ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 304
                                               

Spiridon Gopçeviqi

Spiridon Gopçeviqi ose Gopcevia ishte nje astronom, historian e gazetar serb. Ai gjithashtu njihej edhe me pseudonimin e tij Leo Brenner.

                                               

Janko Prunk

Janko Prunk, eshte nje historian slloven i historise moderne. Prunk lindi ne nje vendbanim te Loka pran Zidane Most pjese e komunes se Sevnices, ne qendren e Sllovenise e cila atehere ishte e pushtuar nga gjermanet e njohur si Styria e Poshtme. P ...

                                               

Marjeta Šašel Kos

Marjeta Šašel Kos arkeologe dhe filologe sllovene. Marjeta Šašel Kos mori graden master ne vitin 1980 nga Departamenti i Arkeologjise, i Fakultetit te Arteve i Universitetit te Ljubljanes, dhe ne vitin 1989 mbrojti doktoraten e saj ne Departament ...

                                               

Antonio de Morga

Antonio de Morga Sánchez Garay ishte nje ushtar spanjoll, avokat dhe nje zyrtar i larte kolonial per 43 vjet, ne Filipine, Spanjen Re dhe Perune, ku ai ishte president i Real Audiencia per 20 vjet. Ai ishte gjithashtu nje historian. Pasi u rivend ...

                                               

Muhammed el-Idrisi

Ebu Abdullah Muhammed el-Idrisi el-Kurtubi el-Hasani es-Sabti, i njohur thjeshte si el-Idrisi, ishte gjeograf, hartograf dhe egjiptolog arab. Ai ka jetuar ne Palermo, Sicili ne oborrin mbreteror te Mbretit Roger II.

                                               

Arbër Hadri

Prof. Arber Hadri, eshte shkrimtar-historian i mirenjohur i lindur me 09.03.1974, ne gjirin e nje familjeje shqiptare te shquar patriotike, me Baba - Akademik Ali Hadri dhe Nene - Kimete Hadri, te cilet kane ngulitur ne ngritjen e tij edukative, ...

                                               

Athanas Gegaj

Luka, siç qe dhe emri i pagezimit, i biri i Prenkes dhe Mrise leu ne Buxhe te Trieshit ne Malesi te Madhe, qe tash eshte ne Mal te Zi, me 3 janar. Kushtet e para i kreu me dt. 7 gusht 1923. Studioi ne kolegjin Illyricum tetenve françeskan ne Shko ...

                                               

Hasan Bello

2010-2013: Doktorant ne fushen e historise; tema" Marredheniet shqiptaro-turke 1920-1939”; Instituti i Historise, Qendra e Studimeve Albanalogjike, Tirane. 2002-2006: Studime baze universitare ne degen Histori-Gjeografi, Fakulteti i Shkencave tё ...

                                               

Koço Bozhori

1967 - Lufta shqiptaro-turke ne shekullin XV: burime bizantine 1975 - Burime tregimtare Bizantine per historine e Shqiperise: shek. X-XV 1978 - Dokumente te periudhes bizantine per historine e Shqiperise shek. 7-15

                                               

Jusuf Buxhovi

U lind ne Peje me 4 gusht te vitit 1946. Mesimet e para dhe shkollen e mesme i kreu ne Gjakove. Studioi Gjuhe dhe Letersi Shqipe ne Universitetin e Prishtines, ku u diplomua ne vitin 1968. Studimet posuniversitare i kreu ne degen e historise se U ...

                                               

Dhimitër Antoni

Dhimiter Antoni eshte studjues, enciklopedist tiranas – perfaqson nje prej themeluesve te Arkivi i Shtetit Shqiptar me mbarimin e Lufta e Dyte Boterore. Njihet si trashgimtar dhe emetues i vlerave shumplanshe te familjes se shquar tiranase te atd ...

                                               

Hamit Kaba

UNRRA ne Shqiperi: 1944-1947 - 2000 Shqiperia dhe te Medhenjte: nga Lufta e Dyte Boterore ne Luften e Ftohte - 2015 Historia 4: profili natyror: per klasen e 12 te arsimit te mesem te profilizuar, bashkautor - 2010 Historia 4: per shkollen e mesm ...

