ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 315
                                               

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe lindi me 19 janar 1809 ne Boston, Massachusetts, ShBA ; vdiq me 7 tetor 1849 ne Baltimore, Maryland. Ka qene nje shkrimtare amerikan. Ai e themeloi litertauren e krimit, zhanrin science fiction dhe te horrorit. Poezia e tij u be f ...

                                               

Ezra Pound

Ezra Weston Loomis Pound ishte nje shkrimtar amerikan, poet dhe kritik, dhe nje nga poetet me te medhenj moderniste ne gjysmen e pare te shekullit 20-te. Ai eshte i njohur mire si nje nga themeluesit e imagism poetik levizjes, permbledhjen e poez ...

                                               

Mario Puzo

The Dark Arena 1955 The Family 2002 The Godfather 1969 The Sicilian 1984 sequel to The Godfather Omerta 2000 Fools Die 1978 The Fortunate Pilgrim 1965 The Fourth K 1991 The Last Don 1996 The Runaway Summer of Davie Shaw 1966

                                               

Erich Maria Remarque

Erich Maria Remarque ishte nje romancier gjerman qe krijoi shume vepra rreth tmerreve te luftes. Romani i tij me i njohur, "Te gjithe te qete ne Frontin Perendimor ", per ushtaret gjermane ne Luften e Pare Boterore, u be filmi fitues i Oskarit. L ...

                                               

Harold Robbins

Harold Robbins, shkrimtar amerikan. U lind si Harold Rubin ne New York, nga nje familje e shperngulur ruso-polake. Romanin e pare me titullin "Kurre mos e dashuro te huajin" e botoi me 1948 te botuesi Pat Knoft. Disa nga romanet e tij jane ekrani ...

                                               

Nora Roberts

Nora Roberts, ka lindur me 10 tetor 1950 ne Silver Spring, Maryland, eshte nje noveliste amerikane e specializuar ne romanet e dashurise dhe ato psikologjike. Ajo ka shitur me shume se 400 milione libra dhe eshte perkthyer ne me shume se 26 gjuhe ...

                                               

Carl Sandburg

Carl August Sandburg ishte nje poet amerikan, shkrimtar, dhe redaktor i cili fitoi tri Çmime Pulitzer, dy per poezi dhe nje per biografi te Abraham Lincolnit. Gjate jetes se tij, Sandburg, ishte konsideruar gjeresisht "si nje figure e madhe ne le ...

                                               

Vijay Seshadri

Vijay Seshadri. Tani jeton ne Brooklyn, New York, eshte poet, eseist dhe kritik letrar amerikan, fitues i Çmimit Pulitzer per vitin 2014. Vijay ne vitin 2014, e fitoi Çmimin Pulitzer, per librin me poezi 3 Sections.

                                               

Nicholas Sparks

Nicholas Charles Sparks - Lindur 31 dhjetor 1965 ne Omaha, Nebraska, Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Profesioni: Autor. Gjinia Romantik. Nicholas Sparks eshte nje autor amerikan librat te cilit jane te vleresuar ne mbare globin. Ka shkruar novel ...

                                               

Danielle Steel

Romanet e Danielle Steel jane shitur ne miliona kopje nje dhjetera gjuhe dhe kane pasur gjithmone nje vend mes librave me te shitur qe nga vitet ’80. Steel e filloi karrieren e vet profesionale ne marredheniet publike dhe reklama, para se te fill ...

                                               

Mark Strand

Eshte i lindur ne Kanada ne ishullin Princ Eduard dhe eshte rritur dhe edukuar ne SHBA si dhe ne disa prej vendeve te Amerikes se Jugut. Mban autoresine e dhjete librave poetike duke perfshire me te njohurin" Blizzard of One” 1998,per te cilene f ...

                                               

John Patrick Shanley

John Patrick Shanley eshte dramaturg, skenarist, regjisor i teaterit dhe i filmit amerikan. Ai eshte i njohur me dramen Dyshimi me te cilen e fitoi Çmimin Pulitzer per drame ne vitin 2005. Ndersa me 2008 beri skenarin dhe regjine per te njejten d ...

                                               

Amity Shlaes

Amity Shlaes eshte nje kolumniste dhe autore amerikane qe shkruan per politiken dhe ekonomine. Shlaes eshte autore e kater librave, dhe aktualisht kryeson bordin e Calvin Coolidge Presidential Foundation.

