ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 280
                                               

Dhimbja

Dhimbja – ky material eshte kryesisht per dhimbjen fizike. Dhimbja eshte ndjesia e pakendshme e cila eshte e pranishme kur vrasim gishtin e kembes, kur presojme djegie ne gishta, kur vendosim jod ne goditje dhe gervishtje ne vende te demtuara te ...

                                               

EKO endoskopike

EKO-ja endoskopike eshte kombinim i ekos dhe endoskopise per te marre imazhe dhe informacione per traktin tretes, organet dhe indet perreth tij. Endoskopia eshte nje procedure ku nje tub fleksibel me nje mini-telekamera futet nga goja ose rektumi ...

                                               

Eksudati

Eksudati eshte grumbullimi i lengut qe leshone trupi i njerut per mbrojtjen e pjeses se djegur. Eksudati eshte grumbullim i lengut ne hapesirat trupore, i shkaktuar me rritjen e pershkueshmerise se murit te kapilareve. Me se shpeshti shkaktohet m ...

                                               

Endokrinologjia

Endokrinologjia eshte" Shkenca e hormoneve”. Endokrinologjia eshte nje pjese e mjekesise interne, po ashtu ka edhe kirurgji endokrine. Gjendra endokrine quhen ato gjendra, te cilat japin prodhimet e tyre brenda ne trup, direkt ne gjak dhe te cila ...

                                               

Epidemia e Variola Verës në Kosovë

Variola Vera ishte nje semundje ngjitese akute e cila shkaktohet nga virusi Variola, anetar i familjes orthopoxvirus.Ne popull njihet me emrin lija e keqe. Kjo semundje ka shkalle fataliteti 30% dhe ka pllakosur njerezimin per mileniume te tera.J ...

                                               

Fenilketonuria

Fenilketonuria eshte nje semundje qe shfaqet nga mungesa e enzimes fenilanine hidroksilaza. Mungesa e kesaj enzime pengon ne shnerrimine aminoacidit fenilanine ne aminoacidin tirozine, tek individet e semure ky eshte nje tipar i fshehte, homozigo ...

                                               

Feride Rushiti

Feride Rushiti eshte drejtoresha Qendra Kosovare per Rehabilitimin te Mbijetuarve te Tortures dhe eshte nje nga aktivistet pioniere te drejtave te njeriut ne Kosove. Rushiti ka marre Çmimi Nderkombetar per Grate e Guximshme. Ajo perfundoi studime ...

                                               

Fetusi

Fetusi eshte pasardhesi i palindur i nje gjitari i cili zhvillohet nga nje embrion. Pas zhvillimit embrional zhvillohet faza fetale e zhvillimit. Ne zhvillimin e shtatzenise njerezore, zhvillimi i fetusit fillon nga java e nente pas fekondimit dh ...

                                               

Gastroenterologjia

Gastroenterology eshte dega e mjekesise qe studion aparatin tretes dhe çrregullimet e tij. Etimologjikisht, emri eshte nje kombinim i lashte i tre fjaleve greke gastros, enteron, dhe logot. Semundjet qe prekin aparatin tretes, i cili perfshin org ...

                                               

Gripi sezonal në Kosovë

Gripi sezonal eshte nje infeksion viral ngjites I rrugeve dhe organeve te frymemarrjes. Mund te transmetohet direkt nga nje person i semure tek tjetri permes sperklave gjate kollitjes ose teshtitjes, ose ne menyre jodirekte ne kontakt me gjerat a ...

                                               

Jamball

Jamballi permban sheqer, amidon, miell dhe xhelatin. Perberjet jane te tretura ne uje dhe nxehtesi deri ne 135 °C. Ne Evrope kryesisht prodhojne jamball ne Spanje, Itali dhe ne Turqi.

                                               

Kanceri i gjirit

Kanceri i gjirit eshte nje kancer i cili fillon ne indet e gjirit. Kemi dy tipe te ndryshme te kancerit te gjirit: Ne raste te rralla mund te paraqitet edhe nga inde te tjera te gjirit. KARCINOMA LOBULAREe indit gjendror qumeshtprodhues: fillon n ...

