ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 275
                                               

Refuzimi i shkrimit: proza nga kaosi

Refuzimi i shkrimit: proza nga kaosi liber me Autor Moikom Zeqo. Shtepia Botuese "Dituria". Viti i botimit 2011. Faqet e librit 318. Fale dijes enciklopedike dhe kendveshtrimit te tij kreativ ne shumesi, arsyetimet apokaliptike te Moikom Zeqos pr ...

                                               

Respekt e mirënjohje

"Respekt e mirenjohje - Kalo Brahim Xhaferaj ne syte dhe zemrat e miqve" Liber me Autor: Baki Kalo Xhaferaj. Mbledhur, redaktuan e pergatitur per botim nga: Dr. Zihni Haskaj - historian, Bektash Zite - publicist. Konsulente: Leno Kalo Luci. Redak ...

                                               

Reshat Zano Ramaj - Komandant i Batalionit partizan të Rinisë "Baba Fejzo"

Reshat Zano Ramaj - Komandant i Batalionit partizan te Rinise "Baba Fejzo". Liber me autor Bektash Zite - publicist. Konsulente: Reit Ramaj e Dr.Selam Ramaj. Recenzent Dr. Zihni Haskaj - historian. Redaktor Selman Elmazi. Korrektore Jonida Pina. ...

                                               

Revista kritika 1

Revista kritika 1 trimestrale shqiptare numer autorial per Martin Camaj me rastin e 85 vjetorin e lindjes. Permban Lirika parafjale nga Martin Camaj, kritike nga Ernest Koliqi, komente dhe kritika nga Leka Ndoja. Shtepia botuese "Pakti", Tirane, ...

                                               

Rikthimi i dhimbjes

Rikthimi i dhimbjes Autori: Sofokli Lazri. Botuesi: Toena. Faqet e librit 184. Nje skuader vajzash partizane, ngarkohet te pushkatoje nje shoqen dhe drejtuesen e tyre. Marrin shenjester….A mund te nxisin mizori te tilla ligjet dhe detyrimet e luf ...

                                               

Rikthimi i Mitit në veprën e Kadaresë

Rikthimi i Mitit ne vepren e Kadarese Gjinia: Studime. Autore: Viola Isufaj. Shtepia botuese: "Onufri". Viti i botimit 2013. Faqet e librit 338. ISBN 978-99928-164-41-4

                                               

Rikthimi tek etërit tanë

Rikthimi tek eterit tane Gjinia: Studim. Autori: Ndriçim Kulla. Shtepia botuese: Plejad. Viti i botimit 2010. Faqet e librit 272. ISBN 978-99956-57-35-2 Fragment nga libri Anija jone e identitetit dhe kultures nuk duhet ta humbase busullen, edhe ...

                                               

Rilindja e dytë

Rilindja e dyte Autori: Rexhep Qosja. Botuesi: Toena. Tirane, 2007. Faqet e librit 488. Pyetja e pare qe do te beje lexuesi teksa ta marre ne duar kete liber do te jete: ç’do ky titull – Rilindja e dyte? Ne kishim Rilindjen Kombetare dhe nuk mund ...

                                               

Ripushtimi i Kosovës: shtator 1944 - korrik 1945

Ripushtimi i Kosoves: shtator 1944 - korrik 1945 me Autor Lefter Nasi. Botuar nga Akademia e Shkencave e Republikes se Shqiperise, Instituti i Historise. Tirane, 1994. Faqet e librit 236.

                                               

Risi të letersisë shqipe

Risi te letersise shqipe eshte liber i shkruar nga Jakup Mato. Ky liber eshte botim mbi te rejat ne letersine shqiptare me disa kapituj dhe rreth 300 faqe. Ne kete liber shqyrtohen ne rrafsh te gjere çeshtje qe lidhen me elementa te reja ne leter ...

                                               

Ruzana - mite dhe legjenda nga Piluri

Ruzana - mite dhe legjenda nga Piluri Autori: Kristo Çipa. Botuesi: Toena. Faqet e librit 80. Ajo qe eshte fryme e veçante ne kete vellim, eshte gjallerimi i atmosferes, i ambientit dhe sidomos ndjenja e atdhedashurise. Faqet e librit lexohen te ...

                                               

Rrethimi i Shkodrës (Marin Barleti)

Rrethimi i Shkodres eshte nje liber i shkruar nga prifti dhe historiani shkodran Marin Barleti, mbi rrethimin osman te Shkodres me 1478, prire personalisht nga Mehmeti II dhe per qendresen e perbashket venedikase e arberore. Libri gjithashtu traj ...

