ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 282
                                               

Çrregullimet e personalitetit vartës

Personaliteti mund te definohet si teresi e tipareve emocionale dhe te sjelljes qe e karakterizojne nje person ne jeten e perditshme. Ne kondita te zakonshme eshte relativisht stabil dhe i parashikueshem. Kur personi ka çrregullim te personalitet ...

                                               

Histeria

Histeria ne mjeksi njihet si semundje nervore te njerezit shume te ndjeshem, e cila shfaqet me turbullimin e herepashershem te gjendjes shpirterore e mendore dhe shoqerohet me britma, me te qeshura, me dridhma, me lot etj. çaste histerie. Krize h ...

                                               

Paranoja

Paranoja eshte instinkt ose proces mendor i cili besohet te jete fuqimisht i ndikuar nga ankthi apo frika, shpesh deri ne piken e deluzioneve dhe iracionalitetit. Mendimi paranoik ne menyre tipike ka natyre persekutimi, ose besime konspirative ne ...

                                               

Psikiatria

Psikiatria eshte specialiteti mjekesor kushtuar diagnostikimit, parandalimit dhe trajtimit te çrregullimeve mendore. Keto perfshijne pamundesi te ndryshme te pershtatjeve qe lidhen me disponimin, sjelljen, njohjen dhe perceptimet.

                                               

Psikopatologjia

Psikopatologjia eshte studimi shkencor i çrregullimeve mendore, qe perfshin perpjekjet per te kuptuar shkaqet e tyre gjenetike, biologjike, psikologjike, dhe sociale; skemat e klasifikimit efektive ; pergjate te gjitha fazave te zhvillimit; manif ...

                                               

Skizofrenia

Skizofrenia eshte nje forme e perseritur dhe shpeshhere kronike e sjelljes anormale qe i referohet asaj qe shume prej nesh e quajme "çmenduri". Psikiatri zviceran, Eugen Bleueler, ka qene ai qe ka perdorur nocionin" skizofreni” per here te pare, ...

                                               

Stresi posttraumatik

Stresi posttraumatik permbledh teresine e sjelljeve patologjike te shfaqura mbas perjetimit te nje traume, reale apo imagjinare per individin. Ne boten e civilizuar per mbare njerezimin ende mbetet I pranishem crregullimi I stresit posttraumatik ...

                                               

Shtrembërimi njohës

Shtremberimet njohese i njohur edhe si shtremberime konjiktive jane modele mendimi te tepruara ose te paarsyeshme qe mendohet se vijojne pandalshmerisht efektet e gjendjeve psikopatologjike, sidomos depresionit dhe ankthit. Psikiatri Aaron Beck h ...

                                               

Agresioni

Agresion eshte veprimi sulmues. Ne psikoanalize mendohet se agresioni vjen nga fuqite e brendshme. Ndersa sipas te drejtes nderkombetare si agresion merret sulmi i nje shteti ndaje nje tjetri. Sa here qe marrim nje gazete ose shikojme nje rubrike ...

                                               

Altruizmi

Altruizmi eshte devocioni ndaj nevojave te tjereve duke flijuar apo hequr dore nga interesi dhe e mira vetjake. Megjithate, shpesh altruizmi mund edhe te jete nje sjellje ne ndjekje te interesit personal - vetem se ne kete rast kenaqesia personal ...

                                               

Anoreksia

Anoreksia nervore eshte nje çrregullim i te ushqyerit, qe konsiston ne renie ne peshe, frike nga shtimi ne peshe, deshire e madhe per te qendruar e dobet apo kufizim te ngrenit. Ky problem vihet re me dendur tek grate e reja dhe vajzat adoleshent ...

                                               

Autizmi

Autizmi eshte çrregullim neurobiologjik qe veçohet me veshtiresi ne komunikim, nderveprimi shoqeror dhe sjellje te perseritura dhe rreze te kufizuar interesash. Simptomat e autizmit fillojne te shfaqen para moshes dy vjeçare dhe shkalla e demtimi ...

                                               

Bindja

Bindja eshte ajo qe gjithmon na bene qe te ndjejm veten te sigurt ne vendimet tona. Kur veten e ndjejm sikurse nuk mund qe vendimt tona te mos i marrim aty per aty gjithmon na duhet me shum kohe. Secili njeri ne jeten e tij ka rene ne pozita te n ...

