ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 300
                                               

Citati i Papa Benediktit XVI në Regensburg

Citati i Papa Benediktit XVI ne Regensburg eshte nje thenie e shkeputur nga ligjerata e mbajtur nga Papa Benedikti XVI, ne Universitetin e Regensburgut, Gjermani, me 12 shtator 2006. Benedikti XVI ka sherbyer me pare si profesor teologjie ne kete ...

                                               

Shkurt 2006

Shkoder / Shqiperi - Festohet nga besimtaret "Dita e Ashures". ATSH

                                               

Shtator 2006

1 shtator 2006 13:25:26 - Muaji i kultures Shqiperi-Kosove, eveniment kulturor qe mundeson komunikimin e munguar brenda-kulturor. 11:19:20 - Projekti "Saranda me histori", me teper turiste ditore sezonin e ardhshem veror. 2 shtator 2006 3 shtator ...

                                               

2006 në televizion

Lost 2004-. Desperate Housewives 2004-. Joey 2004-2006.

                                               

Deklarata e Pavarësisë së Kosovës

Duke nderuar te gjithe burrat dhe grate qe bene sakrifica te medha per te ndertuar nje te ardhme me te mire per Kosoven, 1. Ne, udheheqesit e popullit tone, te zgjedhur ne menyre demokratike, nepermjet kesaj Deklarate shpallim Kosoven shtet te pa ...

                                               

2008 në muzikë

15 shtator - Richard Wright, pianist dhe sintisajzerist Pink Floyd Ky artikull ne lidhje me muziken eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni duke e permiresuar kete artikull.

                                               

Maratona e protestes

Maratona e protestes apo protesta Mare te tone quhej protesta e zhvilluar nga data 20 nentor 2009 nga partit opozitare ne Tirane. Protesta a filluar ne oren 16, duke u nisur nga sheshi "Skenderbeu". Krye organizator i protestes merret te jete kry ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 2011

Afrika e Jugut - President - Jacob Zuma 2009–sot Kryeminister - Faustin-Archange Touadéra 2008–2013 President - François Bozizé 2003–2013 Republika e Afrikes Qendrore Kryeminister - Ahmed Ouyahia 2008–2012 Kryetari i Shtetit - Abdelaziz Bouteflik ...

                                               

Zgjedhjet vendore në Shqipëri, 2011

Zgjedhjet Vendore te Shqiperise te vitit 2011 u zhvilluan me 8 maj. Ne çdo komune dhe bashki te Republikes se Shqiperise populli shqiptar votoi per kryetaret e organeve te qeverisjes, te cilat jane 309 komunat dhe 65 bashkite e Shqiperise dhe per ...

                                               

Lufta civile në Siri

Lufta civile ne Siri, referuar edhe si kryengritja siriane, eshte nje konflikt i vazhdueshem i armatosur ne Siri midis forcave besnike te qeverise se Partise Baath dhe atyre qe kerkojne te rrezojne ate. Konflikti filloi me 15 mars 2011 me demonst ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 2012

Afrika e Jugut - President - Jacob Zuma 2009–sot President - François Bozizé 2003–2013 Kryeminister - Faustin-Archange Touadéra 2008–2013 Republika e Afrikes Qendrore Kryetari i Shtetit - Abdelaziz Bouteflika 1999–sot Ahmed Ouyahia 2008–2012 Algj ...

                                               

Shkatërrimi i armëve kimike të Sirisë

Shkaterrimi i armatimit kimik te Sirise eshte nje proces ne vijim i cili filloi me disa marreveshje te arritura ne 13 shtator 2013. Marreveshja me e rendesishme eshte Rezoluta e Keshillit te Sigurimit te OKB-se 2118, e cila imponon Sirine sipas p ...

                                               

Protesta studentore në Shqipëri (2018)

Protestat studentore ne Shqiperi jane nje sere protestash ne rruge, demonstrata dhe aktivitete online te mbajtura nga studentet e universiteteve publike ne dhjetor te 2018-tes per te kundershtuar tarifat e larta te shkollimit,kerkimin e cilesise ...

                                               

Protestat e Studentëve të Shqipërisë

Protesta e studenteve te universiteteve publike ne Shqiperi nisen organizimin e tyre ne muajin Dhjetor 2018 ne Tirane. Protesta e pare u organizua nga studentet e Fakultetit i Arkitektures dhe Urbanistikes ne 4 Dhjetor 2018 per arsye te nje vendi ...

