ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 312
                                               

Hurricane (grup)

Hurricane, i njohur gjithashtu si Hurricane Girls, jane nje pop - R&B grup vajzash serbe formuar nga Zoran Milinković ne nentor 2017 dhe perbehet nga tre anetare: Sanja Vučić, Ivana Nikolić dhe Ksenija Knežević. Ato kendojne kryesisht ne angl ...

                                               

Kapsamun

Kapsamun eshte grup zvicerano-shqiptar nga Bazeli i muzikes etno-xhaz. Anetaret e grupit jane themeluesi Arsim Leka, Marsel Zimerman, Semjuel Vetshtajn, Florian Abt, dhe majkel Shtulz. Grupi nuk ka vokalist. Repertori i Kapsamunit bazohet ne vall ...

                                               

Kara

2009: Revolution 2008: Rock U 2007: the First Bloooooming 2010: Lupin 2008: Pretty Girl 2009: Honey Ky Tekst nuk permbane shume informacion. WIKIPEDIA

                                               

Keane

"Wolf at the Door" "Call Me What You Like" Hopes and Fears 2004 "Bedshaped" "Bend and Break" "Everybodys Changing" "Somewhere Only We Know" "This Is The Last Time" Under the Iron Sea 2006 "Is It Any Wonder?" "Atlantic" "Nothing In My Way" "Crysta ...

                                               

Kori "Lira"

Korçaret e vjeter mbajne mend mire diten e themelimit te Korit" Lira” njesoj si diten e ngritja se flamurit. Kori Lira, ky emer kaq i vjeter permban ne vetvete thesarin e kengeve te qytetit duke u bere simboli i vetem i kenges qytetare korçare. K ...

                                               

Little Big (grup)

Little Big eshte nje grup "rave" i themeluar ne vitin 2013 ne Shen Petersburg. Grupi perbehet nga Ilya Ilich Prusikin, Sergey Gokk Makarov, Sonya Tayurskaya dhe Anton Boo Lissov. Albumi i tyre i pare me metrazh te plote, Me Rusine nga Dashuria, u ...

                                               

Mak

Rok grupi MAK u formua ne vitin 1973 dhe si grup ka funksionuar deri ne vitin 1978. Gjashte anetaret e ketij grupi ishin Haki Misini, Mehmet Tupella, Rexhep Ismajli-Bulli, Halil Bajraktari, Sedat Isufi dhe Xhevdet Gashi. Grupi" MAK”, konsiderohet ...

                                               

Marigona

Marigona eshte nje grup muzikor nga Kosova themeluar ne vitin 1991 nga Faton Kurteshi ne qytetin e Mitrovices. Vokalist i grupit eshte Vullnet Sefaja po ashtu nga Mitrovica. Anetaret e grupit jane nderruar disa here, por Vullnet Sefaja ka qene pj ...

                                               

One Direction

One Direction jane nje grup britaniko-irlandez te formuar ne X Factor UK ne vitin 2010. Anetaret e grupit jane Louis Tomlinson, Liam Payne, Niall Horan dhe Harry Edward Styles dhe Zayn Malik. Ata arriten deri ne naten finale, ku edhe moren vendin ...

                                               

SYTË

SYTE u formua ne vitin 2018 nga vokalistja Nita Kaja dhe producenti Drin Tashi. Dyshja shume shpejt u zgjerua ne nje grup me kater anetar kur Fatlind Ferati dhe Granit Havolli u bashkuan me grupin. Publikimi i tyre i pare eshte EP-ja, e cila doli ...

                                               

TBA

TBA me ne krye Unikkatil eshte nje grup muzikor i formuar ne vitin 1998 nga Viktor Palokaj qe njihet me pseudonimin Unikkatil. Po çfaremibjetese o pussy. TBA dhe Banda Butuesi jane dy grupe vellazerore ku TBA perbehet nga 5000 anetar dhe Banda Bu ...

                                               

Telex

Telex ka qene grup muzikor shqiptar i zhanrit rok i formuar ne Shkup ne vitin 1981 nga te rinj entuziaste te Gjimnazit "Zef Lush Marku" ne Shkup. Paraqitjet e para skenike Telexi i realizoi ne bashkepunim dhe nen patronazhin e SHKA "Ibe Palikuqi" ...

