ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 307
                                               

Mansio

Mansio ne perandorine romake paraqiste nje vend zyrtar ndalese gjate rrugeve romake, i cili i nevojitej qeverise qendrore per kryerjen e puneve shteterore gjate udhetimit.

                                               

Prenda

Shna Prenda apo Premtja eshte nje martire e krishterimit qe rroi ne shekullin II. Ajo njihet si sheruese e semundjeve te syve. E ka festen ne 26 korrik.

                                               

Pro Caelio

Die Pro Caelio eshte nje nga fjalimet me te famshme te Rhetorikers, burreshtetsai dhe Philosophen Marcus Tullius Cicero. Si fjalim mbrojtes per Marcus Caelius Rufus u mbajt me 4. prill 56 v. Chr.

                                               

Historia e Berlinit

Ne oren 21:14 te mbremjes se 27 shkurtit te vitit 1933,nje stacion zjarrefikesish te Berlinit mer sinjalin qe ne pallatin e Reichstagut,selin e parlamentit gjerman kishte rene zjarr.Ndertesa dukesh se po digjej ne disa vatra zjarri dhe me ardhjen ...

                                               

Historia e Burimit

Historia e Burimit Ne hapesiren ku qendet vendbanimi kryesor dhe rrethin prania e qenjeve njerzore ka qene qe nga koherat e lashta. Ndersa prania e kultures Dardane eshte vertetuar nga burimet arkeologjike te bera ne kete rrethine. Keshtu ne rret ...

                                               

Historia e Kaçanikut

Prej nga rrjedhe Toponimi i emrit te qytetit Kaçanik? A njihet Toponimi Kaçanik para ardhjes se Turqve ne Ballkan? Toponinimi Kaçanik ka ekzistuar edhe para ardhjes se Turqve ne Ballkan ndonse per here te pare ne shkrime haset ne fillim te shek. ...

                                               

Historia e Lipjanit

Si vendbanim, Lipjani njihet qe nga periudha romake, por jo si vend i rendesishem. Qytet me rendesi dhe kryqezim i rendesishem i rrugeve ishte Ulpiana, e cila ndodhej ne verilindje ne largesi rreth 10 km nga Lipjani. Lipjani, ne periudhen romake ...

                                               

Historia e Kumanovës

Historia e Kumanoves. Qyteti i Kumanoves ka nje histori te gjate e cila daton nga krijimi i kohes dhe jetes. Banoret e pare te ketij qyteti kane qene Iliret. Iliret nuk ishin banore vetem te ketij qyteti por ata popullonin mbare Gadishullin Ballk ...

                                               

Historia e Elbasanit

Historia e trevave te Elbasanit e ka zanafillen e saj ne shekullin e IIte p.k. me vendbanimet e hershme ilire. Duke qene i vendosur ne kryqezimin e rrugeve Veri – Jug dhe Lindje – Perendim, ai ka sherbyer si pike e rendesishme kalimi dhe si staci ...

                                               

Historia e Tiranës

Per here te pare emri i Tiranes permendet ne vitin 1418 ne nje dokument te Venedikut. Sundimtare te tokave ku shtrihet sot Tirana ne shekullin e XIV kane qene familja e Topiajve. Nga mesi i shekullit XIV deri me vdekjen e Skenderbeut kane qene pj ...

                                               

Grigori Zinoviev

Grigory Yevseyevich Zinovyev revolucionare komunist, lindur ne Yelizavetgrad, Ukraine. Zinonvyev vinte nga nje familje me origjine çifute. Ne vitin 1901 anetaresohet ne Partine Social Demokrate e Punetoreve te Rusise, ne te cilen ekzistonte edhe ...

                                               

Michail Bakunin

Alexandrovich Mikhail Bakunin ishte nje revolucionar i njohur rus dhe teoricien anarkist qe me shkrimet dhe jeten e tij sherbeu si pike referimi ne historine e levizjes anarkiste, dhe ishte nje nga figurat me te famshem revolucionar te shekullit ...

                                               

Leon Trocki

Leon Trocki lindur ne vitin 1879 ne Ukraine, ishte nje intelektual rus dhe komunist revolucionar me ide ortodokse Marksiste i cili ndihmoi ne realizimin e Revolucionit te tetorit dhe ndihmoi ne ardhjen ne pushtet te Partise Bolshevike ne vitin 19 ...

