ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 305
                                               

Longari

Longar -i sundoi 231 - 206 p.k ishte mbret ilir i Dardanise. Longari ishte ne lufte me mbreter te ndryshem te Maqedonise, dhe arriti te pushtoje pjese te saj. Ishte aleat i Peoneve, dhe i liroi ata ne menyre qe te kishte te hapura rruget drejt Ma ...

                                               

Monuni I

Monuni I ishte nje mbret ilir i Dardanise. Si nje figure historike, Monuni I ka lene me shume gjurme arkeologjike sesa te dhena historike. Monuni I ishte nje kundershtar i forte i Maqedonise por ofroi ndihme prej 10.000 ushtaresh Ptoleme Keraunos ...

                                               

Monuni II

Monuni II - 167 para Krishtit) ishte nje mbret ilir i shtetit Dardanian i cili jetoi ne fund te shekullit te III para Krishtit dhe ne fillim te shekullit II para Krishtit. Monuni II i permendur per here te pare ne vitin 176 para Krishtit ishte dj ...

                                               

Pinej Ardiani

Pineji ishte biri i Agronit, mbreti i Ardianeve ne Iliri, dhe gruas se pare te tij Triteuta. Ai zyrtarisht e trashegoi babain e tij si mbret ne vitin 230 p.e.s., por mbreteria udheheqej nga gruaja e dyte e Agronit, Mbreteresha Teuta, pasi qe i bi ...

                                               

Syrra

Syrra ose Sirrhas ishte nje mbret i fisit ilir te lynkesteve i cili mori pjese ne Luften e Peloponesit kunder Spartes.

                                               

Teutamado

Teutamado mbret paonas qe ka zoteruar nga viti 378 deri ne 358 p.e.s. I njohur nga nje monedhe. Teutamado Teytamado. Nje nga mbreterit e Paionise ne Ilirine lindore. Rreth shek. IV para eres se re rreth vitit 325 para Kr. Ne historiografine shqip ...

                                               

Solomoni

Mbreti Solomon, sipas Bibles ka qene mbreti i trete dhe me i rendesishem i Izraelit dhe Judese i cili mbreteroi nga viti 970 p.e.s - 930 p.e.s.

                                               

Amintesi II

Amintasi II ishte i biri i Filipit dhe vella i Perdikes II. Kur i vdiq i ati, u be mbret i Maqedonise se Veriut, po Perdika donte ta hiqte, pasi e donte vete mbreterine, por athinasit e penguan. Ne 429 PER Amintasi, i ndihmuar nga Sitalci, mbret ...

                                               

Piramida e Keopsit

Piramida e Keopsit eshte me e madhja nga tre piramidat kryesore ne Giza dhe piramida me e larte ne bote. Ajo u ndertua nga faraoni Keops gjate viteve 3101 p.e.s - 2700 p.e.s. Ka nje lartesi prej 14cm dhe gjatesine e çdo brinje te bazes e ka 227 m ...

                                               

Shtëpia e Muhamer Shabanit, Përlepnicë, Gjilan

Shtepia e Muhamer Shabanit gjendet ne fshatin Perlepnice te komunes se Gjilanit.Shtepia eshte ndertuar ne dekaden e fundit te shek. te XIX-te, pikerisht me 1880.Eshte e vendosur ne vend te rrafhset, dhe ka vlera arkitekturale, artistike e estetik ...

                                               

Xhamia Atik

Xhamia Atik e njohur edhe si Xhamia e Medresese eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Gjilan, Kosove. Eshte xhamia e pare e ndertuar ne qytet, ne shekullin e XVII, dhe qe mendohet te kete perfunduar ndertimi ne vitet 1606-1609.Atik xhami ...

                                               

Saraji i Resnjës

Saraji i Resnjes eshte nje monument historik neoklasik ne Resnje, te Maqedonise. Ky objekt ishte ndertuar ne fillim te shekullit XX nga ana e organeve te administrates vendore osmane, me sakte nga beu, Ahmed Nijazi Bej Resnja. Stili arkitektonik ...

                                               

Çhatri

Chhatri jane pavjone te ngritur ne forme kubeje te perdorur si nje element ne Arkitektura Indiane. Fjala Chhatri do te thote "tende" ose "ombrelle". Ne konstekstin e arkitektures, fjala perdoret per dy gjera te ndryshme. Kuptimi me i zakonshem es ...

                                               

Fortesa e Agras

Fortesa e Agras eshte nje fortese historike ne qytetin e Agras, ne Uttar Pradesh te Indise. Sherbyer si rezidence perandorake e Dinastise Mogule deri ne vitin 1638, kur kryeqyteti u zhvendos nga Agra ne Fortesen e Kuqe ne Delhi. Fortesa eshte shp ...