                                               

Marin Barleti

Marin Barleti* ka qene historian dhe prift katolik nga Shkodra. Çmohet si historiani i pare dhe i vetem shqiptar prej deshmise okulare te rrethimit te Shkodres me 1478. Barleti njihet me shume per vepren e tij te dyte, nje biografi e Skenderbeut, ...

                                               

Marjan Prenkaj

Marjan Prenkaj lindi me 1942 ne Gjakove, Kosove. Shkollen normale e kreu ne Gjakove dhe ne Peje. Me 1964 u regjistrua ne Degen e Historise te Fakultetit Filozofik te Universitetit te Prishtines dhe diplomoi me 1970. Studimet pasuniversitare i reg ...

                                               

Mikel Markiano

Mikel Markiano ishte historian i letersise, folklorist e perkthyes arberesh nga fshati Maqi i Kozences. Ndihmesen me te madhe e dha ne fushen e historise se letersise. Ne vepren" Kolonite arbereshe te Italise dhe letersia e tyre”, Mikel Markiano ...

                                               

Muin Çami

U lind ne Gjirokaster me 13 shkurt 1923, ku kreu shkollimin fillor dhe te mesem. Me 1940 nisi punen ne ndermarrjen "Selfo", ne vitet 1942-43 ka punuar telegrafist ne zyrat e PTT-Tepelene. Ne vitin 1944 del partizan dhe ngarkohet me detyren e perg ...

                                               

Nuri Dragoj

U lind ne Zhepove te Deshnices se Permetit. Me nje karriere te gjate si gazetar profesionist ka filluar qe me" Zerin e Popullit” dhe me pas ne shume organe shtypi. Ka qene kryeredaktor i gazetes" Republika”, punonjes ne Institutin e Historise, kr ...

                                               

Sami Repishti

Leu ne gjirin e familjes se Hafiz Ibrahimit dhe Hava Bushatit ne lagjen Dudas ne Shkoder me 6 prill 1925, i ati figure me autoritet ne shoqerine shkodrane te asaj kohe dhe me pas deputet ne Kuvendin Kombetar. Ne vendlindje kreu mesimet fillore ne ...

                                               

Safete Juka

Ajo lindi ne qytetin e Shkodres, ne familjen e njohur Juka. Mbaroi ne Tirane Institutin Femeror "Nana Mbretneshe" dhe me renien e mbreterise, sebashku me familjen emigroi ne Turqi, Egjipt me ne fund ne SHBA. Ishte e bija e Musa Jukes, ish-ministr ...

                                               

Marin Sirdani

Marin Sirdani ka qene frat i Urdherit Françeskan, mbledhes folklori, edukator, publicist dhe medievist shqiptar.

                                               

Tef Curani

Tef Curani apo Stefe Curani ishte veprimtar i çeshtjes kombetare, botues, studjues, sipermarres, minister dhe diplomat shqiptar. Nga Aurel Plasari mbahet bashke me Ndoc Nikajn si hedhes i themeleve te historiografise shqiptare me vellimin T’nnoll ...

                                               

Veniamin Dashi

Lindi ne Elbasan, ne vitin 1899. Mbaroi studimet e larta per Histori ne Viene, Austri. Ka kryer detyren e Drejtorit te Institutit Nena Mbretereshe. Ndihmon ne perfundimin e vepres "Lidhja e Prizrenit dhe punet e saje", gje per te cilen historiani ...

                                               

Xhemil Frashëri

Xhemil Frasheri historian shqiptar. Ka lindur ne Pogradec ne gusht te vitit 1927. Partizan ne radhet e Çetes Partizane te Kolonjes, me pas – ne Çeten Partizane te Dangellise – ne Batalioni Partizan" Naim Frasheri” dhe, me ne fund – ne radhet e Br ...

                                               

Zef Mirdita

Zef Mirdita shkollen fillore e kreu ne Prizren, ndersa gjimanzik klasik, respektivisht interdioqezian, ne Pazin dhe ne Zagreb. Ne Fakultetin Katolik Teologjik ne Zagreb, me 1958, apsolvoi Filozofine. Ne vitin shkollor 1959/60 u regjistrua ne Faku ...

                                               

Zekeria Cana

Shkollen fillore, Gjimnazin e ulet dhe Normalen i kreu ne vendlindje. Punoi dy vite si arsimtar ne Irzniq dhe Deçan, duke u marre njekohesisht me gazetari si korrespodent i" Rilindjes” dhe" Radio Prishtines”. Me 1954 i filloi studimet si bursist ...

