ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 294
                                               

Të burgosurit e galerisë

Film mes zhanrit dokumentar dhe atij artistik. Galeria e Arteve ngjan si nje qytet me 4000 mije banore. Aty ndodhen 4000 punime te piktoreve shqiptare realizuar ne periudhen e pas çlirimit te vendit nga okupimi fashist.

                                               

Të mos heshtësh

Filmi "Te mos heshtesh" prodhim i vitit 1985. Regjia: Spartak Pecani, Skenari: Nexhati Tafa, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Hajg Zaharjan. Matilda Makoçi. Silvi Ndriçim Xhepa. Ardi Sheri Mita. babai i Silvit Gezim Rudi. Luli Luiza Hajati Meri ...

                                               

Toy Story

Toy Story eshte nje film animuar amerikan te vitit 1995 dhe eshte i pari film kinema qe komplet ne kompjuter u krijua. Filmi u prodhua nga Pixar ne bashkepunim me Disney.

                                               

Training Day

Training Day eshte film krim i vitit 2001 direktor Antoine Fuqua, luan Denzel Washington ne rrolin Alonzo Harris polic i korruptuar i Los Angelosit, dhe Ethan Hawke ne rrolin e Jake Hoyt. Training Day eshte nje film i cili ka fituar nje numer te ...

                                               

Tre vetë kapërcejnë malin

Filmi "Tre vete kapercejne malin" prodhim i vitit 1988. Regjia: Besim Kurti, Skenari: Naum Prifti & Valter File, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Maksim Shehu. Nje fshat i vogel gjate luftes se Dyte Boterore. Per shkak te varferise se thelle, d ...

                                               

The Blues Brothers (film)

The Blues Brothers eshte nje film komik amerikan i vitit 1980 me protagoniste grupin blues The Blues Brothers, i formuar nga kengetaret Elwood Blues dhe Jake Blues.

                                               

The Cell

The Cell eshte SciFi-Thriler nga regjisori Tarsem Singh nga viti 2000 ku rolet kryesore i luajne Jennifer Lopez dhe Vince Vaughn. Ky film eshte nominuar per Oskar ne kategorine "Best Makeup". Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund t ...

                                               

The Curious Case of Benjamin Button (film)

The Curious Case of Benjamin Button eshte nje film amerikan, drame, i vitit 2008. Filmi eshte bazuar ne tregimin me te njejtin titull shkruar ne vitin 1921 nga F. Scott Fitzgerald si The Curious Case of Benjamin Button. David Fincher eshte regjiz ...

                                               

The Dark Knight (film)

The Dark Knight 2008 eshte nje superhero film i drejtuar dhe bashke-shkruar nga Christopher Nolan. Duke u bazuar ne vizatime komike karakterin Batman DC, filmi eshte pjese e filmit Nolan Batman dhe nje seri te filmave duke filluar nga viti 2005. ...

                                               

The Foreigner (2017 Film)

The Foreigner eshte nje film aksion/triller drejtuar nga Martin Campbell dhe shkruar nga David Marconi, bazuar ne romanin e vitit 1992 The Chinaman nga Stephen Leather. Ne kete film, bashkproducim Anglo-Kinez luajne shume yje si: Jackie Chan, Pie ...

                                               

The Order of Myths

The Order of Myths eshte dokumentare i vitit 2008 me regji te Margaret Brown. Filmi konkurroi ne Garen e Dokumentareve ne Festivalin e Filmit me 19 janar 2008. Filmi u publikua ne Nju Jork me 25 korrik 2008.

                                               

The Punisher (1989 film)

The Punisher eshte nje xhirim stripi amerikan nga regjisori Mark Goldblatt qe filloi shfaqjen me 1989 ne kinemat amerikane. Si baze sherbej stripi me emrin te njejte Punisher. Ne vitin 2004 eshte xhiruar nje film tjeter me te njejtin titull, kete ...

                                               

The Punisher (2004 film)

The Punisher eshte nje xhirim stripi amerikan nga regjisori Jonathan Hensleigh qe filloi shfaqjen me 16 prill 2004 ne kinemat amerikane. Ai eshte nje bashke-prodhim te Columbia Pictures dhe Lions Gate Films. Si baze sherbej stripi me emrin te nje ...

