ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 293
                                               

The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers eshte nje film artistik nga ShBA dhe e dyta pjese e The Lord of the Rings. Filmi u shfaqur 2002 dhe ka fituar afer 1 miliard dollar ne kino.

                                               

The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King eshte nje film artistik nga ShBA dhe e treta pjese e The Lord of the Rings. Filmi u shfaqur 2003 dhe ka fituar mbi 1 miliard dollar ne kino, po ashtu edhe 11 Oskara.

                                               

Lundrimi i parë

Ne ekuipazhin e anijes" Shqiponja” ka kohe qe zien debati per gjetjen dhe studimin e zonave te gjuetise se peshkut. Mes debateve fillon punen Petriti nje oficer ri marine. Ai perkrah kapiten Borakun qe ngulmon ne futjen e metodave te reja per kap ...

                                               

Majat e Zelengorës

majat e Zelengores eshte nje film serb i realizuar nga Kosovafilmi ne vitin 1976. Kamera: Nenad Jovičić Zhanri: Luftarak Skenari: Mladen Oljača, Durica Labović, Zdravko Velimirović Producent: Filmski studio, Titograd, Centar filmskih radnih zajed ...

                                               

Maleficent

Maleficent eshte nje film amerikan, zhanri fantazi aksion, me regji te Robert Stromberg dhe skenar te Linda Woolverton. Filmi eshte i bazuar ne filmin e vitit 1959, Bukuroshja e fjetur dhe ne perrallen e Charles Perrault me po te njejtin titull. ...

                                               

Melodi e pandërprerë

Filmi "Melodi e panderprere" prodhim i vitit 1985. Regjia: Fehmi Hoshafi, Skenari: Dhimiter Xhuvani, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Tahsim Hoshafi.

                                               

Million Dollar Baby

Regjisori me i miri: Clint Eastwood Aktorja me e mira kryesore Drame: Hilary Swank Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Mimoza llastica

Filmi Mimoze llastica prodhim i vitit 1973 i kinostudios Shqiperia Re me mretrazh te shkurter. Regjisor: Xhanfize Keko, Skenari: Nasho Jorgaqi, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Robert Radoja & Aleksander Lalo.

                                               

Misioni përtej detit

Filmi "Misioni pertej detit" prodhim i vitit 1988. Regjia: Lisenko Malaj, Skenari: Anastas Kondo, Roland Gjoza, Producent: Shqiperia e Re. Ne filmit eshte perdorur muzike nga krijimtaria e kompozitorit grek Μίκης Θεοδωράκης Mikis Teodorakis dhe n ...

                                               

Moana (film)

Moana eshte nje film i animuar 3D, zhanri komedi muzikal, prodhuar nga Walt Disney Animation Studios dhe shperndare nga Walt Disney Motion Pictures. Eshte filmi i 56-te i animuar nga kompania e Walt Disney, me regji te Ron Clements dhe John Musker.

                                               

Monumenti (film)

Monumenti eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1977. Regjia: Dhimiter Anagnosti, Skenari: Dhimiter Anagnosti, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Aleksander Peçi.

                                               

Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith eshte nje film amerikan te vitit 2005, nga Doug Liman. Ne film, Brad Pitt dhe Angelina Jolie jane çift te martuar dhe befasohen kur e gjejne se te dy jane vrases qe punojne per agjenci dhe jane caktuar ta vrasin njerin tjetrin. F ...

                                               

Ne vinim nga lufta

Ne vinim nga lufta eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1979. Regjia: Spartak Pecani, Skenari: Vladimir Meçaj, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Shaqir Kodra.

                                               

Në çdo stinë

Filmi "Ne çdo stine" eshte prodhuar nga Kinostudio "Shqiperia e Re" ne vitin 1980. Regjia: Viktor Gjika, Skenari: Bashkim Hoxha, Viktor Gjika, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Aleksander Peçi. Zana dhe Bardhyli jane dy studente qe dashurohen. P ...