                                               

Protestat në Hong Kong 2019

Protestat e Hong Kongut te vitit 2019 jane nje seri demonstratash ne Hong Kong dhe protesta solidariteti ne qytete te tjera jashte vendit, te cilat filluan me qellim terheqjen e nje projektligji ekstradimi te propozuar nga qeveria e Hong Kongut. ...

                                               

Ahmet Myftar Dede

Dede Ahmet Ahmataj ka qene kryegjysh boteror i bektazhizmit nga viti 1948 deri me 1958. Perktheu shume libra, te cilat qene nje ndihmese e madhe per bektashinjte.

                                               

Ahmet Xhetani

Ahmet Xhetani u lind ne Derjan ne vitin 1826. Ai mbaroi studimet e larta per drejtesi ne Stamboll. U njoh me rilindasit tane dhe u be i njohur si atdhetar. Shquhet si organizator e merr pjese ne jeten politike te vendit. Por siç duket nuk pati pe ...

                                               

Ajet Sopi Bllata

Ajet Sopi Bllata ishte patriot shqiptar dhe Kachak nga Jabllanica, Vilayet i Kosoves, prane Gallapi, Buci. Ai ishte nga familja Ahmet Sopi. Ne moshen 17-vjeçare, ai u be figure e rendesishme per fshatin dhe komunitetin e tij. Kur Kongresi i Berli ...

                                               

Alush Taka

Atdhetari çam Alush Taka, u lind ne Çameri me 1885 dhe qysh ne rinine e tij u ndesh me koshadhet turke. Me 1908 krijoi çeten e tij kunder pushtuesve osmane dhe mori pjese ne kryengritjet antiturke 1911 – 1912 ne Shqiperine e Jugut. Luftoi kunder ...

                                               

Bilbilenjtë

Nje çete kaçakesh shqiptare e viteve 1850-60, qe kur u kapen nga autoritetet turke ishin 13 vete, edhe pse grupi kur ishte aktiv shkonte deri ne 50 vete. Quheshin bilbilenj nga emrat e komandanteve, Bilbil Shako e Bilbil Resuli. Ishin kryesisht t ...

                                               

Brahim Salihu Curri

Brahim Salihu i lindur ne Tupalle me 1929. Jeta dhe vepritaria e tije prej 82 vitesh i eshte kushtuar e gjitha vete dashuris se tije ndaje atdheut ku lindi, pra Tupalles dhe qeshtejes se shqiptarve te Medvegjes. Iniciator dhe themelues i shume qe ...

                                               

Hafëz Ali Korça

Hafez Ali Korça ka qene hoxhe, hafiz, hatip, publicist dhe perkthyes i kryeveprave te letersise fetare e artistike orientale.

                                               

Idriz Gjilani

Mullà Idriz Gjilani ka qene ulema dhe patriot shqiptar i Kosoves. Cilesohet nje nder tre shqiptaret ne mesin e 100 personaliteteve boterore muslimane ne enciklopedine "100 great Muslim leaders of 20 century" pergatitur nga 40 akademike muslimane ...

                                               

Isa Grezda

Isa Grezda ishte i biri i Sheqer Grezdes, biznismen i njohur ne Kosove gjate viteve te para luftes se dyte boterore. Spitali i qytetit te Gjakoves mbane emrin e tij, meqenese ishte student i farmacise ne Bologna te Italise deri ne kohen kur e vra ...

                                               

Ismail Gorani

Ismail Gorani u lind ne fshatin Davidovc te Shtimes me 1903. Ishte kryetar i Komunes se Shtimjes, veprimtar i Komitetit te Kosoves; bashkepunoi me Rame Bllacen, Ahmet Shtimjen, Iljaz Agushin dhe me veprimtare tjere te Levizjes Kombetare Shqiptare ...

                                               

Jakup Biçinca

Jakup Rrustem Buçinca lindi me 06.06.1918 ne fshatin Zabel I Ulet KK Drenas. Ai ishte femiu i peste dhe me i vogli i prinderve Rrustem dhe Sadbere Buçinca. Rrjedh nga nje familje e varfer por bujare, ku gjyshi i tij Selimi kishte lene plange dhe ...

