ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 317
                                               

Jacques Anquetil

Jacques Anquetil lindur me 8 janar 1934 ka qene nje çiklist francez, dhe nje nga 5 çiklistet fitues te Kurores Treshe. Konsiderohet si nje nder çiklistet me te medhenj te historise si profesionist, nga 1954-1969 ai rregjistroi 205 fitore. Pjesema ...

                                               

Lance Armstrong

Lance Armstrong Edward eshte nje ish çiklist amerikan profesionist, famekeq per skandalin me te madhe ne historine e çiklizmit. Ai filloi perdorimin e dopingut ne pranveren e vitit 1995.

                                               

Besnik Musaj

Besnik Musaj ka qene çikliste shqiptare i cili ka perfaqesuar vendin e tij ne lojerat olimpike verore 1996. Ai morri pjese ne çiklizem, por nuk ka mundur ta perfundoje garen.

                                               

Mauricio Muller

Mauricio Waldemar Muller eshte çikliste argjentinas. Ne vitin 2012, ai morri pjese ne Kampionatin Boteror te Çiklisteve. Ne vitin 2017, ai fitoi Kampionatin Kombetar Argjentinas.

                                               

Eddy Merckx

Edouard Louis Joseph Merckx, i quajtur Eddy, eshte nje çiklist belg. Profesionist qe nga 1965 deri ne 1978. Ne karrieren e tij arriti te fitonte 5 Ture te Frances, 5 Xhiro te Italise, 1 Vuelta te Spanjes, 3 kampionate bote dhe 19 klasike. Gjithse ...

                                               

Bill Holland

Bill Holland lindi me 18 dhjetor, 1907 dhe vdiq me 19 maj, 1984, ishte nje garues automobilistik amerikane nga Philadelphia i cili e fitoi çmimin e pare ne Indianapolis 500 ne vitin 1949.

                                               

Emil Andres

Emil Andres lindi me 22 korrik 1911 ne Tinley Park, Illinois dhe vdiq 20 korrik 1999 South Holland, Illinois. Ishte nje garues automobilash aktiv gjat vitve te 1930 - 1950 dhe pilot amerikane i Formula 1.

                                               

Fernando Alonso

Fernando Alonso Díaz eshte nje pilot spanjoll qe garon aktualisht me skuadren italiane Mclaren ne Formula 1. Alonso filloi te garonte me karting qe ne moshen 3 vjeçare. Ai fitoi 3 kampionate rresht karing ne Spanje. Ai garoi ne karting nga viti 1 ...

                                               

Hans Herrmann

Hans Herrmann ishte pilot ne Formula One dhe garues automobilash gjerman nga qyteti Stuttgart, Gjermani. Ne Formula 1 morri pjese ne 18 gara kampionale duke debituar me 2 gusht te vitit, 1953. Ne karrieren e tije arriti 1 podium dhe mblodhi gjith ...

                                               

Heikki Kovalainen

Heikki Kovalainen eshte garues automobilash finlandez, ka lindur me 19 tetor 1981 ne Suomussalmi, Finlande. Eshte piloti numer dy ne ekipin kampin boterore ne Formula 1, Renault duke qen si pilot i trete qe nga viti 2005.

                                               

Jarno Trulli

Jarno Trulli eshte nje ish pilot garash italian. Ai konkuroi rregullisht ne Formula Nje ne vitet 1997–2011, duke garuar me Minardin, Prost, Jordan, Renault, Toyota dhe Lotus. Rezultati me i mire ne karriere eshte vendi i 6te i arritur ne sezonin ...

                                               

Johnnie Parsons

Johnnie Parsons lindi me 4 qershor te vitit 1918 dhe vdiq me 8 shtator te vitit 1984, ishte nje garues automobilash amerikan qe fitoi Formula 1 garen ne Indianapolis 500 ne vitin 1950. Meqe Indianapolis 500 u perfshi qe nga viti 1950 ne garat e F ...

                                               

Juan Pablo Montoya

Juan Pablo Montoya Roldán lindur me 20 shtator te vitit 1975 eshte nje ish Formula 1 pilot qe vie nga Bogotá, Kolumbia qe garoi ne kete lloj garimi nga viti 2001 gjer me vitin 2006 duke qene kater vitet e para pjese e ekipit WilliamsF1 dhe dy vit ...

                                               

Kimi Räikkönen

Kimi-Matias Räikkönen, me pseudonimin Iceman eshte nje pilot garash finlandez i cili aktualisht garon ne Formula Nje per Alfa Romeo Racing. Ai fitoi titullin boteror te vitit 2007 ne sezonin e pare me Ferrarin. Pas nente sezonesh ne Formula Nje, ...

                                               

Lewis Hamilton

Lewis Carl Davidson Hamilton eshte nje pilot garash britanik i cili garon ne Formula Nje per Mercedes-AMG Petronas Motorsport. Ai eshte pese here kampion bote, dhe eshte konsideruar shpesh si piloti me i mire i gjenerates se tij dhe nje nga me te ...

