aktualisht luan per klubin e La Ligas Real Madrid si Mesfushor.

                                               

Silvestre Igoa

Silvestre Igoa Garciandia ishte nje futbollist spanjolle. Ai luajti per Spanjen ne Kupen e Botes 1950, duke arritur te shenoje dy Gola. Ne nivel klubesh, ai ka shenzuar shumicen e karrieres duke luajtur me klubin spanjoll Valencia.

                                               

Skënder Begeja

Skender Begeja ishte futbollist shqiptare i cili ka lujatur si sulmues. Ai morri pjese 4 here ne kombetaren shqiptare. Ai ka studiuar ne gjimnazin Qemal Stafa ne Tirane.

                                               

Sokol Kushta

Sokol Kushta ka qene nje ish futbollist shqiptar. Kushta ishte nje sulmues i cili shenoi 10 gola ne 31 paraqitje me kombetaren shqiptare. Ai ka luajtur ne Greqi me Iraklis Thessaloniki dhe Apollon Kalamarias, ne Qipro luajti me Ethnikos Achnas dh ...

                                               

Stefan Mitroviq

Stefan Mitrović eshte nje futbollist serb i cili luan me klubin gjerman SC Freiburg ne Bundeslige dhe me kombetaren serbe si qender mbrojtes.

                                               

Stipe Buljan

Stipe Buljan eshte nje futbollist kroat i cili luan me klubin shqiptar KF Laçi ne Kategorine Superiore si mbrojtes. Ai luan ne Shqiperi qe nga viti 2010 dhe qe ajo kohe ka zhvilluar me shume se 150 ndeshje ne te gjitha kompedicionet me klubin, du ...

                                               

Stivi Frashëri

Stivi Frasheri eshte nje futbollist shqiptar i cili momentalisht luan me klubin shqiptar KF Tirana ne Kategorine Superiore si portier.

                                               

Sverre Andersen

Sverre Andersen ishte futbolliste norvegjez. Ai ka luajtur ne Viking FK si portier. Ai ka luajtur 262 ndeshje ne kete skuader ne ligen norvegjeze. Per shume vite, ai ishte portieri me i mire ne Norvegji. Ai ka fituar kater here si portieri me i m ...

                                               

Shefki Kuqi

Shefki Kuqi eshte futbollist shqiptar nga Kosova por me nenshtetesi finlandeze. Ai luan si sulmues per kombetaren finlandeze ndersa ne nivel ekipor luan per Crystal Palace te kategorise se dyte te futbollit ne Angli qe njihet me emrin Coca-Cola F ...

                                               

Shkëlzen Kelmendi

Shkelzen Kelmendi eshte nje futbolliste profesionist shqiptar i cili luan momentalisht me klubin shqiptar Sopoti Librazhd ne Kategorine e pare si mesfushor.

                                               

Shkodran Metaj

Shkodran Metaj eshte nje futbollist kosovar, i cili aktualisht luan per Flamurtarin ne Superligen Shqiptare.

                                               

Shpëtim Hasani

Me pare ka luajtur ne shume klube suedeze dhe poashtu luan per kombetaren kosovare qe nga viti 2014. Shpetimi ka luajtur per dy skuadra turke Bursaspor dhe Sakaryaspor para se te vije ne Suedi dhe nenshkroi kontrate tre vjeçar per klubin suedeze ...

                                               

Taulant Kuqi

Taulant Kuqi eshte nje futbollist shqiptar i cili luan me klubin shqiptar Flamurtari Vlore ne Kategorine Superiore si mesfushor.

                                               

Taulant Xhaka

Taulant Xhaka eshte nje futbollist shqiptar i cili luan me klubin zviceran Basel ne Superligen Zvicerane dhe me kombetaren shqiptare si mesfushor.

                                               

Tim Howard

Timothy Matthew "Tim" Howard eshte nje futbollist i cili luan me klubin anglez Everton ne Premier Lige dhe me kombetaren amerikane si portier. Howard filloi karrieren e tij profesioniste me North Jersey Imperials perpara se te kalonte te MetroSta ...

                                               

Tobias Grahn

Ne gusht 2003, ai e la klubin norvegjez Vålerenga IF dhe u kthye ne Suedi dhe nenshkroi per skuadren Malmö FF. Kur ishte ne Malmö FF, ai luajti ne 21 ndeshje dhe shenoi tre gola, por nuk arriti te fitoje besimin e trajnerit. Keshtu, ai shkoi ne D ...