                                               

Gjergj Merula

Gjergj Merula, i quajtur dhe Georgius Merula Alexandrinus qe si çdo humanist nenshkruante shkrimet e veta ne latinisht. Ishte nje humanist e historian italian. Lindi ne Alessandria te krahines se Piemontes ne Italine veri-perendimore. Studioi ne ...

                                               

Historia e Emirateve të Bashkuara Arabe

Historia e Emirateve te Bashkuara Arabe Qe nga shekulli i XVIII-te, tokat te cilat me vone do te njihen si Emirate, gjendeshin nen ndikimin e britanikeve. Pirateria e evropianeve dhe vendasve u ndal me marreveshjen ne mes Britanise se Madhe dhe s ...

                                               

Historia e Indisë

Historia e Indise India eshte djepi i nje nder civilizimeve me te perparuara ne bote. Ngritjet dhe zbritjet e Perandorive ne kete vend jane bere shume me para se ne Evrope. Mongolet ishin te paret qe e pushtuan Indine. Portugezet ishin Evropianet ...

                                               

Historia e Libanit

Historia e Libanit Gjate viteve 1859-61, ne pjese te Libanit te sotshem shperthen revola antiturke. Si rezulltat i kesaj, Libani fitone nje shkalle te autonomise dhe me 1863, Sulltani bene nje marreveshje me Fuqit e Medha te kohes me te cilen ai ...

                                               

Historia e Pakistanit

Historia e Pakistanit Kombi qe sot eshte Pakistan ishte pjese e Indise deri me 14 gusht, 1947. Ithtaret e hershme qe i dhan pavarsine kombit mysliman filluan te shfaqen ne kohen e koloniale britanike. Ne mesin e tyre ishte shkrimtar dhe filozof " ...

                                               

Historia e Turkmenistanit

Ne shekullin e VIII fiset turk-folese Oghuz levizen nga Mongolia e sotme ne pjese e Azis Qendrore. Si pjese e nje konfederate te fuqishme te fiseve Oghuz formuan bazen moderne etnike te popullates turkmene. Ne shekullin e X, emri "Turkmen" eshte ...

                                               

Lidia

Lidia ishte nje mbreteri e epokes se hekurit ne Azine e vogel perendimore. Ne shkallen e saj me te gjere mbreteria e Lidise perfshinte mbare Anadolline perendimore. Me vone ajo u be province e perandorise persiane me Sard si kryeqytet. Guvernator ...

                                               

Ligji i mbiemrit (Turqi)

Ligji i mbiemrit e Republikes se Turqise u miratua ne 21 qershor 1934. Ligji kerkon qe te gjithe qytetaret e Turqise te miratojne perdorimin e mbiemrave te trasheguar, te caktuar. Pjesa me e madhe e popullsise, veçanerisht ne qytete si dhe qyteta ...

                                               

Lojërat Islame

Lojerat Islame jane nje ngjarje sportive per atletet nga vendet Muslimane qe mbahet nga 26 Shtatori deri me 6 Tetor 1980 ne Izmir te Turqise. Megjithese u ftuan 42 kombe te garojne ne konkurs, ne fund te fundit moren pjese vetem dhjete kombe, me ...

                                               

Mitanni

Mitanni ishte nje shtet me gjuhe huriane ne Sirine veriore dhe ne Anadolline juglindore qe kishte pavaresi neper periudhen 1500 –1300 para K. Mitanni hipen ne fuqi pas shkaterrimit hitas te Babilonise amorase, kur nje seri mbreterish asiane te do ...

                                               

Perandoria e Nikesë

Perandoria e Nikese ishte nje nga tri shtetet e cunguara bizantine qe u formuan nga aristokracia bizantine e ikur nga Kostadinopoja pas pushtimit te saj nga fuqite e Evropes Perendimore dhe Venediku gjate Kryqezates se Katert. Perandoria e Nikese ...

                                               

Sarda (Lidiane)

Sarda ose Sardes ishte nje qytet i lashte ne provincen Manisa te Turqise se sotme. Sarda ishte kryeqyteti i mbreterise se Lidise, nje nder qytetet me te rendesishme te Perandorise Perse, ulesja e guvernatorit te Perandorise Romake, dhe qendra kry ...

                                               

Selxhukët

Selxhuket ose Selçuket jane nje dege e oguzeve, nje nga fiset turkike te cilet sunduan pjese te Azise Qendrore dhe Lindjes se Mesme gajte shekujve 10 dhe 13. Sot, turqit selxhuke konsiderohen si paraardhesit e turqve perendimore, banoreve te sote ...

