ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 314
                                               

Ron Paul

Ronald Ernest Ron Paul eshte nje mjek amerikan, autor, politikan dhe kongresmen i cili ka sherbyer si Perfaqesuesi i SHBA-se per distriktin 14-te kongresit ne Teksas qe nga viti 1997. Ai ka qene tre here kandidat per president te Shteteve te Bash ...

                                               

Sarah Palin

Sarah Louise Heath Palin eshte Guvernatore e shtetit amerikan te Alaskes dhe ish-kandidate e Partise Republikane per Nenkryetare te SHBA-ve ne zgjedhjet presidenciale 2008.

                                               

Shirley Temple

Shirley Temple Black ishte aktore e filmit dhe televizionit, kengetare, valletare dhe diplomate amerikane. Si e re, ajo u emerua ambasadore amerikane ne Gana dhe Çekosllovaki dhe gjithashtu ajo sherbeu si shefe e protokolit te Shteteve te Bashkua ...

                                               

Woodrow Wilson

Thomas Woodrow Wilson lindi me 28 dhjetor 1856 ne Staunton, Virginia, ShBA; vdiq me 3 shkurt 1924 ne Washington. Ishte prej 1913 deri 1921 President te ShBA. Wilson ne vitin 1919 merr çmimin Nobel per paqe.

                                               

Benjamin Bloom

Benjamin Bloom psikolog amerikan i edukimit. Autor i taksonomise se objektivave edukative e njohur ndryshe edhe si Taksonomia e Bloomit.

                                               

Burrhus Frederic Skinner

Burrhus Frederic Skinner,i njohur si B. F. Skinner, ishte nje psikolog, bihejvjorist, autor, shpikes dhe filozof social amerikan. Skinner konsideronte vullnetin e lire nje iluzion dhe veprimet njerezore te varura mbi pasojat e veprimeve te mepars ...

                                               

Steven Pinker

Steven Arthur Pinker eshte nje docent psikologjie ne Harvard University si dhe autor i librave te ndryshem rreth tellallisjes shkencore. Pinker njihet per punen e vet mbi procesin te nxenit te gjuhes tek femija dhe per zhvillimin e metejshem te t ...

                                               

Edward Albee

I lindur ne Washington, ku pas dy javeveve familja vendoset ne shtetin e New Yorkut. Babai i tij Reed A. Albee, ishte pronar dhe drejtues i disa teatrove, ku Albee ri kishte heret njohuri per teatrin. Albee e kishte barktise familjen per njezete ...

                                               

Richard Bach

Richard Bach David eshte shkrimtar amerikan. Bach filloi si shtatembedhjetevjeçar ne aviacion dhe nje vit me vone me trajnimin e tij si pilot ne Air Force S. U. Pastaj ka punuar ne shfaqje artistike te aeroplaneve ne ajer, si instruktor fluturimi ...

                                               

Saul Bellow

U lind ne Quebec, ndersa u rrit ne Chicago. Prinderit e tij ishin me prejardhje, hebreje, emigruan nga Rusia ne Kanada ne vitin 1913. Deri ne moshen nentevjeçare, jetoi ne pjesen e varfer te Montrealit e mbushur perplot me popullsi nga Rusia, Pol ...

                                               

Ambrose Bierce

Ambrose Gwinnett Bierce ishte shkrimtare, gazetare, poete dhe veteran amerikane i luftes civile. Ai ishte me prejardhje angleze; te gjithe paraardhesit e tij erdhen ne Ameriken Veriore mes vitit 1620 dhe 1640. Ai u zhduk dhe thuhet se ishte ne ud ...

                                               

Josef Brodski

Josif Brodski ka qene i biri i nje familjeje hebreje ruse nga Shen Peterburgu. Gjate femijerise se vet, ai i mbijetoi Rrethimit te Leningradit. Brodski e filloi krijimtarine e tij letrare dhe punen e perkthyesit rreth vitit 1957. Shkrimet e tij t ...