                                               

Tom Gulbrandsen

Tom Gulbrandsen ishte futbollist norvegjez i cili ka luajtur si mesfushor. Ai ka luajtur edhe ne kombetaren norvegjeze. Ai eshte i njohur per gjuatjet e gjata.

                                               

Tommaso Rocchi

Tommaso Rocchi eshte nje ish futbollis profesionist italian i cili luante si sulmues. Para se te bashkohej me Interin ne janar 2013, Rocchi luante me Lazion, dhe eshte golashenuesi i peste me i mire ne historine e klubit. Ai shenoi tre gola me pa ...

                                               

Toni Pezo

Toni Pezo eshte nje futbolliste kroat i cili luan me klubin boshnjak NK Vitez ne Premier Ligen Boshnjake si mesfushor mbrojtes.

                                               

Thiego

Thiego filloi karrieren e tij duke luajtur ne skuadren Sergipe. Ne vitin 2006, Thiego filloi te luaje per Grêmio ne skuadren rinore. Ne vitin 2010, Thiego shkoi per te luajtur ne skuadren Kyoto Sanga FC si huazim per nje vit. Me 16 janar 2013, Th ...

                                               

Uli Hoeneß

Ulrich" Uli” Henes ka qene nje futbollist gjerman qe ka luajtur si mesfushor perpara.Gjate karrieres se tij ai ka luajtur per FC Bayern Münchenme se shumti dhe me vone u be president i FC Bayernit.

                                               

Valmir Berisha

}} Valmir Berisha eshte futbolliste suedez me preardhje shqiptare i cili luan si sulmues. Ai nuk luan ne asnje skuader pasi kontrata e tij me skuadren SC Cambuur u skadua.

                                               

Valon Berisha

Valon Berisha eshte futbollist shqiptare i cili luan si mesfushor ne skuadren austriake Red Bull Salzburg. Me pare ka luajtur ne skuadrat Egersund dhe Viking ne Norvegji. Familja e Valonit eshte shqiptare dhe jane larguar nga Kosova para se ai te ...

                                               

Víctor Valdés

Victor Valdes eshte nje trajner spanjoll futbolli dhe ish futbollist profesionist i cili eshte aktualisht trajner i Horta.

                                               

Vilfor Hysa

Vilfor Hysa eshte nje futbollist profesionist shqiptar i cili luan me klubin shqiptar FK Kukesi ne Kategorine Superiore si sulmues. Ai me pare ka luajtur me klubet e tjera KF Tirana, Teuta Durres dhe KS Flamurtari, te gjitha ne Kategorine Superio ...

                                               

Vilson Xhoni

Vilson Xhoni dallohej si lojtar i shpejt, depertues i sukseshem, dhe mbrojtes modern,si futbollist u afirmua ne KF Hajduk te Splitit., ne gjeneraten e cila i fitoi tri kampionate te Jugosllavise se atehershme 1971, 1974, 1975 dhe pese here triumf ...

                                               

Vladimir Maslachenko

Vladimir Maslachenko, i lindur me 5 mars 1936, lojtar futbolli ish-Bashkimin Sovjetik. Luaj me Bashkimin Sovjetik ekip futbolli. Vdiq 28 nentor 2010 ne Moske.

                                               

Vojo Ubiparip

Me pare Vojo ka luajtur per skuadrat FK Vojvodina, FK Proleter Novi Sad, FK Borac Čačak, FK ČSK Pivara dhe FK Zlatibor Voda Horgoš. Ne janar 2011, Vojo nenshkroi kontrate per skuadren Lech Poznań per kater vite e gjysme. Me 7 gusht 2015, Vojo nen ...

                                               

Walter Zenga

Walter Zenga i lindur me 28 prill 1960 ne Milan eshte trajner italian i futbollit, dhe nje ish-portier mjaft i suksesshem i Interit dhe Perfaqesueses se Italise. Gjate karrieres se tij si futbollist, Zenga ishte pjese e ekipit te Italise, i cili ...

                                               

William Paul (futbollistë)

Lindur ne Paisley, Paul ka luajtur futboll me klubet Dykebar dhe Paisley Academicals, dhe zhvilloi nje paraqitje me Skocine ne vitin 1891. Ai me vone punoi ne shkollat e futbollit dhe u be nje figure e shquar ne industrine e lavanderise.