                                               

Kadri Kusari

Kadri Kusari lindi me 22.12.1935 ne Gjakove nga nje familje e shtreses se mesme. Pas kryerjes se shkolles fillore, ishte nje nder gjeneratat e para qe u regjistrua ne shkollen normale, e vetmja shkolle e mesme ne Gjakove. Deshira e tij ishte te v ...

                                               

Nuredin bej Vlora

Nuredin bej Vlora ka qene veprimtar i çeshtjes kombetare, kryetar i bashkise Vlore dhe themelues e drejtues i Ballit Kombetar.

                                               

Risto Siliqi

Leu ne Shkoder, ne gjirin e nje familjeje te thjeshte, i ati Llazari ishte furrtar. Ndoqi mesimet fillore ne shkollen e gjuhes serbe ne qytet dhe pas saj Ruzhdijen shkollen e mesme osmane e qytetit, ku spikati me qendrimet e tij antiosmane. Per p ...

                                               

Palok Traboini

Palok Traboini ka lindur ne prill te vitit 1888 ne Trabojin te Hotit, ne trojet qe ndodhen ne shtetin e Malit te Zi, ne familjen Luc Çekaj, qe i takon fisit Gojçaj.

                                               

Ymer Berisha

U lind me 13 maj 1912 nё fshat Gjurgjevik te Madh, ne Prekorube te Rrafshit te Dukagjinit, i biri i Shaban Berishes dhe Fazes se Jetish Tafilit prej Turiçefcit te Drenices. Pasi i ati kishte vrare kryetarin e komunes se Zllakuqanit, Den Ribaçin, ...

                                               

Deklarata e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara

Deklarata e Pavaresise se Shteteve te Bashkuara eshte deklarata e miratuar nga mbledhja e Kongresit te Dyte Kontinental ne Filadelfia, Pensilvani me 4 korrik 1776, e cila njoftoi se trembedhjete kolonite amerikane, ne ate kohe ne lufte me Mbreter ...

                                               

Dinastia Han

Dinastia Han e themeluar nga Liu Bang, perandori Han-Gaozu, u quajt ne historiografi si Dinastia Han Perendimor, sepse ajo e kishte si kryeqytetin e saj qytetin Çang-an, sot Si-an, qe ndodhet ne zonen perendimore te Kines. Gjate 7 vjeteve te tij ...

                                               

Dinastia Ming

Dinastia Ming Ne vitin 1368, Zhu Yuan Zhang u shpall ne Nankin si perandor, duke themeluar dinastine Ming. Gjate 31 vjeteve te tij ne fronin perandorak, Zhu Yuan Zhang, qe u quajt perandori Taizu i dinastise Ming, beri te gjitha perpjekjet per fo ...

                                               

Dinastia Song

Kjo dinasti u themelua nga Zhao Kuang Yin ne vitin 960 nepermjet grusht-shtetit ne Çenqiao, i dha fund gjendjes se turbullt, kur Kina ishte ndare ne 10 shtete te pavarura, qe paten 5 dinasti per nje periudhe te shkurter. Zhao Kuang Yin u shpall s ...

                                               

Dinastia Sui

Dinastia Sui ekzistoi vetem 37 vjet dhe u be nje dinasti jeteshkurter. Megjithate, Yang Jian, qe e themeloi dinastine Sui dhe qe u shpall si perandori Sui-Wendi, dha kontribut te madh per vendin. Ai anuloi sistemin e meparshem politiko-administra ...

                                               

Dinastia Shang

Dinastia Shang eshte nje dinasti e hershme kineze. Kjo dinasti u themelua ne vitin 1600 para eres se re dhe u permbys ne vitin 1027 para eres se re. Ajo levizi shume here kryeqytetin e saj dhe me fund e vendosi ate ne Yin, afer qytetit An-yang te ...

                                               

Dinastia Yuan

Dinastia Yuan ose Juan e ardhur nga Mongolia mbreteroi ne Kine nga 1279 deri me 1368. Pushtimi mongol i Kines ka filluar nga Xhenxhis Khan me disa bastisje ne territoret e kontrolluara nga dinastia Jin te cilet zhvilluan pushtet mbi Kinen veriore ...