                                               

Fortesa shkëmbore e Tiruchirappallit

Fortesa shkembore e Tiruchirappallit ose Fortesa shkembore e Trichinopolit eshte nje fortifikim historik dhe kompleks tempullor i ndertuar mbi nje shkemb te lashte. Gjendet ne qytetin e Tiruchirappallit ne Tamil Nadu te Indise e ndertuar mbi nje ...

                                               

Fortesat Kodrinore të Rajasthanit

Fortesat Kodrinore te Rajasthanit ne Indine Veriore jane pjese e trashegimise boterore te UNESCOs. Ato perfshijne: Fortesa e Kumbhalgarhut Fortesa e Chittorgarhut Fortesa e Gagronit Fortesa e Amerit Fortesa e Ranthambores Fortesa e Jaisalmerit Fo ...

                                               

Harmandir Sahibi

Sri Harmandir Sahibi, i quajtur edhe Sri Darbar Sahibi dhe ne menyre informale i konsideruar si "Tempulli i Arte", eshte Gurdvara me e shenjte e Sikizmit, e vendosur ne qytetin e Amritsarit, ne Punxhabin indian. Amritsari u themeluan ne vitin 157 ...

                                               

Imambarat e Lucknowt

Imamabara me e vjeter ne Lucknow u ndertua gjate mbreterimit te Nawab Abul-Mansur Khanin ne vitin 1745 nga Mirza Abu Talib Khani. Ai ishte djali i Haji Mohammad Begut dhe gezonte nje pozicion te respektueshem gjate mbreterimit te Nawab Safdar Jun ...

                                               

Kisha e Gjithë Shenjtorëve e Garnizonit të Lucknowt

Kisha e Gjithe Shenjtoreve e Garnizonit te Lucknowt eshte nje ndertese historike e vendosur ne zonen e kazermes ne rrugen Mahatma Gandi 209, te qyteti te Lucknowt ne Indi. Kjo kishe ka nje kapacitet me te madh se kishat e tjera ne Lucknow.

                                               

Kisha e Krishtit (Laknau)

Kisha e Krishtit eshte nje ndertese historike dhe shkolle e vendosur ne zonen Hazratganj te Lucknowt ne shtetin indian te Uttar Pradeshit. Eshte kisha e pare angleze ne Indine Veriore dhe e treta ne vend.

                                               

Kulla e Sahatit (Husainabad)

Kulla e Sahatit Husainabad eshte nje kulle sahati e vendosur ne qytetin e Lucknowt ne shtetin indian te Uttar Pradeshit. Ajo u ndertua ne vitin 1881 nga Naeab Nasir-ud-din Haider per nder te mberritjes se Sir George Couper, zevendes guvernatori i ...

                                               

Lista e ndërtesave dhe strukturave fetare të Mbretërisë së Mysores

Lista e ndertesave dhe strukturave fetare te Mbreterise se Mysores perfshin ndertime te shquara dhe historikisht te rendesishem tempujsh hindu, pallatesh mbreterore, kishash, xhamishe, fortifikimesh ushtarake dhe struktura te tjera oborrtare qe u ...

                                               

Manastambha

Manastambha ose "kolona e nderit" eshte nje kolone qe shpesh ndertohet perballe tempujve xhainiste ose statujave te medha xhainiste. Ne Indine Veriore, ato jane te kurorezuar nga kater imazhe tirthankarash. Sipas teksteve xhainiste, nje manastamb ...

                                               

Naubat Khana

Naubat Khana ose Naqqar Khana ne arkitekture eshte nje term qe shenon nje ndwrtese te vogel ose pavjon te hapur ose gjysem te hapur, pergjithesisht te ngritur, qe sherben per te luajtur muziken gjate ceremonive. Termi fjale per fjale do te thote ...

                                               

Qaisar Baghu

Qaisar Baghu, i shkruar gjithashtu edhe Qaiserbagh, Kaisarbagh ose Kaiserbagh, eshte nje kompleks rezidencial ne qytetin e Lucknowt, i vendosur ne rajonin e Awadhit te Indise. Ai u ndertua nga Wajid Ali Shahu, Nawabi i fundit i Awadhit.

                                               

Stacioni Hekurudhor i Nyjës së Lucknowt

Stacioni Hekurudhor i Nyjes se Lucknowt eshte nje nga dy stacionet kryesore te qytetit te Lucknowt per trenat me binare te gjere. Stacioni i afert dhe pothuajse ne vazhdim te Hekurudhor Lucknow Charbagh, zyrtarisht i njohur si Nyja e Lucknowt ose ...

