ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 311
                                               

Box Office Mojo

Box Office Mojo eshte nje faqe interneti qe merret me statistika te filmave, review dhe lajme. Brandon Gray filloi faqen ne gusht 1998 dhe ne moment arrite çdo muaj mbi nje milion vizitore.

                                               

Filmfare Awards

Filmfare Awards jane shperblimet me te vjeter dhe me te rendesishme, qe i jepen filmat Hindi ne Indi. Ato jepen çdo vit, per me nderruar talentet me te madhe bolivudit. Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine d ...

                                               

Forrest Gump

Forrest Gump eshte film amerikan i vitit 1994. Ngjarja ne film u zhvillua sipas romanit me emrin te njejte nga autori Winston Groom, kurse kete tekst ne forme skenari e pergatitit Eric Roth ne anen tjeter regjine e realizoi regjisori amerikan Rob ...

                                               

Filmografia e Bruce Lee

Ky artikull permban filmografi te aktorit te njohur Bruce Lee Tri filmat e tij Enter the Dragon, Circle of Iron dhe Game of Death u publikuan pas vdekjes se tij.

                                               

Ennio Morricone

Enio Morikone, lindi me 10 nentor 1928 dhe vdiq me 6 korrik 2020 ne Rome) ka qene kompozitor italian, i njohur veçanerisht per muziken e tij te filmit. Ai klasifikohet si nje prej kompozitoreve me te zote te periudhes se tij. Ai ka kompozuar muzi ...

                                               

Hans Zimmer

Hans Florian Zimmer lindi me 12 shtator 1957 ne Frankfurt am Main, Gjermani. Eshte nje kompozitor filmi gjerman, nder me te sukseshmit e ketyre 3 dekadave te fundit. Ai ka krijuar muziken e mbi 100 filmave si Rain Man, The Lion King, Crimson Tide ...

                                               

Jan Hammer

Jan Hammer eshte kompozitor, pianist dhe sintisajzerist. Me kompozimet e tij qe i ka bere per serialin e famshem te viteve te 80-ta Miami Vice ai ka fituar disa Grammy Awards. Ai eshte gjithashtu i njohur per luajtjen e tastieres ne bendin Mahavi ...

                                               

Jesper Kyd

Jesper Jakobson Kyd eshte kompozitor i video lojerave dhe filmave, i cili ka fituar shume shperblime. Ai kombinon zerat e dark ambient, electronica dhe muzikes simfonike. Ai eshte gjithashtu i njohur per pjesemarrjen ne demoskene kur ishte adoles ...

                                               

Rom Di Prisco

Rom Di Prisco, i njohur gjithashtu si Romolo Di Prisco dhe Morphadron, eshte kompozitor dhe producent kanadez. Ai ka kompozuar muzike per mbi 30 video lojera, duke perfshire Unreal Tournament 3, SSX Tricky, Spy Hunter 2, dhe serine Need for Speed ...

                                               

Vangelis

Evangelos Odysseas Papathanassiou eshte kompozitor grek i zhanreve electronic, progressive, New Age dhe neo-classical, i cili njihet me emrin artistik Vangelis. Ai eshte me se shumti i njohur si kompozitori per filmat Chariots of Fire, Blade Runn ...

                                               

20th Century Studios

20th Century Studios eshte nje filmstudio ne ShBA dhe nen-firma e The Walt Disney Company me qender ne Los Angeles, Kaliforni, ShBA. 20th Century Studios ka prodhuar filma shume te suksesshem si Star Wars, Ice Age, X-Men, Die Hard, Alien, Night a ...

                                               

DreamWorks SKG

DreamWorks LLC – edhe nen emrat DreamWorks SKG apo DreamWorks Pictures paraqitet – eshte nje filmstudio nga ShBA, posaçerisht prodhon dhe shpernda filma. Firma u themelua tetor 1994 nga Steven Spielberg, Jeffrey Katzenberg dhe David Geffen, kurse ...

                                               

HBO

Home Box Office, ose shkurt: HBO, eshte nje pay TV program. Kryesisht transmetohen filma te Hollivudit, filma te vete-prodhuar, poashtu transmetohen edhe seriale javore dhe dokumentare. HBO transmeton edhe boks nen emrin "HBO Boxing".