                                               

Twenty one pilots

Twenty One Pilots eshte nje duo grup muzikor amerikan nga Columbus, Ohio. Kjo bande muzikore u formua ne vitin 2009 nga Tyler Joseph se bashku me ish antaret e grupit Nick Thomas dhe Chris Salih, te cilet eventualisht u larguan me 2011, dhe tani ...

                                               

The Roop

The Roop jane nje grup muzikor pop rock, nga Vilniusi. I formuar ne vitin 2014, grupi perbehet nga Vaidotas Valiukevičius, Robertas Baranauskas dhe Mantas Banišauskas. Grupi ka leshuar dy albume - To Whom It May Concern me 2015 dhe Ghosts me 2017 ...

                                               

Unknown Mortal Orchestra

Unknown Mortal Orchestra eshte nje bend Amerikan dhe Zelandez roku i perbere nga kengetar, kitarist dhe kompozitor Ruban Nielson, basist Jake Portrait, pianist Quincy McCrary, dhe baterist Amber Baker. Grupi u formua nga Nielson.

                                               

VAL

VAL eshte nje grup qe do ta perfaqesoje Bjellorusine ne Festivalin Evropian te Kenges 2020 ne Roterdam me kengen Da vidna. Kengetarja kryesore e grupit eshte Valeria Gribusova.

                                               

House

Muzika House eshte nje zhaner i muzikes elektronike e zhvilluar se pari nga DJ te klubeve dhe producente muzikor ne Çikago ne fillim te viteve 1980. Ajo u ndikua fillimisht nga muzika disko por u zhvillua me tej me elemente te rinj sidomos persa ...

                                               

National Academy of Recording Arts and Sciences

National Academy of Recording Arts and Sciences, Inc. e njohur edhe si The Recording Academy apo NARAS, eshte organizate amerikane, e themeluar ne vitin 1957. NARAS perbehet nga muzikante, producente, mjeshter inçizimi dhe profesionaliste e tjere ...

                                               

Ana vin ga Panagjiri

Ana vin* ga* Panigjiri* Portokale nxirr ga gjiri Ana vin ga Rimokastra Portokale nxirr ga trasta Ana vin ga Kapohori* i sherben ai misofori* Ana vin ga malete Te martonet falete* Do martonenj njora-njora Po te vin poshte ga hora

                                               

Bad

Kenga duhet te ishte nje duet me Prince. Quincy Jones, ne nje interviste te perfshire ne edicionin special te albumit" Bad”, tha se Princi i ka thene Jackson-it se nuk do marre pjese ne kete projekt, pasi" ky do te jete nje hit i pa te.” Ne autob ...

                                               

Balada e gurit

Kenge nga Frederik Ndoci. Teksti i kenges: Dikur per te mos ardhur kurre Ktheva shpinen dhe hodha nje gur Mu duk se jeta mori nur Sa shume eca e nuk ndala kurre Miliona gure i preka Dhe per andej nga erdha Ktheva gjoksin, ah. Nje det me lot e gje ...

                                               

Baresha

Baresha eshte nje kenge popullore shqiptare e kenduar nga Nexhmije Pagarusha me percjelljen e orkestres kombetare te Radios Prishtina dirigjuar nga Isak Muçolli. Incizimi me Rexho Mulliqin si kompozitor dhe Rifat Kukajn si shkrues ka dale ne treg ...

                                               

Beat It

Beat It eshte nje kenge e shkruar nga muzikanti Amerikan Michael Jackson. Kejo kenga gjendet ne albumin Thriller. Ne kete kenge kitaristi i grupit Van Halen, Eddie Van Halen, lozi kitare. Kejo kenga ka fituar 2 Grammy Awards dhe 2 American Music ...

                                               

Billie Jean

Billie Jean eshte nje kenge nga Michael Jackson pjese e albumit Thriller qe eshte dhe albumi me i shitur i Michael Jackson i cili vazhdon e shitet dhe sot.

                                               

Click Clack

Click Clack ishte kenga fituese e Eurovizionit 2009 Per Femije nga Ralf Mackenbach - Holanda. Click Clack mori gjithsej 121 pike ne Ukraine. 3/12 Pikesh nga Belgjika, Rumania dhe Suedia.