                                               

Në ditët e pushimeve

Filmi Ne ditet e pushimeve prodhim i vitit 1982. Regjia: B. Kurti, D. Koçi, Skenari: Flamur Topi, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Maksim Shehu.

                                               

Në kërkim të Dorit

Ne kerkim te Dorit eshte nje film i animuar 3D, zhanri komedi drame, prodhuar nga Pixar Animation Studios dhe shperndare nga Walt Disney Pictures. Filmi eshte vazhdim i filmit te vitit 2003, Ne kerkim te Nemos, me regji te Andrew Stanton dhe me r ...

                                               

No se lo digas a nadie

No se lo digas a nadie eshte nje film nga Peru. Ka si regjisor Francisco Lombardi dhe bazohet nga libri i Jaime Bayly, i cili mori dhe pjese ne film. U shfaq ne 16 korrik 1998. Ishte filmi i pare ne Peru me tematiken e homoseksualitetit. Joaquín ...

                                               

Nusja dhe Paragjykime

Bride and Prejudice eshte nje film nga India dhe Anglia qe 2004 u prodhua sipas romanit te Jane Austen - Pride and Prejudice. Ky film u transmetua ne gjuhen shqipe, nen titullin Nusja dhe Paragjykime.

                                               

Njeriu i mirë

Filmi Njeriu i mire prodhim i vitit 1982. Regjia: Ibrahim Muço, Kristaq Mitro, Skenari:Nexhati Tafa, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Hajg Zaharjan. Bujar Asqeriu. Telo Eva Alikaj. Vera Vangjush Furxhi. Kiço Thimi Filipi. Shoku Astrit Ndriçim X ...

                                               

Njeriu prej dheu

Njeriu Prej Dheu eshte nje film drame-thriller Kosovar i vitit 1984 drejtuar nga Agim Sopi. Filmi eshte ne lidhje me emigrantet shqiptare ne Turqi, luften e tyre per tu ambjentuar ne tokat e reja dhe dashurine e tyre per atdheun. Regjizori paraqe ...

                                               

Një gjeneral kapet rob

Filmi "Nje gjeneral kapet rob" eshte prodhuar nga Kinostudio "Shqiperia e Re" ne vitin 1980. Regjia: Spartak Pecani, Skenari: Skender Hasko, Nexhati Tafa, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Aleksander Lalo. Nje fshat i bukur bregdetar… Çeta vulln ...

                                               

Një jetë më shumë

Filmi "Nje jete me shume" prodhim i vitit 1986. Regjia: Gezim Erebara, Gavrosh Haxhihyseni, Skenari: Luan Rama, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Thoma Simaku. Gjate nje bombardimi Çaku humb prinderit dhe shpetohet nga nje partizan. Bashke me nj ...

                                               

Një Milion Euro

Nje Milion Euro eshte film televiziv ne gjuhen shqipe i cili eshte prodhuar ne Kosove. Premiera e ketij filmi ishte me 12.05 2005 ne Kino ABC ne Prishtine. Konsiderohet filmi me i shikuar ne kinemate e Kosoves per vitin 2005.

                                               

Një vajzë e një djalë

Filmi "Nje vajze e nje djale" eshte prodhuar nga Kinostudio "Shqiperia Sot" ne vitin 1990. Regjia: Ibrahim Muço, Kristaq Mitro, Skenari: Shpresa Vreto, Petrit Ruka, Muzika: Gjon Simoni.

                                               

Oceans Eleven

Oceans Eleven eshte nje film amerikan te vitit 2001 nga Steven Soderbergh. Ky film eshte remake te filmit Oceans Eleven te 1960. Nder interpretuesit jane George Clooney, Brad Pitt dhe Julia Roberts e disa tjere. Vazhdimi i ketij filmi eshte Ocean ...