                                               

Dan Brown

Dan Brown lindi me 22 qershor 1964 ne Exeter, New Hampshire. Eshte autore i disa librave te suksesshem, midis te cileve renditen Kodi i Da Vinçit dhe Engjej dhe Djaj. Para se te merrej me shkrimin e librave ai ishte mesues i gjuhes angleze. Dan B ...

                                               

Charles Bukowski

Charles Bukowski ka lindur ne Andrenach ne Gjermani me 16 gusht te vitit 1920. Dy vjet pas lindjes se tij, e gjithe familja emigron ne Amerike. Ata vendosen ne Los Anxhelos, ku Bukowski qendroi gjithe jeten. E gjithe jeta e tij eshte e shkruar ne ...

                                               

Truman Capote

Truman Kapote, ishte nje shkrimtar amerikan i lindur ne Lujzijan, ne qytetin e New Orleans, dhe vdiq ne Los Angeles ne moshen 59 vjecare. Per jeten e tij ne vitin 2006, eshte xhiruar filmi nen titullin e thjeshte "Capote", per te cilin, aktori Ph ...

                                               

Willa Cather

Wilella Sibert Cather ishte shkrimtare e njohur amerikane. E njohur per pershkrimin e jetes amerikane ne romanet O Pioneers!, My Ántonia dhe Death Comes for the Archbishop. Fituese e Çmimit Pulitzer ne vitin 1923.

                                               

Frank Chodorov

Frank Chodorov ishte nje politolog dhe eseist amerikan, anetar i Old Right, nje grup ideologesh libertare qe ishin minarkiste, kunder çdo politike te jashtme nderhyrese ne punet e shteteve te tjera, anti-imperialiste, dhe mepastaj kundershtare te ...

                                               

Michael Cunningham

Michael Cunningham, eshte shkrimtar i njohur amerikan, sidomos me romanin The Hours, i shperblyer me Çmimin Pulitzer, me pas eshte bere edhe ekranizimi me te njejtin titull.

                                               

Edna Ferber

Edna Ferber ishte shkrimtare amerikane e specializuar per shkruarjen e romaneve, novelaave dhei dramave. Romanet me te njohura te saj jane So Big, me te cilin e fitoi Çmimin Pulitzer; Show Boat, i cili sherbeu si baze per mjuziklin e famshum dhe ...

                                               

Jonatan Franzen

Admiruesit e vepres se tij, qe eshte nje kronike e familjes amerikane, kane pritur 9 vjet rresht per romanin e radhes pas suksesit te famshmit" The corrections”. Por te gjitha shenjat flasin se pritja ia ka vlejtur… Jane te pakte ata autore te af ...

                                               

Robert Frost

Robert Frost eshte poeti me i madh amerikan i shekullit te 20-te. Ai ka fituar kater çmime Pulitzer per poezite e tij, ka marre 40 çmime nderi nga universitetet me te medha te botes.

                                               

Arthur Golden

Arthur Golden eshte djali i botuesit te gazetave Ruth Sulzberger Holmberg dhe Ben Hal Golden. Nena e tij ishte jehude dhe babai i tij ishte jo-jehud. Permes nenes se tij, ai eshte anetar i familjes se Ochs-Sulzberger. Nena e tij ishte vajza e bot ...

                                               

Sue Grafton

Sue Taylor Grafton eshte nje shkrimtare bashkekohore amerikane e romaneve me detektive. Ajo eshte e njohur si shkrimtare e romaneve te serise alfabetike me personazh kryesor detektivin privat Kinsey Millhone ne qytetin imagjinar Santa Teresa, Kal ...

                                               

Graham Fuller

Graham E. Fuller eshte nje autor amerikan dhe analist politik, i specializuar ne ekstremizmin islamik. Dikur nenkryetar i Keshillit Kombetar te Inteligjences, ai gjithashtu sherbeu si shef stacioni ne Kabul per CIA. Nje "pjese e mendimit" qe shkr ...

                                               

John Green

John Michael Green eshte nje autor amerikan, shkrimtar, producent, redaktor dhe edukator. Ai fitoi çmimin Printz per novelen e tij me titull Looking for Alaska si dhe novelen tjeter The Fault in Our Stars.

