ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 313
                                               

Kambana anija

Kambana anija bere zakonisht prej bronzi dhe shpesh ka emrin e anijes gdhendur apo hedhur mbi te. Kuzhinier i anijes, tradicionalisht ka punen e ndritshem zile e anijes. Grevat e kambanes nje anije jane perdorur per te treguar ore ne bordin e nje ...

                                               

Kitara akustike

Nje kitare akustike eshte nje kitare qe prodhon ze ne menyre akustike duke transmetuar vibrimin e vargut ne ajer - ne krahasim me te mbeshtetur ne perforcim elektronik. Valet e zerit nga vargu i nje kitare akustike resonate permes trupit kitare, ...

                                               

Kitara shtatë-telëshe

Kitara shtate-teleshe eshte kitare me shtate tela ne vend te se zakonshmes me gjashte. Telat ekstra zakonisht shtohen per te zgjeruar shtrirjen e basit ne kitarat moderne gjashte-teleshe. Disa lloje te kitareve shtate-teleshe jane specifikisht te ...

                                               

Klasveni

Klasveni eshte paraardhesi i Pianos. Ka dy tastiera te ngjajshme si te pianos dhe tingulli krijohet kur shtypim tastin dhe me shtypjen e tastit pickohet teli qe krijon Tingullin.

                                               

Kontrabasi

Kontrabasi eshte instrument muzikor dhe hyn ne grupin e instrumeteve muzikore harkore. Ai ka trup shume me te madhe se instrumentet e tjera harkore. Tingulli krijohet duke e terhequr harkun ose pickuar ate. Ndryshe nga violina dhe viola ajo luan ...

                                               

Trumbeta

Trumpeta ose Trumbeta eshte nje instrument muzikor qe i perket famalijes se instrumenteve frymore te bera prej tunxhi. Tingujt e saj te ngrohte e dallojne ate nga veglat e tjera frymore

                                               

Zile

Zilet thirren zilet te cilat barinjet u varrin ne qafe kafsheve. Zilet po ashtu jane perdorur edhe si instrumet muzikore ne muziken popullore. Po ashtu kjo fjale eshte perdorur edhe si fjale karakteristike gjakovare me kuptimin e cigarja.

                                               

Zumarja

Instrument aerofon, shih fj." fifize”. Etm. arabisht" sumara” dhe" zuamara”, asirisht" zamaru” = te kendosh, rrenja ne hebraisht" zmr” = te kendosh, t’i biesh nje vegle Tingujt e zumares jane mjaft te fuqishem dhe depertues, pak si te ashper. Tim ...

                                               

Dridhe

Dridhe eshte nje video cope e grupit shqiptar te muzikes argetuese Tingulli 3NT feat Chili nga Kosova. Video copa eshte e bazuar ne kengen argetuese te dhomave te viteve 2000 ne Kosove dhe paraqet skena te djemve duke argetuar me vasha ne dhomat ...

                                               

Kur e di se nuk di

Kur e di se nuk di eshte nje video cope e grupit shqiptar nga Kosova Asgje Sikur Dielli. Realizimi i video copes eshte bere kryekeput ne dhe nga Instituti i Arteve ne Bournemouth ne veren e vitit 2002. Video copa eshte e bazuar ne kengen dhe me t ...

                                               

Mendoja çdo gjë merr fund pa ty

Mendoja çdo gje merr fund pa ty eshte nje video cope e grupit shqiptar nga Kosova Asgje Sikur Dielli. Realizimi i video copes eshte bere nga televizioni Koha Vizion gjate veres se 2002-es, nen regjine e Orhan Kerkezit luajne Beatriçe Sopa dhe ane ...

                                               

Ndodhemi

Ndodhemi eshte nje video cope e grupit shqiptar nga Kosova Asgje Sikur Dielli. Skenat e paraqitura ne video cope jane xhirime te bera gjate incizimit te albumit me te njejtin titull ne studion muzikore. Po ashtu ne te jane te futura fotografi e f ...

                                               

Proud To Be Albanian

Proud To Be Albanian eshte nje video cope e grupit shqiptar nga Kosova, Etno Engjujt. Video copa eshte e bazuar ne kengen me te njejtin titull dhe ne te paraqiten skena e fotografi nga historia dhe patriotet shqiptare. Une jetoj kuq e zi marr fry ...

