ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 303
                                               

Migrimet sllave në Ballkan

Ardhja e sllaveve nga fillimi i shekullit te VII, ne Ballkan e rriti shumellojshmerine etnike ne Ballkan dhe sot eshte nje element formues, por vuri edhe bazat per te ashtuquajturin Ballkanizim. Ndersa me pare gadishullin e Ballkanit ishte pothua ...

                                               

Problemi i Autonomisë së Shqipërisë gjatë kryengritjes së përgjithshme të vitit 1912 sipas shtypit të kohës

Problemi i Autonomise se Shqiperise gjate kryengritjes se pergjithshme te vitit 1912 sipas shtypit te kohes me autor Zihni Haskaj. Udheheqes shkencor Dr. Gazmend Shpuza. Akademia e Shkencave e RPS te Shqiperise - Instituti i Historise. Tirane, 1985.

                                               

Republika Shqiptare

Republika Shqiptare ishte emri zyrtar i Shqiperise ne vitet 1925–1928. Me 1 janar te 1925 u mblodh Asambleja Kushtetuese dhe nuk vonoi dhe Shqiperia u shpall Republike Parlamentare sipas stilit Amerikan me nje president me dore te forte. Kushtetu ...

                                               

Sinodi i Shenjtë Shqiptar

Kishes Ortodokse Shqiptare u shpall autoqefale fillimisht nga Kongresi i Beratit, me 10 shtator deri me 12 shtator 1922. Vendimet e tij i njohu qeveria shqiptare, e cila dhe e kishte shtyre ate qe te zhvillohej. Ne Kongres u caktua Keshilli i Lar ...

                                               

Sulmi i deputetëve ne Maqedoni

Me 27 prill 2017 ndodhi sulmi ndaj deputeteve shqiptare dhe atyre maqedonas te partise politike LSDM, nga protestuesit maqedonas te orkestruar nga kryetari i partise VMRO-DPMNE Nikolla Gruevski. Rreth 10 deri 15 deputete te LSDM-se mbeten te lend ...

                                               

Shqiperia prej vitit 1919-1924

Propozimet paqesore nga Parisi per ndarjen dhe copetimin e Shqiperise, e shqetesuan popullin Shqiptar i cili nuk kishte perkrahje te mjaftueshme nga fuqite e medha. Situata politike ne vend u keqesuar pas vrasjes se Sali Vinices, drejtor i gazete ...

                                               

Shqipëria dhe Mbretëria e Sicilisë shek.XIII

Sovrani ri i mbreterise se Sicilise, Karli I Anzhu, trashegoi synimet e vjetra te dinastive te Altavileve normane te Hohenshtaufeve gjermane. Ne qender te politikes se tij te jashtme vu pushtimi i Lindjes e marrja e Konstandinopojes. Kjo politike ...

                                               

Shqipëria e Pavarur

Shqiperia e Pavarur ishte nje shtet parlamentar i themeluar ne Vlore me 28 nentor 1912. Kuvendi i tij u formua ne te njejten dite, ndersa qeveria dhe senati u krijua me 4 dhjetor 1912. Delegacioni i Shqiperise paraqiti nje memorandum ne Konferenc ...

                                               

Shqipëria në fillim të Krizës Lindore (1875-1876)

Fillimi i Krizes Lindore i gjeti shqiptaret ne marredhenie te acaruara me Perandorine Osmane. Asnje nga kerkesat e ngritura prej tyre gjate dhjetevjeçareve te meparshem nuk ishte pranuar nga Porta e Larte. Shqiperia nuk gezonte asnje te drejte ko ...

                                               

Shqipëria në vitet 1920-1939

Historia e Shqiperise ne vitet 1920-1939 eshte nje histori qe permbledh Qeverine e Fan Nolit me 1924, dhe Mbreterine e Ahmet Zogut deri te pushtimi i Shqiperise nga Italia fashiste me 1939.

                                               

Shqiptarët e mrekullueshëm

Shqiptaret e mrekullueshem eshte nje emision me gazetare Rudina Xhunga qe ka shqiptaret ne qender te vemendjes, kesaj radhe ne nje menyre tjeter. Nuk do jete emisioni i aktualitetit qe bertet, por i shpreses qe na bashkon ne nje atdhe te perbashk ...