                                               

Bipolarizmi

Historia Aretaeus i Cappadocia rreth 150 vjet pas lindjes se Krishtit ka shkruar per dy gjendjet e humorit. Ishte e qarte nga konteksti i jackson 1986 se ai perdori dy terma te semundjes te cilat sot i konsiderojme si mania M dhe melankolia m Are ...

                                               

Dashuria

Dashuria eshte nje ndjenje e fuqishme dhe e jashtezakonshme per nje njeri, nje vend ose diçka. Ajo bazohet tek afria, dobia. Dashuria mund te kuptohet edhe si nje perkujdesje ose vleresim i thelle. Dashuria mendohet zakonisht e pamundshme te perk ...

                                               

Deliri

Ne psikologji Delir quhet nje gjendje e erresimit te vetedijes. Njeriu shkeputet nga realiteti, ka ndryshime te shpejta te gjendjes se humorit, qe shpesh shoqerohet dhe me fenomene psikotike. Ne me te shumten e rasteve nuk ka amnezi, por mund te ...

                                               

Demenca

Acidet yndyrore omega-3: jane acide yndyrore te pangopura qe gjenden te peshku dhe arrat. Disa studime kane lidhur perdorimin e tyre me uljen e rrezikut per semundje kardiake, AVC, renie konjitive dhe demences. koenzima Q 10: eshte nje antioksida ...

                                               

Devijimi

Devijimi dalje jashte nje vijimi b.f. nga vija normal. Kjo shprehje perdoret ne disa lemi shkencore, ku paraqet nje kuptim pak a shume te perkufizuar. Keshtu ne lemit shkencore shoqerore si ne psikologji, psikiatri, etj. me devijimi kuptojne vepr ...

                                               

Dëgjimi

Degjimi eshte nje proces ndijor rezultat i nje aktiviteti te sinkronizuar te nje sere organesh dhe qelizash. Nese njeriut eshte i afte te shquaje nje repertor te gjere tingujsh dhe te prodhoje imazhe sonore, kjo realizohet ne saje te pranise se n ...

                                               

Disleksia

Disleksia e njohur edhe si çrregullim leximi, karakterizohet nga probleme me leximin pavaresisht nga inteligjenca normale. Njerez te ndryshem preken ne shkalle te ndryshme. Problemet mund te perfshijne veshtiresi ne leximin e fjaleve, lexim i nxi ...

                                               

Dyshimi

Ky artikull eshte mbi qendrimin mendor te njerezve. Dyshimi apo medyshja, eshte nje gjendje emocionale pasigurie ne lidhje me besimin kur merr formen e mosbesimit, veprimin, vendimin apo hamendesine ndaj fakteve. Dyshimi nenkupton sfiden per te m ...

                                               

Dhuna

Dhuna perkufizohet nga Organizata Boterore e Shendetit si "perdorim i vullnetshem i forces a fuqise fizike, si kercenim ose e aplikuar, kundrejt nje tjetri, person ose komunitet duke pasur me gjase rezultate ose mundesi ne demtime, vdekje, pasoja ...

                                               

Efekti i spektatorit

Efekti i spektatorit eshte nje fenomen shoqeror qe rreket te preke grupet e njerezve ne numer te konsiderueshem, ku pergjegjesia nuk mund t’i vishet dikujt ne menyre te drejtperdrejte. Kjo situate mund te pasqyrohet mjaft mire nga shprehja:" Asnj ...

                                               

Empatia

Empatia eshte aftesia per te kuptuar ose ndjere ate qe nje person tjeter po perjeton, domethene aftesia per te ber dy njerz te qajn Perkufizimet e empatise perfshijne nje game te gjere gjendjesh emocionale. Llojet e empatise perfshijne empatine k ...

                                               

Ëndrra

Endrra eshte perjetimi i shikimit te pamjeve, degjimit te tingujve, apo ndijimeve te tjera ne gjume. Njerezit gjithmone jane magjespsur prej endrrave. Poetet dhe filozofet i kane interpretuar ato si fantazi romantike ose si manifestime te anes me ...

