ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 285
                                               

Dan Christian Ghattas

Dan Christian Ghattas eshte nje aktivist interseks, ligjerues ne universitete si dhe bashkethemelues i organiaztes OII Europe ne 2012. Ne 2013 ai botoi analizen akademike me titull" Human Rights between the Sexes”, nje analize krahasuese te drejt ...

                                               

Dani Daniels

Kira Lee Orsag, e njohur profesionalisht si Dani Daniels, eshte nje aktore pornografike amerikane, stripere dhe artiste vizuale.

                                               

Desislava Petrova

Desislava Dobreva Petrova eshte nje aktiviste lezbike nga Bullgaria si dhe ish-presidente e organizates me te madhe per te drejtat LGBT ne Bullgari," BGO Gemini- Bulgaria”. Ajo ka lobuar per te drejta te barabarta per personat LGBT qe prej vitit ...

                                               

Diana Sacayán

Diana Sacayán ishte nje aktiviste LGBT nga Argjentina. Ajo punoi dhe kontirbuoi per avancimin te drejtave ligjore te personave transgjinore ne Argjnetine.

                                               

Dodie Bellamy

Dodie Bellamy eshte nje noveliste amerikane, autore e shume librave, gazetare dhe editore. Libri i saj me titull" Cunt-Ups” mori çmimin" Firecracker Alternative Book Award” ne 2002. Bellamy eshte nje prej themeluesve te levizjes letrare ”New Narr ...

                                               

Dolores Alexander

Dolorse Alexander ishte nje feministe lezbike, shkrimtare dhe reportere. Alexander ishte e vetmja drejtoreshe ekzekutive e organizates National Organization for Women e cila dha doreheqjen pasi pretendoi per qendrime homofobike ne fillesat e orga ...

                                               

Dora Ratjen

Heinrich Ratjen lindur me emrin Dora Ratjen, ishte nje atlet gjerman qe garoi ne Gjermani ne kategorine e kercimit te larte ne Lojerat Olimpike Verore ne 1936 ne Berlin, duke zene pozicionin e katert por u zbulua me vone se ishte djale. Ne disa r ...

                                               

Dreya Weber

Gjate viteve te adoleshences, ajo garoi me skuadren kombetare te Meksikes ne garen me pengesa, duke e radhitur nje nder dhjete te parat. Ajo u zhvendos nga Meksika per te ndjekur Kolegjin Hunter ne Nju-Jork. Ajo performoi akrobaci ne Lojerat Olim ...

                                               

Dwayne Jones

Dwayne Jones ishte nje xhamajkane 16 vjeçare e cila u vra nga nje grup personash ne Montego Bay ne 2013, pasi mori pjese ne nje feste, veshur me rroba vajzash. Incidenti mori vemendje mediatike kombetare dhe nderkombetare si dhe solli nje shqyrti ...

                                               

Elizabeth Eden

Elizabeth Debbie Eden ishte nje grua transgjinore amerikane e cila u be e njohur permes te dashurit te saj John Wojtowicz, i cili tentoi te grabiste nje banke per te marre leke per nderhyrjen kirurgjikale te ndryshimit te seksit. Kjo histori u ek ...

                                               

ERA – LGBTI Equal Rights Association for Western Balkans and Turkey

ERA – LGBTI Equal Rights Association for Western Balkans and Turkey eshte nje shoqate rajonale e organizatave LGBTI+ nga Ballkani Perendimor dhe Turqia. Shoqata mbledh rreth 25 organizata anetare qe vijne nga shtete te ndryshme te ketij rajoni si ...

                                               

Festivali Merlinka

Festivali nderkombetar i filmit queer Merlinka ose thjesht Festivali Merlinka eshte nje festival filmi me fokus levizjen LGBT. Ky festival organizohet çdo vit ne Qendren Rinore te Beogradit gjate javes se dyte te muajit dhjetor dhe zgjat per pese ...