                                               

Tradita të argjendarisë në Shqipëri

Traditat e argjendarise jane mjaft te hershme ne truallin e Shqiperise. Objektet arkeologjike prej bronzi, ari dhe argjendi, qe i perkasin qyteterimit ilir e mesjetes se hershme shqiptare, tregojne per zhvillimin e argjendarise dhe nivelin e lart ...

                                               

Varrezat franceze në Korçë

Sipas dokumenteve historike te kohes, ne Gadishullin e Ballkanit u vrane qindra ushtare te forcave franceze, te cilet padyshim mbronin dhe luftonin per interesat e shtetit te tyre. Jo pak prej tyre, sipas arkivave te kohes, u vrane dhe ne Korçe. ...

                                               

Vau i Dejës

Vau i Dejes ka te beje me qytetin tashme te zhdukur te Dejes. Deja ose Danja ka qene qytet mesjetar shqiptar shume i rendesishem me nje histori vertet interesante. Qyteti u ndertua ne shek.XI-XII ne piken ku del Drini nga malesite. Zoteronte rrug ...

                                               

Vëllazëria Ungjillore e Shqipërisë

Vellazeria Ungjillore e Shqiperise ose VUSH Ne 14 nentor 1892, Gjerasim Qiriazi me nje grup atdhetaresh Ungjillore ku nder te tjere vlen te permendim edhe kontributin e atdhetarit Petro Nini Luarasin, themelojne "Vellazerine UNGJILLORE". Synimi i ...

                                               

Vitet komuniste në Gjirokastër

Vitet nen komunizem pane nje industrializim te gjere te shpejte si pjese e strategjise ekonomike staliniste. Ne Gjirokaster u ndertua nje uzine metalike qe prodhonte pjese te vogla si komplete per ngrenie dhe çadra, fabrika kepucesh, veshjesh, ci ...

                                               

Audata

Audata ishte nje princeshe Ilire dhe me vone nje Mbretereshe e Maqedonise kur ajo u martua me Filipin II te Maqedonise ne vitin 359 para eres sone. Ajo ishte vajza apo mbesa e Bardhylit, mbreti Ilir i Shtetit Dardan. Ne menyre qe te perqendrohej ...

                                               

Bato Dalmati

Bato i Dalmateve ose Baton Dalmati, ishte i biri i Longar Dalmatit dhe udheheqes i fisit ilir Dalmate, i cili ne vitin 200 p. e. r. u bashkua me Romaket ne lufte kunder Filipit V. te Maqedonise.

                                               

Desidiatët

-Populli i vjeter i Neolitit te hershem u njohe qe ne antikitet si populli Ilir. Kurse toka e banuar rreth lumit Bathinus Lumi Bosna ne veri dhe rreth lumit Urbanus Verbas ne perendim e deri te Rogatica ne lindje quhej dhe njihej si principata e ...

                                               

Ilirët e vërtetë

Iliret e vertete te njohur edhe si Iliret e mirefillte ose Iliret e duhur eshte nje shprehje e perdorur nga shkrimtaret antike te cilet flasin per "iliret ne kuptimin e rrepte te fjales" ose per iliret ne kuptimin e ngushte. Me aq sa dihet deri m ...

                                               

Justin I

Justin I ishte perandor i Parandorise Lindore Romake nga viti 518 ne 527. Ai u ngrit ne karrier nga radhet e ushtrise dhe ne fund u be Perandor, pavaresisht faktit se ishte analfabet dhe pothuajse rreth te 70-tave ne kohen e kurorzimit. Mbreterim ...

                                               

Kaio

Papa Kaio ishte papa i 28 i Kishes Katolike. Sherbeu si pape qe nga zgjedhja e tij me 8 dhjetor/17 dhjetor 283 dhe deri me 22 prill 296. Paraardhes i tij ishte Papa Eutikjani, ndersa pasardhesi Papa Marçelini.

                                               

Longar Dalmati

Longar Dalmati ishte udheheqes i fisit ilir te dalmateve. Djali dhe pasardhesi i tij Baton Dalmati vdekur ne vitin 200 para Krishtit u bashkua me romaket ne lufte kunder Filipit V. te Maqedonise.