                                               

Rrëfenja kuteliane

Rrefenja kuteliane liber ne gjinin e kritikes letrare me autore Klara Buda. Shtepia botuese "Ombra GVG", viti i botimit 2017. Faqet e librit 136. ISBN 978-9928-06-185-0 Mbi librin: "Rrefenja kuteliane" eshte nje tregim i shkurter i shkruar ne men ...

                                               

Rrëfenja nga Amerika

Rrefenja nga Amerika me Autor Pellumb Kulla. Shtepia botuese "Arberia", viti i botimit 2003. Faqet e librit 296. Autori nuk na rrefen krejt Ameriken. Atij i kane interesuar vetem ato copera Amerike, ajri i te cilave rrethon kolonet shqiptare te a ...

                                               

Rrëfenjat e xha Avramit

Rrefenjat e xha Avramit Autori: Fatmir Terziu. Botuesi: Filara. Faqet e librit 47. Perkujdesja, gjuha e radhe, stili, veçoria e figuracionit dhe mjaft gjera te tjera zhbirojne deri ne themel anen profesionale te paraqitjes se librit te shkrimtari ...

                                               

Rrjedha demografike shqiptare

Rrjedha demografike shqiptare liber me autor Hivzi Islami. Gjinia: Shkenca sociale. Shtepia botuese "Dukagjini", viti i botimit 1994. Faqet e librit 274. Permbajtja e librit: 1. Rrjedhat bashkekohore demografike te shqiptareve. 2. Shqiptaret dhe ...

                                               

Rrota e mundimit

"Rrota e mundimit" me Autor Artan Fuga. Shtepia botuese Dudaj, viti i botimit 2007. Faqet e librit 416. Jetojme ne nje shoqeri te komunikimit, te mediave, por ende jo ne nje shoqeri te se vertetes. Njerezit nuk e thone te verteten kur iu preken g ...

                                               

Rruga e gjatë në luftë - Kosova dhe Bashkësia Ndërkombëtare 1989-1999

Rruga e gjate ne lufte - Kosova dhe Bashkesia Nderkombetare 1989-1999 me Autoret Wolfgang Petrisch, Robert Pichler. Perktheu Genc Llafe. Shtepia botuese "Koha", Prishtine, 2002. Faqet e librit 304.

                                               

Rruga e mundimshme e shkollës shqipe

Rruga e mundimshme e shkolles shqipe liber me Autore Valbona Nathanaili. Shtepia botuese" UET Press", viti i botimit 2016, faqe 314. Koment nga autorja: Permbajtja e librit ndjek veprimtarine e Ministrise se Arsimit dhe pasqyron aktivitetin e kry ...

                                               

Rrugë biblike në Shqipërinë e Vjetër

Rruge biblike ne Shqiperine e Vjeter Gjinia: Letersi e krishtere. Autori: Alexander Thompson. Shqiperoi: Dan Baynes. Shtepia botuese: AEM - Misioni Ungjillor. Viti i botimit 2002. Faqet e librit 60. Rrefime mbi punen e mundimshme dhe udhetimet ne ...

                                               

Rrugë dhe objekte arkeologjike në Shqipëri

"Rruge dhe objekte arkeologjike ne Shqiperi" liber me Autor Jovan Adami. Dale nga Shtepia Botuese "8 nentori", shtypur ne Kombinatin Poligrafik "Shtypshkronja e re" Tirane 1983, me 168 faqe me ilustrime dhe nje tirazh prej 2000 kopjesh, e ben ket ...

                                               

Selaniku qyteti i fantazmave (Të Krishterët, Myslimanët dhe Hebrenjtë 1430-1950)

Selaniku qyteti i fantazmave Gjinia: Histori. Autori: Mark Mazower. Shqiperoi: Erblina Kerçishta, Julinda Mano. Shtepia botuese: Dituria. Viti i botimit 2011. Faqet e librit 632. ISBN 978-9928-103-10-9 Selaniku, qyteti i fantazmave trajton histor ...

                                               

Semiopragmatika e realizmit socialist (1944-1949)

Semiopragmatika e realizmit socialist eshte monografia me Autor: Ilir Yzeiri. Ne kete liber, ai ka nisur te gjurmoje dukurite e shenjueshmerise poetike ne letersine shqiptare te realizmit socialist, duke hetuar ne fillim se çfare ndodhi ne proces ...

                                               

Sëmundjet e veshkave ndër fëmijë

Semundjet e veshkave nder femije Autori: Polikron Çelo. Botuesi: Toena. Faqet e librit 240. Nje liber shume I nevojshem per nenat dhe prinderit e rinj te cilet nuk kane njohuri te mjaftueshme per problemet e veshkave qe mund t’I lindin femijes gj ...

                                               

Sfidat e poetit

Sfidat e poetit liber kushtuar Xhevahir Spahiut, me Autor shkrimtar dhe studiues Nuri Dragoj. Shtepia botuese: AlbPaper. Viti i botimit 2012. Faqet e librit 416. ISBN 978-9928-05-056-4 Xhevahiri lindi ne nje kohe te trazuar, ne mesin e shekullit ...