                                               

Francis Leon

Francis Leon ishte nje imitues skenik, komedian dhe performues i cili njihej me se shumti per performancat e tij femerore. Leon u trajnua te kendoje si soprano nga Rev. Dr. Cummings ne Fordham, Nju-Jork. Ai performoi per here te pare si soprano n ...

                                               

Gej

Termi eshte perdorur ne fillim per te nenkuptuar ’ i shkujdesur’’ ose ’ i lumtur’’. Perdorimi i termit si reference ndaj homoseksualitetit daton ne fund te shekullit te 19, por perdorimi i tij u rrit ne shekullin e 20. Ne anglishten moderne fjala ...

                                               

Georgina Somerset

Georgina Carol Somerset ishte nje dentiste britanike dhe oficere prane ushtrise. Ajo ishte personi i pare interseks qe doli hapur ne Britanine e Madhe.

                                               

Gigi Raven Wilbur

Gigi Raven Wilbur ishte nje aktiviste amerikane per te drejtat e biseksualeve dhe shkrimtare. Perveç kesaj ajo ka qene aktive ne komunitetin BDSM per me shume se 20 vite. Ajo ka perfunduar studimet universitare ne degen e filozofise dhe studimet ...

                                               

Gina Wilson

Gina Wilson eshte nje aktiviste per te drejtat e personave interseks, e lindur ne Victoria, Australi ne 1952. Ajo ishte themeluesja e organizates Intersex Human Rights Australia.

                                               

Greta Christina

Christina ka lindur ne Çikago ne 31 dhjetor 1961. Ajo u diplomua ne Kolegjin" Reed College” ne 1983. Ajo e ndryshoi ne rruge ligjore emrin e saj ne moshen 20 vjeçare, duke marre si mbiemer emrin e saj te mesem, duke u quajtur ne kete menyre Greta ...

                                               

Gwen Amber Rose Araujo

Gwen Amber Rose Araujo ishte nje adoleshente amerikane e cila u vra ne Newark, Kaliforni. Ajo u qellua per vdekje nga 4 burra, me dy prej te cileve ka pasur raporte seksuale dhe te cilet e mbyten ate per shkak se zbuluan se ishte transgjinore. Dy ...

                                               

Hida Viloria

Hida Viloria eshte nje shkrimtare latino-amerikane, autore e librit me titull" Born Both: An Intersex Life” si dhe aktiviste per te drejtat e komunitetit interseks, me origjine nga Kolumbia dhe Venezuela. Viloria eshte themeluese dhe drejtuese e ...

                                               

Hiker Chiu

Permes organizates Oii-Chinese, Chiu apelon per ti dhene fund kirurgjive" normalizuese” mbi femijet interseks, ndergjegjesimin per çeshtje interseks dhe njohjen ligjore te identitetit gjinor. Si pjese te ketij qellimi, Chiu nisi fushaten" fee hug ...

                                               

ILGA-Europe

ILGA-Europe eshte shoqata nderkombetare per lezbike, gej, biseksuale, transgjinore dhe interseksuale. Kjo shoqate eshte nje grup advokimi qe promovon interesat e personave gej, lezbie, biseksuale, transgjinore dhe interseks ne nivel evropian. Ane ...

                                               

Ilse Kokula

Ilse Kokula eshte nje edukatore gjermane, autore dhe aktiviste LGBT. Ajo u nderua me çmimin" Order of the Merit of the Federal Republic of Germany”.

                                               

International Drag Day

International Drag Day ose e shqiperuar" Dita Nderkombetare per Drag queen” eshte nje event i pervitshem i mbajtur ne 16 qershor qe synon te celebroje dhe manifestoje kulturen drag ne te gjithe boten.

                                               

Interseks

Personat interseksuale lindin me nje kombinim karakteristikash seksuale duke perfshire kromozonet, hormonet, ose organet gjenitalet qe sipas zyres se OKB per Komisionerin e Larte te Drejtave te Njeriut," nuk perputhen me karakteristikat e trupave ...

                                               

Irene Polo

Irene Polo Roig ishte nje gazetare spanjolle, publiciste dhe perkthyese. Ajo ishte nje prej gazetareve te para gra ne shtypin katalanas. Polo ka lobuar per te drejtat e punetoreve dhe ka kontribuar ne themelimin e Shoqates se Gazetareve ne Spanje ...

