ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 271
                                               

Historia e popullit shqiptar. Vëllimi 4

Historia e popullit shqiptar. Vellimi IV. Shqiptaret pas Luftes se Dyte Boterore dhe pas saj. Autori: Akademia e Shkencave te Shqiperise. Shtepia botuese: Toena. Viti i botimit 2009. Faqet e librit 480. ISBN 978-99943-1-452-2 Ne vellimin e fundit ...

                                               

Historia e qytetërimit shqiptar (Nga kohët e lashta deri në fund të Luftës së Dytë Botërore)

Historia e qyteterimit shqiptar me Autor Kristo Frasheri. Botuesi: Akademia e Shkencave e Shqiperise, viti i botimit 2008. Faqet e librit 364. ISBN 978-99956-10-13-5

                                               

Historia e Shqipërisë përgjatë shekullit XX (Nina Smirnova)

"Historia e Shqiperise pergjate shekullit XX" me Autore Nina Smirnova. Perkthyer nga Korab Hoxha dhe Fatmir Mborja. Shtepia botuese "Ideart", viti i botimit 2004. Faqet e librit 504. Autorja ruse, Nina Smirnova, ka paraqitur qartazi historine e S ...

                                               

Historia e Shtetit Shqiptar 1912-2005

Historia e Shtetit Shqiptar 1912-2005, Organizimi shteteror, jeta politike, ngjarjet kryesore, te gjithe ligjevenesit ministrat dhe kryetaret e shtetit shqiptar. Autori Kastriot Dervishi. Shtepia botuese 55, viti 2006. Ne morine e botimeve per hi ...

                                               

Historia e Tiranës (Kristo Frashëri)

Historia e Tiranes Historia e Tiranes si qytet deri ne 1920. Vol. 1. Liber nga Kristo Frasheri. Shtepia Botuese "Toena", viti i botimit 2004. Faqet e librit 472. ISBN 99927-1-897-8 Historia e Tiranes qe nga fillimet e saj e deri ne ditet e sotme.

                                               

Historiku i kërkimeve dhe studimeve gjeologjike të Shqipërisë

Historiku i kerkimeve dhe studimeve gjeologjike te Shqiperise me Autor Teki Biçoku. Botuar nga "Akademia e Shkencave e Shqiperise". Tirane, 2004. Faqet e librit 325. ISBN 99943-614-6-5

                                               

Historiku i Vokopolës, fshati qytezë i Beratit

Historiku i Vokopoles, fshati qyteze i Beratit me autor: Lluka Heqimi. Botuesi: "ERIK". Viti i botimit 2012. Faqet e librit 608. Libri" Historiku i Vokopoles, fshati qyteze i Beratit” pershkruan jeten e ketij fshati qe nga zanafilla dhe deri ne d ...

                                               

Historiku i Vranishtit

Historiku i Vranishtit Grup autoresh. Botuar ne Tirane: Toena, 2011. Faqet e librit 148. Libri eshte i mireseardhur dhe i mirepritur ne kete vit te Flamurit, 100-vjetorit te shpalljes se Pavaresise se kombit shqiptar. Libri jep gjurme te nje jete ...

                                               

Hrushovianët

Hrushovianet liber i shkruar nga Enver Hoxha. Shtepia Botuese 8 nentori Tirane, 1980. Permbajtja: Lufte berrylash ne udheheqjen e larte sovjetike Strategjia dhe taktika e Hrushovit brenda Bashkimit Sovjetik Jo marksiste-leniniste, por tregtare ma ...

                                               

Hyjnitë ilire (libër)

Siç e tregon edhe titulli, libri eshte nje enciklopedi i vogel e familjes hyjnore te fiseve ilire, e perendive dhe nimfave te tyre autoktone, por edhe te qenieve mitologjike te perziera me ato te besimeve fqinje. Autori hedh se pari nje veshtrim ...

                                               

Hysni Muka - Kuvend e pushkë

"Hysni Muka - Kuvend e pushke" liber me autoret: Xhemal Aliaj e Bejo Aliaj. Pergatiten per botim: Dr. Zihni Haskaj - Bektash Zite. Redaktor Mato Hasamataj. Punimet kompjuterike Mirela Mara. Kopertina Brunilda Tahiri. Botim i shoqates Atdhetare - ...

                                               

I munduri i natës

I munduri i nates Gjinia: Poezi. Autori: Ardi Omeri. Shtepia botuese: "Medaur". Faqet e librit 116. ISBN 978-99943-36-99-777 Fragmente nga libri Lot i hidhur Lotet e mia. Si nje liber i kripur. Gjithçka ne to mund te lexosh.! Lotet e mia jane me ...

                                               

I përndjekuri i dashurisë

I perndjekuri i dashurise Gjinia: Poezi. Autori: Dritero Agolli. Shtepia botuese: Dritero. Viti i botimit 2013. Fqet e librit 96. ISBN 978-9928-4189-0-6 "I perndjekuri i dashurise" eshte nje permbledhje e poezive me te bukura te dashurise, te shk ...

