ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 310
                                               

Italian

Italian ose italiane mund te referohet tek: Flamuri i Italise Diçka e, nga, ose ne lidhje me vendin e Italise Italianet jane populli me origjine nga Italia dhe qe jetojne ne vende te ndryshme te botes Gjuha italiane

                                               

Kinez

Kinez ose Kineze mund te referohet tek: Diçka e, nga, ose ne lidhje me vendin e Kina Gjuha Kineze Kinezet jane popull me origjine nga Kina dhe qe jetojne ne vende te ndryshme te botes

                                               

Korean

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Korean. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur.

                                               

Libanez

Libanez ose Libaneze mund te referohet tek: Libanezet jane popull me origjine nga Libani dhe qe jetojne ne vende te ndryshme te botes Diçka e, nga, ose ne lidhje me vendin e Libanit

                                               

Lituan

Lituan mund te referohet tek: Lituanet jane popull me origjine nga Lituania dhe qe jetojne ne vende te ndryshme te botes Diçka e, nga, ose ne lidhje me vendin e Lituanise Gjuha lituane

                                               

Polak

Polak mund te referohet tek: Polaket jane popull me origjine nga Polonia dhe qe jetojne ne vende te ndryshme te botes Diçka e, nga, ose ne lidhje me vendin e Polonise Gjuha polake Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Polak. Nese nj ...

                                               

Portugez

Portugez ose Portugeze mund te referohet tek: Portugezet jane popull me origjine nga Portugalia dhe qe jetojne ne vende te ndryshme te botes. Diçka e, nga, ose ne lidhje me vendin e Portugalise, Gjuha portugeze Kjo faqe ben kthjellimin e titujve ...

                                               

Skocez

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Skocez. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Skocez ose Skoceze mund te referohet tek: Diçka e, nga, ose n ...

                                               

Sllovak

Sllovak ose Sllovake mund te referohet tek: Gjuha Sllovake Sllovaket jane popull me origjine nga Sllovakia dhe qe jetojne ne vende te ndryshme te botes Diçka e, nga, ose ne lidhje me vendin e Sllovakia Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane p ...

                                               

Slloven

Slloven ose Sllovene mund te referohet tek: Gjuha sllovene Diçka e, nga, ose ne lidhje me vendin e Sllovenise, Sllovenet jane popull me origjine nga Sllovenia dhe qe jetojne ne vende te ndryshme te botes. Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kan ...

                                               

Spanjoll

Spanjoll ose Spanjolle mund te referohet tek: Gjuha spanjolle Diçka e, nga, ose ne lidhje me vendin e Spanjes Spanjollet jane popull me origjine nga Spanja dhe qe jetojne ne vende te ndryshme te botes. Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane p ...

                                               

Suedez

Suedez ose Suedeze mund te referohet tek: Suedezet jane popull me origjine nga Suedia dhe qe jetojne ne vende te ndryshme te botes. Gjuha suedeze Diçka e, nga, ose ne lidhje me vendin e Suedise, Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze ...

                                               

Shqiptar

shqiptar mund te referohet tek: Gjuha shqipe Shqiptar Emertim - shprehja qe ne perdorim per te quajtur veten Diçka e, nga, ose ne lidhje me shqiptaret ose me vendin e Shqiperise Shqiptaret, jane popull qe jetojne ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni e V ...

                                               

Ukrainas

Ukrainas mund te referohet tek: Diçka e, nga, ose ne lidhje me vendin e Ukraines Gjuha ukrainase Ukrainasit jane popull me origjine nga Ukraina dhe qe jetojne ne vende te ndryshme te botes. Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Ukra ...

                                               

Zviceran

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Zviceran. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur.

                                               

Zadrima

Zadrima eshte nje krahine etnografike qe shtrihet ne rrafshulten homonime pervijuese e Ultesires Perendimore qe shtrihet mes qarqeve te Shkodres dhe te Lezhes. Ne pjesen me te madhe te saj ka reliev fushor, me pak kodra e suka qe nuk i kalojne 10 ...

                                               

Seiyū

Mayuko Aoki Ryuzaburo Otomo Yuka Imai Ryotaro Okiayu Akeno Watanabe Takehito Koyasu Mikako Takahashi Tsutomu Isobe Mami Koyama Kotono Mitsuishi Omi Minami Yumiko Kobayashi Daisuke Namikawa Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mu ...

                                               

Lista e anime

Kjo eshte nje liste e serialeve dhe filmave anime. Per tu theksuar eshte fakti se zakonisht nje serial anime pershtatet nga nje serial manga ose anasjellas.

                                               

Ahiru no Sora

Ahiru no Sora eshte nje manga e ilustruar nga Takeshi Hinata. Serializimi i saj filloi ne Weekly Shōnen Magazine me 2004. Vellimi i pare u botua me 17 maj 2004, qe nga 16 Mars 2018, dyzet e nente vellime jane botuar ne Japoni nga Kodansha. Animej ...

                                               

Ai Shite Knight

Ai Shite Knight eshte nje manga e vitit 1982 nga Kaoru Tada, i krijuar me pas edhe ne nje anime te famshme. Seriali anime eshte i njohur tek publiku shqiptar me transmetimin e tij ne televizionet italiane me titullin Kiss Me Licia Puthme Liça. Ne ...