                                               

Blues

Blues eshte nje zhaner muzikor dhe forme muzikore e cila filloi ne Thellesine e Jugut te Shteteve te Bashkuara rreth viteve 1870 nga afrikanet amerikane nga rrenjet ne traditat muzikore afrikane, kenget e punes afrikano-amerikane, shpirterore, dh ...

                                               

Blues rock

Blues rock eshte nje muzik e perzier e zhanderrit blues. Ky artikull ne lidhje me muziken eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni duke e permiresuar kete artikull.

                                               

Muzika e dhomës në Shqipëri

Muzika e dhomes eshte nje nenlloj muzike qe perfshin kompozimet instrumentale e vokale per disa vegla e zera, si romanca, sonata, trioja, kuarteti, etj. Prodhohet me bashkeveprim harmonik te pak veglave te ndryshme, qe luajne pjese me karakter kr ...

                                               

Muzika progresive

Si muzike progresive mund te konsiderohen keto zhanre: Neo-progressive rock Progressive metal Art rock Progressive rock Muzika electronic art Avant-progressive rock Jazz fusion Dhe me rralle keto: New Prog Progressive bluegrass Progg Muzika progr ...

                                               

Rap

Rhythm and Poetry eshte nje zhaner i muzikes dhe pjese te kultures Hip Hop. Rap eshte zhaner unik pasi qe atij i mungojne te gjitha vetite esenciale qe bejne diçka te quhet muzike.

                                               

Reggae

Reggae eshte nje zhaner muzikor se pari i zhvilluar ne Xhamajka ne fund te viteve 1960. Ndonjehere perdoret ne kuptimin e gjere per te perfshire shumicen e llojeve te muzikes Xhamajkane, termi reggae me saktesisht perfaqeson nje stil te veçante t ...

                                               

Rhythm and blues

Muzika R&B eshte nje lloj muzike shume popullore qe gersheton xhazin me blues dhe u luajt per here te pare nga artistet amerikane me ngjyre. Ne vitin 1947, kjo lloj muzike kishte hyre tashme ne tregun muzikor ndersa emri me te cilin njihet ed ...

                                               

"Diptih: Atdheu Fragmentar"(144X204 cm)-"Diptych: Fragmentary Fatherland"(2004)

Atdheu_Fragmentar Niveli i tij refleksiv, i nje natyre thuajse flegmane njerzore, shpertheu veçanarisht vitet e fundit: dhuna, masakrat, gjeten shprehje artistike ne figurat e grafikave me ngjyra-piktura. "Pritja", "Portreti i femres", Njeriu si ...

                                               

Afresket e Mborjes

Shquhen per trajtim te lirshem, ngjyra te kultivuara me gradacione roze te blerte, ritem elegant dhe bukuri klasike te portretit. Afresket e Mborjes paraqesin interes per ikonografine dhe per detajet e zhanrit te futur ne skenat biblike nga ambie ...

                                               

Akuareli

Akuareli: - eshte teknike e arteve figurative ku pikturohet ne leter me bojera qe treten ne uje. Letra mund te jete e thate ose e njome per te prodhuar efekte te ndryshme. Me tekniken e akuarelit pikturohet tejdukshem, duke u lene baza e dukshme. ...

                                               

Mallëngjim

Secila pikture e piktorit Gashi kane nje kompozicion shume dimensional dhe shprehje semantike universale. Edhe ne vija te holla, edhe ne vija te trasha, çdo pikture e ketij artisti mund te lexohet si metafore kozmike. E kjo nuk eshte pak. Here-he ...

                                               

Mbledhja e 81 Partive në Moskë, 1960 (pikturë)

Vepra "Mbledhja e 81 Partive ne Moske, 1960" ishte nje porosi e Komitetit Qendror te Partise ne shtatorin e vitit 1973, me rastin e tridhjete vjetorit te çlirimit te Shqiperise dhe njekohesisht te perurimit te godines se re te Galerise Kombetare ...

                                               

Mizantropi

Mizantropi eshte nje pikture e piktorit belg Pieter Bruegel i Vjetri, e autografuar me 1568 dhe e ruajtur ne Museo di Capodimonte ne Napoli. Vepra, se bashku me "Parabolen te verberve", gjendej ne koleksionin privat te kontit Giovanni Battista ne ...

