ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 297
                                               

Xhelal pashë Zogolli

Sherbeu ne Luften Malazeze 1852-53. Me vone vizitoi Rusine dhe u perpoq per nje rebelim ndaj Portes se Larte. U martua me Ruhije hanemin, te bijen e Zyhdi bej Alltunit. Bashke paten nje vajze, Hedije hanemin qe u martua me pas me Jusuf bej Biçakç ...

                                               

Molla Mehmet beu

Molla Mehmet beu i Petreles ka qene personalitet shqiptar me ndikim ne Tirane dhe rrethina, dhe qe ai qe hodhi themelet e xhamise qe njihet me emrin te birit.

                                               

Mustafa IV

Mustafa IV ishte Sulltani i Perandorise Osmane nga viti 1807 deri me 1808. I lindur ne Kostandinopoje, Mustafa IV ishte biri i Sulltanit Abdyl Hamid I dhe Sineperver Sulltan. Ai dhe vellai i tij, Mahmud II, ishin anetare te fundit te mbetur meshk ...

                                               

Sacagawea

Sacagawea ishte nje grua Lemhi Shoshone e cila ndihmoi ne ekspediten e Lewis dhe Clark ne arritjen e objektivave te tyre te misionit te autorizuar duke eksploruar Territorin Louisiana. Sacagawea udhetoi me ekspediten mijera milje nga Dakota e Ver ...

                                               

Johann Gottlieb Fichte

Johan Gottlieb Fichte ishte nje filozof i shquar gjerman, nje figure themelore e levizjes filozofike e njohur si idealizmi gjerman, i cili u zhvillua nga shkrimet teorike dhe etike te Immanuel Kant. Kohet e fundit, filozofet dhe studiuesit kane f ...

                                               

Solomon Wiseman

Solomon Wiseman ishte i denuar, tregtar dhe traget. Qyteti i quajtur Wisemans Ferry, Uellsi Ri Jugor, Australi eshte emeruar pas tij.

                                               

Dhimitër Plaputa

Dhimiter Kolopullo Plaputa ka qene gjeneral arvanit qe luftoi gjate Revolucionet Grek per Pavaresi kunder sundimit te Perandorise Osmane. Ai lindi ne Palumba, Arkadi, i biri i Kola Plaputes, nje Armatol, kjo eshte arsyeja perse Teodor Kollokotron ...

                                               

1452

Beteja e Modrices. 25 shtator: Pajtimi i Gjergj Kastriot Skenderbeut me Lek Dukagjinit. Komploti kunder Gjergj Kastriot Skenderbeut ne pyllin e Krrabes. Beteja e pare e Meçadit.

                                               

1456

20 maj: Tradhetia e Moisiut ndaj Gjergj Kastriot Skenderbeut dhe disfata e tij ne Diber. 18 tetor: Shitja e keshtjelles se Modrizes nga Gjergj Stres Balsha.

                                               

1458

Alfonso V i Aragonit, miku me i ngushte dhe mbrojtes i Gjergj Kastriot Skenderbeut. Hamza Kastriotit, nipi i Gjergj Kastriot Skenderbeut. Vrana Konti nje nga gjeneralet, strateget, komandantet me te zote dhe burre i patronditur ne besnikeri i Gje ...

                                               

1462

18 gusht: Fushata e Italise e Gjergj Kastriot Skenderbeut, beteja e Ursares ne Pulia, ne favor te Ferdinandit te I te Napolit. Dokumenti i pare i shkruar ne gjuhen shqipe, eshte ajo qe quhet" Formula e pagezimit”. Eshte nje fjali e shkurter ne gj ...

                                               

1492

Kristofor Kolombi ; 1451. - 20. мај 1506. ishte hulumtues dhe tregtar i cili i pari kaloi Oqeanin Atlantik dhe zbuloi Ameriken ne vitin 1492 nen flamurin e Kastiles, Spanje. Ai mendonte seToka eshte relativisht e vogel dhe se mundet me anije te a ...

                                               

Angjelina Araniti

Angjelina Araniti Komneni, Shen Angjelina e Arberise, serbisht: "Angelina Branković, Мати Ангелина, Ангелина Бранковић, Shen Angjelina e Serbise") ishte nje despoteshe e shekullit XV, bashkeshortja e despotit serb Stefan Brankoviq. Ajo rridhte ng ...