                                               

Crisisdosis

Crisisdosis me doy yo aquí Crisisdosis de rencor inmenso Nos sentimos que no hay un fin Estresados y rezando todo el tiempo Y nos calamos crisisdosis En momentos agobiantes Crisisdosis, crisisdosis no logramos librarnos Crisisdosis de ladrón, cri ...

                                               

Dama Dam Mast Qalandar

Dama Dam Mast Qalandar eshte nje kenge shpirterore sufiste. Poema origjinale fillimisht eshte shkruar nga Amir Hosrov, pastaj eshte modifukuar nga Bulleh Shah. Kjo kenge eshte shkruar ne ndere te shenjtorit sufi me te nderuar te Sindit, Shahbaz K ...

                                               

Duality

Duality eshte nje kenge nga grupi amerikan i Heavy Metal, Slipknot. Kenga ishte lansuar si njeshja e pare e albumit te tyre te trete Vol.3. Videoja e kenges ishte rradhitur si video me e mire te gjitha koherave nga Roadrunner Records. Ky artikull ...

                                               

Free Software Song

Free Software Song eshte nje kenge folk nga Richard M. Stallman ne lidhje me free software. Kenga eshte krijuar duke u bazuar ne melodine bullgare "Sadi Moma". Nje version i kesaj kenge kendohet edhe nga nje grup GNU / Stallmans gjate kreditit te ...

                                               

Gjon këngë arvanite

Ne pergjithesi eshte ky tekst por disa fjale nuk jane kuptur mire dhe ka edhe ndonje nderhyrje gjuhesore nga greqishtaj. Nuk dihet ende konteksti historik ore nga i more tromarmadhe, Or Gjon, Gjo.onn ça kerkon, po radhitet ku mi çon Andej lart ng ...

                                               

Hasan Labi bën dyfek

Hasan Labi, kur degjoi Pa e marre plumbin ne balle! Hasan Labi ben dyfek Zylyftar Poda dergoi Bn dyfek me pashallare Hasan Labi sdel i gjalle Ne Korçe dergoi per top Nderoi deli Gusmare -Del Hasan! -Skam per te dale Se me dyfek sia del dot Posten ...

                                               

July Morning (këngë)

David Byron – vokalist Mick Box – kitare, kitare akustike Manfred Mann – Minimoog synthesizer Ken Hensley – tastiere, backing vocals Ian Clarke – drums Pali Newton – bas kitare

                                               

Kenge për Ali Pashen

Koka ne Stambolle more, e o Pasha te shtrine. e sta nxe dot lavdine, te shtrine Ali Pasha more, Se nje varr i vetem more, e trupi ne Janine, te shtrine Ali Pasha more, e si bora ne brinje, Zbardhur mjekre gjate more, e o Pasha te shtrine. Dhe qe ...

                                               

Kënga e Halilit

Kenga e Halilit eshte nje kenge e vjeter popullore dhe qytetare qe kendohej ne tokat veriore shqiptare qe tregon gadishmerine e motres shqiptare per familjen konkretisht ne kenge per vellezerit. Deri ne vitet 2007 ne festat familjare te njohura s ...

                                               

Kënga e Karadakut

Kenga e Karadakut eshte nje kenge e vjeter qytetare krijuar pas Lidhjes se Prizrenit qe kendohej ne tokat veriore shqiptare qe tregon ngujimin e forcave te armatosura te sunduesit te malazezve, te quajtur car Nikolla. Kenga bazohet ne ngjarje te ...

                                               

Kënga e Sprasme e Balës

Kenga e sprasme e Bales - Poeme poetike nga Gavril Dara i Riu "Kengen e sprasme te Bales", te cilen per thjeshtesi e paraqet si te popullit, po qe, per nga fryma qe zoteron, uniteti i brendshem e tiparet e stilit, si dhe romantika qe e pershkron ...

                                               

Kënga N´Kaçanik deri n´Buletin

Kenga N´Kaçanik deri n´Buletin eshte nje kenge pa percjelljen e instrumenteve e cila i kushtohet revoltave masive te malsoreve te Kosoves me ne krye strateget Isa Boletini e Idriz Seferi. Ej po n´Kaçanik o, Deri n´Boletin e Ej po tone, o Kosova E ...