                                               

Donna Tartt

Donna Tartt eshte shkrimtare amerikane e vleresuar shume me dy romanet e saja The Secret History dhe The Little Friend. Ne vitin 2014 eshte fituese e Çmimit Pulitzer per romanin The Goldfinch.

                                               

Teodor Drajzer

Teodor Drajzer romancier dhe gazetar amerikan. Lindi me 27 gusht te vitit 1871, ne Terre Haute-Indiana te SHBA- se, dhe u nda nga jeta me 28 dhjetor te vitit 1945 ne Los Anxhelos. Arsimin e larte e kreu ne universitetin Indianos, ne vitet 1889-90 ...

                                               

Mark Twain

Samuel Langhorne Clemens njihet me emrin Mark Twain, ishte nje autor dhe humorist amerikan. Ai shquhet per novelat e tij, The Adventures of Tom Sawyer, si dhe per, e cila me vone njihej si" Great American Novel”. Twain u rrit ne Hannibal, Missour ...

                                               

Gore Vidal

Gore Vidal lindi me 3 tetor 1925, dhe vdiq me 31 korrik 2012 ne Los Anxhelos ne SHBA, shkrimtar amerikan, dramaturg dhe analist. Vidal ka qene i njohur per romanet e shumeshitura, si" Burr” dhe" Myra Breckenridge”, per dramen" The Best Man”, asht ...

                                               

Alice Walker

Alice Wallker eshte perfaqesuese e nje lidhje Anti-deflamatine, organizate e cila lufton kunder Antisemitizmit dhe racizmit, si dhe nga disa organizata jevreje dhe jojevreje te akuzuara per zgjerimin e urrejtjes kunder jevrejeve, per racizem dhe ...

                                               

Tennessee Williams

Lanier Thomas Williams III, eshte dramaturgu me i njohur amerikan. I njohur me mire me pseudonimu Tennessee Williams. Çmimin Pulitzer e mori dy here, ne vitin 1948 dhe 1955

                                               

Willis Carto

Willis Allison Carto ishte nje aktivist politik amerikan ne te djathten ekstreme amerikane. Ai e pershkroi veten si Xhefersonist dhe populist, por ishte i njohur kryesisht per promovimin te teorive te komplotit antisemitik dhe mohimit te Holokaus ...

                                               

Ellen Marie Wiseman

Ellen Marie Wiseman eshte nje shkrimtare amerikane. E rritur ne nje fshat te vogel, me qasje te kufizuar ne arsim, Ellen Marie kurre nuk hoqi dore nga endrra e saj per t’u bere shkrimtare. Historite e saj te para filluan me kuajt heroik dhe qente ...

                                               

Kristofor Peçi

Nga viti 1997 kryen detyren e anetarit te Gjykates Kushtetuese. Ne maj te vitit 1992 zgjidhet anetar i Gjykates se Kasacionit. Ka punuar ne organet e prokurorise ne rrethet Shkoder, Diber, Lezhe dhe ne vitin 1991 ne Prokurorine e Pergjithshme. Ne ...

                                               

Fan Sotir Kristo

Fan Sotir Kristo u lind ne Korçe - hulumtues dhe kerkues i politikave dhe tregut - amerikan nga Shqiperia. Van Christo ne moshen nje vjeçare migroi ne Amerike. Aty sherbeu ne ushtrine amerikane me graden Petty Officer" U.S. Navy - aeroplanmbajtes ...

                                               

Frédéric Bastiat

Claude Frédéric Bastiat ishte teorist liberal-klasik francez, ekonomist politik dhe anetar i asamblese franceze. Eshte i njohur per zhvillimin e konceptit te rendesishem ekonomik te kostos oportune, dhe per shkruajtjen te famshmit Tregim i Dritar ...

                                               

Deirdre McCloskey

Deirdre N. McCloskey eshte nje profesore amerikane qe eshte Profesor i Dalluar i Ekonomise, Historise, Anglishtes, dhe Komunikimit ne Universitetin e Illinois ne Chicago. Gjithashtu, ajo ka qene per pese vite profesore e ftuar tek Erasmus Univers ...