                                               

Alex Haley

Alexander Murray Palmer Haley ishte shkrimtar dhe gazetar amerikan, i njohur me romanin Roots: The Saga of an American Family dhe si basheautor ne The Autobiography of Malcolm X.

                                               

Ernest Hemingway

Ernest Hemingway ishte nje novelist amerikan, shkrimtar i historive te shkurtera dhe gazetar. I perket shkrimtareve te periudhes klasike te letersise amerikane. Ernest Heminguej ne profilin e tij shkrimtaresk perfaqeson ne menyre te shkelqyer rea ...

                                               

Henry Winterfeld

Henry Winterfeld ishte nje shkrimtar dhe artist gjerman i famshem per romanet e tij per femije dhe per te rritur. Ai emigroi ne ShBA ne vitin 1940 dhe jetoi atje deri ne vdekjen e tij. Henry Winterfeld ishte martuar me Elsie Winterfeld, e cila is ...

                                               

Elbert Hubbard

Green Elbert Hubbard ishte nje shkrimtar amerikan, botues, artist, dhe filozof. Ai ishte nje interpretues me ndikim te Arteve dhe Mjeshterive te levizjes dhe eshte, ndoshta, me i famshem per esene e tij Nje Mesazh per Garcian. Hubbard lindi ne Bl ...

                                               

Isaac Asimov

Isaac Asimov 2 janar 1920 - 6 prill 1992) ishte nje shkrimtar amerikan dhe profesor i biokimise ne Universitetin e Bostonit. Ai ishte nje nga shkrimtaret me te njohur dhe me produktive te letersise fantastiko shkencore. .eshte dicka qe pranohet p ...

                                               

James Dashner

James Smith Dashner eshte nje shkrimtar amerikan i trillimeve spekulative, kryesisht seri per femije ose te rritur te rinj, te tilla si seria Vrapuesi i Labirintit dhe seriali i fantazise per te rriturit e rinj Realiteti i 13-te. Romani i tij i v ...

                                               

Joe Esposito (autor)

Joseph Carmine Esposito ishte menaxher dhe shok i kengetarit te famshem Elvis Presley. Pas vdekjes se Elvisit, ai u be autor dhe botoi shume libra te Elvisit.

                                               

Kass Morgan

Kass Morgan, emri i artit Mallory Kass, eshte nje autore dhe redaktore amerikane, me e njohur si autorja e The 100, nje Dystopian shkencore seri liber fiksion per lexues te rinj te rritur. Ajo ndoqi Universitetin Brown, duke studiuar anglisht dhe ...

                                               

Helen Keller

Helen Adams Keller ishte nje shkrimtare, lektore dhe aktiviste e njohur Amerikane. Kur ishte vetem 19 muajsh, prinderit e saj konstatuan se ishte e shurdhet dhe e verber prandaj dhe e çuan ne Institutin te Verberve ne Boston, rastin se ciles e mo ...

                                               

Ken Kesey

Kenneth Elton Kesey ishte shkrimtar amerikan, me I njohur per romanin e tij Fluturimi mbi folene e qyqes, dhe si ikone e kontrakulturnes, sipas disave, perfaqeson lidhjen ndermjat Beat gjenerates se hipikes se 1950-tes.

                                               

Stephen King

Frika mundet vetem te beje rob. Shpresa te ben te lire." – Shawshank Redemption Stephen Edwin King, eshte nje shkrimtar dhe skenarist amerikan. I dedikuar pothuajse teresisht zhanrit horror dhe fantashkence, ne fillim te karrieres se tij ka perdo ...

                                               

Tony Kushner

Tony Kushner shkrimtar amerikan, i njohur per shfaqjen Angels in America per te cilen eshte fitues i Çmimit Pulitzer per dramee. Kushner i nominuar edhe per Çmimin Oscar per skenar me te mire te adaptuar, se bashku me Ericom Rothin per filmin Mun ...