                                               

Louis Rosier

Louis Rosier lindi ne Chapdes-Beaufort me 5 nentor 1905 ; vdiq ne Neuilly-sur-Seine me 29 tetor 1956. Louis Rosier ishte Formula 1 pilote nga Franca. Ai morri pjese ne 38 çmime duke u paraqitur per here te pare ne garen per çmimin e madh te Angli ...

                                               

Manny Ayulo

Manuel Ayulo lindi me 20 tetor 1921 ne Burbank, Kaliforni; vdiq me 16 maj 1955 ne Indianapolis, Indiana. Ishte nje garues automobilasht dhe Formula 1 pilot amerikan. Ayulo vdiq ne nje ndeshje gjat ushtrimeve per garen ne Indianapolis 500 ne vitin ...

                                               

Mark Webber

Mark Alan Webber eshte nje ish pilot garash australian, i cili se fundmi konkuroi ne FIA World Endurance Championship me Porsche, me te cilin fitoi edhe kampionatin ne vitin 2015. Webber fitoi nente Çmime te medha ne Formula Nje dhe u rendit i tr ...

                                               

Max Verstappen

Max Emilian Verstappen eshte nje pilot belgo-holandez i cili garon per flamurin holandez ne Formula Nje me skuadren e garimit Scuderia Toro Rosso. Verstappen eshte piloti me ri ne historine e Kampionatit Boteror te Formula Nje, duke debutuar ne m ...

                                               

Mika Häkkinen

Mika Pauli Häkkinen eshte nje garues automobilash finlandez dhe kampion i dyfishte boterore ne Formula 1. Eshte konsideruar nga shume veta se ka qene rivali me i madh i Michael Schumacherit ne Formula 1. Shumi ka deklaruar se Häkkinen eshte rival ...

                                               

Nick Heidfeld

Nicklaus "Nick" Heidfeld, shpesh njohur quajtur Quick Nick, lindi me 10 maj 1977, eshte garues automobilash si dhe Formula 1 pilot gjerman, momentalisht pilot i ekipit BMW Sauber.

                                               

Peter Whitehead

Peter Whitehead lindi me 12 nentor te vitit 1914 ne Menston, Angli dhe vdiq me 21 shtator te vitit 1958 ne Lasalle, France ishte nje garues automobilash angleze. Ai mori pjese ne dymbedhjete gara te Kampionatit Boterore ne Formula 1 duke debituar ...

                                               

Amir Abrashi

Amir Abrashi eshte futbollist shqiptar me prejardhje nga Kosova i lindur ne Zvicer.Roli i tij ne fushe eshte ai i mesfushorit qendror dhe luan per skuadren gjermane SC Freiburg dhe eshte pjese e kombetares shqipetare.

                                               

Antonio Puchades

Puchades ka lindur ne Sueca, Komuniteti Valencian. Gjate karrieres se tij ai luajti me shume me klubin e qytetit te tij Valencia CF, ku ai firmosi ne vitin 1946 dhe luajti plot 12 sezone me ta ne La Liga. Ne sezonin e pare me skuadren e pare, ai ...

                                               

Ardit Hila

Ardit Hila eshte nje futbollist shqiptar i cili luan me klubin shqiptar Elbasani ne Kategorine Superiore si mesfushor.

                                               

Ardit Shehaj

Ardit Shehaj eshte nje futbollist shqiptar i cili luan me klubin shqiptar Flamurtari Vlore ne Kategoria Superiore si sulmues.

                                               

Armend Dallku

Armend Dallku eshte futbollist kosovar. Ai luan ne mbrojtje per FC Vorskla Poltava ne premier ligen e Ukraines dhe kombetaren shqiptare te futbollit.Para se te transferohej ne Poltava, Armend Dallku ishte pjestar i KF Kosova Vushtrri dhe KF Prish ...

                                               

Arsim Abazi

Arsim Abazi eshte trajner dhe ish-futbollist kosovar. Ai poashtu ka luajtur ne kombetaren kosovare ne vitin 2002 dhe ne vitin 2005.

                                               

Artur Correia

Artur Manuel Soares Correia ishte futbollist portugeze i cili ka luajtur si mbrojtes. Ai ka luajtur ne kombetaren portugeze nga viti 1972 deri ne vitin 1979.

                                               

Astrit Fazliu

Astrit Fazliu eshte nje futbolliste kosovaro-shqiptar i cili luan me klubin kosovar KF Drita ne Raiffeisen Superliga si anesor.

                                               

Avihai Yadin

Avihai Yadin eshte futbolliste izraelite i cili luan per skuadren Hapoel Tel Aviv si mesfushor mbrojtes.

                                               

Michael Ballack

Michael Ballack lindi me 26 shtator 1976 ne Görlitz, ne lindje te Gjermanise, ne krahinen e Saksonise, eshte futbollist gjerman. Michael Ballack eshte nje futbollist i mirenjohur per taktiken e tij, fuqine, inteligjencen, rezistencen e goditjet. ...

