ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 309
                                               

Shtëpia e Toptanasve

Shtepia e Toptanasve ose "Sarajet" e Toptanasve, u ndertua ne fillim te shek.XVIII nga nje prej familjeve me te medha e autoktone te Tiranes, ajo e Toptanasve. Qe shtepi meme kane pasur vilen ku sot ndodhet kinema Millenium. Gjate mbreterimit te ...

                                               

Tower Subway

Tower Subway eshte nje tunel, i germuan ne 1869, nen lumin Thames ne Londer qendrore, ne afersi te Tower of London. Drejtimi i saj shkon ndermjet Tower Hill ne anen veriore te lumit dhe Vine Lane ne jug. Metoda e tij inovative e ndertimit dha she ...

                                               

Ura e Mehmet Pashë Sokoloviqit

Ura e Mehmet Pashe Sokoloviqit eshte nje monument i rendesishme i trashegimise kulturore boshnjake e cila gjendet mbi lumin Drina afer qytetit Vishegrad ne Bosnje dhe Hercegovine. Eshte shpallur monument kombetar nga ana e organeve shteterore dhe ...

                                               

Xhohadi

Nje johad eshte nje ujembledhes i ujit te shiut i perdorur kryesisht ne shtetin indian te Harayanas dhe Raxhastanit, qe mbledh dhe ruan ujin pergjate vitit, per tu perdorur per tu pire nga njerezit dhe bagetite. Ne shume pjese te Indise, shirat v ...

                                               

Zona koreane e demilitarizuar

Shpesh konsiderohet edhe si kufiri me i fortifikuar ne bote. Behet fjale per nje zone me nje gjeresi prej 2 kilometrash dhe me nje gjatesi sa e gjithe vija kufitare mes te dy Koreve. Kjo zone nisi te ndertohej ne perfundim te luftes se Koreve ne ...

                                               

Palazzo Capranica

Palazzo Capranica, ne Rome, ne sheshin me te njejtin emer eshte i vetmi ndertim arkitektonik me stilin e ri romak. Mbishkrimi mbi deren kryesore tregon vitin e ndertimit 1451, nga vullneti i kardinalit Domenico Capranica. Eshte fillimisht reziden ...

                                               

Palazzo Skanderbeg

Palazzo Skanderbeg ose Palazzetto Scanderbeg eshte nje pallat ne Rome, i vendosur ne Piazza Scanderbeg ne afersi te Fontana Trevit. It takes its name from its fifteenth-century host, the Albanian national hero Skanderbeg. It is the site of the Na ...

                                               

Karta e Athinës

Karta e Athines eshte nje dokument qe u miratua ne kongresin e katert te Kongresit Nderkombetar te Arkitektures Moderne me 1933 gjate udhetimit detar Marseje–Athine–Marseje. Urbaniste dhe arkitekte u mblodhen per te diskutuar dhe shtjelluar idete ...

                                               

Vendbanimet informale

Vendbanimet informale jane zona te ndertuara duke anashkaluar rregullat dhe procedurat e zhvillimit urban. Ne pergjithesi ato jane zona te varfra me baraka te sajuara prej materialesh te lira te tilla si kompesate, flete metalike, flete plastike ...

                                               

Vendbanimet informale në Shqipëri

"Ndertimet informale" sjell ne kete artikull. Zonat informale jane zona me ndertime te jashteligjshme. Kryesisht ne Shqiperi jane zhvilluar si pasoje e nevoje se njerezve te varfer per te kerkuar alternativa punesimi dhe jetese prane qyteteve te ...

                                               

Marie Tussaud

Anna Maria Marie Tussaud ishte artiste franceze e njohur per skulpurat e saj prej dyllit dhe Madame Tussauds, muzeu qe e themeloi ne Londer.

                                               

Diskografia e Eagles

Diskografia e grupit rok amerikan,Eagles permban 7 studio albume, 2 live albume, 9 compilation albume dhe 29 njeshe, te leshuara midis 1972 dhe 2007.