                                               

Stacioni Hekurudhor Laknau Charbagh

Stacioni Hekurudhor Lucknow Charbagh eshte nje nga dy stacionet kryesore hekurudhore te qytetit te Lucknowt per trenat me binare te gjere. Eshte i vendosur ne zonen e Charbaghut ne jug te qytetit, nga e ka marr dhe emrin popullor. Fjalet Char Bag ...

                                               

Shri Guru Ravidass Janam Asthani

Tempulli Shri Guru Ravidass Janam Asthani, ne Seer Goverdhanpur te Varanasit, Uttar Pradesh, Indi, eshte vendi kryesor i pelegrinazhit per ndjekesit e besimit Ravidasi. Guri i themeleve u vendos me 14 qershor 1965 ne diten Ashad Sankranti ne vend ...

                                               

Taxh Mahali

Taxh Mahali eshte nje mauzole monumental ne bregun jugor te lumit Yamuna ne qytetin indian te Agras emri i te cilit do te thote ’Kurora e Pallatit’’). Ai u porosit ne vitin 1632 nga perandori mogul Shah Jahan, per te bujtur varrin e gruas se tij ...

                                               

The Residency Lucknow

The Residency, e quajtur edhe Rezidenca Britanike si dhe Kompleksi Rezidencial, eshte nje grup i mjaft ndertesash ne nje rrethim te perbashket ne qytetin e Lucknowt ne shtetin indian te Uttar Pradeshit. The Residency tani ekziston ne gjendje te r ...

                                               

Varri i Itmad-ud-Daulah-ut

Varri i Itimad-ud-Daulah-ut eshte nje mauzoleum i Periudhes Mogule ne qytetin e Agras, ne shtetin indian te Uttar Pradeshit. Shpesh i pershkruar si nje "kuti stolish", ndonjehere i quajtur Taxhi foshnje ", Varri i Itimād-ud-Daulah-ut shpesh konsi ...

                                               

Xhamia Alamgir në Varanasi

Xhamia Alamgir, e njohur edhe si Beni Madhav Ka Darera, Xhamia Dharhara dhe Xhamia e Aurangzebit, u ndertua nga Aurangzebi ne shekullin e XVII mbi rrenojat e nje tempulli hindu ne Varanasi te Uttar Pradeshit. Xhamia Alamgir eshte struktura me e m ...

                                               

Xhamia Gyanvapi

Xhamia Gyanvapi eshte e vendosur ne Varanasi te Uttar Pradeshit ne Indi. U ndertua nga perandori mogul Aurangzeb, mbi sitin e tempullit te shkaterruar Kashi Vishwanath. Eshte e vendosur ne veri te Ghatit Dashashwamedh, prane Ghatit Lalita pergjat ...

                                               

Përmendorja e Lirisë

Permendorja e Lirise eshte monument ne Ulqin, veper e skulptorit serb Miodrag Zhivkoviq. Permendorja eshte ngritur me 1985 nga qeveria komuniste jugosllave, dhe sipas tyre eshte ngritur "ne nder te luftetareve te rene te Ushtrise Nacionalçlirimta ...

                                               

Pllaka përkujtimore Kosovë-Ulqin

Pllaka perkujtimore Kosove-Ulqin eshte nje pllake perkujtimore, e cila gjendet prane nderteses se Kuvendit te Komunes se Ulqinit. Eshte inauguruar me rastin e Dites se Ulqinit me 6 prill 2002, ndersa eshte zbuluar nga akademiku shqiptar nga Kosov ...

                                               

Pobednik

Pobednik ne gjuhen serbe apo ne gjuhen shqipe eshte nje monument i nje figure njeriu me plis ne koke me shqiponje dhe shpate ne dore gjendet ne Parkun Kalemegdan ne Beograd ne kryeqytetin e Serbise. Duke qene nje nder veprat me vlere historike e ...

                                               

Statuja

Statuja eshte nje skulpture e lire ne te cilen paraqiten figura te gjera realiste te personave apo kafsheve ose forma jo-perfaqesuese, te gdhendura ne nje material te qendrueshem si druri, metali apo guri. Statujat tipike jane te permasave reale ...

                                               

Bazilika Paleokristiane, Lin

Bazilika e krishtere ne fshatin Lin dhe mozaiku i ndodhur atje datojne ne shekullin e VI dhe VII te eres se re. Ato jane veper e kultures Bizantine. Ky mozaik ndodhet ne gadishullin e Linit 22 km larg qytetit te Pogradecit dhe perben nje objekt t ...