                                               

Oceans Twelve

Oceans Twelve eshte nje film nga viti 2004 nga Steven Soderbergh, nder interpretuesit kane qene Brad Pitt, George Clooney, Catherine Zeta-Jones, Julia Roberts dhe Bruce Willis si kompars e disa tjere. Ky film eshte vazhdimi i Oceans Eleven. Ky ar ...

                                               

Odiseja e tifozave

"Odiseja e Tifozave" eshte nje film ne gjuhen shqipe i prodhuar ne vitin 1972, me metrazh te shkurter. Regjia: Xhezair Dafa, Skenari: Skender Plasari, Prodhimi: Shqiperia e Re, Muzika: Aleksander Lalo.

                                               

Once Upon a Time in America

Noodles eshte nje djal hebre qe jeton ne Lower East Side - N.Y. qe ka krijuar banden e tij, te ciles i bashkohet dhe Max. Noodels perfundon ne burg per vrasjen e nje te riu, kapua i nje bande rivale. Kur del nga burgu 11 vjet bashkohet me ata qe ...

                                               

Open Season

Sezoni e Gjuetise eshte nje film animuar amerikan te vitit 2006 dhe eshte i pari film kinema qe komplet ne kompjuter u krijua. Filmi u prodhua nga Sony Pictures Animation.

                                               

Open Season 2

Open Season 2 eshte nje film animuar amerikan te vitit 2008 dhe eshte i pari film kinema qe komplet ne kompjuter u krijua. Filmi u prodhua nga Sony Pictures Animation.

                                               

Open Season 3

Open Season 3 eshte nje film animuar amerikan te vitit 2010 dhe eshte i pari film kinema qe komplet ne kompjuter u krijua. Filmi u prodhua nga Sony Pictures Animation.

                                               

The Painted Bird (film)

The Painted Bird eshte nje film çeko-sllovako-ukrainas bardhe e zi i vitit 2019 nga regjisori çek Václav Marhoul me Petr Kotlár si protagonist, i perkete zhanerit drame historike. Filmi bazohet ne librin me te njejtin emer shkruar nga shkrimtari ...

                                               

Pas fasadës

Pas fasades eshte nje film shqiptar i prodhuar ne vitin 1992. Regjia: Drita Koçi, Skenari: Leka Bungo, Producent: Albafilm Studio, Muzika: Michel Finngsi. Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Pas gjurmëve

Periudha e pas luftes. Femijet verejne nje banor te ri xha Lipen ne lagjen ku jetojne. Sapo ai vendoset ne kete lagje nje tjeter person endet andej duke shitur plaçka te vjetra. Gjate pushtimit plaçkaxhiu ka asistuar ne arrestimin e xhaxhait te L ...

                                               

Pas vdekjes (film)

Ekranizim i nje nga thesaret e letersise shqipe" Klubi i Selanikut” te Çajupit. Viti 1908. Disa pseudo patriote shqiptare formojne nje klub me pretendimin se punojne per te miren e Shqiperise. Secili nga ta ka nje enderr: te jete i famshem dhe i ...

                                               

Pehlivanët

Pehlivanet eshte nje film dokumentare, prodhim i Radio Televizionit te Prishtines prodhuar ne vitin 1975 me format 16mm color. Montazhi:Fadil Selimi-Presheva, Skenari:Eqrem Basha, Organizatore:Bujar Babuni, Regjisor:Besim Sahatçiu, drejtor fotogr ...

                                               

Përsëri pranverë

Filmi "Perseri pranvere" prodhim i vitit 1987. Regjia: Petrit Llanaj, Skenari: Thani Naqo, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Josif Minga Dino Bregu njehere kryetar i nje ferme shteterore meson se Iliri zevendesuesi i tij ka marredhenie me vajzen ...

                                               

Përtej kufijve

Maya eshte nje histori frymezuese pasioni e cila tregon per njerez te zakonshem por qe njekohesisht jane te jashtezakonshem te cilet mbeshteten te forca e liris.