                                               

Adam Smith

Adam Smith eshte nje filozof dhe ekonomist skocez i Iluminizmit. Ai qendron ne histori si babai i shkences ekonomike moderne, vepra kryesore te cilit, Pasuria e kombeve, eshte nje nga tekstet themeltare te liberalizmit ekonomik. Profesor i filozo ...

                                               

Brunilda Paskali

Brunilda Paskali u lind me 5 shtator 1965 ne Korçe dhe aktualisht eshte Zv/Kryetare e Bashkise Tirane. Paskali ishte zevendesministre e Zhvillimit Ekonomik, Tregetise dhe Sipermarrjes se Shqiperise gjate periudhes tetor 2013 deri ne gusht 2015.

                                               

Dritan Shano

Dritan Shano eshte lindur me 6 janar 1969 ne Tirane. Ai eshte Ekonomist i diplomuar ne Universitetin e Tiranes, Fakulteti i Ekonomise ne vitin 1992. Dritan Shano eshte nje nga studentet aktive ne protestat e dhjetorit 1990 dhe ato qe pasuan me gr ...

                                               

Ilir Hoti

Ilir Hoti ishte nje ekonomist dhe bankier shqiptar. Hoti ishte guvernator i Bankes se Shqiperise nga maji 1992 deri ne shtator 1993. Ai u arrestua ne vitin 1993, se bashku me ish-kryeministrin Vilson Ahmeti, per skandalin "Arsidi", por ai u lirua ...

                                               

Iliaz Fishta

Lindi ne Shkoder, ku ndoqi dhe kreu shkollimin fillor dhe ate te mesme, ndersa studimet e larta i kreu ne Universitetin e Shen Peterburgut per Ekonomi Finance. Pas kthimit ne vendlindje, ai kreu nje sere detyrash te rendesishme administrative sht ...

                                               

Ismail Vërlaci

Ismail Verlaci ka qene ekonomist, figure e mergates shqiptare antikomuniste, drejtues i Bllokut Kombetar Indipendent.

                                               

Kolë Logoreci

Kole Logoreci u lind ne Prizren me 22 mars 1896. Kola ishte djali i madh i atdhetarit e gjuhetarit Mati Logoreci, nje nga figurat e njohura te shoqerise se kohes. Ai rridhte nga familja e njohur e Logoreceve, qe permendet qe ne vitin 1300 me emri ...

                                               

Rrok Gera

Leu ne familjen e Zefit te Nikolle Geres dhe Luçie Vases. Me 1917 perfundoi Kolegjin Ksaverian te Jezuiteve dhe po ate vit merr burse nga administrata austro-hungareze per ne akademine tregtare te Linz-it ne Austri. Me 1924 me nxitjen e Stefe Cur ...

                                               

Sulo Hadëri

Sulo Haderi eshte ekonomist dhe profesor nga Shqiperia. Haderi lindi me 1957 ne Tepelene, ku edhe mbaroi shkollen e mesme. Me pas ndoqi studimet dhe diplomoj ne Fakultetin e Ekonomise ne Universitetin e Tiranes. Ai eshte anetar i Keshillit Mbikqy ...

                                               

Shuk Gurakuqi

Shuk Gurakuqi ishte ekonomist financier. Personalitet i administrates e sistemit financiar. Deputet i te parit kuvend shqiptar te dale nga Kongresi i Lushnjes. Minister Financash ne qeverine e Mustafa Krujes.

                                               

Zija Shkodra

Zija Shkodra ka qene ekonomist dhe autor i dy monografive te rendesishme Esnafet shqiptare dhe Qyteti shqiptar gjate Rilindjes Kombetare me shume vlere per shkencat ballkanologjike.

                                               

Ibn Halduni

Ibn Halduni ka qene nje historiograf dhe historian arab. Çmohet si pararendesi i disiplinave moderne te historiografise, demografise, sociologjise dhe ekonomiks. Njihet me mire per vepren e tij Muqaddimah, ose Prolegomena Parathenia. Libri i tij ...

                                               

Hekateu i Miletit

Hekateu i Miletit rrjedh nga nje familje e pasur, qe jetonte ne Milet, atehere nen sundimin persian. Ai ishte aktiv gjate kohes se Lufterave Greko-Persiane. Pasi udhetoi shume, ai u vendos ne qytetin e tij te lindjes, ku zuri nje pozite te larte, ...