                                               

Vdekja e burrit

Filmi "Vdekja e burrit" eshte prodhuar ne vitin 1990. Regjia: Lisenko Malaj, Skenari: Anastas Kondo, Roland Gjoza, Producent: Albafilm Studio, Muzika: Kujtim Avdiu. Sulejman Pitarka Niko Kanxheri Mehdi Malkaj Justina Aliaj Kadri Roshi Viktor Gjok ...

                                               

Vetmi

Filmi Vetmi eshte prodhuar nga Kinostudio Shqiperia Re ne vitin 1990. Regjia: Spartak Pecani, Skenari: Neshat Tozaj, Muzika: Hajg Zaharian. Reshat Arbana.Andri Ina Gjika.Suzi Roza Anagnosti.Bardha Sheri Mita.Petraqi Stavri Shkurti.Jani Birçe Hask ...

                                               

Vrasje në gjueti

Filmi "Vrasje ne gjueti" prodhim i vitit 1987. Regjia: Kujtim Çashku, Skenari: Neshat Tozaj, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Hajg Zaharian. Tre shoke Fredi, Aleko dhe Pertefi shkojne per gjueti. Dikush qellon gabimisht Pertefin dhe e vret. Meg ...

                                               

War of the Worlds

War of the Worlds eshte nje film amerikan te vitit 2005 nga regjisori Steven Spielberg, me Tom Cruise si protagonist. Filmi bazohet ne romanin e nje shkrimtari britanik. Filmi pati premieren boterore ne 29 qershor te 2005.

                                               

X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand eshte adoptimi i trete i flimit te stripit superhero X-Men nga regjisori Brett Ratner. Filmi eshte shfaqur me 25 maj 2006 ne kino. X-Men: The Last Stand eshte sequel i X-Men dhe X-Men 2.

                                               

X2

X2 edhe X-Men 2 eshte nje film amerikan te vitit 2003. X2 eshte sequel te filmit X-Men. Kinofilmi bazone ne Graphic novel God Loves, Man Kills te vitit 1982. X-Men 2 arriti vetem ne ShBA mbi 214 milion dollar box office, gati 50 milion me shume s ...

                                               

Xhumanxhi

Xhumanxhi eshte nje film artistik i metrazhit te gjate i prodhuar ne ShBA me 1995. Filmi eshte xhiruar ne gjuhen angleze nga kinostudio Columbia TriStar Pictures. Premiera e filmit ka qene me 15 dhjetor 1995. Xhumanxhi eshte nje komedi aksioni fa ...

                                               

Yje mbi Drin

Yje mbi Drin eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1978. Regjia: Ismail Zhabjaku, Skenari: Muharrem Skenderi, Halil Kamberi, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Hajg Zaharjan. Sokol Progni.Pali Dashnor Zyberi. Vasillaq Vangjeli. ...

                                               

Zana (film i vitit 2019)

Zana eshte nje film kosovar i zhanrit drame i vitit 2019 me regji te Antoneta Kastrati. Ky film u zgjodh si hyrja kosovare per Filmin me te mire Nderkombetar ne edicionin e 92-te Academy Awards.

                                               

Zana (film)

Zana eshte nje re kosovare e cila ka humbur te gjithe familjen e vet gjate luftes. Vendos te filloje nje jete te re ne Itali, ku banon xhaxhai i saj Shpendi. Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permi ...

                                               

Ben-Hur (2016)

Ben-Hur eshte nje film i ardhshem Amerikan i parashikuar per te dale ne kinema gjate vitit 2016. Filmi ka teme historike. Regjizori i filmit eshte Timur Bekmambetov nderkohe qe skenari eshte shkruar nga Keith Clarke dhe John Ridley. Filmi eshte i ...

                                               

The Boss Baby

The Boss Baby eshte film i animuar me zhaner komedi. Filmi eshte ilustruar nga Maria Frazee. Filmi eshte me regji te Tom McGrath. The Boss Baby do te publikohet me 31 mars 2017 nga 20th Century Fox.