                                               

Stefan Lohner

Stefan Lohneri ; † 1451 ne Keln), ku dihet se i kane banuar prinderit. Pas udhetimit neper Holande - qe konkludohet sipas mjaft gjurmeve te ndikimit flaman ne veprat e hershme - Lohneri u vendos ne Keln rreth 1442, ende si i ri. Ne kete qytet te ...

                                               

Ahmed Pashë Dukagjini

Ishte nje anetar i familjes Dukagjini, me perpara e kishte emrin Progon, i biri i Nikolles dhe Kiranes se Gjergj Arianitit. Ai sherbeu si Vezir i madh ne Perandorine Osmane nga viti 1512 deri 1515.

                                               

Andrea Topia II

Andrea Thopia ka qene nje fisnik arber i shekullit te 15-te, ne zoterimet te cilit perfshihej Skuria, anetar i familjes Topia dhe njeri prej themeluesve te Lidhjes se Lezhes.

                                               

Theodor Bua

Ne vitin 1479 mbas marreveshjes Venetiko-Osmane iu dorezua Omaneve pjesa e fundit e lire e Shqiperise, pjesa e Peloponezit dhe e Dalmacise Albania Veneta he defected from the Venetian army dhe morri pjese ne kryengritjen e Corcondilo Klada ne Mor ...

                                               

Jerina Dushmani

Jerina ose Irene Dushmani ishte nje princeshe arberore, e bija e zoterise feudal Leke Dushmani. Sipas Barletit, gjate dasmes se Mamica Kastriotit me Muzake Topine, ne gjendje te dehur Leke Dukagjini me Leke Zaharine u ngaterruan per doren e Jerin ...

                                               

Gjon Muzaka

Gjon Muzaka ka qene fisnik shqiptar nga Familja Muzaka, qe historikisht ka sunduar ne rajonin e Myzeqese, Albania. Ne vitin 1510 ai shkroi Breve memoria de li discendenti de nostra casa Musachi Kujtim i shkurter mbi pasardhesit e familjes sone te ...

                                               

Iljaz Bej Mirahori

Iljaz bej Mirahori ishte jeniçer shqiptar, dijetar, dhe mesues personal i sulltanit osman Bajazitit te II. I njohur edhe si Iljaz Hoxha, ai ishte i martuar me vajzen e Mehmetit te II dhe ishte sanxhakbeu i Sanxhakut te Korçes.

                                               

Konstandin Kastrioti

Konstandin Kastrioti ishte nje fisnik shqiptar dhe nje anetar i familjes Kastrioti. Ai ishte nipi i Skenderbeut, ndersa emri i babait te tij eshte i panjohur. Gjate Ekspedites te Skenderbeut ne itali ne moshen njezet e dy ose njezet e tre ai u de ...

                                               

Lekë Dukagjini

Leka III i Dukagjineve i njohur pergjithesisht si Leke Dukagjini, ka qene nje anetar i mistershem i familjes Dukagjini, bashkekohes i Skenderbeut. Eshte pandehur gabimisht si autori i Kanunit, ne te cilin jane mbledhur ligjesite zakonore te Shqip ...

                                               

Mërkur Bua

Maurikios ose Murrik Bua, pasi u zhvendos ne Venedik dhe u be i famshem, u njoh si Merkur Bua, kont i Aquino-s dhe Roccasecca-s ka qene fisnik arber, condottiero dhe kapiten zemadh stradiotesh i ushtrive frenge, habsburge e venedikase. Nder te pa ...

                                               

Nikollë Pal Dukagjini

Nikolle Pal Dukagjini ka qene nje fisnik shqiptar nga familja Dukagjini ne shekullin e 15. Ai ishte i biri i Pal Dukagjini, nje nga anetaret themelues te Lidhja e Lezhes. Nikolle Dukagjini u arratis ne Itali mbas rrethimin e shkodres ne 1479, por ...

                                               

Osman bej Dukagjini

Per jeten e ketij personaliteti shqiptar deri me tani ka pak te dhena. Dihet se ishte i biri i Mehmed pashe Dukagjinit, i cili perndryshe ishte sanxhakbej i Sanxhakut te Smedereves si dhe nipi i Ahmed Pashe Dukagjinit. Nje kohe ishte myderriz ne ...

