ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 274
                                               

Peter Bartl

Peter Bartl eshte studiues dhe historian gjerman, specialist i historise shqiptare. Bartl studioi historine e Evropes Lindore, Sllavistike dhe Turkologji ne Göttingen dhe Mynih. Qe nga viti 1980 eshte Profesor i Historise se Evropes Lindore dhe J ...

                                               

Për arsimin dhe edukatën (Enver Hoxha)

Per arsimin dhe edukaten me Autor Enver Hoxha. Shtepia Botuese 8 nentori Tirane, 1979. Pergatitur nga Instituti i Studimeve Pedagogjike. Miratuar nga Instituti i studimeve Marksiste - Leniniste prane K Q te PPSh. Libri "Per arsimin dhe edukaten" ...

                                               

Për gruan

Per gruan liber me Autor Enver Hoxha 1942-1984. Pergatitur per botim nga Keshilli i Pergjithshem i Bashkimit te Grave te Shqiperise. Miratuar nga Instituti i studimeve Marksiste - Leniniste prane K Q te PPSh. Shtepia Botuese 8 nentori Tirane, 198 ...

                                               

Për naftën

Per naften liber me autor Enver Hoxhen Instituti i studimeve Marksiste - Leniniste prane K Q te PPSh. Tirane, 1984. Faqet e librit 633.

                                               

Për Shqipërinë dhe shqiptarët

Per Shqiperine dhe shqiptaret Gjinia: Histori, kujtime. Autori: Conrad Malte - Brun. Shqiperoi: Ilirjana Angoni. Shtepia botuese: "Plejad". Viti i botimit 2011. Faqet e librit 230. ISBN 978-99956-57-70-3 Fragmente nga libri Shqiptari eshte natyrs ...

                                               

Përjetësia e dyfishtë

"Perjetesia e dyfishte - Fehmiu dhe Xheva, nje jete e jashtezakonshme" me Autor Bedri Islami i cili jep ne kete liber profilin e deshmorit, luftetarit kombetar Fehmi Lladrovci, shpirtin e ketij fisniku qe nuk dinte te urrente dhe s’ia njihte as t ...

                                               

Përkulja dhe rënia e tiranisë shqiptare (1975 – 1991), volumi i dytë

Perkulja dhe renia e tiranise shqiptare, volumi i dyte Gjinia: Kujtime. Autori: Spartak Ngjela. Shtepia botuese: "UET Press". Viti i botimit 2012. Faqet e librit 624. ISBN 978-99956-39-72-3 Koment nga autori Ne nje histori te trishte te nje shoqe ...

                                               

Përpara gjyqit të historisë

Perpara gjyqit te historise Gjinia: Histori, kujtime, me Autor Xhelal Staravecka. Shtepia botuese: Naimi Viti: 2012. Faqet e librit 544. ISBN 978-9928-109-26-2 Figura e Xhelal Staraveckes 1912 - 1975 eshte nje prej demoneve te shumte qe ka prodhu ...

                                               

Përsëri në këmbë

Perseri ne kembe eshte nje roman i shkrimtarit shqiptar Dhimiter Xhuvani. Ngjarja e pershkruar ne roman eshte reale, e i kushtohet Nuredin Hoxha qe ka lindur 2 Korrik 1934 e jetuar ne Elbasan. Ne roman, autori i ka vene pseudonimin: Din Hyka! Kur ...

                                               

Përrallat e tranzicionit shqiptar

Perrallat e tranzicionit shqiptar Gjinia: Histori, shkenca sociale. Autori: Shinasi A. Rama. Shtepia botuese: Princi. Viti i botimit 2012. Faqet e librit 502. ISBN 978-9928-4090-2-7 Vendosja e nje demokracie liberale, si objektiv dhe si proces, d ...

                                               

Përrallë nga e kaluara - Gjoleka djali i Abazit

Perralle nga e kaluara - Gjoleka djali i Abazit skenare letrare per filma artistike. Autori: Dhimiter Anagnosti. Botuesi: Toena. Faqet e librit 186. Jane vitet 30. Abazi, nje fshatar Laberie, dhe e shoqja, presin nje femije. Abazi do djale, ka zg ...

                                               

Philip midis perandorit dhe mbretit (liber)

Jeta e Wiebke von Thadden Ka lindur ne Gotingen dhe eshte rritur ne Wurtenberg ne tregun e Brandenburgut. Jeton me familjen e saj ne Gotingen. Ne studimet e saj te historis dhe filozofise klasike parashtron pikat me te veshtira te punes se saj ne ...

                                               

Pipi Çorapegjata

Pipi Çorapegjata, me emrin e saj te plote Fifilolotte Victuailles jastek ve llape e bija e Efraim Çorapegjata eshte protagonist i nje seri te novela per femije me shkrim midis 1945 dhe 2000 nga suedeze Astrid Lindgren autorit. Pare kater novela n ...

