ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 292
                                               

Arjana

Fatmiri nje mjek ri mundohet te ndertoje nje karriere por largohet nga profesioni i tij kur çlirohet nga profesori i tij. Fatmiri kupton se po behet vegel ne duart te tjereve per te arritur interesat e tyre. Fabula e filmit ndertohet sipas kendve ...

                                               

Arvanitët-Arbërorë - Një Popull i Harruar

Arvanitet-Arberore - Nje Popull i Harruar Film Dokumentar kushtuar arvaniteve-arberore te Greqise. Autor i ketij filmi eshte Lirio Nushi, kurse skenari eshte bashkepunim midis zt. Meriman Brahaj dhe Lirio Nushit. Ky film u realizua me porosi dhe ...

                                               

Atje ku nuk lind dielli

Bekim Mulaj Igballe Qena Hysen Raçi Dibran Tahiri Sunaj Raça Zana Radogoshi Sevdai Radogoshi Avni Hoti Drita Gashi Anisa Ismaili Arben Demaj Ilir Rexhepi Blerim Destani Shani Pallaska Abdinaser Beka Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. ...

                                               

The Aviator

The Aviator ka qene i nominuar per çmimin "Golden Globe - 2004" po ashtu edhe per çmimin "Academy Award - 2005". Perpos nominimit te filmit jane nominuar edhe disa anetare te ekipit realizues te filmit per kete çmim. Keshtu regjia e Martin Scorse ...

                                               

Back to the Future

Back to the Future apo ne Shqip eshte nje shkence amerikane 1985-fiction film aventure. Ajo u drejtua nga Robert Zemeckis, shkruar nga Zemeckis dhe Bob Gale, prodhuar nga Steven Spielberg, dhe luajti Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompso ...

                                               

Bad Cat

Bad Cat eshte film animuar turke e vitit 2016. Bazuar me 1996 librin komik me te njejtin emer Bülent Üstün, ajo tregon historine e mumje, nje karikaturist qe eshte ringjallur nga te vdekurit per te marre hak per vrasjen e ti dhe te mace e tij. Es ...

                                               

Barbi dhe arrëthyesi

Barbi dhe arrethyesi eshte nje film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mainframe Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji te Owen Hurley. Filmi eshte i bazuar ne perrallen gjermane "Arrethyesi dhe mbreti mi" nga Ernst Theodor Amadeus Hoff ...

                                               

Barbi e liqenit të mjellmave

Barbi e liqenit te mjellmave eshte nje film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mainframe Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji te Owen Hurley. Filmi eshte i bazuar ne baletin e Çajkovskit dhe eshte filmi i trete ne serine e filmave te ...

                                               

Barbi në Feritopia

Barbi ne Feritopia eshte nje film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mainframe Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji te Walter P. Martishius e William Lau. Eshte filmi i peste ne serine e filmave te Barbit dhe i pari me permbajtje orig ...

                                               

Barbi në Mermaidia

Barbi ne Mermaidia eshte nje film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mainframe Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji te Walter P. Martishius e William Lau. Eshte filmi i shtate ne serine e filmave te Barbit dhe vazhdimi i Barbi ne Feri ...

                                               

Barbi: Raperonzola

Barbi: Raperonzola eshte nje film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mainframe Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji te Owen Hurley. Filmi eshte i bazuar ne perrallen nga Vellezerit Grim, Flokearta dhe eshte filmi i dyte ne serine e fi ...

                                               

Beauty and the Beast (1991)

Beauty and the Beast eshte nje film i animuar amerikan, zhanri romance muzikal fantazi, me regji te Gary Trousdale dhe Kirk Wise, skenar te Linda Woolverton, ne role kryesore Paige OHara dhe Robby Benson. Filmi u bazua ne perrallen franceze me te ...

                                               

Beauty and the Beast (2017)

Beauty and the Beast eshte nje film amerikan, zhanri romance muzikal fantazi, me regji te Bill Condon, skenar te Stephen Chbosky dhe Evan Spiliotopoulos, ne role kryesore Emma Watson dhe Dan Stevens. I bazuar ne filmin e vitit 1991 me te njejtin ...

                                               

Ben Hur (film 1959)

Ben-Hur ne Internet Movie Database Ben-Hur ne Box Office Mojo Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch eshte nje film interaktiv i vitit 2018 ne serine e antologjise fantastiko-shkencor Black Mirror. Eshte shkruar nga Charlie Brooker dhe drejtuar nga David Slade. Netflix publikoi filmin e pavarur ne 28 Dhjetor 2018. Ne B ...

                                               

Blues Brothers 2000

Blues Brothers 2000 eshte nje film muzikor-komik amerikan i vitit 1998, sequel i filmit te famshmem te vitit 1980 The Blues Brothers Aktoreh protagoniste jane Dan Aykroyd dhe John Goodman, bashke me disa personazhe cameo.