                                               

New Line Cinema

New Line Cinema eshte nje filmstudio amerikane, dhe eshte nen-firm e Warner Bros. dhe Time Warner. Kjo studio eshte edhe prodhuesi i filmave The Fellowship of the Ring, The Two Towers dhe The Return of the King nga regjisori Peter Jackson sipas r ...

                                               

Pixar

Pixar Animation Studios eshte nje ndermarrje ne Emeryville, Kalifornia, qe eshte specializuar ne animim kompjuterit dhe CGI. Pixar ka fituar deri tani rreth 20 Oskara.

                                               

The Walt Disney Company

The Walt Disney Company, me e njohur si Disney, eshte nje kompani mediash nga ShBA me qender ne Burbank, Kaliforni. Firma u themelua si Disney Brothers Cartoon Studio dhe Walt Disney Productions nga vellezerit Walt dhe Roy O. Disney. Me 6 shkurt ...

                                               

United Artists

United Artists eshte nje filmstudio amerikane qe takon te Metro-Goldwyn-Mayer Studios, Inc., e cila takon te Sony Pictures Entertainment. United Artists u themelua me 5 shkurt 1919 nga Charles Chaplin, Douglas Fairbanks sen., Mary Pickford dhe D. ...

                                               

Universal Studios

Themeluesi i Universal Carl Laemmle ishte nje emigrant gjerman me origjine cifute qe jetonte ne qytetin Oshkosh, ne Wiskonsin, ku dispononte nje dyqan te vogel veshjesh. Gjate nje udhetimi per ne Çikago ne 1905, u habit shume ka popullariteti i m ...

                                               

Accidentally in Love

Accidentally In Love eshte pjesa muzikore e filmit Shrek 2 tekstin dhe komponimin e saj e kane pregatitur David Bryson dhe Adam Duritz. Pjesa muzikore Accidentally In Love eshte zgjedhur ne kategorin muzika me e mire e filmit si kandidate per çmi ...

                                               

Believe

Believe eshte pjesa muzikore e filmit The Polar Express, tekstin dhe komponimin e saj e kane pregatitur Glen Ballard dhe Alan Silvestri. Pjesa muzikore Believe eshte zgjedhur ne kategorine muzika me e mire e filmit si kandidate per çmimin Golden ...

                                               

Learn To Be Lonely

Learn To Be Lonely eshte pjesa muzikore e filmit The Phantom Of the Opera, tekstin e ka shkruar Charles Hart dhe komponimin e saj e ka pregatitur Andrew Lloyd Webber. Pjesa muzikore Learn To Be Lonely eshte zgjedhur ne kategorine muzika me e mire ...

                                               

Million Voices

Million Voices eshte pjesa muzikore e filmit Hotel Rwanda, tekstin dhe komponimin e saj e kane pregatitur Jerry Duplessis dhe Andrea Guerra. Pjesa mzikore Million Voices eshte zgjedhur ne kategorin muzika me e mire e filmit si kandidate per çmimi ...

                                               

Old Habits Die Hard

Old Habits Die Hard eshte pjesa muzikore e filmit Alfie, tekstin dhe komponimin e saj e kane pregatitur Mick Jagger dhe David A. Stewart. Pjesa mzikore Old Habits Die Hard eshte zgjedhur ne kategorin muzika me e mire e filmit si kandidate per çmi ...

                                               

Tradita klasike

Tradita klasike perendimore eshte pritja e antikitetit klasik Greko-Romak nga kulturat e mevonshme, veçanerisht Perendimi post-klasik, qe perfshin tekste, imazhe, objekte, ide, institucione, monumente, arkitekture, objekte kulturore, rituale, pra ...

                                               

8 Maj

Ne 8 Maj 1880 vdes Gustave Flaubert,autori i famshem i romanit "Madame Bovari". Ne fillim Flaubert botoi "Madame Bovari" ne pjese,ne gazete.Romani u botua ne dy volume ne 15 prill 1857.Akuzat dhe procesi i hapur kunder Flaubert-it per shkak te ro ...

                                               

A e dini se: Histori

Ne Egjypt veza konsiderohej nje privilegj dhe monopol i faraoneve, sacerdoteve dhe shtresave te larta te shoqerise. Principata e Monakos eshte vendi me numrin me te madh te telefonave per fryme pasi numeron 1994 telefona per çdo 1000 persona. Ne ...

