ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 273
                                               

Migjeni në kujtimet e bashkëkohësve

Migjeni ne kujtimet e bashkekohesve Gjinia: Kujtime, me Autor Nasho Jorgaqi. Shtepia botuese: Princi. Viti i botimit 2011. Faqet e librit 330. ISBN 978-9928-4048 Ne kete liber, autori Nasho Jorgaqi tregon historine e krijimit te disa prej shkrime ...

                                               

Migjeni, arkitekt i nëndheshëm i qiellit

Migjeni, arkitekt i nendheshem i qiellit liber me Autor Moikom Zeqo. Shtepia Botuese "Erik", Tirane 2011. Faqet e librit 206. Libri i Moikom Zeqos eshte nje forme re e studimit, e konceptimit dhe e vleresimit sipas nje optike cilesore dhe univers ...

                                               

Mikenët = Pellazgët: Greqia ose zgjidhja e një enigme

Mikenet = Pellazget: Greqia ose zgjidhja e nje enigme Origjinali: Grece ou la solution d`une enigme Histori. Autori i librit Mathieu Aref. Shqiperoi: Iliriana Angoni, shtepia botuese: "Plejad". Viti i botimit 2004, fq. 608. ISBN 978-99956-658-2-1 ...

                                               

Mikpritja Shqiptare, mrekulloi George W. Bush

"Mikpritja Shqiptare, mrekulloi George W. Bush" liber me autor Faik Xhani. Redaktuar e pergatitur per botim nga Dr. Zihni Haskaj - historian dhe Bektash Zite - publicist. Konsulent Dr. Enver Qoku dhe Ahmet Keça - studjues. Korrektor letrar Ramaza ...

                                               

Ministrat e brendshëm 1912-2007 (Volumi 1)

Ministrat e brendshem 1912-2007 me Autor Hile Lushaku. Shtepia botuese "ILAR", viti i botimit 2009. ISBN 978-99956-07-42-5 Libri "Ministrat e Brendshem 1912-2007", pershkruan realisht jeten e protagonisteve te dikasterit te cilesuar "i frikshem", ...

                                               

Mirdita në histori dhe etnokulturë

Mirdita ne histori dhe etnokulture konferenca shkencore, Rreshen,10 tetor 2001. Autoret Nikolle Toma, Bardhok Pulaj. Botuar ne Botuar Rreshen: Mirdita, 2002. Faqet e librit 275. ISBN 99927-737-3-1

                                               

Misionin amerikan ne Shqiperi

Liber i cili hedh drite mbi "Misionin amerikan ne Shqiperi", nis me te parin oficer amerikan te sherbimit sekret te OSS-it. Emri i koduar ishte Tank, i njohur si major S. S. Kendell, ishte Dejl Mekadu, ishte ai qe udhehoqi te parin mision sekret ...

                                               

Miti mbi krizat dhe "fundin e tregut"

"Miti mbi krizat dhe "fundin e tregut" Ekonomi me Autori Selami Xhepa.Shtepia botuese "UET Press". Vitii botimit 2010. Faqet e librit 90.ISBN 978-99956-39-31-0 Ne zhurmen e krizes financiare, e cila konsiderohet si me e madhja qe nga periudha e D ...

                                               

Miti shqiptar për Bajronin

Miti shqiptar per Bajronin liber me Autor Afrim Q. Karagjozi. Shtepia Botuese "Plejad", Tirane 2002. Faqet e librit 114. ISBN 99927-846-3-6 Pas nje libri biografik dhe te nje permbledhjeje letrare mbi Bajronin, studiusi i njohur boton nje liber t ...

                                               

Mjek tek Ali Pasha

Mjek tek Ali Pasha Origjinali: Travels in the Jonian Isles, Albania, Thessaly, Macedonia, etc. liber me Autori: Henri Holland. Perktheu: Arbera Dobi. Shtepia botuese: Migjeni, Vendi & viti: Tirane, 2008, faqe 252. ISBN 978-99956-718-2-2 Ali Pashe ...

                                               

Mjeshtër të shquar të skenës dhe të ekranit

Mjeshter te shquar te skenes dhe te ekranit, eshte permbledhje me portrete artistesh, liber nga Vangjush K. Furxhi i botuar ne vitin 2008. Tek studimi "Mjeshter te shquar te skenes dhe te ekranit" ka hartuar analiza profesionale qe rralle jane be ...

                                               

Monarkia kundër Republikës - Si u la Shën Naumi

Monarkia kunder Republikes - Si u la Shen Naumi Dy monografi dhe disa studime per shpetimin e hebrenjve ne Shqiperi. Autore Monika Shoshori Stafa. Shtepia botuese "Naimi". Viti i botimit 2011. Faqet e librit 314. ISBN 978-9928-109-04-0 Deri para ...