                                               

L. Frank Baum

Lyman Frank Baum ishte nje autor amerikan kryesisht i famshem per librat e femijeve, veçanerisht Magjistari i mrekullueshem i Ozit dhe vazhdimet e tij. Ai shkroi 14 romane ne serine e Ozit, plus 41 romane te tjere, 83 tregime te shkurtra, mbi 200 ...

                                               

Ursula K. Le Guin

Ursula Kroeber Le Guin eshte nje autore amerikane e romaneve, librave per femije dhe tregimeve te shkurtra, kryesisht ne zhanret e fantazise dhe fantashkences. Ajo gjithashtu ka shkruar poezi dhe ese. E botuar se pari ne vitet 1960, puna e saj sh ...

                                               

Donna Leon

Donna Leon eshte nje shkrimtare amerikane. Eshte autore e nje seri te krimi-romaneve. Jeton qe me shume se 20 vite ne Venedik. Punoi nje kohe te gjate si lektore e letersise angleze ne universitetin: University of Maryland University College - Eu ...

                                               

Philip Levine

Philip Levine eshte poet i njohur amerikan i lindur me 10 janar, 1928, ne Detroit, Michigan) te SHBAve, fitues i Çmimit Pulitzer per poezi ne vitin 1995.

                                               

Daniel Levitin

Daniel J. Levitin eshte psikolog kognitiv, neuroshkencetar, dhe autor amerikan. Ai eshte profesor i psikologjise dhe neuroshkences bihejviorale ne Universitetin McGill ne Montreal, Kanade, me angazhime shtese ne teori muzikore, shkence kompjuteri ...

                                               

Sinclair Lewis

Sinclair Lewis, shkrimtar amerikan, dhe amerikani i pare, fitues i Çmimit Nobel per Letersi per vitin 1930.

                                               

Chuck Lorre

Chuck Lorre eshte nje shkrimtar, drejtor, producent, kompozitor, dhe menaxher i produksioni i televizionit amerikan. Ai ka krijuar disa sitcom te suksesshme siç jane Grace Under Fire, Cybill, Dharma & Greg, Two and a Half Men, The Big Bang Theory ...

                                               

Louisa May Alcott

Louisa May Alcott ishte romanciere, shkrimtare e tregimeve te shkurta dhe poete amerikane, e njohur per romanin e saj Little Women dhe vazhdimin e tij Little Men dhe Jos Boys. Prinderit e saj ishin Amos Bronson Alcott dhe Abby May. Familja e Alco ...

                                               

Norman Mailer

Norman Kingsley Mailer romansier, dramaturg, eseist dhe gazetar amerikan. Romani me i njohur i tij eshte Te zdeshur dhe te vdekur, te cilen ka shkruar nga pervoja ne Lufta e dyte boterore. Ka shkruar biografi te personaliteteve te njohura, nder t ...

                                               

George R. R. Martin

George Raymond Richard Martin, shpesh i referohen si GRRM, eshte nje shkrimtar i tregimeve te shkurtra dhe novelist amerikan, i cili shkruan ne zhanrin fantazi, horor, dhe fanta-shkence, gjithashtu eshte a skenarist, dhe producent televiziv. Ai e ...

                                               

Steve Martin

Stephen Glenn Martin lindi me 14 gusht 1945 ne Waco, Texas. Eshte nje komedian, shkrimtar, producent dhe aktor amerikan, ka qene anetar i shout komik Saturday Night Live.

                                               

Herman Melville

Herman Melville ishte nje novelisti Amerikan, shkrimtar i shkurter tregim, eseist dhe poet i cili shpesh eshte i klasifikuar si pjese e erret romantizmi. Ai eshte i njohur per romanin e tij Moby-Dik dhe novella Billy Budd, i fundit i cili u botua ...

                                               

Arthur Miller

Artur Milleri i lindur ne Nju Jork, vije nga nje familje e jahudive austriak qe ishin merguar ne ShBA. Familja e tij humbi pasurin gjate viteve te krizes ekonomike boterore. Nga viti 1934, Milleri studioj publicistiken dhe gjuhen dhe literaturen ...