                                               

A e dini se: Krishterim

Daniel dtth Gjyqi i Zotit. Emri Mikael dtth Kush eshte si Zoti. Meshtari Pianton beri bicikleten e pare. Elishah dtth Zoti eshte shpetimi im. Greket e lashte peshkun e quanin IHTHYS. Te krishteret e pare prej kesaj fjale nxoren inicialet: Jezu Kr ...

                                               

A e dini se: Televizion

Radio Televizioni i Prishtines - TVP-filloi me program ne vitin 1974 Radio Televizioni i Kosoves - RTK eshte i themeluar me nje rregullore te UNMIK-ut ne vitin 1999, ky organ eshte ndihmuar nga televizionet simotra ne Evrope dhe Japoni.

                                               

A e dini se: Transport

Sot ne te gjithe boten qarkullojne rreth 630 milion automobila dhe çdo dite ne bote prodhohen rreth 137.000 automjete TITANIKU - Eshte anija qe konsiderohet si anija e pare gjigante ne bote. Kapaciteti ka qene 46000 ton me gjatesi 268 m dhe larte ...

                                               

Baroku

Baroku eshte nje stil shume ornuar dhe shpesh ekstravagant i arkitektures, muzikes, piktures, skulptures dhe arteve te tjera qe lulezoi ne Evrope nga fillimi i shekullit XVII deri ne mesin e shekullit XVIII. Ajo ndoqi stilin e Rilindjes dhe parap ...

                                               

Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz

Kompleksi Memorial Adem Jashari i njohur edhe si Kompleksi Memorial i Lagjes Jashari eshte nje monument i trashegimise kulturore i cili ndodhet ne Prekaz, Skenderaj, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "arkitekturale", i miratuar me numer perk ...

                                               

Muzeu i qytetit të Mitrovicës

Muzeu i qytetit te Mitrovices eshte themeluar ne vitin 1952 ndersa aktualisht aktivitetin e tij e zhvillon ne objektin e ish Armates Jugosllave ne qender te qytetit. Muzeu ka mbi 1.000 artefakte te ndryshme arkeologjike te cilat u perkasin periud ...

                                               

Sellamllëku - Shtëpia kulturore Promovuese Muze

Sellamlleku - Shtepia kulturore Promovuese Muze eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Mazgit, Obiliq, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkitekturor", i miratuar me numer.

                                               

Muzeu i Qytetit të Shkupit

Muzeu i Qytetit te Shkupit eshte nje institucion kulturor i cili ndodhet ne Shkup, Maqedoni Veriore. Muzeu eshte themeluar ne vitin 1949, ndodhet ne ndertesen e ish Stacionit Hekurudhor qe u shkaterrua pjeserisht ne termetin e vitit 1963. Muzeu e ...

                                               

Shtëpia Përkujtimore e Nënë Terezës

Shtepia Perkujtimore Nene Tereza i eshte kushtuar humanitares dhe laureatja e Çmimit Nobel per Paqen Nene Terezes, gjendet ne qytetin e saj te lindjes Shkup, ne Maqedonine e Veriut, ku jetoi nga viti 1910 deri me 1928. Shtepia perkujtimore u nder ...

                                               

Muzeu i pafajësisë (muze)

Muzeu i pafajesise eshte nje muze ne nje shtepi te shekullit te 19-te ne Stamboll krijuar nga romancieri Orhan Pamuk si shoqerues i romanit te tij Muzeu i Pafajesise. Muzeu dhe romani u krijuan ne te njejten kohe, ne qender te historive te dy fam ...

                                               

Akropolisi (tren)

Treni Akropolis ishte nje lloj treni i linjave te gjata nderkombetare i cili dy here ne dite qarkullonte ne relacionin Mynih - Athine dhe anasjelltas.

                                               

Muzeu "Aleksandër Xhuvani"

Muzeu "Aleksander Xhuvani" ndodhet ne qytetin e Elbasanit. Muzeu gjendet ne pjesen veriore te kalase se Elbasanit, ne shtepine ku lindi dhe u rrit prof. Aleksander Xhuvani i cili ka nje veprimtari te dendur politike, arsimore, kulturore dhe gjuhe ...