                                               

Akame ga Kill!

Akame ga Kill! eshte nje manga japoneze e shkruar nga Takahiro dhe e ilustruar nga Tetsuya Tashiro. Eshte serializuar ne Gangan Joker te Square Enix nga marsi 2010 deri ne dhjetor 2016. Historia perqendrohet ne Tatsumi, nje fshatar ri qe udheton ...

                                               

Aventurat e Nils Holgersson (anime)

Aventurat e Nils Holgersson eshte nje serial anime, i prodhuar ne vitin 1980 nga Studio Pierrot bazuar ne librin e shkrimtares suedeze Selma Lagerlof, e cila botoi librin me te njejtin titull ne dy pjese ne vitet 1906 dhe 1907. Ketu tregohen aven ...

                                               

Black Clover

Black Clover eshte nje manga ilustruar nga Yūki Tabata. Seria filloi te serializohet me 16 qershor 2015 ne Weekly Shōnen Jump. Seri manga u licencua per nje lajm ne gjuhen angleze ne Ameriken e Veriut nga Viz Media, ndersa serite anime jane te li ...

                                               

Black Lagoon

Black Lagoon eshte emri i nje manga japoneze dhe serialit anime e krijuar nga Rei Hiroe. Historia ka ne qender ngjarjet e nje organizate mercenaresh te njohur me emrin Black Lagoon, qe bejne dergesa te shumta ne pjesen detare juglindore te Azise. ...

                                               

Bleach

Bleach eshte nje serial manga i shkruar dhe ilustruar nga Noriaki "Tite" Kubo. Bleach ndjek aventurat e Ichigo Kurosaki pasi merr fuqite e nje Korresi Shpirtrash nga nje tjeter Perendi Vdekjeje, Rukia Kuchiki. Fuqite e tij te sapogjetura e detyro ...

                                               

Burst Angel

Jinno Leo: Sugo Takayuki Meg: Toyoguchi Megumi Jo: Watanabe Akeno Tachibana Kyohei: Ueda Yuji Takane Katsu: Risa Hayamizu Amy: Takahashi Mikako Sei: Tanaka Rie

                                               

Card captor sakura

Sakura Kinomoto eshte nje vajze e embel, e qeshur dhe e sjellshme, eshte 9 vjeç dhe jeton me babain Fujitaka, i cili eshte nje profesor i arkeologjise ne universitet, dhe me vellain e madh Touya. Sakura frekuenton klasen e katert te shkolles Tomn ...

                                               

Case File nº221: Kabukicho

Case File nº221: Kabukicho eshte nje seri origjinale televizive anime e prodhuar nga Prodhimi I.G i cili u be premiere ne 11 tetor 2019 ne bllokun e programimit Animeism.

                                               

Chobits

Chobits eshte nje anime e bazuar mbi mangen e krijuar nga Clamp dhe eshte publikuar nga 2001 deri ne 2002 nga shtepia botuese Kodansha. Animeja ka nje total prej 24 episodesh dhe eshte transmetuar per here te pare ne Japoni ne prillin e 2002, ne ...

                                               

City Hunter

City Hunter eshte nje seri manga nga Tsukasa Hojo, publikuar nga viti 1985 deri me 1991 me rreth 6500 faqe. Ishte me shume nje manga se sa anime dhe nga seriali manga gjeti pershtatjen filmi real City Hunter me aktorin Jackie Chan. Seriali eshte ...

                                               

Code Geass

Code Geass: Lelouch i Rebelimit, ose shkurt Code Geass, eshte nje seri anime japoneze prodhuar nga Sunrise. U drejtua nga Gorō Taniguchi dhe u shkrua nga Ichirō Ōkouchi, me dizajne origjinale te karakterit nga Clamp. Vendosur ne nje kronologji al ...

                                               

Cowboy Bebop

Cowboy Bebop eshte nje serial anime me regjizor Shinichirō Watanabe shfaqur per here te pare me 3 prill, 1998 ne TV Tokio. Seriali anime perbehet nga 12 seri dhe 14 seri ne vazhdim te transmetuara ne televizionin WOWOW, me nje total prej 26 seris ...

                                               

Death Note

Death Note eshte nje serial manga japoneze me histori te Tsugumi Ohba dhe ilustrues Takeshi Obata, publikuar nga Shueisha. Manga ndiqet nga prodhimi i nje filmi serial dhe seriali anime. Ne lidhje me Death Note jane publikuar edhe novela dhe loje ...

                                               

Devil May Cry (anime)

Devil May Cry eshte nje serial anime i bazuar ne lojen me te njejtin titull krijuar nga CAPCOM. Transmetimi i serialit ka filluar me 14 qershor 2007, transmetuar ne televizionin japonez WOWOW, i perbere gjithsej prej dymbedhjete episodesh. Serial ...

                                               

Digimon

Digimonet jane krijesa te cilet jetojne ne boten digjitale. Ato kane mundesi te bejne jete te pavarur. Emri Digimon rrjedh nga fjala angleze Digimon. Digimon ndahet 6 kapituj: Digimon Adventure, Digimon 02, Digimon Tamers, Digimon Frontier, Digim ...