                                               

Identiteti evropian i shqiptarëve

Identiteti evropian i shqiptareve nje "sprove", nje liberth i Ismail Kadarese qe arsyeton rreth Identitetit Kombetar te Shqiptareve. Shtepia botuese Onufri, 2006. Numri i faqeve 64. Ky liber hapi nje debat ndermjet Ismaik Kadares dhe Rexhep Qoses.

                                               

Informacioni në radion lokale

Informacioni ne radion lokale: manual per gazetaret dhe redaktoret qe punojne ne radiot lokale. Autori: Arben Muka. Botim i Institutit Shqiptar te Medias, Tirane, 2002. Faqet e librit 122. Ne fokus eshte dinamika e aktivitetit te stacioneve lokal ...

                                               

Into the Wild (Libër)

Into the Wild eshte nje liber i bazuar ne ngjarje te vertet. I shkruar nga Jon Krakauer eshte nje zhgjerim i nje artikull prej 9.000 fjalesh nga Jon Krakauer. ne Christopher McCandless me titull. "Death of an Innocent", i cili u shfaqe ne janar 1 ...

                                               

Intuicionet e tranzicionit 1

Intuicionet e tranzicionit 1 - Shkenca sociale, me Autor Preç Zogaj. Shtepia botuese: UET Press, faqet e librit 510. ISBN 978-99956-39-20-4 I shkruar me gjuhen e bukur, te pasur dhe tere elegance te shkrimtarit dhe te publicistikes politike, libr ...

                                               

Itaka e fjalës

Itaka e fjales Autore te ndryshem emigrante. Botuesi: Toena. Faqet e librit 568. Veprimtari letrare ne Athine. Klubi i shkrimtareve shqiptare te kudondodhur jashte Shqiperise, "DRITA", ne bashkepunim dhe me ndihmesen e Ambasades se Republikes se ...

                                               

Ja si dua të informohem!: Deutsche Welle në shqip, një zë europian në dy dekada, 1992 - 2012

Ja si dua te informohem!: Deutsche Welle ne shqip, nje ze europian ne dy dekada, 1992 - 2012. Autori: Arben Muka. Botuar nga Instituti Shqiptar i Medias. Tirane, 2012. Faqet e librit 171. Botimi eshte pjese e nje studimi gjitheperfshires qe autor ...

                                               

Jam Evropë! (libër)

Jam Evrope!, intelektualet dhe ideja e Evropes ne vitet 1918–1939 dhe 1989-2006 eshte nje veper letrare e shkrimtarit shqiptar Enis Sulstarova i botuar ne vitin 2012.

                                               

Jeta e një oficeri

Jeta e nje oficeri liber me autor Novruz Dervishaj. Botuar ne Tirane nga shtepia botuese "Toena" ne vitin 2005. Faqet e librit 197. ISBN 99943-1-019-4

                                               

Jeta ime - Kujtime

Jeta ime - Kujtime liber biografi me Autor Ramiz Alia. Shtepia botuese "Toena", Viti i botimit 2010. Faqet e librit 544. ISBN 978-99943-1-617-5 Meditimet dhe kujtimet e ish-Presidentit Ramiz Alia, perfshijne nje periudhe gati 70-vjeçare. Nepermje ...

                                               

Jeta ime.Intervistë me Blendi Fevziun

Jeta ime.Interviste me Blendi Fevziun, me parathenie nga Andi Bushati. Permbledhje intervistash te emisionit Opinion me: Rexhep Qosja Jusuf Vrioni Kristo Frasheri Ate Zef Pllumi Fadil Hoxha Sali Berisha Abaz Ermenji Alfred Moisiu Liri Belishova H ...

                                               

Jetë me kujtime

Jete me kujtime liber me autor Arben Puto. Botuar ne Tirane nga "Elve", viti i botimit 2015. Faqet e librit 260. Libri i historianit Arben Puto, rrefen femijerine, rinine dhe mandej karrieren e tij. Ne te kane zene vend edhe miqte e tij ne kohe t ...

                                               

Jipet e Iperit: himariotët

Jipet e Iperit: himariotet liber me autor Foto Bixhili. Botuar nga shtepia botuese "Toena" ne Tirane ne vitin 2004. Faqet e librit 326. ISBN 99927-1-930-3 Rreth Librit: Ne kete liber vend kryesor ze çeshtja e himarjoteve, kaq shume e perfolur koh ...

                                               

Ju flet Tirana.Kujtime, histori, personazhe nga RTSH

Ju flet Tirana.Kujtime, histori, personazhe nga RTSH liber me Autor Agron Çobani. Shtepia botuese "Toena", faqe 326. ISBN 978-99943-1-615-1 "Ju flet Tirana" Ky liber eshte nje pjese e historise se Radiotelevizionit Shqiptar. Ne te permblidhen kuj ...