                                               

Jazz Jennings

Jazz Jennings eshte nje personalitet i njohur amerikan ne kanalin e Youtube si dhe aktiviste per te drejtat LGBT. Jennings eshte nje adoleshente transgjinore dhe e njohur si nje nder personat me te rinj ne moshe qe kane dale hapur si pjese te kom ...

                                               

Joann Aalfs

Joann Aalfs lindi ne 1923 ne Minnesota. Ajo perfundoi kolegjin Bennington College ne 1945, perpara se te niste studimet ne Union Theological Seminary ne Nju-Jork. Atje ajo sherbeu ne pozicione te ndryshme se bashku me ish-bashkeshortin e saj ne m ...

                                               

John Epperson

John Epperson eshte nje artist amerikan drag queen, aktor, pianist, vokalist dhe shkrimtar i cili njihet per krijimin e karakterit skenik me emer Lypsinka.

                                               

John Money

John William Money ishte nje psikolog, seksolog dhe autor, i specializuar ne kerkimin per identitetin seksual dhe ate gjinor. Ai ishte nje nder te paret shkencetar qe studioi psikologjine e fluiditetit seksual dhe se si normat sociale formezojne ...

                                               

Jonas Gardell

Lars Jonas Holger Gardell eshte nje novelist suedez, dramaturg, skenarist dhe komedian. Ai eshte i njohur per librat dhe pjeset teatrale te publikuara ne Norvegji, Danimarke, Finlande, Islande dhe Poloni.

                                               

Julius Kaggwa

Julius Kaggwa eshte nje aktivist i shquar interseks nga Uganda dhe aktivist per te drejtat e transgjinoreve. Ai eshte drejtor ekzekutiv i organizates per suportin e personave interseks Support Initiative for People with atypical sex Development. ...

                                               

Karol Radziszewski

Karol Radziszewski - eshte nje artist polak, piktor, interpretues, publicist, autor i shume instalimeve artistike, si dhe fotograf. I diplomuar ne Departamentin e Piktures ne Akademine e Arteve te Bukura ne Varshave. Dy here fitues i bursave te M ...

                                               

Kat Blaque

Blaque lindi ne Lynwood, Kaliforni dhe u rrit ne Walnut, Kaliforni. Ajo u adoptua. Gjate gjimnazit, Blaque nisi te kete dyzime per identitetin gjinor dhe filloi te identifikohet nen identitetin" genderqueer”. Gjate periudhes se kolegjit ajo ident ...

                                               

Kimberly Zieselman

Kimberly Zieselman eshte avokate, advokuese per te drejtat e njeriut, grua interseks me sindromen e androgjenitetit jo-nsensitiv. Ajo momentalisht eshte drejtoreshe ekzekutive e organizates jo-qeveritare interACT/ Interact Advocates for Intersex ...

                                               

Kristian Rangjeloviq

Kristian Randelović eshte nje aktivist serb per te drejtat LGBTI+ ne rajonin e Ballkanit. Ai njihet si psikiater per komunitetin LGBTI+ si dhe ka zhvilluar dhe iniciuar grupin e pare te suportit per komunitetit trans. Puna dhe aktivizmi i tij fok ...

                                               

Levi Suydam

Levi Suydam ishte nje pronar tokash, person interseks qe jetoi ne shekullin e 19. Ne 1843 ne zgjedhjet lokale ne Salisbury, Connecticut, Suydam u prezantua si pronar tokash, per te plotesuar kriteret e regjistrimit si votues. Gjithsesi atij iu ke ...

                                               

Lili Elbe

Lili Ilse Elvenes e njohur ndryshe si Lili Elbe, ishte nje grua transgjinore daneze dhe nje nder personat e pare qe iu nenshtrua kirurgjise per ndryshimin e seksit. Emri i saj i lindjes eshte Einar Magnus Andreas Wegener si dhe njihej si piktore ...