                                               

Përroi vërshues

Perroi vershues eshte nje film shqiptare i realizuar nga Kosovafilmi ne vitin 1983. Teknika: Eidescreen, kolor Skenografia: Nuredin Loxha Montazhi: Dime Grbevski Muzika: Akil Koci Regjia: Besim Sahatçiu Skenari: Petrit Imami Producent: Kosova Fil ...

                                               

Pirates of the Caribbean: At Worlds End

Pirates of the Caribbean: At Worlds End eshte nje film pirat amerikan nga regjisori Gore Verbinski i vitit 2007, qe per here te pare me 25 maj 2007 ne kinemat amerikan u shfaq. Filmi eshte sequel i Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black ...

                                               

Pirates of the Caribbean: Dead Mans Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest eshte nje film amerikan i vitit 2006 dhe sequel i Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl. Regji beri si te pjesa e pare Gore Verbinski, skenarin e shkruajti Ted Elliott dhe Terry Rossio. ...

                                               

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl shq. Piratet e Karaibeve: Mallkimi i Perles se Zeze eshte nje film pirat i Walt Disney Pictures i vitit 2003, i cili u prodhua nga Jerry Bruckheimer. Regji beri Gore Verbinski. Ne filmin flit ...

                                               

Pit dhe Dragoi

Pit dhe Dragoi eshte nje film amerikan, zhanri fantazi aventure, me regji te David Lowery dhe skenar te David Lowery e Toby Halbrooks. Filmi eshte riprodhim i filmit te vitit 1977 me te njejtin titull. U prodhua nga Walt Disney Pictures dhe u fil ...

                                               

Plaku dhe hasmi

Lufta e Dyte Boterore. Fashistet Italiane kishin internuar ne jug te Shqiperise nje numer te madh njerezish qe kishin bere rezistence ne 7 prill 1939 kuar ata zbarkuan ne Shqiperi. Midis tyre eshte nje plak qe e therrisnin te gjithe" daja”. Ne re ...

                                               

Polaroid (filmi)

Miket Sarah Madelaine Petsch dhe Linda Erika Prevost po kalojne kutine e kujtimeve te nenes se Sares dhe vijne ne nje kamera te vjeter Polaroid. Linda merr nje fotografi nga Sara per ta testuar ate. Ate nate, Sara njofton se fotografia ka nje fig ...

                                               

Porta Eva

Porta Eva eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 2000. Regjia: Albert Minga, Skenari: Vath Koreshi, Pavel Finn, Producent: RTVSH B G Filmproduction Studio 12A, Muzika: Mark Minkov.

                                               

Pranverë e hidhur

Filmi "Pranvere e hidhur" eshte nje film me metrazh te shkurter, prodhim i vitit 1985. Regjia: Muharrem Fejzo, Skenari: Luan Rama, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Hajg Zaharian. Gentian Basha. djali vogel Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i ...

                                               

Quantum of Solace

Quantum of Solace 2008 eshte filmi i 22-te i James Bond-it nga EON Productions, shfaqur ne Britanine e Madhe me 31 tetor 2008 dhe ne Ameriken Veriore me 14 nentor 2008. Eshte vazhdimi i filmit te vitit 2006 Casino Royale, drejtuar nga Marc Forste ...

                                               

Rattlesnake (filmi)

Rattlesnake eshte nje film i zhanrit mister, drame dhe krim, i shkruar dhe drejtuar nga Zak Hilditch dhe interpretuar nga Carmen Ejogo, Theo Rossi dhe Emma Greenwell. Pasi vajza e nje nene kafshohet nga nje gjarper me zile, nje grua misterioze sh ...

                                               

Realite Paralele

Realitete Paralele eshte nje filem shqiptar, me regji te Andi Haxhihyseni, i bazuar ne nje histori te vertete, i cili flet per pese te rinj te cilet vendosin te largohen nga jeta e zhurmshme e kryeqytetit dhe te kalojne nje fundjave ne fshat, e c ...