                                               

Si e krijoi Austro – Hungaria shtetin shqiptar

Si e krijoi Austro – Hungaria shtetin shqiptar Gjinia: Histori. Autore: Elena Kocaqi Levanti. Shtepia botuese: "Emal". Viti i botimit 2012. Faqet e librit 322. ISBN 978-9928-04-114-2

                                               

Si punova me 3 ministra

Si punova me tre ministra - rrefim i vertete Rrefim / histori me Autore Jonida Azizaj. Shtepia botuese: Infinity. Viti i botimit 2009. Faqet e librit 190. ISBN 978-99956-785-0-0 Permbajtja I. Ne vend te parathenies: Femrat, karrigia, krevati II. ...

                                               

Sindikatat Gjermane dhe shkrime tjera

Sindikatat Gjermane dhe shkrime te tjera eshte Vepra e V-te e permbledhjes se krijimtarise se Fehmi Aganit. Vepra e peste e profesor Aganit apo "Sindikatat Gjermane dhe shkrime te tjera" i ka 304 faqe dhe eshte e pajisur me shenimet percjellese d ...

                                               

Sisteme informacioni të menaxhimit

Sisteme informacioni te menaxhimit eshte liber universitare i autoreve Bashkim Ruseti, Kozeta Sevrani. 33f.; me il.; 29.7 cm Sistemet e informacionit te menaxhimit / Bashkim Ruseti, Kozeta Sevrani. 004:65 8075.8 I.Servani, Kozeta Morava 2005 CIP ...

                                               

Sistemi evropian për transfer të kredive

ECTS - sistemi Evropian per transfer te kredive eshte liber i lemit te metodologjise se krijimit te programeve mesimore bazuar ne parimet themelore te Deklarates se Bolonjes, shkruar nga Dr. Edmond Beqiri. Autori librin e botoi pas suksesit te ja ...

                                               

Spektri mediatik shqiptar në fund të Luftës së Dytë Botërore: (shtator 1943-nëntor 1944)

Spektri mediatik shqiptar ne fund te Luftes se Dyte Boterore. Autori: Arben Muka. Botim i Institutit Shqiptar te Medias, Tirane, gusht 2011. Faqet e librit 140. Ne qender eshte performanca dhe ndikimi i medias ne kohen e pushtimit te Shqiperise n ...

                                               

Sprovë për një fjalës të muzikës popullore homofonike të Shqipërisë së Veriut

Sprove per nje fjales te muzikes popullore homofonike te Shqiperise se Veriut me Autor Vasil S. Tole. Botuar nga Akademia e Shkencave e Shqiperise. Tirane, 2010. Faqet e librit 148.

                                               

Stradiotët-Ushtarë shqiptarë në Itali

Stradiotet-Ushtare shqiptare ne Itali Autori: Paolo Petta. Faqet e librit 140. Per mijera vjet zanati i ushtarit mercenar ka qene ne te gjithe boten nje profesion i nderuar, dhe popuj te tere, disa syresh me vone te pasuruar, si zviceranet e bask ...

                                               

Studime në fushën e gjuhës letrare kombëtare

Studime ne fushen e gjuhes letrare kombetare liber me autor Androkli Kostallari, pergatitur nga Kujtim Kapllani dhe Emil Lafe e Rami Memushaj. Botuar ne Tirane nga "Akademia e Shkencave" ne vitin 2016. faqet e librit 428.

                                               

Studime në fushën e gjuhës letrare kombëtare (V. II)

Studime ne fushen e gjuhes letrare kombetare liber me autor Androkli Kostallari, pergatitur nga Kujtim Kapllani dhe Emil Lafe e Rami Memushaj. Botuar ne Tirane nga "Akademia e Shkencave" ne vitin 2016. faqet e librit 384.

                                               

Studime për fjalën shqipe

Studime per fjalen shqipe liber me Autor Valter Memisha. Shtepia botuese: Botart. Viti i botimit 2011. Faqet e librit 304. ISBN 978-9928-4 978-9928-4015-9-5

                                               

Stuhi lufte mbi Kosovë

Stuhi lufte mbi Kosove liber me autor Jusuf Zejnullahu. Botuar nga "Toena", ne vitin 2007. Faqet e librit 460. Ne pjesen me te madhe, ai bazohet ne arkivin personal te autorit, te cilin me perpikeri e ka krijuar gjate tere kohes se punes ne Qever ...

                                               

Sulejman Delvina: (monografi)

Sulejman Delvina: liber me autor Gentian Kuke dhe redaktore Kaliopi Naska. Botuar ne Tirane nga "Vllamasi" ne vitin 2004. Faqet e librit 166.