                                               

Monografi për SHLE

"Monografi per SHLE" eshte liber i botuar nga Universiteti i Prishtines, me 2000, ne 40-vjetorin e themelimit te Shkolles se Larte Ekonomike ne Peje, nga autori Prof.Dr. Edmond Beqiri. Recensente ne liber jane: Prof.Mr.sc.Enver Beqiri dhe Prof.Mr ...

                                               

Monografi për Vithkuqin dhe Naum Veqilharxhin

Monografi per Vithkuqin dhe Naum Veqilharxhin Gjinia: Studim, biografi. Autori: Dhori Koti. Shtepia botuese: "DIJA Poradeci". Viti i botimit 2010. Faqet e librit 144. ISBN 978-99956-826-8-2 Shprehje nga Naum Veqilharxhi Le te hedhim faren e mire ...

                                               

Monografia: Shkolla e Mesme Teknike "28 Nëntori” – Prishtinë

Ne librin Monografi Shkolla e Mesme Teknike" 28 nentori” – Prishtine paraqitet gjeneza dhe kronologjia e profesioneve teknike qe krijuan bazen per hapjen e Shkolles se Mesme teknike" 28 nentori” ne Prishtine. Ne kete liber jane shenuar biografite ...

                                               

Monolog (Artan Fuga)

Monolog liber nga Shkenca sociale me Autor Artan Fuga. Shtepia botuese: "Dudaj", viti i botimit 2010. Eaqet e librit 296. ISBN 978-99943-0-146-1 Autizmi mbetet mekanizmi thelbesor i funksionimit te mediave totalitare. Ato perceptojne si informaci ...

                                               

Mosmarrëveshja, mbi raportet e Shqipërisë me vetveten

Mosmarreveshja, mbi raportet e Shqiperise me vetveten Sprove letrare me Autor Ismail Kadare. Shtepia botuese "Onufri", viti i botimit 2010. Faqet e librit 208. ISBN 978-99956-87-33-5 Si veteran i gjymtuar pas prerjes, qe u permend ne krye te kesa ...

                                               

Mrekullitë e rreme

Mrekullite e rreme Gjinia: Tregime. Autori: Shefki Hysa. Shtepia botuese: "Kristalina KH". Viti i botimit 2004. Faqet e librit 250. ISBN 978-99927-960-0-6

                                               

Mrizi i Zanavet

Mrizi i Zanavet Botim VIII i Autori: At Gjergj Fishta. Komentuem prej: A. Viktor Volaj, O. F. M. Shtepia botuese: "Botimet Françeskane", Shkoder, 2007. Faqet e librit 150. ISBN 978-99943-863-6-9

                                               

Naftëtari në vite

Naftetari ne vite liber me Autore Vlash Fili - Thanas Fili. Redaktor letrar: Thoma Goga. Realizoi ne kompjuter: Minella Vrusho. Daktilografoi: Arjana Llangozi. Ndihmoi: Kozma Stavro. Faqet e librit 391. Botimi i librit u mundesua nga Xhemil Hoxha ...

                                               

Naim Frashëri dhe kultura shqiptare

Naim Frasheri dhe kultura shqiptare Grup Autoresh. Botuesi: Akademia e shkencave e Shqiperise. Viti i botimit: 2001. Faqet e librit 223. ISBN 99927-761-1-0

                                               

Ndërgjegjja e humbur

Ndergjegjja e humbur Autori: Mehill Tanushi. Botuesi: Toena. Faqet e librit 336. . Ne ç’vit, pra, isha sot ne bulevardin qendror te Tiranes?! Ne 1991, ne 1997 apo ne 1998? Ne te gjitha protestat e ketyre viteve ne kete bulevard dhe ne sheshe te t ...

                                               

Netë Shqipëtare

Nete Shqipetare eshte vellim me 8 rrefime te shkrimtarit shqiptar Mitrush Kuteli botuar me 1938 ne Bukuresht. Nga 1200 kopje sa kishte tirazhi i pare, 1000 u dogjen pa dale akoma ne treg, per shkak te nje zjarri qe shpertheu ne Konstance. Vepra u ...

                                               

Netë shqiptare (Joseph Luitpold Stern)

"Nete shqiptare" tregime me teme shqiptare me Autor Joseph Luitpold Stern. Perktheu Lindita Arapi - Boltz. Shtepia botuese "Ideart", viti i botimit 2005. Faqet e librit 72. Diplomatet kane misionin te tregojne se punojne per interesat e vendeve t ...