                                               

Fëmija

Femija eshte nje qenie njerezore ne periudhen e saj zhvillimore ndermjet lindjes dhe moshes se pjekurise, apo nen moshen 18 vjeçare, me perjashtim te rasteve kur per arsye dhe shkaqe te ndryshme, mosha madhore arrihet edhe me heret se sa mosha 18 ...

                                               

Fëmijëria

Femijeria eshte periudhe e zhvillimit te njeriut e cila fillon prej moshes se foshnjerise, perkatesisht prej lindjes se foshnjes dhe zgjat deri ne moshen e adoleshences. Koncepti i femijerise u shfaq gjate shekujve XVII dhe XVIII, veçanerisht nep ...

                                               

Fëmijëria e hershme

Femijeria e hershme eshte nje nenfaze ne kuader te fazave te zhvillimit te femijes. Kjo zakonisht perfshin kohen prej fundit te foshnjerise e deri rreth moshes tri vjeçare. Per shkak se interesimi kryesor i femijes gjate kesaj periudhe jane lojer ...

                                               

Fobia

Fobia tregon nje frike te forte dhe jo e arsyeshme nga sendet, ndodhite apo edhe ndjenjat. Reann Dumont, i cili te semuret nga fobia i sheron prej me shume se njezet vitesh, vuri re se "shume njerez, per tiu shmangur situatave te ndryshme behen t ...

                                               

Foshnja

Foshnje konsiderohet nje i porsalindur i cili ka vetem disa ore, disa dite ose deri ne nje muaj. Ne kontekstin mjekesor, nje foshnje konsiderohet nje i porsalindur ne 28 ditet e para pas lindjes. Kjo terminologji zbatohet edhe per foshnjat e para ...

                                               

Frika

Frika eshte reagim emocional i fuqishem perballe perceptimit te nje rreziku te vertete objektivisht apo imagjinar. Eshte nje ndjenje shqetesimi e thelle kur jemi perpara nje rreziku qe na kanoset drejtperdrejt a perpara nje rreziku te ardhshem, p ...

                                               

Gëzimi

Gezimi perkufizohet si ndjenje kenaqesie qe kemi kur arrijme te plotesojme nje deshire, nje pune a detyre ose kur jetojme ne nje mjedis te kendshem; gjendje e gezueshme; kunder hidherimit. Gezim i madh. Gezim i shkurter. Gezimi i punes. Gezimi i ...

                                               

Gëzimi dhe Hidhërimi

Gezimi Dhe Hidherimi jane ndjenja shpirterore. Edhe pse te jesh i gezuar eshte mire te ndihmon ne jete mirepo edhe hidherimi eshte pjese e jetes sone. Ne fakt do te thoja pikellimi,sepse nese nje njeri eshte i gezuar ai ndjen nje ndjenj shume te ...

                                               

Gruaja në kafe

"Gruaja ne kafe" roman me Autore Diana Çuli. Shtepia botuese "Toena", viti i botimit 2009. Faqe 200. ISBN 978-99943-1-293-1 Shkrimtarja Diana Çuli sjell ne romanin e saj" Gruaja ne kafé” realitetin e nje shoqerie te turbulluar, krizen shpirterore ...

                                               

Gjumi

Gjumi eshte nje gjendje e natyrshme pushimi i rregullt trupor. Fenomen universal i vezhguar tek te gjithe gjitaret, zogjte dhe peshqit. Gjumi eshte e kunderta e zgjimit. Gjumi nuk eshte nje gjendje e pavetedijshme, por me teper, nje gjendje prehj ...

                                               

Habi

Habija Ndjenje a pershtypje qe na krijohet nga diçka e jashtezakonshme, e papritur, e çuditshme ose e pakuptueshme per ne; gjendje hutimi perpara diçkaje te papritur ose te pakuptueshme; çudi. Me habi te madhe. Britme habie. Shpreh habi. Ngjalli ...

                                               

Harresa

Harresa apo humbja e ruajtjes eshte pjesa te mesuarit fillestar qe nuk mund te riprodhohet e perdoret. Faktor i kundert por njesoj i rendesishem ne proçesin te kujtuarit eshte proçesi i harreses. Harresa eshte humbje dhe zhdukje e perhershme e le ...