                                               

"Skënderbeu" ose misioni i pamundur i Schmitt-it

"Skenderbeu" ose misioni i pamundur i Schmitt-it: shenime gjate leximit te librit te O. J. Schmitt. Autori: Sander Lleshi. Botuar nga "Onufri", Tirane 2009. Faqet e librit 67.

                                               

Apologjia e Skënderbeut

Apologjia e Skenderbeut eshte nje veper e Frang Bardhit, botuar ne Venedik me 1636, ne gjuhen latine. Titulli i saj i plote eshte Georgius Castriottus Epirensis vulgo Scanderbegh, Epirotarum Princeps fortissimus ac invictissimus suis et Patriae r ...

                                               

Historia e Skënderbeut (Odhise Grillo)

Historia e Skenderbeut Autori: Odhise Grillo. Botuesi: Dituria. Faqet e librit 96. Skenderbeu, heroi kombetar shqiptar, qe luftoi kunder pushtimit osman per pese shekuj me radhe. Jeta, betejat, fitoret, trimeria dhe zgjuarsia e heroit jane pasqyr ...

                                               

Pasardhësit e Skënderbeut, si u mbajtën fshehur

Pasardhesit e Skenderbeut, si u mbajten fshehur liber ma Autor: Ylli Polovina. Studiuesi Ylli Polovina ngacmon serish kureshtjen e lexuesve me librin e tij te ri" Pasardhesit e Skenderbeut, si u mbajten fshehur”. Me fakte e analiza te burimeve me ...

                                               

Skënderbeu (film)

Filmi eshte nje film historik mbi jeten e heroit kombetar Gjergj Kastrioti Skenderbeu. Gjergj Kastioti bashkon princerit shqiptare duke u martuar me Donika Kastrioti dhe duke organizuar Beselidhjen e Lezhes, por perballet edhe me tradhtine e Hamz ...

                                               

Skënderbeu dhe Evropa

Skenderbeu dhe Evropa Autori: Kristo Frasheri. Botuesi: Akademia e shkencave e Shqiperise. Viti i botimit: 2006. Faqet e librit 484. ISBN 99943-909-2-9

                                               

Skënderbeu dhe Shqipëria në kohën e tij

Skenderbeu dhe Shqiperia ne kohen e tij liber me autor Kasem Biçoku dhe Pavli Haxhillazi. Botuar ne Tirane nga "Botimpex", ne vitin 2005. Faqe 277. ISBN 99927-823-9-0

                                               

Skënderbeu i vërtetë

Skenderbeu i vertete liber me Autor Fatos Daci. Libri" Skenderbeu i vertete”, ose e thene ndryshe e verteta per origjinen, vendlindjen dhe datelindjen e Skenderbeut, ka nje vellim prej 250 faqesh. Ai fillon me pjesen hyrese, ku autori shkurtimish ...

                                               

Skënderbeu në vendet nordike

Skenderbeu ne vendet nordike liber me autore Xhevat Lloshi dhe John Quanrud. Botuar ne Tirane nga "Vernon" ne vitin 2018. Libri ka 192 faqe. ISBN 9789928104809

                                               

Skënderbeu, heroi i Shqipërisë

Skenderbeu, heroi i Shqiperise me Autor; Cuk Simoni. Perkthyesi: Bardhyl Selimi. Shtepia Botuese "SHBLSH Re Tirane, 2010. Faqet e librit 154. Titulli origjinal: Skanderbeg, heroo de Albanujo. - Libri sipas botimit te vitit 1929, shtypur nga Shtyp ...

                                               

Skënderbeu, ideator i bashkimit europian

Skenderbeu, ideator i bashkimit europian me Autor Gjon Keka. Botuar nga shtepia botuese "BOTART". Libri eshte nje studim me dokumente te reja historike-politike, diplomatike, qe hedh drite me teper rreth personalitetit mbikohor te kombit shqiptar ...

                                               

Statusi personal në Shqipëri në epokën e Skënderbeut

Statusi personal ne Shqiperi ne epoken e Skenderbeut Autori: Zef Valentini. Botuesi: Plejad. Faqet e librit 224. Qytetet kryesore shqiptare te asaj kohe, ato pergjate bregut te Adriatikut, e jo shume larg prej tyre, si Durresi, Shkodra, Ulqini, D ...