                                               

Bregu i ashpër

Filmi "Bregu i ashper" prodhim i vitit 1988. Regjia: Drita Koçi, Skenari: Diana Çuli, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Thoma Simaku. Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Brenda mendjes

Brenda mendjes eshte nje film i animuar 3D, zhanri komedi drame, prodhuar nga Pixar Animation Studios dhe shperndare nga Walt Disney Pictures. Me regji te Pete Docter dhe skenar te Docter, Meg LeFauve dhe Josh Cooley. Arketoi 857 milione dollare ...

                                               

Burgu i Mërgimit

Burgu i Mergimit eshte nje film artistik qe trajton gjendjen reale te viteve 1990-ta. Filmi tregon per vuajtjet e Shqiptareve te ndjekur nga atdheu i tyre neper vendet e botes per tiu shmangur burgjeve te ish-Jugosllavise.

                                               

Butrinti (film)

Filmi Butrinti eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 2001. Regjia: Vladimir Prifti, Skenari: Teodor Laço, Producent: Eurofilm L.t.d., Muzika: Aleksander Peçi.

                                               

Casino Royale

Casino Royale eshte filmi i 21-te James Bond-it. Paraqitja e pare te James Bond-it te ri Daniel Craig. Premiera e filmit ishte me 14 nentor 2006, se pari here ne kino filmi u shfaq me 16 nentor ne Britanine e Madhe, me 17 nentor ne ShBA dhe me 22 ...

                                               

Cirku në fshat

Cirku ne fshat eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1977. Regjia: Hysen Hakani, Skenari: Skender Plasari, Kujtim Gjonaj, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Ferdinand Deda. Pellumb Dervishi. Ylli Enver Dauti. Shoku Kopi Lec Vuk ...

                                               

Cuca e maleve

Cuca e maleve eshte dram televizive muzikore e regjisorit Dhimiter Anagnosti, prodhuar me 1974 ne Shqiperi. Skenari: Loni Papa, Agron Aliaj, Muzika: Nikolla Zoraqi, Producent: Shqiperia e Re. Cuca e maleve ne Internet Movie Database Ky artikull n ...

                                               

Çelësi Magjik

Skender Miftari Beck Abdurrahman Shala Belgjyzare Fejza Burim Murati Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Çeta e vogël

Filmi "Çeta e vogel" eshte film me metrazh te shkurter, prodhuar nga Kinostudio Shqiperia Re ne vitin 1979. Regjia: Mark Topallaj, Skenari: Kol Jakova, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Gjon Kapedani. Ymer Bala. Mark Tusha. Arjana Dosti. Dajna S ...

                                               

The Da Vinci Code

The Da Vinci Code eshte xhirimi i romanit Kodi i Da Vinçit te autorit Dan Brown, filmi u xhirua nga regjisori Ron Howard me Tom Hanks dhe Audrey Tautou ne rolin kryesor, filmi bazohet ne fiksion/trillim. Filmi e ka per teme Jezusin dhe Maria Magd ...

                                               

Dera nr.13

Dera nr. 13 eshte film i shkurter artistik, me skenar dhe regji te Korab Lecajt, student ne klasen e profesor Isa Qosja, ne Fakultetin e Arteve te Universitetit te Prishtines. Ky film, i bazuar ne ngjarje te vertete, sjell grimca nga perjetimet e ...

                                               

Dervishi dhe vdekja

Dervishi dhe vdekja eshte nje film serbokroate i realizuar ne vitin 1974. Teknika: Widescreen, kolor Montazhi: Iva Kosi Muzika: Zoran Hristić Vendi i prodhimit: Bosna dhe Hercegovina, Jugoslavija Skenari: Borislav Mihajlović-Mihiz, Zdravko Velimi ...

                                               

Dimri i fundit

Dimri i fundit eshte film artistik i regjisorve Ibrahim Muçaj dhe Kristaq Mitro, prodhuar me 1976 ne Shqiperi, Skenari: Nexhati Tafa, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Aleksander Lalo. Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndih ...

                                               

Dinozauri i mbarë

Dinozauri i mbare eshte nje film i animuar 3D, zhanri komedi aventure, prodhuar nga Pixar Animation Studios dhe shperndare nga Walt Disney Pictures. Filmi u bazua ne idene origjinale te Bob Peterson, me regji te Peter Sohn dhe arketoi mbi 331 mil ...

                                               

Ditari i Barbit

Ditari i Barbit eshte nje film i animuar amerikan, i prodhuar nga Curious Pictures dhe Mattel Entertainment, me regji te Eric Fogel e Kallen Kagen. Eshte pjese e serise se filmave te Barbit dhe eshte filmi i fundit nga Lionsgate, para se filmat e ...

                                               

Djali elastik

Filmi "Djali elastik" prodhim i vitit 1989. Regjia: Besim Kurti, Skenari: Adelina Balashi, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Hajg Zaharjan. Ai eshte nje djale 9 vjeçar i dalluar per mjeshterite e tij si akrobat qe vihen re nga gjyshi i tij. Ai i ...

                                               

Dragonball Evolution

Dragonball Evolution eshte nje film amerikan aksion prodhuar nga 20 Century Fox ne vitin 2009, prodhuar nga Stephen Chaw, me regji te James Wong. Filmi eshte bazuar ne serialin e famshem anime dhe manga, Dragon Ball nga Akira Toriyama. Filmi u pu ...