                                               

Lorena Xtravaganza

Lorena Escalera e njohur ndryshe si Lorena Xtravaganza, ishte nje transgjinore amerikane e njohur per imitimet e saj te Beyonce dhe Jennifer Lopez. Ajo mori mbiemrin Xtravaganza per shkak te anetaresise se saj ne kolektivin aritstik te quajtur Th ...

                                               

Lynn Conway

Lynn Ann Conway eshte nje shkencetare kompjuterike, inxhiniere elektrike, shpikese dhe aktiviste transgjinore. Conway njihet per nje sere arritjesh ne dizajnin VLSI, duke u shnderruar ne pionere te nje industrie te tere dizajni ne elektronike. Aj ...

                                               

Maria José Martínez-Patiño

Maria José Martínez-Patiño eshte nje vrapuese e garave me pengesa nga Spanja, skualifikimi i se ciles nga skuadra spanjolle, pretendente per te marre pjese ne Lojerat Olimpike ne 1986, per shkak te moskalimit te testit per identifikim e gjinise p ...

                                               

Marie Grice Young

Marie Grice Young Marie Grice Young 5 janar 1876 – 27 korrik 1959 ishte nje pasagjere e anijes se Titanikut si dhe e mbijetuar nga permbytja famekeqe e anijes. Jonathan Ned Katz sugjeroi se Marie kishte nje raport intim me Ella Holmes White, duke ...

                                               

Mariela Castro

Mirela Castro Espín eshte drejtuesja e Qendres Kombetare Kubane per Edukimin Seksual ne Havana si dhe nje aktiviste per te drejtat LGBT ne Kube. Ajo eshte vajza e ish-presidentit kubanez Raúl Castro dhe feministes e revolucionares Vilma Espín, si ...

                                               

Marielle Franco

Marielle Franco, 27 korrik 1979 - 14 mars 2018 ishte nje politikane braziliane, feministe dhe aktiviste te drejtave te njeriut. Pasi fitoi nje diplome master ne administraten publike nga Universiteti Federal Fluminense, ajo sherbeu si keshilltare ...

                                               

Marjam Hatun Molkara

Maryam Khatoonpour Molkara ishte nje promovuese per te drejtat e transeksualeve ne Iran. Ne lindje iu caktua gjinia mashkullore. Ne fillim te 1975 Molkara i shkroi disa letra Ruhollah Khomeini, asokohe ne azil ne Irak, pyeti per keshilla per te t ...

                                               

Marsha P. Johnson

Marsha P. Johnson ishte nje aktiviste amerikane dhe e vete-identifikuar si drag queen. E njohur si advokuese per te drejtat e gejve, Johnson ishte nje nder figurat me te njohura te avangardes se protestave te Stonewall ne 1969. Nje nder themelues ...

                                               

Marta Higueras

Marta María Higueras Garrobo eshte ndermjetese penale dhe e lidhur ngushtesisht me sistemin gjyqesor qe prej fillimit te karrieres se saj. Qe prej qershorit 2015 ajo ka qene zevendes-kryetare e Bashkise se Madritit si dhe keshilltare ne Departame ...

                                               

Mavia Malik

Mavia Malik ka perfunduar studimet per gazetari.pas braktisjes nga familja iu desh te punonte shume per te vazhduar studimet dhe te diplomohej per gazetari. Ne intervistat e zhvilluara Malik adresoi diskriminimin e perhapur qe personat transgjino ...

                                               

Max Beck

Max Beck ishte nje advokues amerikan interseks, aktiv prane organizates Intersex Society of North America. Max mori pjese ne demontraten e pare publike kunder abuzimit te drejtave te personave interseks, e cila u zhvillua ne Boston ne 26 tetor 19 ...

                                               

Michelle Demishevich

Michelle Demishevich eshte aktiviste dhe gazetare transgjinore turke por me vendbanim ne Gjermani. Michelle eshte feministe, aktiviste per te drejtat e komunitetit LGBTI+, per te drejtat e kafsheve si dhe konsiderohet si reporterja e pare transgj ...