                                               

Suli dhe suljotët

Suli dhe suljotet liber me autor Vaso Dh. Psimuli. Shtepia Botuese "Toena", faqet e librit 568. Viti i botimit 2016. Mbi librin: Historia e Sulit eshte njekohesisht embleme, mit dhe realitet. Libri nga pikepamja shkencore, hedh drite, kryesisht, ...

                                               

Sulm e lotë

Sulm e lote eshte veper poetike me autor shkrimtarin shqiptar Dhimiter Pasko, e botuar ne Tirane ne vitin 1944. Permban dy poema dhe dy lirika: Poemi Kosovar ", Poemi i Shendaumit ", Balta Shqipetare dhe Po vdes ne dhe te huaj ". E veçanta e libr ...

                                               

Shekujt Osmanë në hapësirën shqiptare

Shekujt Osmane ne hapesiren shqiptare Studime dhe dokumente / Histori, me Autor Ferit Duka. Shtepia botuese: UET Press. Faqet e librit 466. ISBN 978-99956-39-21-1 Ky punim shkencor me vlera te shumta dhe te gjithanshme eshte nje arritje e rendesi ...

                                               

Shekulli i Voskopojës: (1669-1769)

Shekulli i Voskopojes: me Autor Pellumb Xhufi. Shtepia Botuese "Toena"; Akademia e Shkencave, Tirane, 2010. Faqet e librit 462. Rasti i Voskopojes eshte projektuar ne nje kuader shume me te gjere, ne lidhjet e saj te shumellojshme me mjedisin e a ...

                                               

Shën Naumi dhe diplomacia e kohës

Shen Naumi dhe diplomacia e kohes Gjinia: Histori. Autore: Kaliopi Naska. Shtepia botuese: "Kristalina KH". Viti i botimit 2012. Faqet e librit 700. ISBN 978-99956-43-81-2

                                               

Shëtitje turistike në fshatrat e rrethit të Tiranës (Komuna Dajt)

Shetitje turistike ne fshatrat e rrethit te Tiranes. Gjinia: Studim. Autori: Skender Farka. Shtepia botuese: ILAR. Viti i botimit 2012. Faqet e librit 253. ISBN 978-9928-107-30-5 Shqiperia, si shtet dhe komb, eshte e permasave te vogla, midis kom ...

                                               

Shfrytëzimi i pyjeve të ahut të Shqipërisë me një silvikulturë të qëndrueshme

Shfrytezimi i pyjeve te ahut te Shqiperise me nje silvikulture te qendrueshme me Autore: Dr. Y.Kortoçi, Dr. M. Kellezi. Botuesi: Filara. Faqet e librit 150. Autoret, Dr. Ylli Kortoçi & Dr. Mirvjena Kellezi, vijne parapublikut shqiptar, por jo vet ...

                                               

Shigjeta mendimi

Shigjeta mendimi Gjinia: Permbledhje me fjale te urta, aforizma, te grumbulluara nga autore te ndryshem. Autori: Sokol Xhaka. Shtepia botuese: OMBRA GVG. Viti i botimit 2011. Faqet e librit 216. ISBN 978-99943-56-98-7

                                               

Shkëlqimi i huaj

Libri Der Glanz der Fremde ose Shkelqimi i huaj ne shqip i autorit Beqe Cufaj eshte nje roman i shkruar ne gjuhen Gjermane dhe ne gjuhen Shqipe. Libri paraqet jeten e dy te rinjve kosovare, te cilet femijerine dhe rinine e hershme e kalojne ne Ko ...

                                               

Shkolla e Mesme Teknike "28 Nëntori" Prishtinë

Shkolla e Mesme Teknike" 28 nentori”, eshte nje liber monografik, i cili botohet per here te dyte ne version me te zgjeruar, me rastin e 65 vjetorit te shkolles, ne te cilen paraqitet gjeneza dhe kronologjia e profesioneve teknike qe krijuan baze ...

                                               

Shkolla shqipe e Poradecit

Shkolla shqipe e Poradecit Gjinia: Histori, dokumente. Autori: Lasgush Poradeci. Shtepia botuese: AlbPaper. Viti i botimit 2002. Faqet e librit 156. ISBN 978-99927-771-9-2 Midis dosjeve te shumta ne arkivin e babait tim, Lasgush Poradecit, me kis ...

                                               

Shkolla Shqiptare e Athinës

"Shkolla Shqiptare e Athines" liber me Autor Abdurahim Ashiku. Nga parathenia e librit: Shoqatat, shoqerite, grupimet, te majte, te djathte, te qendres, te tokes, te qiellit.flasin per kartat, lejet e qendrimit, bashkimin familjar, nenshtetesine. ...