                                               

Mona Liza

Mona Liza, ose ndryshe Xhakonda eshte nje pikture ne vaj nga Leonardo da Vinçi mbi plep te holle ne shekullin e 16-te gjate periudhes se rilindjes italiane. Eshte pa diskutim piktura me e famshme ne bote. Piktura eshte bere per 4 vjet. Shume njer ...

                                               

Përdhunimi i Evropës (Jordaensi)

Perdhunimi i Evropes eshte nje pikture e vitit 1643 veper e piktorit Jacob Jordaens. Piktura tani ndodhet ne "Palais des Beaux-Arts de Lille". Ai gjithashtu ka krijuar edhe nje version tjeter ne vitet 1615-1616, e i cili tani gjendet ne Gemäldega ...

                                               

Përdhunimi i Evropës (Ticiani)

Perdhunimi i Evropes eshte nje pikture e piktorit italian Ticiani, pikturuar rreth vitit 1560-1562. Piktura gjendet ne Muzeun Isabella Stewart Gardner ne Boston, Massachusetts. SHBA. Eshte pikture ne vaj permasa 178 cm me 205 cm.

                                               

Pikëllimi i netëve kosovare

Pikellimi i neteve kosovare eshte pikture nga Edi Rama. Kjo pikture ka qene pjese e ekspozites se 45-vjetorit te Çlirimit te Shqiperise dhe mes pikturave me te mira eshte zgjedhur ne vitin 1989 kjo veper kushtuar drames kosovare, e cila mban titu ...

                                               

Rrëmbimi i Evropës (Bernard Strozi)

Rrembimi i Evropes pikture e piktorit italian te periudhes se rilindjes Bernard Strozzi. Vepra i referohet mitit tregimit te dashurise se Zeusit me princeshen fenikase Evropen. Zeusi ra ne dashuri me Evropen, mori formen e nje demi te bardhe dhe ...

                                               

Rrëmbimi i Evropës (JBM Pierre)

Rrembimi i Evropes eshte nje pikture e piktorit francez Jean-Baptiste Marie Pierre. Vepra eshte punuar ne vitin 1750 dhe ndodhet ne Muzeun e Artit ne Dallas.

                                               

Rrëmbimi i Evropës (Paolo Veronese)

Rrembimi i Evropes eshte nje pikture e piktorit italian te periudhes se rilindjes Paolo Veronese. Piktura eshte punuar mes viteve 1576-1580 me porosi te Jacob Contarinit. Deri ne vitin 1640 ajo ishte ne koleksionet e trashegimtareve te Contarinit ...

                                               

Rrëmbimi i Evropës (Rembrandti)

Rrembimi i Europa eshte nje pikture e rralle e Rembrandt Harmenszoon van Rijnit e cila ka per baze nje teme mitologjike. Piktura eshte ne vaj dhe gjendet ne Muzeun J. Paul Getty Museum. Frymezimi per pikturen buron nga vepra Metamorfoze e Ovidit, ...

                                               

Rrëmbimi i Evropës (Reni)

Rrembimi i Evropes eshte nje pikture e piktorit italian Guido Reni, e porositur nga ana e Władysław IV Vasa. Vepra eshte perfunduar ne mes viteve 1637 dhe 1639. Ketu paraqitet rrembimi i Europes nga ana e Zeusit ne formen e nje demi. Me vone isht ...

                                               

Rrëmbimi i Evropës (Valentin Serov)

Rrembimi i Evropes eshte nje pikture e piktorit rus Valentin Serov. Kjo veper eshte punuar ne vitin 1910. Ajo ndodhet ne Galerine e Arteve Tretyakov. Piktura i referohet motivit te rrembimit te Europes nga Zeusi ne formen e nje demi.

                                               

Tre Muzikantët

Tre Muzikantet” eshte nje pikture prej naftes nga Diego Velazquez, nje piktor spanjoll barok konsiderohet si njeri nga natyralistet me te medhenj spanjolle. Ajo pershkruan tre te rinj te grupuar rreth nje tavoline darke duke luajtur muzike. Eshte ...