                                               

Pausania

Pausania, shkrimtar grek, jetoi dhe punoi ne shek. II te eres sone.Data e lindjes dhe vdekjes se tij nuk dihet.Lindi ne Lydi.Ne kohen e Antonineve beri nje udhetim te gjate neper Greqi,Azi te Vogel,Egjipt,Libi dhe Itali.Ne vitet 160-180 shkroi ve ...

                                               

Karl Mauch

Karl Gottlieb Mauch ishte nje zbulues gjerman dhe gjeograf i Afrikes. Ai zbuloi per rrenojat arkeologjike te Zimbabve te Madh ne vitin 1871 gjate kerkimit te tij per token biblike te Ofirit.

                                               

Xhelaledin Sojuti

Xhelaledin Sojuti, vdiq ne vitin 1505, ishte gjeograf, sheh dhe autor nga Perandoria Osmane. Xelaledini shkroi mbi gjeografine ne vepren e quajtur "Husnul-mohaferet fi achbari Missr wel Kahiret" sq.: "Bised mbi mesimet per Misirin dhe Kairon". Nj ...

                                               

Dina Katabi

Dina Katabi eshte Andrew dhe Erna Viterbi Profesore e Inxhinierise Elektrike dhe Shkencat Kompjuterike ne MIT dhe drejtorja i MIT Celulare Qender.

                                               

Jeanne Clare Adams

Jeanne Clare Adams ishte nje shkencetare kompjuterike amerikane. Ajo ishte Kryetare e Komitetit te Standardeve ANSI X3J3 Fortran qe "zhvilloi propozimin e diskutueshem Fortran 8X". Ajo u diplomua per ekonomi nga Universiteti i Miçiganit ne 1943, ...

                                               

Katherine Johnson

Katherine Johnson, e njohur edhe si Katherine Goble, ishte nje matematikane amerikane, llogaritjet te ciles per mekaniken orbitale, si nje punonjese e NASA - s ishin te rendesishme per suksesin e ekuipazhit te pare dhe te mevonshem te fluturimeve ...

                                               

Klara Nahrstedt

Klara Nahrstedt eshte profesore e Ralph dhe Catherine Fisher per Shkencave Kompjuterike ne Universitetin e Illinois ne Urbana-Champaign, dhe drejton Laboratorin e Shkencave te Koordinuara atje. Kerkimi i saj ka te beje me multimedia, cilesin e sh ...

                                               

Maya Ackerman

Margareta Ackerman eshte nje shkencetare kompjuterike ruso-amerikane e njohur per kerkimet e saj ne analizen e grupimeve dhe perberjen algoritmike te muzikes. Ajo eshte nje profesor asistente e shkencave kompjuterike dhe inxhinierise ne Universit ...

                                               

Nina Amenta

Annamaria Beatrice Amenta eshte nje shkencetare amerikane per kompjuterat e cila punon si profesoreshe e familjes Tim Bucher i Shkencave Kompjuterike dhe eshte kryetare e Departamentit te Shkencave Kompjuterike ne Universitetin e Kalifornise, Dav ...

                                               

Rama Akkiraju

Rama Akkiraju eshte nje shkencetare e kompjuterave ne Qendren Kerkimore te IBM Almaden, shtepi e kompjuter Watson. Ajo eshte cituar mbi 3.000 here, dhe kryen kerkime ne fushen e inteligjences artificiale, veçanerisht duke ndihmuar ekipin pergjegj ...

                                               

Sarah Allen (software developer)

Sarah Allen eshte nje zhvilluese dhe ndermarrese amerikane e programeve kompjuterike. Allen ndoqi Universitetin Brown ne Rhode Island, ku u diplomua ne Shkenca Kompjuterike dhe Arte Pamore. Ne fillim te karrieres se saj, ajo drejtoi zhvillimin e ...

                                               

Sibel Adalı

Sibel Adalı eshte nje shkencetare turko-amerikane e kompjuterave qe studion rrjetet sociale dhe pasigurine ne vendimmarrje. Ajo eshte profesore e shkences kompjuterike ne Institutin Politeknik Rensselaer, dhe dekane e asociuar per kerkime ne Rens ...