                                               

Apolloni i Pergës

Apolloni i Perges lindi ne vitin 262 p.e.s. ne Perga dhe vdiq ne vitin 190 p. e. s. ne Aleksandri. Ishte matematikan grek, qe studioi rreth gjeometrise dhe fushave te saj. Thuri disa prej bazave te matematikes dhe njihet dhe ditet e sotme si nje ...

                                               

Euridika I e Maqedonisë

Euridika I e Maqedonise ishte nje mbretereshe greke nga Maqedonia, gruaja e mbretit Amyntas III i Maqedonise.

                                               

Luftërat romako-dalmate

Lufterat romako-delmate ishin nje seri konfliktesh midis Federates Dalmate dhe Romakeve. Pas renies se mbreterise se Ardianeve ne Ilirine e Jugut, Delmatet perbenin forcen me te madhe kunder romakeve ne pushtimin e tyre te Ilirise. Perballja e pa ...

                                               

Boudica

Boudica ose Boudicca ishte nje mbretereshe e fisit Isenien tani Norfolk ne Britanine lindore qe drejtoi nje kryengritje kunder forcave okupuese te Perandorise Romake ne vitin 60 ose 61 e.r. Ajo vdiq menjehere pas deshtimit te saj dhe u tha se kis ...

                                               

Bato Breuku

Bato Breuku ose Bato i Breukeve ishte nje udheheqes i Breukeve, nje fis ilir qe luftoi kunder Perandorise Romake ne nje lufte te njohur si Lufta e Batos. Bato i Breukeve me te gjitha forcat e tij kryengritese u bashkua me ato te udhehequra nga Ba ...

                                               

266

Mbi vitin 266. Viti 266 CCLXVI ishte nje vit i zakonshem duke filluar te henen lidhje do te shfaq kalendarin e plote te kalendarit Julian. Ne ate kohe, ai ishte i njohur si Viti i konsullit te Gallienus dhe Sabinillus. Emertimi 266 per kete vit k ...

                                               

Galeriu

Galerius * nga 250, ne 311 † Serdica, emrin e plote Gaius Valerius Galerius Maximianus, ishte nje perandor romak. Fillimisht, ai ishte 293-305 bashkeperandorperandori nenrenditur, ne radhe te pare te Tetrarchie deri sa ai i 305 deri ne vdekjen e ...

                                               

Plotini

Plotini ka lindur ne Egjipt rreth vitit 204. Ai ishte nxenes i Amoniusit ne Aleksandri. Aleksandria, ne kete kohe, ishte udhekryq intelektual i botes antike dhe ketu Plotini zhvilloi nje kuptim te gjere te filozofise klasike, duke perfshire idete ...

                                               

Galen

Aelius Galenus ose Klaudius Galenus, shpesh anglizuar si Galen dhe me mire i njohur si Galen nga Pergamoni, ishte nje mjek grek, kirurg dhe filozof ne Perandorine Romake. Ndoshta me i arrituri nga te gjithe hulumtuesit mjekesore te antikitetit, G ...

                                               

Vitet 260

Perandori Valerian I data me perafersi Sun Liang, perandor i Mbreterise Kineze te Wu Chen Tai, minister i Mbreterise te Wei Cao Mao, Udheheqes i Mbreterise Kineze te Wei i vrare ne betejen kunder Sima Zhao

                                               

Diokleciani

Gaius Aurelius Valerius Diocletianus, lindur nen emrin Diokle, ishte nje perandor romak nga 20 nentor 284 deri me 1 maj 305. Diokleciani lindi ne Iliri, bir i nje shkruesi te senatorit Anulino, ai u ngrit shpejt ne gradat e ushtrise romake. Prije ...

                                               

Klementi i Ohrit

Klementi i Ohrid ka qene nje peshkop bullgar, i nderuar si shenjtor nga kisha ortodokse dhe katolike. Ne kalendarin gregorian kujtohet me 27 korrik dhe ne kalendarin jiulian me 9 gusht.

                                               

Árpád

Árpád, Biri i princit Álmos te Hungarezeve ishte figura kryesore ne pushtimin hungareze dhe themelues i dinastise Árpád. Ne principaten e dyfishte te Hungarise Árpád u zgjodh pas humbjes rende me peceneget 893 nga kreret e nen shtate-fiset, babai ...