                                               

Pjetër Bogdani dhe vepra e tij

Pjeter Bogdani dhe vepra e tij liber me redaktor pergjegjes Androkli Kostallari. Botuar ne Tirane nga "Instituti i Gjuhesise dhe i Letersise" ne vitin 1991. Faqet e librit 169.

                                               

Plani i tretë për copëtimin e Shqipërisë

Plani i trete per copetimin e Shqiperise. Gjinia: Histori. Autori: Koste Çekrezi. Shtepia botuese: "Naimi". Viti i botimit 2013. Faqet e librit 136. ISBN 978-9928-109-49-1 Mbi librin Libri i Koste Çekrezit" Plani i trete per copetimin e Shqiperis ...

                                               

Platforma e Shqipërisë Natyrale

"Platforma e Shqiperise Natyrale" liber me Autor Koço Danaj. Ai permban si thelb te tij, fazat e bashkimit te trojeve shqiptare dhe argumenton idene se çeshtja e bashkimit te trojeve shqiptare nuk eshte deshire dhe aspirate, por nje problem i sht ...

                                               

Plumba politikës

"Plumba politikes, historite e pergjakjes se politikaneve shqiptare" liber nga Kastriot Dervishi. Ai sjell ne nje permbledhje te rralle vrasjet politike ne Shqiperi. Vrasje qe nisin me ministrin e pare te ekzekutuar, Nexhati Libohoven, ne vitin 1 ...

                                               

Poezi, Zef Serembe

Poezi, me Autor Zef Serembe. Shtepia botuese: "Argeta LMG". Viti i botimit 2010. Faqet e librit 192. ISBN 978-99927-43-03-4 Mbi librin Lidhjet e poezise se Zef Serembes me poezine popullore jane me te gjera dhe me te shumellojshme se qe jane lidh ...

                                               

Poezia epike gojore e shqiptarëve dhe e sllavëve të jugut

Poezia epike gojore e shqiptareve dhe e sllaveve te jugut Autori: Stavro Skendi. Botuesi: "Botimet IDK" Faqet e librit 344. Me ne fund vjen dhe ne shqip vepra aq e diskutuar e Stavro Skendit, nje prej studiuesve me te rendesishem shqiptare te she ...

                                               

Pogradeci, vendlindja ime

Pogradeci, vendlindja ime liber per klasat e 5-ta te shkolles 9-vjeçare: per te gjithe ata qe duan te dine me shume per vendlindjen. Autori Kristaq Nanushi. Shtepia Botuese "Erik", Tirane 2007. Numri i faqeve 63. Gjeja me e shtrenjte! Vendi ku u ...

                                               

Policia sekrete e Ali Pashës

Policia sekrete e Ali Pashes Vellimi 1, 2. Historia shqiptare me Autor Irakli Koçollari. Shtepia botuese: Na. Tirane, 2009. Fq. Vellimi 1, 504, Vellimi 2, 368. ISBN 99927-988-9-0 Libri, megjithese mban titullin" Policia sekrete”, ne permbajtje sh ...

                                               

Portat e teatrit

Portat e teatrit Autori: Ilir Bezhani. Botuesi: Toena. Faqet e librit 160. Kater komedi te sjella me mjeshteri nga dramaturgu i njohur Ilirjan Bezhani. Komedi, ne te cilat ironia dhe humori eshte elementi kryesor qe mbizoteron, per te trajtuar pr ...

                                               

PPSH Dokumenta kryesore I

PPSH Dokumenta kryesore Vellimi I. Shtepia Botuese "Naim Frasheri" Tirane, 1971. Faqet e librit 582. Permban periudhat: - nentor 1941 - mars 1942 - prill 1942 - shkurt 1943 - Mars - qershor 1943 - gusht - nentor 1943 - 1944 - janar 1945 - qershor ...

                                               

PPSH Dokumenta kryesore II

Dokumenta kryesore te PPSH - Vellimi II Shyp. NISH. Shtypshkronjave "Mihal Duri" Stabilimenti "8 nentori" - Tirane, 1972. Faqe 679. Permbajtja e librit: - Parathenie - Vendim i KQ te PPSH "Mbi sistemin e ri te grumbullimit dhe te furnizimit - Ins ...

                                               

PPSH Dokumenta kryesore III

Dokumenta kryesore te PPSH - Vellimi III Shyp. NISH. Shtypshkronjave "Mihal Duri" Stabilimenti "8 nentori" - Tirane, 1970. Faqet e librit 589. Permbajtja e librit: - Parathenie - Nga raporti i mbajtur nga sekretari i pare i KQ te PPSH shoku Enver ...