                                               

R.Kelly

Robert Sylvester Kelly lindi me 8 janar 1967 ne Chicago, Illinois, Shtetet e Bashkuara i njohur me nofken R. Kelly eshte nje reper amerikan,producent,kompozitor,Biznismen. R. Kelly eshte nje nder kengetareve me te fashmem te muzikes R&B i cil ...

                                               

Robin Thicke

Robin Thicke eshte nje kengetar, aktor, tekstshkrues amerikano-kanadez. Ai eshte i biri i aktorit Alan Thicke. Ai ka bere bashkepunim me shume kengetare te famshem si Christina Aguilera, Nicki Minaj, Jennifer Hudson, Usher.

                                               

Alexander Mcqueen

Alexander McQueen, i lindur me 17 Mars te vitit 1969, ne Lewisham, Londer, ishte nje stilist britanik. Pasi u diplomua ai filloi te dizajnoj veshje per femra dhe hapi biznesin e vet. Ai filloi te punoj per Louis Vuitton, me kohen aj u be dizajner ...

                                               

Roman Opałka

Roman Opałka Piktor polak. I lindur ne France ne vitin 1931 nga prinder polake, Roman Opalka u kthye ne Poloni ne vitin 1935, por bashke me familjen u deportua nga nazistet ne Gjermani ne vitin 1940. Ai u vendos perfundimisht ne France ne vitin 1 ...

                                               

Willy Puchner

Willy Puchner, bir i nje çifti fotografesh, u rrit ne Mistelbach afer Zaya-s ne Niederösterreich. Nga 1967 deri ne 1974 ndoqi shkollen per Grafike te larte ne Vjene, ne fushen e Fotografise. Me pas punoi per dy vjet si mesues ne po te njejten shk ...

                                               

Angelin Preljocaj

Koreografia e tij pershkruhet si interpretimin i baletit klasik, rezulut dhe modern. Ai konsiderohet si nje nga koreografet me te rendesishem te sotit. Ai ju bashkengjit Beletit te Operes Nacionale ne Paris ne viteve e 90-ta dhe udheheq Kompanine ...

                                               

Mangaka

Akira Toriyama, me i njohur per Doragon Boru Sferat e Dragoit. Eiichiro Oda, me i njohur per One Piece Nje Pjese, manga me e shitur ne bote. Fujiko Fujio, me i njohur per Doraemon. Gege Akutami, me i njohur per Jujutsu Kaisen Lufte Magjie. Hajime ...

                                               

Akira Amano

Akira Amano eshte mangaka e njohur per mangen e saj Reborn!. Ne Nikkei Entertainment, ajo u rradhit si nje nga mangaka me e mire, ne vendin e 12-te.

                                               

Akira Toriyama

Akira Toriyama lindi me date 5 prill 1955 ne Kjusju te Japonise. Artist mangash. Veprimtaria e tij eshte shume e gjere. Perveç se shkrimit te mangave ai ka marre pjese ne hartimin e shume lojrave per konzolen NES, SNES, PlayStation, PlayStation 2 ...

                                               

Eiichiro Oda

Eiichiro Oda eshte mangaka, i njohur per serine e famshme One Piece. One Piece eshte manga me e shitur gjate gjithe koherave e cila ka mbi 345 milione kopje rreth botes. Popullariteti i serise e emeruan Odane si nje nga mangaket qe e ndryshuan hi ...

                                               

Hiro Mashima

Hiro Mashima lindi me 3 maj 1977, eshte artist i mangave. "Rave Maste" eshte seriali i pare i cili e beri nga viti 1999 deri me 2005. Nga viti 2006, ai e filloi nje serial i cili eshte shume i popullarizuar i cili quhet "Fairy Tail".

                                               

Hiromu Arakawa

Fullmetal Alchemist 2001–2010 Shanghai Yōmakikai 2000 Sōten no Kōmori 2006 Gin no Saji 2011–duke vazhduar Arusurān Senki 2013–duke vazhduar Jūshin Enbu 2006–2010 Raiden 18 2005 Hyakushō Kizoku 2006-duke vazhduar Stray Dog 1999

                                               

Kiyohiko Azuma

Kiyohiko Azuma eshte artiste i mangave japoneze. Prej vitit 1999 deri me 2002, ai publikoi mangen Azumanga Daioh, e cila ka te beje per nje grup te vajzave ne shkolle, ku me vone u pershtat edhe ne anime. Ne vitin 2003, ai publikoi mangen Yotsuba ...