                                               

Tigranocerta

Tigranocerta ose Tigranakert ishte nje qytet dhe kryeqyteti i Mbreterise Armene midis viteve 77 dhe 69 pes. Ajo mbante emrin e Tigranes i Madh, i cili themeloi qyteti ne shekullin e pare para Krishtit. Deri me tani nuk ka asnje marreveshje te per ...

                                               

Zgjedhjet parlamentare në Turqi, 2018

Zgjedhjet parlamentare ne Turqi, 2018 u mbajten me 24 qershor 2018 paralelisht me Zgjedhjet presidenciale ne Turqi, 2018 dhe ishin pjese e Zgjedhjet e pergjithme ne Turqi, 2018. Ndonese te parapara per tu mbajtur me 3 nentor 2019, presidenti i Tu ...

                                               

Aleanca e tre perandorëve

Aleanca e tre perandoreve ne fillim te vitit 1873 kancelari Otto Fon Bismarku propozoi Austro-Hungarise dhe Rusise qe te nenshkruajne nje marreveshje politiko-ushtarake mes Gjermanise, Austro-Hungarise dhe Rusise-se, qe do te quhej" Aleanca e Tre ...

                                               

.su

.su eshte prapashtesa e fletave te internetit dhe perdorej si domen zyrtar i Bashkimit Sovjetik ne vitin 1990. Edhe pse ky shtet nuk ekziston me, ky domen perdoret edhe me tutje deri ne ditet tona. Administrimi behet nga Instituti per zhvillimin ...

                                               

Gulag

Gulag kane qene kampe interrnimi dhe pune te detyruar ne Bashkimin Sovietik. Megjithese keto kampe ishin krijuar per te sistemuar kriminelet ordinere, sistemi stalinist i perdori per inerrnimin te gjithe kundershteve politike te sistemit komunist ...

                                               

Marija Polivanova

Mariya Polivanova ishte nje ushtare e Regjimentit te Pushkes 528 te Divizionit te 130-te Kembesorise gjate Luftes se Dyte Boterore. Ne 14 gusht 1942, e rrethuar nga ushtare gjermane teksa ajo dhe kolegja e saj, Natalya Kovshova kishin mbetur vete ...

                                               

Republika Socialiste Sovjetike e Armenisë

Republika Socialiste Sovjetike e Armenise ishte nje republike ne perberje te Bashkimit te Republikave Socialiste Sovjetike qe nga formimi deri ne diten e çformimit te bashkesise ne vitin 1991. Kryeqytet i republikes ishte Jerevani. Trashegimtare ...

                                               

Republika Socialiste Sovjetike e Azerbajxhanit

Republika Socialiste Sovjetike e Azerbajxhanit ishte nje republike ne perberje te Bashkimit te Republikave Socialiste Sovjetike qe nga formimi deri ne diten e çformimit te bashkesise ne vitin 1991. Kryeqytet i republikes ishte Baku. Trashegimtare ...

                                               

Republika Socialiste Sovjetike e Bjellorusisë

Republika Socialiste Sovjetike e Bjellorusise ishte nje republike ne perberje te Bashkimit te Republikave Socialiste Sovjetike qe nga formimi deri ne diten e çformimit te bashkesise ne vitin 1991. Kryeqytet i republikes ishte Minski. Trashegimtar ...

                                               

Republika Socialiste Sovjetike e Estonisë

Republika Socialiste Sovjetike e Estonise ishte nje republike ne perberje te Bashkimit te Republikave Socialiste Sovjetike qe nga formimi deri ne diten e çformimit te bashkesise ne vitin 1991. Kryeqytet i republikes ishte Talini. Trashegimtare e ...

                                               

Republika Socialiste Sovjetike e Gjeorgjisë

Republika Socialiste Sovjetike e Gjeorgjise ishte nje republike ne perberje te Bashkimit te Republikave Socialiste Sovjetike qe nga formimi deri ne diten e çformimit te bashkesise ne vitin 1991. Kryeqytet i republikes ishte Tiflisi. Trashegimtare ...

                                               

Republika Socialiste Sovjetike e Kazakistanit

Republika Socialiste Sovjetike e Kazakistanit ishte nje republike ne perberje te Bashkimit te Republikave Socaliste Sovjetike qe nga formimi deri ne diten e çformimit te bashkesise ne vitin 1991. Kryeqytet i republikes ishte Almatini. Trashegimta ...