                                               

Narenët

Narenet ose Narenset eshte emri i nje fisi te ri ilir, i cili kishte prejardhjen ose ishte krijuar nga popuj te ndryshem pergjate lumit Narona. Per Narenset thuhet se kishin 102 dekurie. Ky fis popullonte pjesen e siperme dhe te mesme te lugines ...

                                               

Niketë Dardani

Nikete Dardani ishte nder te paret kompozitor i cili shkroi shume vepra te ndryshme si ato laike dhe fetare. Nikete Dardani, njihet si autori i "Te Deum" hymnit baze dhe simbol te krishterimit, ky artist nga Dardania eshte nje nga emrat e pare te ...

                                               

Pleurati I

Pleurati I ishte nje mbret ilir, i shtetit te taulanteve. Pleurati ishte babai i Glaukut. Filipi II fitoi nje beteje te ashper me te ne vitin 344 para Krishtit edhe pse Filipi nga kjo beteje mbeti i plagosur.

                                               

Serilia liburne

Serilia liburne quhej nje lloj i anijeve lundruese te fisit antik ilire te Liburneve te cilet njiheshin per nje detari dhe anijendertimtari mjaft te zhvilluar. Mbetjet e dy anijeve liburne u gjeten duke eksploruar portin antik romak Enona ne Zato ...

                                               

Teoria e autoktonisë së ilirëve

Teoria autoktone e etnogjenezes se ilireve eshte nje teze per iliret si nje element autokton ne territorin e Gadishullit Ballkanik. Teza me e vjeter e themeluar nga Gustav Kosine dhe sipas saj paraardhesit e ilireve arriten nga Lusatia gjermane, ...

                                               

Alltunët

Alltunet rridhnin prej kapudan Hasan pashes, me gjase dhendrri i Sulltan Ahmetit - njeheresh bejlerbej 1030/1626 dhe Admiral i Madh, nga Ulqini. Gjate periudhes se qeverisjes se Omer pashe Alltunit ne krye te Sanxhakut te Shkodres, lidhen miqesi ...

                                               

Asllan Pashallinjtë

Familja Asllan Pashali ka qene nje oxhak feudal shqiptar qe u ngrit ne kohen e Perandorise Osmane, i cilesuar si oxhaku i Janines, te cilet brez pas brezi qeverisen nder shume vise te perandorise. Degezimet e tyre qeverisen ne periudha te ndryshm ...

                                               

Bushatllinjtë

Bushatllinjte, ndryshe oxhaku i Bushatllinjve, ne Shkoder begleret Bushatlij qene nje familje feudale e njohur ne historine e Perandorise Osmane dhe per kontributin e tyre ne pavaresine e Shqiperise.

                                               

Oxhaku i Hysove

Oxhaku i Hysove - Familja ne nje raport per Hapsburget cilesohet si "familja me bujare e gjithe Epirit". Ajo i perkiste shtreses se komandanteve ushtarake apo te bylykbasheve, pra shtreses se atyre familjeve feudale te zonave malore qe nuk kishin ...

                                               

Toptanajt

Toptanajt ndryshe oxhaku i Toptanve ose bejleret e Toptanve ishin nje familje feudale te njohur ne historine e Perandorise Osmane dhe per kontributin e tyre ne pavaresine e Shqiperise. Si familja me ndikim me te madh ne zonen e Krujes, Tiranes dh ...

                                               

Bujanoci

Bujanoce, eshte nje qytet ne regjionin e Dardanise i cili gjendet nen administrimin e shteti Serb. Qyteti shtrihet ne lindje te Kosoves, popullsia eshte mbi 75 % shqiptar, fshatrat qe shtrihen rreth qytetit te Bujanocit ne anen perendimore dhe ju ...

                                               

Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve

Keshilli Kombetar i Shqiptareve eshte institucion i veteqeverisjes i komunitetit shqiptar ne Mal te Zi. Keshilli eshte formuar me 23 qershor 2008, si Keshilli Nacional i Shqiptareve.

                                               

Këshilli Kombëtar Shqiptar

Keshilli Kombetar Shqiptar eshte institucion i veteqeverisjes i komunitetit shqiptar ne Serbi. Keshilli eshte formuar me 3 korrik 2010.

                                               

Marie Shllaku

U lind me 22 tetor 1922 ne lagjen Badra ne qytetin e Shkodres, e bija e Mark Simonit dhe Diles, nga nje familje qe kishte rene kund 100 vite perpara nga Palajt e Dukagjinit. I ati kishte nje pijetore ne Gjuhadol dhe me te shoqen u trasheguan me t ...