                                               

Left Behind

Left Behind eshte nje kenge e grupit amerikan Heavy Metal, Slipknot, e lansuar si njeshja e dyte e albumit Iowa. Ky artikull ne lidhje me muziken eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni duke e permiresuar kete artikull.

                                               

Mora testin

Mora testin eshte nje kenge popullore shqiptare e kenduar nga Nexhmije Pagarusha, qe me pas u kendua edhe nga artiste te ndryshme shqiptare si per shembull Shkurte Fejza, Iliret, Elina Duni edhe tjere.

                                               

No soporto esto mas

No soporto esto más, enloquezco y no sé Si ya perdí la fe que le rece a Dios, no sé qué hacer No soporto esto más, porque esta maldición Me ha quitado el sueño, me ha quitado el sabor de devolverme la vida Yo jamás me imaginé que alguien se acost ...

                                               

Një zë po del nga gryka e Mezhgoranit

Pushket kercasin Topa, mitraliza rrahin pa pushim Ne sulm shqiptar po hidhet per liri. A sjemi ne te bijt e ketij vatani? dhe fusha male jehojne me trishtim? ti nje Hero per Liri. Ne sulm shqiptare, armikun ta dermojme! Gjakun qe derdhe ti per Sh ...

                                               

O trima luftetarë

Kenge patriotike e kohes se roberise turke, me titull "O trima luftetare", kompozuar dhe me tekst te patriotit Thanas Floqi. Kenga eshte interpretuar nga grupi karakteristik i Korçes LIRA ne vitet `50, kur eshte bere edhe regjistrimi i pare.

                                               

Për mëmëdhenë

Keng e patriotike e kohes se roberise turke, me titull, kompozuar dhe me tekst te Mihal Gramenos. Kenga eshte interpretuar nga, kur eshte bere edhe regjistrimi i pare.

                                               

Për ty Atdhe

me fuqine e kesaj zemre do te kendoj, su perkule nga çdo stuhi e tufan. per kete vend ku sot i lumtur jetoj. I bukur je, per kete vend ku,sot i lumtur jetoj. si nje keshtjelle e pamposhtur ti qendron, ne mes dallgesh ma te bukuren kange, Per ty A ...

                                               

Por si Banania

Nje vajze te bukur njoha E brishte e pafaj Tek po blinte nje banane Ne banane ngjyre e flokve te saj Kam kohe se kam takuar çdo çast e enderroj Por jo shpresa nuk eshte shuar Se nje dite un prap do ta takoj Vall eshte e dashuruar Un fola pak ndaj ...

                                               

Që në Prevezë e në Vlorë

ç’u mbush deti me pampore. dolli ne Sarande e Vlore. Qe ne Preveze ne Vlore, Nje pasha me tre tabore s’japin nizame e xhelepe. Ne to sulltanit i thone Mynafiket vijne e shkojne ne Stamboll kartrat dergojne. se shqiptaret nuk pranojne t’i thone su ...

                                               

Sytë e tu

Kenge nga Frederik Ndoci. Teksti i kenges: Syte e tu, syte e tu, Me gjithe dritat qe kam pare, Me gjithe yjet rreze ar Me gjithe lume, liqene blu Shembellejne syte e tu. Qesh atje rinia ime Shket nje varke me gezime. Fluturon nje pulebardhe Une e ...

                                               

Tre heronjtë e Shkodrës (këngë)

Tre heronjte e Shkodres eshte kenge me autor Kole Jakoven kushtuar renies heroike te deshmoreve Jordan Misja, Branko Kadia dhe Perlat Rexhepi me date 22 qershor 1942.

                                               

Ymer Agë Ulqini (këngë)

Ymer Age Ulqini apo Aga Imeri Robqimi eshte nje kenge popullore ne te cilen pershkruhen vetit e popullsise vendase te rrethit te Ulqinit. Ne qender te kenges gjendet besa dhe kuptimi i saj ne frymen shqiptare. Ne kenge i kendohet personazhit te q ...

                                               

Dardanny

Dardan Osmanollaj Dardanny i njohur me emrin e tij te skenes Danny ose Dardanny, eshte nje kengetar, rapper, kompozitor dhe prodhues Shqipetar. Danny kontriboi ne estrade me shume kenge te bukura si LATINA. Ai eshte nje Hip Hop artist i talentuar.