                                               

Bujar Shabani

Bujari filloi karrieren e tij ne klubin KF Ferizaj ne vitin 2009, ku qendroi per tre vite para se te shkoje ne Superligen Kosovare ne klubin KF Drita me 2012. Pas qendrimin per dy vite ne KF Drita, ai shkoi per te luajtur ne KF Feronikeli. Nga vi ...

                                               

Daniel Paton

Daniel Paton ka qene nje ish futbollist skocez i cili ka luajtur ne Football League me Aston Villen. Vellai i tij i madh Roberti ka qene gjithashtu nje futbollist.

                                               

Dashamir Xhika

Dashamir Xhika eshte nje futbollist shqiptar i cili luan me klubin shqiptar Partizani Tirana ne Kategorine Superiore si portier.

                                               

DeAndre Yedlin

DeAndre Roselle Yedlin eshte nje futbollist amerikan i cili luan anglez Tottenham Hotspur ne Premier League dhe me kombetaren amerikane si mbrojtes.

                                               

Denis Atkins

Denis Atkins ishte futbollist anglez i cili ka luajtur si mbrojtes ne skuadren Huddersfield Town dhe Bradford City gjate 12 viteve te karrieres se tij mes viteve 1959 dhe 1971.

                                               

Domenico Berardi

Berardi u be pjese e ekipit te pare te Sassuolon ne sezonin 2012–13, duke debutuar si profesionist me 27 gusht 2012 ne moshen 18 vjeç ne nje ndeshje te fituar 3 - 0 kunder Cesenes. Ai shenoi golin e pare si profesionist vetem pese dite me pas, ne ...

                                               

Dritan Baholli

Dritan Baholli eshte trajnere dhe ish-futbolliste shqiptare. Shumicen e karrieres se tij si trajnere e kaloi ne skuadrat austriake.

                                               

Dritan Smajlaj

Dritan Smajlaj eshte futbollist shqiptar i cili luan me klubin shqiptar FK Kukesi ne Kategorine Superiore si mbrojtes

                                               

Durim Muqkurtaj

Durim Muqkurtaj eshte futbolliste norvegjeze me prejardhje shqiptare. Ai luan per skuadren Honefoss BK. Me pare Durimi ka luajtur per skuadrat Brandbu IF dhe Raufoss Fotball.

                                               

Eduard Abazi

Abazi beri debutimin e tij ne lige me Dinamon ne vitin 1985. Ai ka qene nje nga lotjaret e pare shqiptare qe u larguan nga vendi pas hapjes se dyerve ne vitin 1990, duke luajtur me klube elitare si Hajduk Split, S.L. Benfica, Boavista FC dhe Manc ...

                                               

Elvis Kotorri

Elvis Kotorri eshte nje futbollist shqiptare i cili luan me klubin shqiptar KF Elbasani ne Kategorine Superiore si portier.

                                               

Ellvana Curo

Ellvana Curo eshte futbolliste shqiptare e cila luan ne skuadren Bundoora United. Ajo po ashtu luan ne kombetaren shqiptaren per femra. Ellvana eshte e gjate dhe sulmuese e forte.

                                               

Emili García

Emili Josep García Miramontes eshte nje futbolliste andorras i cili luan me klubin francez Pennoise dhe me kombetaren andorrase si mbrojtes. Ai beri debutimin e tij me Andorren ne vitin 2008.

                                               

Emir Bajrami

Emir Bajrami eshte futbollist suedez me prejardhje kosovare. Ai luan ne skuadren If Elfsborg si mesfushor anesor. Ai ka nenshkruar kontraten ne kete skuader i cili do te luaje deri ne vitin 2019. Familja e Emirit erdhen ne Suedi ne vitin 1992 dhe ...

                                               

Erald Hysi

Erald Hysi eshte nje futbolliste shqiptar i cili luan me klubin shqiptar Flamurtari Vlore ne Kategoria Superiore si portier. Nga viti 2012 e deri ne vitin 2013 ai ka qee pjestar i skuadres se futsalit te Flamurtari Vlore.

                                               

Ergys Luga

Ergys Luga ish-futbollist Shqiptar dhe Trajner Prejardhja failjare e tij eshte autoktone Tiranase, Luga dhe Katroshi nga ana se emes. Ish futbollist ne akademine e KS Dinamo nga ku kaloi adoleshencen e tij. I rritur ne rrugen e" Fortuzit” e ashte ...

                                               

Érik Lamela

Érik Manuel Lamela eshte nje futbollist argjentinas i cili me klubin anglez Tottenham Hotspur ne Premier League dhe me kombetaren argjentinase si mesfushor sulmues ose anesor. Ai njihet per aftesite e tij te jashtezakonshme ne triblime dhe ka pse ...

                                               

Ermir Lenjani

Ermir Lenjani eshte nje futbollist shqiptar i cili luan me klubin francez Rennais ne Ligue 1 dhe me kombetaren shqiptare si mesfushor.