                                               

PPSH Dokumenta kryesore IV

Dokumenta kryesore te PPSH - Vellimi IV Shyp. NISH. Shtypshkronjave "Mihal Duri" Stabilimenti "8 nentori" - Tirane, 1970. Faqet e librit 619. Permbajtja e librit: - Parathenie - Vendim i Plenumit te KQ te PPSH "Mbi masat qe duhen marre per forcim ...

                                               

PPSH Dokumenta kryesore V

Dokumenta kryesore te PPSH - Vellimi V Shtyp. Drejtoria Qendrore Poligrafike Shtypshkronja "8 nentori" - Tirane, 1974. Faqet e librit 725. Permbajtja e librit: - Parathenie - Vendim i KQ te PPSH mbi inisiativen patriotike te punonjesve te adminis ...

                                               

PPSH Dokumenta kryesore VI

Dokumenta kryesore te PPSH - Vellimi VI Shtypur: Kombinati Poligrafik, Shtypshkronja "Mihal Duri" - Tirane, 1978. Faqet e librit 519. Permbajtja e librit: - Parathenie - Leter e KQ te PPSH mbi nevojen e nje kthese rrenjesore ne persosjen e organi ...

                                               

PPSH Dokumenta kryesore VII

Dokumenta kryesore te PPSH - Vellimi VII Shtepia Botuese "8 nentori" Tirane, 1982 Permbajtja: - Parathenie - Vendim i KQ te PPSH dhe i Keshillit te Ministrave te RPSH "Mbi uljen e pagave te larta, mbi disa permiresime ne sistemin e pagave." - Ven ...

                                               

PPSH Dokumenta kryesore VIII

PPSH Dokumenta kryesore VIII Shtepia Botuese "8 nentori" Tirane, 1986. Faqet e librit 577. Ky vellim permbledh dokumenta te periudhes shtator 1980 - dhjetor 1985. Permbajtja: - Parathenie - Konkluzione te Byrose Politike te KQ te PPSH mbi permire ...

                                               

Pranvera e lirisë 81

Pranvera e lirise 81 liber historik me Autor Dr. Jakup Krasniqi. Shtepia botuese: "Buzuku". Viti i botimit 2011. Faqet e librit 192. ISBN 978-9951-08-150-4 "Demonstrata e vitit 1981 ne histori ka hyre me emra te ndryshem, si: Pranvera Studentore, ...

                                               

Prejardhja dhe formimi i popullit shqiptar I

Prejardhja dhe formimi i popullit shqiptar I liber me autor Nelson R.Çabej. Shtepia botuese "Fan. S. Noli". Viti i botimit 2017. Faqet e librit 560. Ne kete botim jane sjelle pikepamjet e personaliteteve me te shquara te albanologjise, por edhe t ...

                                               

Prejardhja e emrit shqiptar: (etnonimi shqiptar)

Prejardhja e emrit shqiptar ese me Autor: Aristotel Mici. Shtepia Botuese "Dudaj" Tirane, 2012. Botimi i 2-te. Faqet e librit 70. Ne vigjilje te festes se 100 vjetorit te Pavaresise se Shqiperise, shtepia botuese" Dudaj" vuri ne qarkullim botimin ...

                                               

Prejardhja e shqiptarëve në dritën e dëshmive të gjuhës shqipe

Prejardhja e shqiptareve ne driten e deshmive te gjuhes shqipe Autori: Shaban Demiraj. Akademia e shkencave e Shqiperise. Botuar nga "Shkenca". Viti i botimit: 1999. Faqet e librit 285. ISBN 99927-654-7-X

                                               

Presidenti Meidani dhe Kosova

Presidenti Meidani dhe Kosova liber nga Mentor Nazarko, Xhevat Lloshi. Botuar nga "Toena", ne vitin 2000. Faqet e librit 836. Me eksperience si keshilltar i Presidentit te Republikes dhe drejtues i disa mediave, autori ka botuar kete liber me per ...

                                               

Presidenti Rugova

Nje vit pasi nderroi jete Presidenti i Kosoves dr. Ibrahim Rugova, ne botim te Presidences se Kosoves doli libri Presidenti Rugova. Libri eshte redaktuar nga Dr. Muhamet Hamiti, keshilltar shumevjeçar politik i Presidentit Rugova. Librit i parapr ...

                                               

Principata e Shqipërisë dhe mbretëria e Greqisë

Principata e Shqiperise dhe mbreteria e Greqise me Autor: Romeo Gurakuqi. Botuesi: "UET PRESS". Faqet e librit 254. Libri eshte nje perpjekje per te shqyrtuar marredheniet ne mes Shqiperise dhe Greqise ne periudhen e viteve 1913 – 1914 dhe histor ...

                                               

Prit edhe pak

"Prit edhe pak" liber me poezi, autor Dritero Agolli. Shtepia botuese "Botimet Dritero", Viti i botimit 2016. Faqet e librit 208. Koment nga autori: Aspak se kisha menduar se do te botoja tani edhe nje liber tjeter me vjersha ne nje kohe, kur i k ...