                                               

Triumfi i vdekjes

Triumfi i vdekjes eshte nje pikture e artisti belg Pieter Bruegel i Vjetri, e datuar rreth vitit 1562 dhe e tuajtur ne Museo del Prado ne Madrid.

                                               

Vallëzon Shqipëria

Vallezon Shqiperia Tablo kompozicionale e piktorit te Popullit Abdurrahim Buza. Permes figurave lidhur dore per dore me kostume kombetare, perfaqesuese te te.gjithe krahinave te vendit pergjitheson idene e bashkimit, te unitetit, te forces dhe te ...

                                               

Vrana Konti me Trimat

Nje nder kompozimet me te suksesshme te piktures afreskale eshte vepra e Fatmir Haxhiut "Vrana Konti me Trimat" e realizuar me 1983. Me kete veper epoka e lavdishme e Skenderbeut pasqyrohet edhe me bindeshem ose te themi me mire stoliset edhe me ...

                                               

Festë të madhe ka sot Shqipëria

Feste te madhe ka sot Shqiperia Valle skenike, perpunim koreografik i kompozitorit T.Daija dhe i koreografit P.Kanaçi. U ekzekutua per here te pare ne nentor 1969 nga trupa e Ansamblit Shteteror te Kengeve dhe Valleve Popullore. Duke shfrytezuar ...

                                               

Gusharaveli

Gusharaveli, i njohur edhe si Dumsharaveli, eshte nje valle shqiptaro-afrikane nga Ulqini, qytet shqiptar ne Mal te Zi. Kjo valle rralle performohet ne dasma si vallet e tjera shqiptare, por eshte e pranishme ne festivale dhe festa, lokale dhe ko ...

                                               

Valle epike

Vallet epike karakterizohen nga forca, burreria, trimeria, karakteri luftarak, madheshtia, etj. Luhen kryesisht nga burrat dhe me pak nga grate ose se bashku. Llojet e tyre jane: vallet luftarake dhe valle trimerie.

                                               

Valle lirike

Vallet lirike zene vend te madh ne folklorin koreografik. Luhen kryesisht nga grate, me pak nga burrat ose gra e burra bashke. Llojet e tyre jane vallet rituale ; vallet e dasmes ; vallet erotike ; vallet humoristike, vallet pantomime.

                                               

Karmen Amaja

Karmen Amaja { Anglisht: Carmen Amaya } ishte kengetare dhe valltare Flamengo, me origjine rome, e lindur ne lagjen e varfer Somorrostro te Barcelones ne Spanjen e diteve te sotme. Ajo u quajt" valltarja me e mire cigane e Spanjes per gjeneraten ...

                                               

Eric E. Schmidt

Prof. Dr. Eric Emerson Schmidt eshte kryetar dhe CEO ne Google Inc. dhe anetar i Bordit te Drejtoreve ne Apple Inc. Gjithashtu eshte pjese anetar i Bordit ne Princeton University. Jeton ne Atherton, California me gruan e tij Wendy.

                                               

Milton Friedman

Milton Friedman ishte nje ekonomist amerikan, statisticien dhe shkrimtar i cili dha mesim ne Universitetin e Çikagos per me shume se tre dekada. Ai mori Çmimin Nobel ne vitin 1976 ne Shkencat Ekonomike per kerkimin e tij ne analizen e konsumit, h ...

                                               

Henry Hazlitt

Henry Hazlitt ka qene nje ekonomist eksponent i shkolles austriake te ekonomise, filozof politik libertarian dhe gazetar ne disa prej gazetave me te mira amerikane, mes te cilave dhe The Wall Street Journal, The New York Times, dhe Newsweek.

                                               

Ken Schoolland

Ken Schoolland eshte nje profesor ekonomie ne Hawaii Pacific University. Ai eshte ekonomist, akademik, autor dhe komentator politik. Schoolland eshte gjithashtu anetar i Bordit te Drejtoreve tek International Society for Individual Liberty, dhe a ...

                                               

Paul A. Samuelson

Paul Samuelson ishte perfituesi i pare amerikan i Çmimit Nobel ne ekonomi. Lindur ne Indiana, ai e beri punen e tij universitare ne Universitetin e Çikagos dhe fituar nje Ph. D. ne Universitetin e Harvardit, ku ai studioi me Alvin Hansen. Ai dha ...