                                               

Dea e Butrintit

Behet fjale per nje koke punuar ne nje mermer tejet te veçante per nga gjendja qe eshte gjetur e ruajtur, duke mos pasur asnje plasje ne faqate. Me tiparet femerore, mund te pershfaqe hyun Apolon. Ky fragment do te kete qene pjese e nje skulpture ...

                                               

Gurra e Domgjonit

Gurra e Domgjonit ujesjellesi i lashte karakteristik, ka nje origjinalitet te pa krahasuar me tunele hepuese te nendheshme. Sot ruhen nje pjese e atyre nentokesore, si dhe pusi i kontrollit. Tuneli eshte hapur ne galeri horizontale, veshur me mur ...

                                               

Klithma (memorial)

MemorialI i quajtur "Klithma" eshte i vendosur ne sheshin "1 maji" ne Elbasan, ne shenje mirenjohjeje per popullin e ketij qyteti qe ka mirepritur komunitetin çam gjate gjenocidit pas Luftes se Dyte Boterore. Ky memorial do te kujtoje diten e gje ...

                                               

Manastiri i Mesopotamit

Manastiri i Mesopotamit ne Shqiperi, ndodhet ne pjesen jugore te fshatit Mespotam ne rrethin e Sarandes, fare prane Finiqit. Ne fillim ka ekzistuar nje tempull pagan dhe mbi rrenojat e tij eshte ndertuar Kisha e Shen Kollit, mendohet te jete nder ...

                                               

Memorial i Andon Zako Çajupit në Kuç

Nje monument kushtuar Andon Zako Çajupit, nje prej perfaqesuesve te shquar te Rilindjes Kombetare, ndodhet ne fshatin Kuç te Vlores. Kuçi eshte nje prej fshatrave te njohur te Shqiperise per kontributin e shquar ne levizjet kombetare dhe çlirimin ...

                                               

Monumenti i Aqif Pashë Biçakut

Monumenti i Aqif Pashe Bicakut eshte nje nga krijimet me te rendesishme te skulptures monumentale ne Elbasan, ngritur pas v. 1990, veper e skulptorit Bujar Kapllani e realizuar ne bronz me lartesi 2.9 metra dhe e vendosur mbi nje platforme dhe ba ...

                                               

Monumenti i Isuf Myzyrit

Monumenti i Isuf Myzyrit - figure skulpturale ne lulishten prane sheshit" I maji”, ne qytetin e Elbasanit, e peruruar me 14 mars 2002 me rastin e 121 vjetorit te lindjes se Isuf Myzyrit. Eshte veper e skulptorit nga Tirana Artan Peqini. Figura qe ...

                                               

Monumenti Nëna Shqipëri

Nena Shqiperi ndodhet ne hyrje te kompleksit te "Varrezave te deshmoreve te Luftes se Dyte Boterore" ne Tirane dhe eshte 12 meter i larte. Statuja eshte ne beton dhe eshte peruruar ne varrezat "Deshmoret e Kombit" ne vitin 1971. Realizues jane Kr ...

                                               

Xhamia e Plumbit, Berat

Xhamia e Plumbit u ndertua ne vitet 30 te sheullit XVI, koha e sundimit te sulltanit Sulejman Konunorit, periudhe kur qyteti i Beratit fillon te rimekembet duke u shnderruar ne nje qender te rendesishme administrative dhe fetare ne suazen e Peran ...

                                               

Atlasi (statujë)

Atlasi eshte nje statuje ne bronx perballe Rockefeller Center ne Manhattan, New York City. Skulptura perfaqeson Atlasin - titanin e lashte grek - duke mbajtur mbi shpatulla qiejt. Eshte krijuar nga skulptori Lee Lawrie me ndihmen e Rene Paul Cham ...

                                               

Monumenti i Xhorxhias

Ky monument prej guri 6.1 metra i larte qe peshon rreth 110 ton, gjendet ne shtetin Xhorxhia te SHBA-se. Mbi monument eshte gdhendur ky shkrim ne tete gjuhe te botes. Monumenti i Xhorxhias eshte nje monument i madh ne granit ne vendin e Elbert Qa ...

                                               

Mount Rushmore

Monumenti Kombetar Mount Rushmore eshte perqendruar ne nje skulpture kolosale te gdhendur ne fytyren e granitit te Mount Rushmore ne Black Hills ne Keystone, South Dakota. Skulptori Gutzon Borglum krijoi modelin e skulptures dhe mbikeqyri ekzekut ...