                                               

Doctor Shameless

Doctor Shameless, eshte nje Anime-Hentai nga Azia. Doktor Shejmles eshte nje mjek i paskrupullt qe emrin e vertete e ka Shinxhi. Ky mjek punon ne nje spital qe po falimenton dhe mjeku Shinxhi po perpiqet qe te sjelle me shume paciente ne spital. ...

                                               

Dragon Ball

Dragon Ball jane seri te Dragon Ball Z te shkruajtura nga nje artist i njohur mangash me emrin Akira Toriyama, ne fillim jane transmetuar vetem ne Japoni ne vitin 1986 dhe me pas zyrtarisht u leshua ne ShBA ne vitin 1998. Transmetimi i anime "Dra ...

                                               

Dragon Ball GT

Dragon Ball GT eshte historia e fundit se serise manga dhe anime Dragon Ball nga Akira Toriyama, ku Goku arrine moshen 50 vjeçare. Historia fillon me nje rast tragjik. Armiku i dikurshem i Gokut, perandori Pilaf me brinje derri i ka grumbulluar s ...

                                               

Dragon Ball Kai: Ultimate Butoden

Dragon Ball Kai: Ultimate Butoden eshte nje loje kompjuterik bazuar ne serine e animuar Dragon Ball per Nintendo DS.

                                               

Dragon Ball Z

Ne fillim te Dragon Ball Z, Goku ka ndertuar nje familje me gruan e tij Kiki dhe djalin e tij Gohanin. Nje kercenim ri dhe i Super Fuqishem ka ardhur ne Toke me emrin Raditz, qe prezantohet si vellau i madh i Gokut. Raditzi i tregon se ai ishte n ...

                                               

Excel Saga

Excel Saga ose Excel Saga eshte nje manga dhe anime nga Koushi Rikoduo, e frymezuar nga nje reviste dojinshi. Perderisa seriali manga i perket krejtesisht autorit te lart-permendur, seriali anime eshte drejtuar nga Shinichi Watanabe. Excel Saga e ...

                                               

Eyeshield 21

Eyeshield 21 eshte nje manga rreth futbollit amerikan te shkruar nga Riichiro Inagaki dhe ilustruar nga Yusuke Murata. Eshte pershtatur ne nje film anime ne vitin 2004, nje seri televizive anime me 2005, disa lojera video dhe nje loje kartash tre ...

                                               

Fairy Tail

Fairy Tail eshte nje manga japoneze e shkruar nga Hiro Mashima. Manga u serializua nga Weekly Shōnen Magazine me 2 gusht 2006 qe zgjati 545 kapituj deri me 26 korrik 2017, me kapituj te publikuar ne 63 vellime sipas nentorit 2017. Serija ndjek av ...

                                               

Friza

Friza eshte nje alien. Ai eshte shume i keq. Friza bashke me babane e tij e konsideron veten si mbret i universit. Arsyeja pse vdiq Friza ishte sepse para shume kohesh, kur Goku ishte i vogel. Ai shkaterroi planetin e sajaneve qe quhet planeti Ve ...

                                               

Fruits Basket

Furuutsu Basuketto eshte nje shojo manga i vizatuar nga Natsuki Takaya dhe eshte publikuar ne Japoni ne revisten Hana To Yume te shtepise botuese Hakushensha. Publikimi ka mbaruar me volumin e 23 i shfaqur ne Japoni ne mars 2008. Çdo volum ka ne ...

                                               

Gantz

Gantz eshte nje manga- dhe anime-seri prej Hiroya Oku. Gantz e tregon nje tregim mbi adoleshentin Kei Kurono qe vdes ne nje aksident treni dhe gjendet pastaj ne nje dhome me disa tjere qe kane vdekur ne te njejten nate.

                                               

Golden Boy

Golden Boy eshte nje manga dhe anime mbi nje 25 vjeçar me emrin Oe Kintaro. Manga i ka 10 volume dhe anime ka 6 episode/OVA.

                                               

Hana Yori Dango

Hanayori Dango eshte nje manga shume e famshme nga Yoko Kamio. Publikimi i saj ka filluar ne Japoni ne vitin 1992 ne revisten Margaret te shtepise botuese Shueisha. Titulli i cili perkthehet ne shqip: Me mire djemte sesa lulet, vjen nga nje fjale ...

                                               

Inuyasha

Inuyasha eshte nje serial manga dhe anime. Kagome Higurashi eshte nje vajze energjike 15 vjeçare qe jeton ne nje tempull se bashku me mamane, me vellain Sota dhe me gjyshin. Ne tempull gjenden nje kasolle me nje pus, ne te cilin Kagome nuk shkon ...

                                               

Kimetsu no Yaiba

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba eshte nje seri manga e ilustruar nga Koyoharu Gotōge. Eshte serializuar ne Weekly Shōnen Jump me 15 shkurt 2016, me kapitujt individuale te mbledhur dhe botuar nga Shueisha ne shtatembedhjete vellime tankōbon qe nga ...