                                               

Kanceri i qafës së mitrës

Kanceri i qafes se mitres eshte kancer qe e ka zanafillen ne qafen e mitres. Ky kancer vjen si pasoje e rritjes anormale te qeliza, te cilat kane aftesine te pushtojne apo te perhapen ne pjese te tjera te trupit. Pergjithesisht, ky lloj kanceri n ...

                                               

Kanceri ovarian

Kanceri ovarian eshte nje kancer qe e ka zanafillen ne nje vezore. Çon ne qeliza anormale qe kane aftesi te pushtojne apo te perhapin perhap ne pjese te tjera te trupit. Ne fillim te ketij procesi, simptomat mund te jene te lehta ose te padukshme ...

                                               

Kapja e shpejtë

Kapja e shpejte pas shpines eshte mase e ndihmes se shpejte kunder rrezikut te ngufatjes se ajerti ose kanaleve transportuese si pasoje e kokrres. Kjo mase e ndihmes se shpejt eshte popullarizuar nga skenat e shumta ne ekrane. Kjo mase duhet zbat ...

                                               

Kariesi dentar

Kariesi Dentar eshte nje shkaterrim dentar i dhembit qe shkakton prishjen e tij. Karakterizohet me shkaterrimin e indeve te forta te dhembeve duke filluar nga siperfaqja e duke vazhduar ne thellesi dhe duke perfunduar me formimin e nje zgavre ne ...

                                               

Keratokonusi

Keratokonusi eshte nje semundje progresive e kornese qe evidentohet zakonisht rreth moshes 18 vjeç dhe konsiston ne hollimin qendror te saj. Per pasoje forma e kornese ndryshon nga asferike ne cilindrike dhe kjo sjell ulje te shikimit dhe rritjen ...

                                               

Kirurgjia

Kirurgjia eshte nje specialitet mjekesor qe perdor doracak operativ dhe teknikat e dobishme per nje durim per te hetuar dhe/ose i trajtojne nje gjendje patologjike te tilla si semundje apo lendim, per te ndihmoje ne permiresimin funksion ose para ...

                                               

Kokedhembjet

Kokedhembja eshte simptome mjaft e shpeshte neurologjike. Shkaktaret jane te shumte dhe te llojllojshem, nga ata psikogjene e deri tek shkaktaret ekspansive. Vet kockat e kafkes jane plotesisht te pandjeshme kurse periosti eshte pjeserisht i ndje ...

                                               

Kolesteroli

Kolesteroli eshte nje substance yndyrore si dyll dhe pjeserisht i nevojshem per trupin e njeriut. Pa te asnje individ nuk mund te jetoje. Eshte i nevojshem per qelizat, nervat dhe prodhimin e hormoneve. Kolesteroli i pashkrishem - 80% e tij prodh ...

                                               

Koronarografia

"Koronarografia" eshte nje ekzaminim, qe siguron nje pamje te hollesishme te eneve qe furnizojne me gjak zemren nepermjet perdorimit te rrezeve X. Ky ekzaminim realizohet duke futur brenda trupit te pacientit permes nje porte hyrese, zakonisht nj ...

                                               

Lehonia

Lehonia eshte term i cili ne gjuhen mjeksore ndryshe quhet edhe periudha puerperale. Ajo fillon nga çasti i daljes se placentes nga mitra e gruas dhe vazhdon deri ne javen e 6-te ose deri ne javen e 8-te pas lindjes. Gjate kesaj kohe ne organizmi ...

                                               

Leishmania

Leishmania eshte nje parazit i gjinise se tripanozomave, qe shkakton semundjen e leishamiazes. Perhapet permes mushkonjave te vogla te quajtura flebotoma. Strehuesit e tyre paresore jane vertebratet. Zakonisht paraziti infekton qente, brejtesit d ...

                                               

Lemza

Lemza eshte kontraktimi i pavullnetshem i muskulit te diafragmes qe sjell daljen e nje sasie ajri dhe ne te njejten kohe mbylljen e epiglotes. Kur marrim fryme, diafragma kontraktohet duke hapur kafazin e kraharorit, duke ndihmuar mushkrit qe te ...

                                               

Lobotomia

Lobotomia "; τομή – tome: "prerje/cope") eshte nje procedure neurokirurgjikale, nje forme psikokirurgjie. Lobotomia konsiston ne prerjen e lidhjeve midis dhe nga korteksi prefrontal, pjesen e brendshme te lobeve frontal te trurit. Lobotomia filli ...