                                               

Pal Dukagjini

Pal Dukagjini, ishte nje fisnik shqiptar, nje anetar i familjes Dukagjini. Ai ishte biri i Tanush Dukagjini. Pal kishte kater djem: Nikolle Dukagjini, Leke, Progon, dhe Gjergj Dukagjini.

                                               

Pjetër Bua

Pjeter Bua i mbiquajtur i Çali ka qene nje arhond arber ne Despotatin e Morese i cili u be nxitesi kryesor i Kryengritjes se Morese me 1453-1454. Pas kryengritjes, u njoh nga Perandoria Osmane si perfaqesuesi i arberoreve te Morese.

                                               

Jakup Bua Shpata

Jakup Bua Shpata ka qene i fundit i despoteve te Artes dhe i pari fisnik arber i konvertuar ne Islam. Sundimi i tij mbaroi me kapjen dhe ekzekutimin e tij nga Karlo Toko, i cili vijoi te bente te veten Arten nder zoterimet e tij.

                                               

Muriq Bua Shpata

Muriq Shpata kaq qene nje despot i Despotati i Artes mbas vdekjes se vellait te tij, Gjin Bua Shpata. Muriq Shpata sherbeu si kreu i despotatit deri ne vdekjen e tij me 1415, ku u vra ne nje beteje. Muriq upasua nga i vellai i tij energjik Jakub ...

                                               

Vitet 1440

spo di qa me than veq po jafuti me knu ni kang. un kam lindur me 1997 veprat e mija kryesoe jan: "ato qe sidi" dhe "ato qe i kam lexuar" un merrem me shkoll me mesime te klases se 12. me 21 korrik 1997 ishte ngjarja me interesante e jetes sime se ...

                                               

1502

14 dhjetor - Nenshkrimi i nje traktati paqeje ndermjet Republikes se Venedikut dhe Perandorise Osmane. Venecianet humbin Naupastus, Pylos, Koroni dhe Dyrrhachium. Gjithashtu duhej te evakuonin Lefkadan dhe te paguanin nje takse Bajazitit te II pe ...

                                               

Anija breshkë

Geobukseon, gjithashtu i njohur si anija breshke ne pershkrimet perendimore, ishte nje lloj anijeje e madhe koreane qe u perdor me nderprerje nga Marina Koreane Mbreterore gjate dinastise Joseon nga fillimi i shekullit te 15-te e deri ne shekulli ...

                                               

Desire (anije)

Desire ishte nje anije 120 ton e Thomas Cavendish e ndertuar per lundrimin e tij rreth botes. Desire ishte anija e trete e cila lundroi rreth botes pas Victoria e Ferdinand Magelanit dhe Golden Hind i Francis Drake. Pas ekspedites, Cavendish mori ...

                                               

Golden Hind

Golden Hind ishte nje galion anglez me i njohur per lundrimin e saj rreth botes midis 1577 dhe 1580, i udhehqur nga Sir Francis Drake. Ajo fillimisht njihej si Pelican, por u riemerua nga mesi i udhetimit te Drake ne 1578, per nder te mbrojtesit ...

                                               

Great Michael

Great Michael ishte nje anije e madhe e Royal Scots Navy. Anija u ndertua nga mbreti James IV i Skocise si pjese e politikes se tij per te ndertuar nje marine te forte skoceze. Ajo u urdherua rreth vitit 1505 dhe filloi te ndertohet me vitin 1507 ...

                                               

Victoria (anije)

Victoria ose Nao Victoria ishte anija e pare qe lundroi me sukses rreth botes. Victoria ishte pjese e ekspedites spanjolle e eksploruesit portugez Ferdinand Magellan dhe pas vdekjes se tij gjate udhetimit, nga Juan Sebastián Elcano. Ekspedita fil ...

                                               

Gjergj Bashta

Gjergj Bashta edhe Georg ose Georgius, ne italisht ndofta do ta kete pasur Giorgio Basta Zot i Sult kont i Huszt dhe Waewmosch ka qene nje gjeneral habsburgas me origjina nga nje familje aristokratike

                                               

Ajas Mehmed Pasha

Ajas Mehmed Pasha ka qene shqiptar i lindur ne Vlore te Shqiperise ne vitin 1483. Babai i tij ishte nga Shkodra, ndersa e ema nga Vlora. Ai emertohet ne postin e Vezirit te Madh ne Perandorine Osmane nga Sulltan Sylejmani i Madherishem me 14 mars ...