                                               

Shteti mesjetar i Gjergj Kastriot - Skënderbeut

"Shteti mesjetar i Gjergj Kastriotit - Skenderbeut" liber me Autor Jahja Drançolli. Shtepia botuese "Dukagjini", Peje, viti i botimit 2001. Faqet e librit 204.

                                               

Vendi që zë Skënderbeu në historinë e Shqipërisë

Vendi qe ze Skenderbeu ne historine e Shqiperise liber me autor Abaz Ermenji. Botuar ne Tirane nga Shtepia Botuese "Çabej MÇM", viti i botimit 1996. Libri ka 549 faqe.

                                               

Vendorigjina e Kastriotëve është Mati

Vendorigjina e Kastrioteve eshte Mati me autor Ferit Keputa. Botuar ne Tirane nga "Ilar" ne vitin 2007. Libri ka 129 faqe. ISBN 9789995607050

                                               

Vitet 90

20 janar 1990 ne Baku te Azirbejgjanit shpethejne disa demostrata te dhunshme kunde udhheqist te Mikhail Gorbachev ku ne kto demostrata 130 protstues u vrane dhe 700 u plagose ne perlshje me policie. 11 janar 1990 filojne demostrata ne gjithe Est ...

                                               

Kalendari Julian

Kalendari Julian u perdor per here te pare prej Julius Caesar dhe ishte ne disa vende te botes deri me Shekullin XX akoma ne perdorim. Ai u zevendesua prej kalendarit gregorian.45 pes – Kalendari Julian fillon te perdoret per here te pare – i par ...

                                               

40 p.e.s.

Marreveshja e Brundisiumit, marreveshja ndermjet Oktavianit dhe Antonit per te ndare boten Romake midis tyre dhe Lepitud. Kjo marreveshje kushtezohej nga martesa e Antonit dhe Oktavia e vogel e cila ishte moter e Oktavianit.

                                               

98

98 - Martirizimi i Shen Astit, peshkop i Durresit, mbaroi jeten e tij mbi kryq, i lyer me mjalte dhe i thumbuar nga bletet, prane mureve te kalase se Durresit.

                                               

142

Viti 142 ishte nje vit normal qe filloi te Dielen ne kalendarin Julian. Ne ate kohe, ne Perandorine Romake njihej si Viti i Titullit te Konsulit te Paktumeiusit dhe Kuadratusit. Emertimi 142 per kete vit eshte perdorur qe nga periudhat e hershme ...

                                               

163 p.e.s.

Viti 163 CLXIII ishte nje vit i zakonshem filluar te premten lidhje do te shfaq kalendarin e plote te kalendarit Julian. Ne ate kohe, ai ishte i njohur si Viti i konsullit te Laelianus dhe Pastor. Emertimi 163 per kete vit ka-qene perdorur qe nga ...

                                               

230 p.e.s.

Mbreti Agron i Ilirise vdes. Pini, i biri i Agronit dhe gruaja e pare e Agronit, Triteuta, zyrtarisht ia del babait te tij si mbret, por mbreteria qeveriset ne menyre efektive nga gruaja e dyte e Agronit, Mbreteresha Teuta Tefta, e cila i perjash ...

                                               

298

Perandoria Romake Beteja e Vidonises: Constantinus I mposht Alemanet ne Vindonisa. Banjat e Diokletianit jane porositur nga Maximiani ne nder te Perandorit Diokletian. Te krishteret perjashtohen nga ushtria romake. Mars 10 - Perandori Maximian pe ...

                                               

325

- Sinodi i Pare Ekumenik i Kishes - Mbajtur ne Nikea prandaj quhet edhe "Sinodi i Nikeas" i thirrur nga Perandori Konstandin i Madh, ku u hodh poshte herezia Arianiste dhe u dekretua se Fjala dhe Biri i Perendise eshte i pakrijuar dhe hyjnor.

                                               

382

U mbajt nje Sinod Keshill lokal ne Rome, nen drejtimin e shen Joan Damaskinit, ku u vendos nje radhitje e plote e librave kanonike te Dhiates se Vjeter dhe Dhiates se Re.