                                               

Era dhe lisi

Skenografia: Shahin Kryeziu. Teknika: Widescreen, kolor Producent: Kosova Film, Prishtine, RTV Prishtine Asistent kamere/focus puller: Fadil Bajgora Aktrojne: Abdurrahman Shala, Faruk Begolli, Istref Begolli, Qemajl Ajdini, Xhevat Qorraj. Muzika: ...

                                               

Fije që priten

Fije qe priten eshte film i metrazhit te gjate i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1976. Regjia: Muharrem Fejzo, Skenari: Neshat Tozaj, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Shpetim Kushta.

                                               

Flutura në kabinën time

Filmi Flutura ne kabinen time prodhim i vitit 1988. Regjia: Vladimir Prifti, Skenari: Teodor Laço, V. Prifti, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Hajg Zaharian.

                                               

Fraktura

Gazi nje djale i vogel çdo mengjez kur shkon ne shkolle pershendet djaloshin sklupture qe eshte vendsour ne parkun e qytetit dhe femijet i kane vene emrin Ilir. Por nje dite Ilirit i thyejne krahet dhe Gazi i vogel kalon nje drame qe gjyshi dhe p ...

                                               

Funeral Business

Filmi Funeral Business eshte nje film shqiptare i prodhuar ne vitin 1999. Regjia: Gjergj Xhuvani, Skenari: Dh. Xhuvani, Gj. Xhuvani, Producent: A.G.V Film Production.

                                               

Gabimi (film)

Filmi "Gabimi" prodhim i vitit 1986 me metrazh te shkurter. Kohezgjatja: 50 min Regjia: Drita Koçi, Skenari: Kiço Blushi, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Maksim Shehu.

                                               

Gëzhoja e vjetër

Filmi "Gezhoja e vjeter" eshte prodhuar nga Kinostudio "Shqiperia Sot" ne vitin 1980. Regjia: Saimir Kumbaro, Skenari: Neshat Tozaj, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Aleksander Lalo.

                                               

Ghost Rider (film)

Ghost Rider eshte nje xhirim stripi amerikan nga regjisori Mark Steven Johnson qe filloi shfaqjen e shkurt 2007 ne kinemat amerikane. Si baze sherbej stripi me emrin te njejte Ghost Rider.

                                               

Gladiator (film 2000)

Gladiatori eshte nje film epik me regji te Ridley Scott, me aktoret Rusell Ira Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Oliver Reed. Filmi doli ne kinemate amerikane ne 5 maj te 2000.

                                               

Gli anni più belli

Regjisori Gabriele Muccino gersheton historine e kater miqve, kujtime te rinise se tyre ne Rome nga vitet 80 e deri me sot.

                                               

The Godfather

The Godfather eshte nje film amerikan prej regjisorit Francis Ford Coppola. Ne film flihtet per familjen mafioze Corleone prej Sicilise. Eshte interesante te permendet qe ne filmin Godfather luajne aq shume aktore te njohur: Marlon Brando, Al Pac ...

                                               

The Godfather: Part 2

The Godfather: Part II ne Internet Movie Database The Godfather: Part II ne The-Numbers.com Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Gunat përmbi tela

Filmi "Gunat permbi tela" prodhim i vitit 1977. Regjisor: Muharrem Fejzo, Skenari: Duro Mustafaj M. Fejzo, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Kujtim Laro. Interpretojne: Thimi Filipi, Fatos Sela, Serafin Fanku, Stavri Shkurti, Luftar Pajo, Sulejm ...

                                               

Guri i besës

Perfaqesuesit e huaj te firmes ne minieren e Rubikut vijne nga Tirana dhe Italia per te shtypur revolten e minatoreve te indinjuar. Ato kerkojne ndihmen e shtreses se pasur autoriteteve dhe klerikeve te zones per te arritur qellimet e tyre.

                                               

Gjurma

Filmi "Gjurma" eshte prodhuar nga Kinostudio "Shqiperia Sot" ne vitin 1970. Regjia: Kristaq Dhamo, Skenari: Peçi Dado, Kristaq Dhamo, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Kozma Lara.

                                               

Gjurmë të bardha

Vendi i prodhimit:Kosova. Zhanri: Kriminalistik, Drame Premiera: 3 korrik 1980. camera2: Shukri KAÇANIKU Kamera: Afrim Spahiu Skenografia: Afrim Gora Producent: Kosova Film, Prishtine Kohezgjatja: 95 minuta Aktrojne: Avdush Hasani, Çun Lajqi, Dri ...

                                               

Hedhësit e bombave

Hedhesit e bombave eshte nje film shqiptare i realizuar nga Kosovafilmi ne vitin 1973. Montazhi: Ivanka Vukasović Zhanri: Luftarak Kohezgjatja: 84 minuta Regjia: Predrag Golubović Kamera: Milivoje Milivojević Kostimografija: Mirjana Ostojić Muzik ...