                                               

Memi Arnauti

Memi Arnauti siç njihej Muhamed Shqiptari ka qene nje admiral shqiptar i flotes se Perandorise Osmane ne Mesdheun Perendimor me qender ne Algjer. Referohet se ishte nipi i mbretereshes se Fesit dhe komandonte nga pese ne katermbedhjete galeone, i ...

                                               

Nikollë Mekajshi

Nikolle Mekajshi ka qene nje frat françeskan qe sherbeu si ipeshkev i Stephanium. Mori pjese ne Kuvendin e Dukagjinit me 1594 dhe qe pjese e delegacionit negociator me Papen.

                                               

Ura e Kamares

Ura e Kamares eshte nje ure mbi lumin Shkumbin qe ndodhet ne fshatin Mirake te Librazhdit, qarku i Elbasanit, Shqiperi. Ajo eshte ndertuar rreth vitit 1600, dhe duhet te jete projektuar nga artitekti shqiptar Kasem Imari. Ura eshte strategjike pa ...

                                               

Varri i Mariam-uz-Zamanit

Varri i Mariam-uz-Zamanit eshte mauzoleu i Mariam-uz-Zamanit, bashkeshortja hindu e perandorit mogul Akbar. Varri u ndertua nga Jahangiri, ne kujtim te nenes se tij, Mariam-uz-Zamanit. Varri eshte i vendosur ne Sikandra, nje rrethine e Agras.

                                               

Andrea Manesi

Andrea Manesi ishte nje udheheqes shqiptar, i cili, ne 1607, organizoi nje revolte kunder Perandorise Osmane. Ai u deklarua si "Skenderbeu i dyte", dhe pretendonte qe ishte i udhezuar nga Perendia qe ta clironte Shqiperine nga Sulltani dhe te mer ...

                                               

Arabaxhi Ali Pasha

Arabaxhı Ali Pasha ishte nje vezir i madh per nje kohe te shkurter i Perandorise Osmane, nga viti 1691 deri me 1692. Epiteti i tij arabacı do te thote "karrocier" ne gjuhen turke, nje aluzion per praktiken e tij qe i niste nje karroce armiqve pol ...

                                               

Halil Pashë Biçakçiu

Halil Pashe Biçakçiu eshte nga veziret i cili kaloi ne funksione te larta ne ministri ne kohen e Sulltan Ahmed Hanit III. Eshte me origjine shqiptare, elbasanas. Kur vellai i tij Sinan aga u be bostanxhi-bashe, erdhen ne Janine dhe pastaj bashke ...

                                               

Pierre de Fermat

Pierre de Fermat 17 gusht 1601 ose 1607 / 8 - 12 janar 1665) ishte avokat freng dhe nje matematikan amator. Ne veçanti, ai eshte i njohur per hulumtimet e tij ne teorine e numrave, ne gjeometri analitike, probabilitet, dhe optike. Njihet per Teor ...

                                               

Muçi Zade

Muçi Zade eshte autori i vargjeve me te vjetra te njohur shqipe te shkruar ne shkrimin arab. Bejtja e shkruar prej tij dikton fillimin e zhanrit te bejtexhinjve si dhe te parin shkrim te dialektit toske brenda Shqiperise.

                                               

Kuvendi Kishtar i Arbërit

Kuvendi Kishtar i Arberit ishte nje mbledhje e klerit katolik shqiptar, mbajtur me 14-15 janar 1703 ne Kishen e Shen Gjon Kryepremit ne fshatin Merqi te Lezhes, me perkrahjen e papes me prejardhje shqiptare Klementi XI. Kuvendi i Arberit shqyrtoi ...

                                               

1737

30 qershor - Lufta Ruso-Turke 1877-1878: Forcat ruse marrin peng 4.000 turq 28 maj - Planeti Venus kalon perballe marsit ky eshte nje event i rralle i cili ka ndodhur edhe ne 2006en 16 tetor - Nje termet me manjitude 9.3 godet Gadishullin Kamçatk ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1759

Perandoria Kebbi - Abd Allahi Toga dan Ta-Gandu, Emiri i Kebbi 1754–1775 Denkyira - Amoako Atta Kuma, Mbret i Denkyira 1725–1770 Perandoria e Beninit - Akengbuda, Mbreti i Beninit 1750–1804 Lagos - Ologun Kutere, Oba i Lagosit 1749–1775 Harar - A ...