                                               

Henri Pieron

Henri Pieron psikolog dhe studiues francez. Njeri nder themeluesit e psikologjise shkencore ne France dhe themelues i disiplines shkencore me emrin Dokimologji.

                                               

Heshtja

Heshtja eshte mungesa e tingullit te degjueshem te ambientit, emetimi i tingujve me nje intensitet kaq te ulet saqe ata nuk terheqin vemendjen per veten e tyre, ose gjendja e ndalimit te prodhimit te tingujve; Ky kuptim i fundit mund te zgjerohet ...

                                               

Hipnoza

Hipnoza eshte nje gjendje e hamendesuar e ndergjegjes se ndryshuar dhe karakterizohet nga nje sugjestionimshmeri te larte. Hipnoza ka te beje me krijimin e nje gjendjeje enderrore tek njerezit nepermjet perdorimit te sugjestionit gojor. Me ndikim ...

                                               

Howard Gardner

Howard Gardner psikolog amerikan i njohur per teorin e tij te inteligjencave te shumefishta. Ligjerues ne Universitetin e Harvardit dhe fitues i Shperblimit Mek Arthur.

                                               

I çmenduri i pavijonit 3

I çmenduri i pavijonit 3 Gjinia: Roman. Autori: Leonard Veizi. Shtepia botuese: "Omsca – 1". Viti i botimit 2012. Faqet e librit 288. ISBN 978-9928-132-08-6 Mbi librin: Ky roman eshte nje triller psikologjik, nga te paktet e mirefillte shkruar pr ...

                                               

Iluzioni optik

Iluzioni optik eshte nje percepsion i gabuar i dukurive te cilat shpesh jane te pakuptueshme dhe paradoksale. Iluzioni optik eshte rrjedhoje e nivelit te zhvillimit anatomofiziologjik i organit te parit, qe eshte syri. Karakteristikat e perpunimi ...

                                               

Imagjinata

Te imagjinuarit eshte proçes njohes, i cili nuk manifestohet ne menyre te izoluar por, eshte derivat i proçeseve tjera njohese, veçanerisht ndijimit dhe perceptimit si format me te thjeshta permes te cilave arrihet kontakti i drejtperdrejt me amb ...

                                               

Incesti

Incesti eshte marredhenia seksuale ne mes te dy personave te cilet jane ne lidhje ngushte gjaku. Ne te gjitha komunitet e civilizuara incesti formalisht konsiderohet marredhenia seksuale ne mes njerezve qe jane ne lidhje gjaku deri ne 5 breza, e ...

                                               

Inteligjenca emocionale

Inteligjenca emocionale ose lidershipi emocional eshte aftesia e individeve per te njohur emocionet e tyre dhe ato te tjereve, duke dalluar madje edhe ndryshimet ne mes te "nuancave" te ndryshme te ndjenjave dhe vleresimin e tyre ne menyre te per ...

                                               

Intimitet

Privacy referohet zonen jo- publik, ne te cilin nje njeri shqetesohet nga ndikimet e jashtme ushtron te drejten e tij per zhvillimin e personalitetit te lire. E drejta e privatesise eshte konsideruar si nje e drejte e njeriut dhe eshte i perfshir ...

                                               

Kompjutimi afektiv

Kompjutimi afektiv eshte studimi dhe zhvillimi i sistemeve dhe paisjeve qe mund te njohin, interpretojne, procesojne, dhe simulojne emocionet njerezore. Kompjutimi afektiv eshte fushe nderdisciplinore qe perfshin shkencen kompjuterike, psikologji ...

                                               

Kujtesa

Kujtesa eshte aftesia e nje organizmi te mbaje, ruaje, te rendise informacionet dhe t´i riktheje ato. Harresa eshte ana e kundert e kujteses. Fazat kryesore te perpunimit te kujteses jane: Rikthimi: perteritja e lajmit te ruajtur stivosur, kur ai ...

                                               

Kujtesa afatgjatë

Kujtesa Afatgjate perfaqeson anet me te mira te depozitave shqisore dhe afatshkurter. Kapaciteti i saj eshte pothuaj i pakufizuar, persa i perket sasise se materialit qe depozitohet dhe kohezgjatjes se saj dhe duket se eshte relativisht i perhers ...