                                               

Republika Socialiste Sovjetike e Letonisë

Republika Socialiste Sovjetike e Letonise ishte nje republike ne perberje te Bashkimit te Republikave Socialiste Sovjetike qe nga formimi deri ne diten e çformimit te bashkesise ne vitin 1991. Kryeqytet i republikes ishte Riga. Trashegimtare e ke ...

                                               

Republika Socialiste Sovjetike e Lituanisë

Republika Socialiste Sovjetike e Lituanise ishte nje republike ne perberje te Bashkimit te Republikave Socialiste Sovjetike qe nga formimi deri ne diten e çformimit te bashkesise ne vitin 1991. Kryeqytet i republikes ishte Vilniusi. Trashegimtare ...

                                               

Republika Socialiste Sovjetike e Moldavisë

Republika Socialiste Sovjetike e Moldavise ishte nje republike ne perberje te Bashkimit te Republikave Socialiste Sovjetike qe nga formimi deri ne diten e çformimit te bashkesise ne vitin 1991. Kryeqytet i republikes ishte Kishinjev. Trashegimtar ...

                                               

Republika Socialiste Sovjetike e Taxhikistanit

Republika Socialiste Sovjetike e Taxhikistanit ishte nje republike ne perberje te Bashkimit te Republikave Socialiste Sovjetike qe nga formimi deri ne diten e çformimit te bashkesise ne vitin 1991. Kryeqytet i republikes ishte Dushanbeu. Trashegi ...

                                               

Republika Socialiste Sovjetike e Turkmenistanit

Republika Socialiste Sovjetike e Turkmenistanit ishte nje republike ne perberje te Bashkimit te Republikave Socialiste Sovjetike qe nga formimi deri ne diten e çformimit te bashkesise ne vitin 1991. Kryeqytet i republikes ishte Ashgabati. Trasheg ...

                                               

Republika Socialiste Sovjetike e Ukrainës

Republika Socialiste Sovjetike e Ukraines ishte nje republike ne perberje te Bashkimit te Republikave Socjaliste Sovjetike qe nga formimi deri ne diten e çformimit te bashkesise ne vitin 1991. Kryeqytet i republikes ishte Kievi. Trashegimtare e k ...

                                               

Republika Socialiste Sovjetike e Uzbekistanit

Republika Socialiste Sovjetike e Uzbekistanit ishte nje republike ne perberje te Bashkimit te Republikave Socjaliste Sovjetike qe nga formimi deri ne diten e çformimit te bashkesise ne vitin 1991. Kryeqytet i republikes ishte Tashkenti. Trashegim ...

                                               

Aziz Kelmendi

Aziz Kelmendi lindi me 15 janare 1967 ne Lipjan,Krahina Socialiste Autonome e Kosoves, RSFJ sot Republika e Kosoves. Vdiq ne Paraçin me 3 shtator 1987 Ishte ushtar i Ushtrise Popullore Jugosllave, i cili me 3 shtator te vitit 1987 i armatosur me ...

                                               

Partizanet e rene ne ish Jugosllavi

Numri i partizaneve shqiptare te vrare ne Jugosllavi nga dhjetori i vitit 1944 e deri ne 14 shkurtin e vitit 1945, dite ne te cilen u çlirua qyteti i Vishegradit, llogaritej ne rreth 700 veta. Kjo shifer ishte per te dy divizionet tona, te 5-te d ...

                                               

Despot

Despotes respektivisht Despot eshte nje titull i vjeter bizantin i cili u dha se pari ne vitin 1163 nga perandori byzant Manuel I Komneni si titulli me i lart pas Basileus. Fjala origjinale nga greqishtja δεσπότης despotēs ne shqip do te thote "Z ...

                                               

Palmira

Palmira ose Tadmori qytet i botes se lashte, qe ndodhej ne Siri. Palmira apo i njohur si "qyteti i Zenobias", ndodhej rreth 210 kilometra ne verilindje te Damaskut, ne skajin verior te shkretetires siriane, ku malet Anti-Liban zbresin ne rrafshin ...

                                               

Abasitët

Abasidet ishte nje dinasti arabe e cila erdhi ne pushtet pas Dinastise Emevitet. Ajo u themelua nga Abbas ibn Abdul Muttalib, nga i cili dinastia merr emrin. Ata vendosen si kalife per shumicen e kalifatit nga kryeqyteti i tyre ne Bagdad ne Iraku ...