                                               

Kōhei Horikoshi

Kōhei Horikoshi eshte artiste i mangave japoneze i njohur per mangen e tij te re My Hero Academia. Ai eshte ish-asistent i Yasuki Tanaka, autor dhe krijues i manges Hitomi no Catoblepas dhe Kagijin. Mangat e preferuar te Horikoshit jane Naruto, O ...

                                               

Koushi Rikoduo

Rikdo Koshi ka lindur me 16 nentor 1970 dhe eshte nje disenjator mangakash. Puna e tij me e njohur eshte Excel Saga. Ai u diplomua ne Universitetin e Kyushu Sangyo dhe jetoi ne Dazaifu, Fukuoka. Emri i tij i vertete eshte Rikudou Koushi por me tr ...

                                               

Masashi Kishimoto

Masashi Kishimoto eshte artiste i mangave. Masashi eshe i njohur per mangen e tij Naruto. Sipas tetorit 2015, Naruto kishte 220 milione kopje ne mbare boten. Ai nuk ka bere vetem kete manga, por ka bere edhe disa manga tjere, perfshire: Boruto: G ...

                                               

Rei Hiroe

Rei Hiroe lindi me date 5 dhjetor 1972 dhe eshte nje animator mangash. Kohet e fundit ai ka fituar fame me librin e tij te njohur manga" Black Lagoon” qe me vone do te transmetohej si anime. Nuk dihet shume per aktivitetin e tij ne pergjithesi, p ...

                                               

Rumiko Takahashi

Rumiko Takahashi eshte animuese mangash me origjine japoneze. Lindi me 10 tetor 1957. Puna e saj eshte e njohur gjeresish si ne SHBA po ashtu edhe ne Evrope. Zakonisht librat e saj jane animizuar dhe kane pasur po te njejtin sukses.

                                               

Tite Kubo

Noriaki Kubo ndryshe i njohur si Tite Kubo lindi me 26 qershor 1977, eshte mangaka. Manga i tij me i njohur eshte Bleach, i cila u shit mbi 82 milione kopje sipas vitit 2013.

                                               

Yūki Tabata

Yūki Tabata eshte mangaka japoneze nga Prefektura Fukuoka, Japoni. Ai eshte i njohur per mangen e tij Black Clover.

                                               

Gian Lorenzo Bernini

Bernini u lind ne Napoli dhe ishte djali i Pietro Bernini, i cili ka qene skulptor dhe ka punuar ne qytetin. Me 1605 familja Bernini u vendos ne Rome, ku Pietro se shpejti morri per detyre te kryej nje reliev e madhe per baziliken Santa Maria Mag ...

                                               

Lika Janko

Lika Janko piktore bullgare me origjine arumune. Familja e Lika Llazar Jankos, kishte emigruar drejt Bullgarise ne vitet 20 te shekullit te kaluar. Lika Janko u lind ne Sofje me 19 mars 1928. Ishte vajza e vogel e Llazar Jankos, nga fshati Grabov ...

                                               

Paja Jovanoviq

Pavle "Paja" Jovanović piktor i drejtimit realist, serb nga Serbia. Paja nga vendasit dhe te huajt merret si njeri nder artistet me te rendesishem te kohes se tij. U rrite ne Vjene ku edhe kaloj pjesen me te madhe te jetes se tij. Nga 1895-ta, Pa ...

                                               

Pierre-Auguste Renoir

Pierre-Auguste Renoir ishte nje artist francez i cili ishte nje piktor kryesor ne zhvillimin e stilit Impressionist. Si celebrator e bukurise dhe sensualitetit sidomos femerore, eshte thene se "Renoir eshte perfaqesuesi i fundit i nje tradite e c ...

                                               

Pieter Bruegel i Vjetri

Pieter Bruegel i Vjetri ishte nje piktor belg nga Fiandrat. Ne emrin e tij percaktohet "i Vjetri" ne menyre qe te dallohet nga djali i tij i pare, Pieter Bruegel i Riu.