                                               

Dinastia Zhou

Dinastia Zhou eshte dinastia e 3-te ne historine kineze, pas dinastive Sia dhe Shang, ishte dinastia Zhou, qe u themelua ne vitin 1027 para eres se re dhe u zhduk ne vitin 256 para eres se re, pra, zgjati mbi 770 vjet. Periudha e pare e dinastise ...

                                               

Revolucioni i tetorit

Revolucioni i tetorit quhet marrja me revolucion nga komunistet bolshevike e pushtetit ne vitin 1917. Ai shperberi qeverine e transitore te Kerenskit te dale nga revolucioni i shkurtit.

                                               

Shotoku Taishi

Princi Shōtoku, i njohur gjithashtu si Princi Umayado, ishte nje regjent dhe nje politikan i periudhes Asuka ne Japoni. Studimet e fundit historike kane hedhur dyshimin e disa prej arritjeve atribuohet atij.

                                               

Arkitektura shkëmbore e Indisë

Arkitektura shkembore indiane eshte me e larmishme dhe gjendet me tepri se çdo arkitekture tjeter shkembore ne bote. Arkitektura shkembore eshte praktika e krijimit te nje strukture duke skalitur ose germuar nga shkembi natyror. Shkembi qe nuk es ...

                                               

Halasi

Halasi eshte nje qytet ne Khanapur Taluk, distrikti Belgaum ne Karnataka te Indise. Eshte 14 km nga Khanapur-i dhe rreth 25 km nga Kittur-i. Qyteti eshte i pasur me monumente historike dhe tempuj. Monumentet e Shekullit te V ne jane strukturat me ...

                                               

Kançipurami në periudhën para-Pallava

Distrikti i Kanchipuramit ne Tamil Nadune veriore eshte konsideruar si rajoni i pare ne vendin tamil qe u arjanizua. P. T. Srinivasa Iyengari beson se ne periudhen para-Pallava, ky rajon ishte ngulimi me jugor i kultures sanskrite. Ai permend pre ...

                                               

Rakhigarhi

Rakhigarhi, ose Rakhi Garhi eshte nje fshat ne distriktin Hisar ne shtetin e Haryanas ne Indi, i gjendur 150 km ne veri-perendim te Delhit. Eshte siti i nje vendbanimi qe para Qyt. te Lug. se Industi qe daton qe nga viti 4600 p.e.s. Siti me 7 kod ...

                                               

Beteja e parë e Oranikut (1448)

Beteja e Pare e Oranikut u be gjate Luftes shqiptaro-veneciane, kur Republika e Venedikut lidhi aleance me Perandorine Osmane kunder Lidhjes se Lezhes. Forcat shqiptare mposhten ushtrine osmane te drejtuar nga Mustafa Pasha gjat betejes dhe dy mu ...

                                               

Beteja në Fushë Kosovë (1448)

Beteja e Dyte e Kosoves u zhvillua ne Fushe Kosove ne mes te nje koalicioni te Mbreterise e Hungarise dhe Wallachise udhehequr nga John Hunyadi, kunder nje koalicioni osman te udhehequr nga Sulltan Murati II. Rezultati i betejes ishte fitore vend ...

                                               

Beteja e Pollogut

Beteja e Pollogut ishte rezultat i nje inkursioni shqiptar ne teritorin Osman. I ndihmuar nga Alfonso V of Aragon, udheheqesi shqiptar Skenderbeu beri plane per te rimarre Sfetigradin, qe e kishte humbur ne 1448. Strategjia e tij perfshinte nisje ...

                                               

Rrethimi i Beratit (1455)

Kur Skenderbeu filloi rebelimin e tij, Berati i perkiste princit shqiptar Teodor Muzaka. Kur ne vitin 1449 Teodor Muzaka po vdiste, ai i kerkoi Skenderbeut qe ta merrte kalane ne emer te Lidhjes se Lezhes. Skenderbeu dergoi nje detashment te udhe ...

                                               

Beteja e dytë e Mokrës (1462)

Beteja e dyte e Mokres ka ndodhur me 7 korrik 1462, para ekspedites ne Maqedoni te Skenderbeut. Sulltan Mehmeti II kishte ardhur nga fushata e tij te fundit fitimtar, duke shtuar zona te tera te tokave te pronesi te tij.