                                               

Lythat

Lythat jane rritje te lekures te shkaktuara nga nje infeksion virale specifikisht nga virusi HPV. Ka rreth 60 lloje te ndryshme HPV. Virusi HPV stimulon rritjen e shpejte te qelizave qe gjenden ne pjesen e jashtme te lekures. Lythat jane ngjitese ...

                                               

Melankolia

Melankolia sipas teorive me te vjetra mjekesore te antikitetit, eshte nje nga kater lengjet themelore trupore. Ajo shkakton disekuiliber, si pasoje se ciles shkaktohen semundje. Melankolia shkaktohej nga rritja e temthit te zi. Mendohej se indivi ...

                                               

Miron Baron

Miron Baron eshte profesor i Psikiatrise klinike ne Columbia University College of Physicians & Surgeons. Punon gjithashtuu ne New York Presbyterian Hospital – Columbia University Medical Center. Miron Baron njihet per kerkimet e tij shkencore mb ...

                                               

Mjekesia Osmane ne Shqiperi

Mjekesia osmane - me 1967, kur nisi lufta kunder fese, nen sloganin "feja opium per popullin" dhe ku regjimi komunist ngriti kazmen ndaj kishave dhe xhamive anembane vendit, punonjes te Arkivit Qendror te Shtetit, moren nen mbrojtje aq sa munden, ...

                                               

Mjekësia nukleare

Mjekesia nukleare eshte disipline e mjkesise qe per objekt studimi ka berthamen e qelizes. Mjekesia nukleare eshte nje nga disiplinat me te reja ne mjekesi qe merret me aplikimin e izotopeve radioaktive per qellime diagnostike dhe terapeutike. Pe ...

                                               

Mjeku i familjes

Mjeku i familjes eshte zakonisht nje mjeke i pergjithshem i cili ne rast semundje, njoftohet i pari, si person qe per nje kohe sherbimi te gjate, jo vetem qe njehe gjendjen e pergjithshme shendetesore por edhe ka vezhguar me per se afermi fatin s ...

                                               

Morbus Crohn

Morbus Crohn eshte nje semundje informatore kronike e aparatit tretes ne teresine e tij. Inflamacioni prek te gjitha shtresat nga mukoza, submukoza, tunica muscularis, tunica serosa e deri ne indet rreth e perqark. Pjesa me e prekur eshte ileumi ...

                                               

Ndryshimet ndermjet qelizave bimore dhe shtazore

kane murin qelizor gje qe nuk e hasim tek ato shtazore karakteristike tjeter eshte se qelizat bimore kane edhe disa organele qelizore te cilat quhen plastide ato mund te jene me ngjyre dhe pa ngjyre plastidi me i rendesishem eshte kloroplasti ku ...

                                               

Nefrologjia

Nefrologjia eshte nje dege e mjekesise se brendshme qe merret me studimin e funksionimit dhe te semundjeve te veshkave.

                                               

Neuroimazheria

Neuroimazheria eshte term i cili zakonisht perdoret per te emertuar teknikat te cilat kane si qellim fotografimin e aktivitetit te trurit ne kohe reale. Neuroimazheria eshte disipline relativisht re e perdorur ne mjekesi dhe neuroshkence/psikologji.

                                               

Neurologjia

Neurologjia eshte specialitet mjekesor qe ka te beje me çrregullime te sistemit nervor. Neurologjia merret me diagnostikimin dhe trajtimin te gjitha kategorive te semundjeve qe perfshijne sistemin nervor qendror dhe periferik ose ndryshe, sistemi ...

                                               

Nofulla e poshtme

Nofulla eshte asht jopale i cili artikulohet me kafken, dhe qe ben pjese ne grupin e eshtrave te kafkes, gjegjesisht fytyres. Mandibula eshte kocke e viscerocraniumit.Ka forme te patkoit dhe eshte teke.Eshte simetrike. Ka 2 faqe: -te jashtme dhe ...

                                               

Nofulla e sipërme

Ne te dallojme trupin dhe kater zgjatime. Trupi i nofulles ka formen e piramides maja se ciles lidhet me ashtin mollzor, ndersa baza e trupit nderton murin e jashtem te zgavres te hundes. Zgjatimi ballor merr pjese ne ndertimin e murit te jashtem ...