                                               

Mujdin Aliu

Mujdin Aliu ishte nje ushtar shqiptar i cili fitoi perparesi ne Luften e Kosoves. Ai sherbeu ne Ushtrine Çlirimtare e Kosoves, ku kontributin me te madh e dha ne Betejen e Koshares. Mujdini dhe UÇK e kapen kulmin e Koshares dhe menjehere filluan ...

                                               

Presheva

Stampa:Vendbanim ne Kosove Presheva eshte qytet shqiptar nё KOSOVE ne jug-lindje te Kosoves. Presheva eshte qendra e Komunes se Presheves qe perbёhet nga 35 vendbanime. Qyteti dhe komuna jane me popullsi shumice shqiptare.

                                               

Shoqata (SHMIL) Eelbasan

Shoqata kulturore kombetare dita e veres Shmil Elbasan, eshte nje organizate shoqerore kulturore kombetare e pavarur. Juridiksioni i saj me epiqender ne zonen tradiciona le Shmil qarku Elbasan e cila ka mbeshtetje dhe perkrahje mbare kombetare, n ...

                                               

Shqiptaria

Shqiptaria eshte nje nocion permbledhes i cili nenkupton teresine e shqiptareve dhe popullin shqiptar. Gjithashtu termi "shqiptari" nenkupton ndjenjen kombetare shqiptare, ndergjegjjen kombetare te popullit shqiptar, si dhe dashurine e shqiptarev ...

                                               

Shqiptarizimi

Riza Memedovski, kreu i nje organizate te myslimaneve sipas kombesise ne Republiken e Maqedonise ka akuzuar Partine e Prosperitetit Demokratik se eshte perpjekur qe te asimiloj njerez, posaçerisht myslimanet sipas kombesise dhe turqit dhe te krij ...

                                               

Timothy D. Snyder

Timothy David Snyder ishte autor dhe historian amerikane i specializuar ne historine e Evropes Qendrore, Evropes Lindore dhe Holokaustit. Ai eshte profesore i historise ne Universitein Jeil dhe anetar i perhershem ne Institutin e Shkencave te Nje ...

                                               

El-Xhahiz

Ebu Uthman Amr ibn Bakr el-Kinani el-Fukakhimi el-Basri el-Xahiz lindi ne Basra me 776. Ne Basra, qender e rendesishme intelektuale e asaj kohe, mori studimet praen disa dijetareve Islam te shquar. Ai i perkiste nje familjeje te thjeshte punetore ...

                                               

Enver Rexhiq

Enver Redžić ishte historian, profesor dhe vezhgues kulturor bosnjake dhe themelues i kompanise botuese Svjetlost. Gjate Luftes se Dyte Boterore, ai ishte anetar i grupeve anti-fashiste ZAVNOBIH dhe AVNOJ. Redžić lindi ne fshatin Stari Majdan ne ...

                                               

Herodoti

Herodoti i njohur edhe si Herodoti nga Halikarnasi ishte nje historian i lashte grek qe lindi ne Halikarnas ne Perandorine Persiane.

                                               

Polibi

Polybii, ishte historiani me i madh grek i lindur ne Megalopol te Arkadise. Polibi ishte aktiv ne jeten politike te Greqise se atehershme dhe ishte nje nder udheheqesit e lidhjes se Ahese. Pas humbjes ne luften e trete maqedonase-romake ai se bas ...

                                               

Straboni

Straboni lindi ne Amasia te PontitTurqia e Sotme diku rreth vitit 63 para e. sone dhe vdiq rreth vitit 20 te e. sone. Perpos udhetimeve te shumta qe beri neper pjeset e perandorise romake si Greqi, Azi, Itali dhe Egjipt, ai kaloi edhe nje pjese t ...

                                               

Charles du Fresne, sieur du Cange

Charles du Fresne, sieur du Cange ose Du Cange, ishte nje filolog dhe historian i mesjetes dhe Bizantit.

                                               

Reinhart Dozy

Reinhart Pieter Anne Dozy ishte dijetar holandeze me prejardhje franceze, i cili lindi ne Leiden. Ai ishte dijetar i gjuhesh, historise dhe letersise arabe.