                                               

Ramadan Ramadani

Ramadan Ramadani ishte piktore kosovare nga Ferizaji. Ai e perfundoi shkollen ne vendlindjen e tij dhe ne vitin 1967, ai u pranua ne Institutin e Pedagogjise ne Prishtine, ku studioi artet figurative. Gjate studimeve, ai u shperblye si "vizatuesi ...

                                               

Samuel Morse

Samuel Breese Finli Morse shkencetar amerikan njihet si shpikes i telegrafit dhe Kodi Morse gjithashtu piktor i skenave historike.

                                               

Tako Hajo Jelgersma

Ai ishte nxenesi i Frans Decker dhe Wigerus Vitringa. Ai pikturoi peizashe, portrete dhe kopjet e mjeshterve te vjeter. Nxenesit e tij ishin Johan Bernard Brandhoff, Johannes Petrus van Horstok, Cornelis van Noorde, Martinus van der Jagt, and Joh ...

                                               

Theodor Kittelsen

Theodor Severin Kittelsen ishte artiste norvegjeze. Ai ishte nje nga artistet me te njohur ne Norvegji. Ai u be i njohur per pikturat e tij te natyres, ilustrimet per perralla dhe legjenda.

                                               

William Page

William Page lindi ne Albany, Nju Jork. Ai shkoi ne Nju Jork City me prinderit e tij ne moshen nente vjeçare. Ai ishte nxenes i Samuel Morse. Me 1836, ishte i zgjedhur akademik kombetar dhe u be president ne akademine kombetar nga viti 1871 deri ...

                                               

Alfred Keta

Alfred Keta eshte aktor shqiptar. Ka interpretuar dhe ne filmin Lulkuqet mbi mure. Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Sirio Berati

Sirio Berati eshte nje artist ri shqiptar. Sirio eshte nje artist vizual / dixhital, puna te cilit eshte e fokusuar kryesisht ne prodhimin e videos dhe kompozimin e portreteve fotografike, por pa u kufizuar vetem ne kete fushe. Veprat e tij artis ...

                                               

Kamuran Goranci

Kamuran Goranci, artsit-piktor dhe producent, shqiptare nga Kosova. Kamuran Goranci, linidi ne Prizren me 28.07.1955. Akademine e Arteve e kreu ne Universitetin e Prishtines ne vitin 1977, ne degen e piktures te Profesor Muslim Mulliqi. Ndersa Ma ...

                                               

Lala Meredith-Vula

Lala Merediti-Vula eshte nje artiste dhe fotografe shqiptare nga Kosova. Ne vitin 1988 ajo eshte perfshire ne ekspoziten e Ngrire te Damien Hirst.

                                               

Laver Bariu

Laver Bariu, ishte personalitet i shquar i muzikes popullore shqiptare si muziktar popullor me gernete dhe si kengetar. Themelues dhe drejtues i Sazeve te Permetit te njohura ne gjithe Shqiperine dhe jashte saj. Peveçse ishte nje mjeshter i pakon ...

                                               

Nuhi Matoshi

Nuhi Matoshi shkollimin fillor dhe te mesem e kreu ne Gjilan Ne Fakultetn Filozofik, grupi gjuhe e letersi. Nderkohe qe me hapjen e Studios se Teatrit, bashk me Sabedin Shahiqin u regjistruat dhe frekuentuar studimet per aktore.

                                               

Sadik Spahija

I lindur ne Shkoder, jeton dhe punon ne Tirane. Eshte artist tejet aktiv me pjesemarrjet ne epo nderkombetare dhe kombetare. Eksperiencat profesionale; 1983-1989 Mesues ne Liceun Artistik" Prenk Jakova” ne vendlindje; 1989-2006 Pedagog ne Akademi ...

                                               

Selma Sotiriadhi

Selma Sotiriadhi debutoi ne kinema si aktore-femije qysh ne vitin 1971 ne filmin Mengjeze lufte. Suksesi dhe popullaritetiti e çoi ne rolin e Jetes ne filmin Qyteti me ri ne bote. Filma te tjere ndoqen dhe i fundit ish ne vitin 1988. Ne jete, mba ...