                                               

Në botën e arbëreshëve të Italisë

Ne boten e arberesheve te Italise liber per gjuhesin me autor Eqrem Çabej. Shtepia botuese: "Çabej", viti i botimit 2017. Faqet e librit 226. ISBN 978-99956-35-34-4 Koment nga Matteo Mandalà Çabej shperndau mjegullen e dendur qe kishte rrethuar h ...

                                               

Në fillimet e nacionalizmit shqiptar

Ne fillimet e nacionalizmit shqiptar Gjinia: Histori. Autori: Nathalie Clayer. Shqiperoi: Artan Puto. Shtepia botuese: Perpjekja. Viti i botimit 2012. Faqet e librit 696. ISBN 978-99943-02-53-1 "Ne fillimet e nacionalizmit shqiptar tregon histori ...

                                               

Në gjurmë të kujtimeve 1929-1958 (1)

Ne gjurme te kujtimeve 1929-1958 Kujtime nga Alfred Moisiu. Shtepia Botuese "Toena". Faqet e librit 336. Kujtimet e Presidentit Alfred Moisiu ne tri vellime te shtrira ne tri epoka te ndryshme, si dhe gjate Luftes se Dyte Boterore. Ne vellimin e ...

                                               

Në kërkim të rrënjëve

"Ne kerkim te rrenjeve" eshte nje liber studimor qe perpiqet te hedhe drite mbi rrenjet e shqiptareve. Autori i ketij libri eshte Sulejman Mato. Duke u bazuar ne hulumtimet e tij personale, por edhe ne ato te studiuesve te tjere, ai hedh drite mb ...

                                               

Në mes jetës dhe vdekjes

"Ne mes jetes dhe vdekjes", fleteza ditari lufte, me Autor Izet Abdyli. Botoi "Rozafa"- Prishtine, 2008. Ne kete liber autori pasqyron me saktesi dhe ne menyre reale zhvillimet e luftes ne territorin ku ai jetoi dhe veproi gjate asaj periudhe, sa ...

                                               

Në Mirditë & rreth e rrotull

"Ne Mirdite & rreth e rrotull" reportazhe me Autor Fatos Baxhaku. Shtepia botuese "Papirus", viti i botimit 2009. Faqet e librit 208. Permes gjinise se reportazhit, autori i ketij vellimi, Fatos Baxhaku sjell per lexuesin nje rrefim per rrethin e ...

                                               

Në ndihmë të punës për hartimin e historikëve të fshatrave dhe të ndërmarrjeve. I

Ne ndihme te punes per hartimin e historikeve te fshatrave dhe te ndermarrjeve. I Liber me autore Apostol Kotani, Zihni Haskaj. Akademia e Shkencave e RPSH, Instituti i Historise. Viti i botimit Tirane 1973. Shtypur ne Shtypshkronjen Revista Disp ...

                                               

Në ndihmë të punës për hartimin e historikëve të fshatrave dhe të ndërmarrjeve. II

Ne ndihme te punes per hartimin e historikeve te fshatrave dhe te ndermarrjeve. II Liber me autore Apostol Kotani, Zihni Haskaj. Akademia e Shkencave e RPSH, Instituti i Historise. Botuar ne Tirane, ne vitin 1973. Shtypur ne Shtypshkronjen Revist ...

                                               

Në një cep të Ilirisë së poshtme

Ne nje cep te Ilirise se poshtme eshte vepre e shkrimtarit shqiptar Mitrush Kuteli. "Dite paqe e dite lufte ne Enkeline e mbret Bardhylit" dhe "Nga Dyrakiona ne Bardhone" flasin per ngjarje qe zhvillohen ne lashtesi ne nje cep te Ilirise se Posht ...

                                               

Në udhën e shqiptarizmës

Ne udhen e shqiptarizmes Gjinia: Shkenca politike. Autori: Vangjel Koça. Shtepia botuese: "Plejad". Viti i botimit 2010. Faqet e librit 376. ISBN 978-99956-57-37-6 Fragmente nga libri Po! E drejta e mendjes eshte nje detyre e çdo njeriu te lire. ...

                                               

Nëna e dashurisë

Nena e dashurise me Autor: Don Lush Gjergji. Botuesi: "Botimet 55". Faqet e librit 680. Nene Tereza "flet" ne shume gjuhe te botes dhe dr. dom Lush Gjergji, ka skalitur me portretin e Nenes se shekullit XX, me emrin: Nene Tereza, kete perfaqesues ...

                                               

Nënë Tereza në sytë e botës

Nene Tereza ne syte e botes: me Autor: Mehmet Gezhilli. Botuar nga "Argeta-LMG" Tirane, 2010. Faqet e librit 295. Jemi mbledhur ketu se bashku per te falenderuar Zotin per punen e mire 40-vjeçare te Kombeve te Bashkuara. Ndersa po e fillojme kete ...