                                               

Oftalmologjia

Okulistika eshte dega e mjekesise e cila merret me semundjet e kirurgjise dhe rrugeve vizive, duke perfshire te syve, trurit, dhe zonat perreth syve, te tilla si sistemi lakrimal dhe lotimi. Nga konventa termi okulist eshte shume me i kufizuar dh ...

                                               

Onkologjia

Onkologjia eshte dega e mjekesise qe merret me kancerin. Nje mjekesore onkologji praktikave profesionale i cili eshte nje onkologjist. Afati fillon nga greke onkos, qe do te thote ngarkese e anijes, ne mase, ose tumor, dhe prapashtese-i renduar

                                               

Ortopedia

Ortopedi ortopedik ose kirurgjia eshte dega e kirurgjise ne fjale qe kane te bejne me kushtet e sistemit musculoskeletal. Ortopedik surgeons perdorimin kirurgjik te dy dhe jo-kirurgjikale do te thote per te trajtuar musculoskeletal trauma, demtim ...

                                               

Otorinolaringoiatria

Otolaryngology eshte dega e mjekesise qe e specializuar ne diagnozen dhe trajtimin e vesh, hunde, fyt, dhe kreu i çrregullimeve dhe qafen. Emri i plote i specialiteti eshte kreu otolaryngology-kirurgjise dhe qafen. Praktikuesve quhen otolaryngolo ...

                                               

Otorinolaringologjia

Otorinolaringologjia ose shkurt ORL eshte dege e mjekesise e cila varet shume nga zhvillimi dhe perparimi i shkences dhe teknologjise, mjeteve teknike ndihmese, per te bere te mundshem ekzaminimin me sukses te brendesise se veshit, fytit, hundes ...

                                               

Parkinson

Semundja e Parkinsonit u pershkrua per here te pare ne vitin 1817 nga mjeku britanik Dr. Xhejms Parkinson. Eshte nje semundje kronike, progresive, degjenerative e trurit. Ndodh kur disa qeliza nervore, te nje pjese te trurit, qe quhet Substantia ...

                                               

Patologjia

Patologjia eshte dege e mjekesise e cila merret me studimin e shkaqeve, shenjat e lindjes dhe te zhvillimit te nje semundjeje ose dhe organizimin e simptomeve si dhe deformimin te gjitha llojeve te organeve trupore.Patologjia eshte studimi dhe di ...

                                               

Pediatria

Pediatri eshte dege e mjekesise qe merret me kujdesin mjekesor te foshnjeve, femijeve, dhe adoleshentet. Limit te siperm moshes pacienteve te tilla varion nga mosha 12-21, ne varesi te vendit. Nje mjek qe eshte specializuar ne kete fushe, njohur ...

                                               

Poliomieliti

Poliomieliti eshte nje semundje ngjitese e pasherueshme qe prek femijet me te vogla se 5 vjeç dhe shkakton paralize te perkohshme ose totale duke perfshire dhe vdekjen. Sipas informacioneve te O. B. SH-se konsiderohet totalisht I ç`rrenjosur ne E ...

                                               

Postulatet e Koch-ut

Postulatet e Koch-ut u hartuan dhe u botuan ne vitin 1883 nga bakteriologu Robert Koch. Jane kritere qe perdoren akoma edhe sot per te treguar se nje mikroorganizem i caktaur eshte shkaktar i nje semundjeje te caktuar.

                                               

Prodhimi i vaksinave në Shqipëri

Nje sasi e vogel vaksinash kunder terbimit jane prodhuar ne Shqiperi qe ne vitin 1926. Ne 1947 prane Laboratorit Qendror te Prodhimeve dhe Kerkimeve Mikrobiologjike, sot Instituti i Higjienes filloi prodhimi i vaksines kunder tifos se zorreve dhe ...

                                               

Proktologjia

Colorectal kirurgjise eshte nje fushe ne mjekesi, qe kane te bejne me çrregullime te anus apo rektum. Fushe eshte e njohur gjithashtu si proctology, por termi eshte i vjeteruar ne me shume fusha e mjekesise tradicionale. Fjala proctology rrjedh n ...