                                               

Eudokia

Eudokia ka qene bija e Licinia Eudoxia dhe e perandorit romakoperendimor Valentinian III dhe mbesa e perandorit romakolindor Theodosius II dhe te Athenaïs. Me 455 u grabit nga Vandalet nen udheheqjen e Geiserich gjate Plaçkitjes se Romes me nenen ...

                                               

Zosimos

Zosimus ka qene nje historian bizantin, qe ka jetuar ne Kostandinopoje gjate sundimit te Perandorit bizantin Anastasius I. Sipas Photius, ai ka qene comes, dhe ka mbajtur postin zyrtar te "advocate" te thesarit perandorak.

                                               

Eulji Mundeok

Eulji Mundeok ishte nje udheheqes ushtarak i fillimit te shekullit te 7-te Goguryeo, nje nga Tre Mbreterite e Korese, i cili mbrojti me sukses Goguryeo kunder Kines Sui. Ai eshte numeruar shpesh midis heronjve me te medhenj ne historine ushtarake ...

                                               

Hatixheja

Gjyshi i Hatixhes, Asad ibn Abd-al-Uzza ishte stergjyshi i fiseve se Asadit nga fisi i Kurejsheve ne Meke. Babai i saj, Huvejlid ibn Asad ishte tregtar. Hatixheja u be tregtare e sukseshme. Ajo dhe Muhammedi ishin te martuar per njezet e pese vit ...

                                               

Stefan Bizantini

Stefan bizantini i njohur si Stefani i Bizantit, Stefani nga Bizanti, ka qene nje gjeograf bizantin i antikitetit te vone, autor i nje fjalori te rendesishem gjeografik te titulluar Etnika ne 50 ose 60 vellime. Ai ka vepruar ne kohen e ehershme t ...

                                               

Paulus Diaconus

Si i biri i Theodolinda dhe te Warnefried ai rridhte nga nje familje fisnike, i cili mberriti me mbretin Alboin ne Itali dhe mbajti mardhenie te mira me oborrin e dukes se Friaulit. Paulusi gezoi ne oborrin e mbretit langobardas Ratchis ne Pavia ...

                                               

Beteja e Andrassosit

Beteja e Andrassosit ose Adrassos ishte nje angazhim i zhvilluar ne vjeshten e vitit 960 ne nje kalim malor te paidentifikuar ne Malet e Demait, midis Bizantineve, te udhehequr nga Leo Phokas i Riu dhe forcat e Emiratit Hamdanid te Alepos nen emi ...

                                               

Ebu Ishak

Ebu Ishak i njohur ne perendim si Arzaçel, ishte Arab Spanjoll. Ai ishte astronomi me i shquar i kohes se tij. El Zarkali beri nje seri vezhgimesh astronomike ne Toledo arabisht El Tulajtalah dhe i perpiloi ato ne ate çfare eshte e njohur si Tabe ...

                                               

Su Shi

Su Shi me pseudonimin Zi Zhan dhe Dongpo eshte nga Meishan i Seçuanit. I ati ishte nje letrar i famshem i letersise klasike kineze. Me ndikimin kulturor te familjes se tij, qe nga vogelia, Su Shi kishte ideal te larte dhe pasi hyri ne rrugen e fu ...

                                               

1050

Margrave Leopold II i Austrise d. 1095 Princeshe Sofia e Hungarise b. 1095 date e perafert 11 Nentor – Henri IV, Perandor i Shenjte Romak d. 1106

                                               

Xheladin Rumiu

Xhelaledin Muhamed Rumi ose Xheladin Rumiu, i njohur edhe si Mevlana, ishte nje poet, jurist, dijetar islam, teolog dhe mesues i sufzmit i shekullit XIII. Ka lindur me 30 shtator 1207 ne Belh dhe ka vdekur me 17 dhjetor 1273 ne Konia. Poezite e t ...

                                               

Dhimitër Progoni

Dhimiter Progoni ishte i treti dhe i fundit Princi i Arberit nga dera e Progoneve, qe mbreteroi ne vitet 1208-1216. Ai e pasoi vellane e tij Gjin Progoni dhe solli ne principaten ne maksimumet e saj. Me 1201 Raguza i shkruan Dei et imperiali grat ...