                                               

Nëpër analet e diplomacisë Angleze

Neper analet e diplomacise Angleze me Autor Arben Puto. Shtepia botuese Albin, viti 2001. Faqet e librit 203.

                                               

Ngrirja e Demokracisë

Ky botim perben nje kontribut te ri ne literaturen politike, ne nje kendveshtrim teorik e praktik. Nepermjet kesaj permbledhjeje, autori manifeston si shqetesimet e tij mbi deformimet e konstatuara ne proceset demokratike, deri prirjet autokratik ...

                                               

Ngritja dhe rënia e Partisë Fashiste Shqiptare 1939 – 1943

Ngritja dhe renia e Partise Fashiste Shqiptare 1939 – 1943 Gjinia: Histori. Autori: Andrea di Nicola.Shqiperoi: Petrit Zambaku. Shtepia botuese: "Botart". Viti i botimit 2013. Faqet e librit 136. ISBN 978-9928-116-42-0 Mbi librin: Pasquale Lugini ...

                                               

Nonda Bulka dhe Përmeti

Nonda Bulka dhe Permeti: artikuj, ese, kujtime, vleresime liber me autor Nonda Bulka i mblodhi Stilian Adhami. Botuar ne Tirane nga "Neraida" ne vitin 2006. Faqet e librit 351. ISBN 99943-785-3-8

                                               

Norma letrare kombëtare dhe kultura e gjuhës

Norma letrare kombetare dhe kultura e gjuhes liber me redaktor Androkli Kostallari. Botuar ne Tirane nga "Akademia e Shkencave" ne vitin 1973. faqet e librit 380.

                                               

Nudo Zyrtare

Nudo zyrtare eshte nje liber me tregime dhe novela i shkrimtarit shqiptar Faruk Myrtaj, i botuar ne vitin 1996 dhe i ribotuar ne vitin 2001.

                                               

Njeriu më vete e me tjerë

"Njeriu me vete me tjere" poezi me Autor Martin Camaj. Shtepia botuese "Camaj-Pipa", Shkoder, viti i botimit 2005. Faqet e librit 102. ISBN 99943-34-16-6

                                               

Njeriu vdes i ri

Njeriu vdes ri eshte libri i pare me poezi i Sabri Hamitit, i botuar me 1972.Duke shkruar per librin e pare Njeriu vdes ri shfaqjen e tij Mensur Raifi e vleresonte si orientim te ri, se lihej tipi migjenian i poezise e fillonte ai lasgushian, qe ...

                                               

Një çmim për shkrimtarin e vdekjes

Nje çmim per shkrimtarin e vdekjes Autori: Robert Martiko. Botuesi: Toena. Faqet e librit 248. Eshte nje liber-thirrje, ne menyre qe institucionet kudo ne bote te bejne perpjekje te vijueshme per te konservuar denjesisht vlerat humane. Monumentet ...

                                               

Një dosje për Kadarenë

Nje dosje per Kadarene eshte nje liber dokumentar i shkruar nga drejtori i Arkivave te Shtetit ne Shqiperi, prof dr, Shaban Sinani qe hedh drite mbi jeten krijuese te Ismail Kadarese ne kushtet e diktatures. Permes dokumentave dhe fakteveve te nx ...

                                               

Një histori e kontestuar: kritikë librit të Oliver Jens Schmitt: "Kosova - histori e shkurtër e një treve qendrore ballkanike"

Nje histori e kontestuar: kritike librit te Oliver Jens Schmitt: "Kosova - histori e shkurter e nje treve qendrore ballkanike" liber me autor Jakup Krasniqi. Botuar nga Ndermarrja Botuese "Gjon Buzuku", ne vitin 2013. ISBN 9951081622

                                               

Një jetë në dashuri

Nje jete ne dashuri liber Autobiografi me Autore Mynever Shuteriqi. Shtepia botuese: Dituria. Viti i botimit 2008. Faqe 144. ISBN 978-99943-76-22-6 Fragment nga libri Ne kateder zuri vend nje djale i ri, me nje paraqitje qe me terhoqi menjehere v ...

                                               

Një luftë ndryshe për Kosovën

Nje lufte ndryshe per Kosoven: letra, reagime, polemika, opinione, analiza liber me autor Jakup Krasniqi. Botuar nga Ndermarrja Botuese "Gjon Buzuku", ne vitin 2007. Libri ka 222 faqe.

                                               

Një pamje ndryshe nga Saranda

Nje pamje ndryshe nga Saranda: historia, arkeologjia dhe kultet religjioze liber me autor Ylber D. Hysi dhe redaktor Aleks Gjinaj. Botuar ne Tirane nga "Gent grafik" ne vitin 2008. Faqet e librit 154.