                                               

Muzeu arkeologjik i Korçës

Muzeu Arkeologjik i Korçes u krijua ne vitin 1985 dhe mori forme me te gjere me te plote pas organizimit te vitit 1990. Ky muze eshte vendosur ne dy banesa karakteristike korçare te fillim shekullit XIX, te cilat per vlerat arkitektonike te tyre ...

                                               

Muzeu Etnografik në Berat

Muzeu Etnografik ne Berat u perurua ne vitin 1979. Ne te perfshihet kultura popullore etnografike e treves se Beratit, si edhe ajo e Shqiperise se Jugut. Muzeu eshte vendosur ne nje godine dykateshe trishekullore, tipike e treves beratase. Ne kat ...

                                               

Muzeu Historik i Fierit

Perpjekjet e para per ngritjen e nje muzeu ne Fier lidhen me arkeologun e njohur Leon Rei ne vitin 1936. Ky muze do te ishte i karakterit arkeologjik, me objektet e zbuluara gjate germimeve ne qytetin antik te Apolonise, por nuk u realizua. Ngrit ...

                                               

Muzeu Historik i Shkodrës

Muzeu Historik i Shkodres ka nisur te organizohet qe ne vitin 1947, por mori forme te plote me 1949. Ai u vendos ne qender te qytetit, ne nje ndertese monumentale te shek 19,vlerat se ciles ia shtonte "Kulla e Sahatit" bashkengjitur me te.Muzeu f ...

                                               

Muzeu Historik i Vlorës

Muzeu Historik eshte nje monument i trashegimise kulturore ne rrethin e Vlores, ne qarkun e Vlores, Shqiperi. Ky monument eshte i llojit "Arkitekture", i miratuar me numer Nr. 654, Dt. 09.11.2006 ".

                                               

Muzeu i armëve në Gjirokastër

Ai permban materiale qe paraqesin zhvillimin e armeve ne Shqiperi qe nga kohet me te lashta e deri ne ditet e sotme. Numri i madh i armeve dhe pajisjeve ushtarake nga Lufta e Pare dhe e Dyte Boterore, kane interes kryesisht per specialistet. Ka g ...

                                               

Muzeu i Bankës së Shqipërisë

Muzeu i Bankes se Shqiperise eshte nje muze qe ka ne thelb valuten shqiptare nder shekuj, por edhe objekte te tjera historike qe lidhen me te shkuaren e Bankes dhe me antikitetin. Muzeu i Bankes se Shqiperise u inaugurua me 30 tetor 2015.

                                               

Muzeu i Forcave të Armatosura Shqiptare

Muzeu i Forcave te Armatosura Shqiptare ndodhet ne Tirane, ne ambientet e ish-Shkolles se Bashkuar, sot Ministria e Mbrojtjes. Muzeu eshte konceptuar ne dy periudha: e para qe daton nga viti 1400 deri ne 1900-n, ndersa e dyta nga viti 1940 deri n ...

                                               

Muzeu i Kastriotëve

Muzeu i Kastrioteve ndodhet ne fshatin Sine te Njesise Administrative Arras Bashkia Diber. Muzeu ka filluar te ndertohet ne vitin 1982 dhe per here te pare eshte hapur per publikun ne vitin 1985. Ne kuader te" Vitit Mbarekombetar te Skenderbeut”, ...

                                               

Muzeu i Kështjellës Rozafa

Muzeu i keshtjelles ndodhet ne nje nga mjediset e Keshtjelles Rozafa. Ne kete muze jane te ekspozuara deshmi te banimit te Shkodres ne periudha te ndryshme historike. Pjese e tij jane arme e dokumenta te ndryshme, deshmi e luftrave historike te S ...

                                               

Muzeu i Pavarësisë Kombëtare

Me rastin e 50 vjetorit te shpalljes se Pavaresise Kombetare, u shpall Muze Kombetar. Vete godina dhe gjithçka ndodhet e ekspozuar ne te, perfaqesojne nje nga momentet me te rendesishme ne historine e kombit shqiptar. Ne kete godine, jane hedhur ...

                                               

Muzeu i Pullës Shqiptare

Muzeu i Pulles Shqiptare Ndodhet ne Tirane ne rrugen" Reshit Çollaku” mbas Drejtorise se Poste – Telekomunikacioneve, ne varesine te ciles ndodhet. Muzeu eshte ngritur ne kuader te 90 – vjetorit te krijimit te pulles se pare shqiptare ne maj 1913 ...