                                               

Probleme të zhvillimit dhe sjelljeve seksuale të vajzave dhe djemve të moshës 11-15 vjeç

Probleme te zhvillimit dhe sjelljeve seksuale te vajzave dhe djemve te moshes 11-15 vjeç Autore: Fatmiroshe Xhemalaj. Botuesi: Filara. Faqet e librit 68. Autorja, ja ka kushtuar kete liber vajzave dhe djemeve te moshes se klases VI deri te klasa ...

                                               

Problemet shqiptare

Problemet shqiptare Gjinia: Histori. Autori: Mehdi Frasheri. Shtepia botuese: "Plejad". Viti i botimit 2006. Faqet e librit 256. ISBN 978-99943-903-3-3 Fragment nga libri Osmanlliu iku nga Ballkani, por shqelmat e kesaj armiqesie eshte duke i ngr ...

                                               

Programet Politike të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare 1878-1990

Programet Politike te Levizjes Kombetare Shqiptare 1878-1990 ma autore Prof. Dr. Sabile Keçmezi-Basha. Duke u nisur nga shqetesimet e autores se programet e Levizjes Kombetare interpretoheshin ne menyra te ndryshme, duke i pasur e mos i pasur ato ...

                                               

Provo veten 1! Mua më ke pranë!

Provo veten 1! Mua me ke prane! Gjinia: Liber didaktik. Autore Albana Tare. Shtepia botuese: Extra. Viti i botimit 2011. Faqet e librit 114. ISBN 978-99927-36-45-3 Teksti i ushtrimeve "Provo veten! Mua me ke prane!" eshte i perdorshem nga nxenesi ...

                                               

Provo veten 2! Mua më ke pranë!

Provo veten 2! Mua me ke prane! Gjinia: Liber didaktik. Autore Albana Tare. Shtepia botuese: Extra. Viti i botimit 2011. Faqe 114. ISBN 978-99927-36-45-3 Teksti i ushtrimeve "Provo veten! Mua me ke prane!" eshte i perdorshem nga nxenesit e klasav ...

                                               

Provo veten 3! Mua më ke pranë!

Provo veten 3! Mua me ke prane! Gjinia: Liber didaktik. Autore Albana Tare. Shtepia botuese: "Extra". Viti i botimit 2011. Faqet e librit 96. ISBN 978-99927-36-72-0 Teksti i ushtrimeve "Provo veten! Mua me ke prane!" eshte i perdorshem nga nxenes ...

                                               

Provo veten 4! Mua më ke pranë!

Provo veten 4! Mua me ke prane! Gjinia: Liber didaktik. Autore Albana Tare. Shtepia botuese: "Extra". Viti i botimit 2011. Faqet e librit 96. ISBN 978-99927-36-98-2 Teksti i ushtrimeve "Provo veten! Mua me ke prane!" eshte i perdorshem nga nxenes ...

                                               

Provo veten 5! Mua më ke pranë!

Provo veten 5! Mua me ke prane! Gjinia: Liber didaktik. Autore Albana Tare. Shtepia botuese: "Extra". Viti i botimit 2011. Faqet e librit 96. ISBN 978-99927-1-618-2 Teksti i ushtrimeve "Provo veten! Mua me ke prane!" eshte i perdorshem nga nxenes ...

                                               

Prushimë buzësh

Prushime buzesh eshte vellimi i 5-te me radhe nga poeti Nebih Bunjaku. Erotika ne universin e lirikave te vellimit "Prushime buzesh" te Nebih Bunjakut gjithnje ndriçon nga brenda. E qete ne dukje te pare dhe vegullore si fanitja, ajo here afrohet ...

                                               

Prralla Kombtare

"Prralla Kombetare" Mbledhe prej gojes se popullit me Autor At Donat Kurti. Shtepia botuese "Botimet Françeskane" Shkoder, viti i botimit 2005. Faqet e librit 170. ISBN 99943-696-2-8

                                               

Puka, vendlindja ime

Puka, vendlindja ime liber per klasat e 5-ta te shkolles 9-vjeçare: per te gjithe ata qe duan te dine me shume per vendlindjen. Autori Riza Tafilaku. Shtepia Botuese "Erik", Tirane 2007. Numri i faqeve 52. Gjeja me e shtrenjte! Vendi ku u lindem ...

                                               

Pushteti i korruptuar: protagonistët dhe viktimat

Pushteti i korruptuar: protagonistet dhe viktimat liber me autor Rexhep Qosja. Shtepia botuese "Toena", Tirane viti i botimit 2016. Faqet e librit 232. ISBN 978-9928-205-79-7 Pershkrim i shkurter: Korrupsioni eshte nje e keqe e madhe ne jeten pol ...