                                               

Juvenilia

Juvenilia eshte nje permbledhje me poezite, poemat dhe perkthimet e Dom Ndre Mjedes, botuar per here te pare ne Viene me 1917.Pra Juvenilia eshte nje kryeveper Juvenilia shkruaj nga autori Ndre Mjeda

                                               

Kadare në gjuhët e botës, në dyzet e pesë gjuhë

Kadare ne gjuhet e botes, ne dyzet e pese gjuhe liber me Autor: Bashkim Kuçuku Shtepia botuese "Onufri", faqe 498. Viti i botimit 2015. Perplotesimi i trete i "Kadare ne gjuhet e botes" ka qene mjaft befasues. Nga 637 botime ne 35 gjuhe, qe kisht ...

                                               

Kadare në psikoanalizë

Kadare ne psikoanalize liber nga Ornela Domi. Botuar ne Tetove ne vitin 2009. Ne studimin monografik te Ornela Domit proza e Kadarese per here te pare trajtohet ne nje veshtrim te tille dhe me nje sjellje metodologjike psikanalitike dhe pjeserish ...

                                               

Kalo Brahim Xhaferaj në kujtimet e dy brezave

Kalo Brahim Xhaferaj ne kujtimet e dy brezave eshte nje liber i shkruajtur nga historiani Dr.Zihni Haskaj dhe publicisti Bektash Zite. Botim i Shoqates Atdhetare - Kulturore - Shkencore Mbarekombetare "Ali Pashe Tepelena". Recenzent historian Dr. ...

                                               

Kalo Brahim Xhaferaj një jetë në këmbë për mëmëdhenë

Kalo Brahim Xhaferaj nje jete ne kembe per memedhene eshte nje liber i shkruajtur nga historiani Dr. Zihni Haskaj dhe publicisti Bektash Zite. Botim i Shoqates Atdhetare - Kulturore - Shkencore Mbarekombetare "Ali Pashe Tepelena". Recenzent Natas ...

                                               

Kalorësit e vuajtur

Kaloresit e vuajtur eshte permbjedhje poetike strukturaliste nga autori shqiptar Skender Mustafi botuar ne vitin 1999 nga Shtepia Botuese Luma, Tetove.

                                               

Kambana e dashurisë

Kambana e dashurise Autori: Kristo Çipa. Botuesi: Toena. Faqet e librit 108. Perben nje rast specifik te lavderueshem e fatlum per kombin, jo vetem krijimi i Kristos, plotesuar harmonishem ne disa plane te lirise, si e drejte universale dhe ident ...

                                               

Kamus al alam

Kamus al-a’lam eshte vepra me e rendesishme dhe njekohesisht me voluminoze e Sami Frasherit. Eshte enciklopedi historiko-gjeografike ne gjashte vellime me gjithsej 4830 faqe te formatit 30 x 21 cm. Vepra eshte shkruar ne gjuhen turke dhe nje perk ...

                                               

Kanuni i Labërisë (libër)

Kanuni i Laberise Autori: Ismet Elezi. Botuesi: Toena. Faqet e librit 288. Kanuni i Laberise ka si koncept kryesor ruajtjen e vlerave me te mira morale e kulturore te trasheguara nga e kaluara dhe luftimin e aneve negative, te papajtueshme me par ...

                                               

Kapllan Aga i Shaban Shpatës

Kapllan Aga i Shaban Shpates eshte liber me rrefime dhe rrefenja nga autori shqiptar Mitrush Kuteli. Eshte botuar me 1944 ne Tirane me shpenzimet e vete autorit. Permban pese rrefime te shkruara mes viteve 1938-1944.

                                               

Kardhiqi dhe Ali Pashë Tepelena

Kardhiqi dhe Ali Pashe Tepelena liber me autor Gani Burnaci dhe redaktor Skender Hasko. Botuar ne Tirane nga "Toena" ne vitin 2003. Faqet e librit 168. ISBN 99927-1-662-2

                                               

Katër përkthyesit

Kater perkthyesit me Autore: Ismail Kadare, Denis Fernandez Récatala. Botuar nga "Onufri" Tirane, 2004. Faqet e librit 205. Kater perkthyesit” pershkruan prishjen qe ndodhi me 1961 midis Shqiperise se Enver Hoxhes dhe Bashkimit Sovjetik. Permes d ...

                                               

Kënga lirike qytetare shqiptare në vitet 1930

Kenga lirike qytetare shqiptare ne vitet 1930 me Autor: Eno Koço. Botuar nga "Toena" Tirane, 2002. Faqet e librit 420. Repertori i kenges lirike qytetare shqiptare i viteve 1930. Botuar ne fillim ne anglisht. Ky eshte perkthim i variantit anglish ...

                                               

Këngë popullore të rrethit të Përmetit

Kenge popullore te rrethit te Permetit me Autoret: Agron Xhagolli, Niko Tyto. Botuesi: Akademia e shkencave. Viti i botimit: 2006. Faqet e librit 565. ISBN 99943-817-2-5

                                               

Këngë të vjetra popullore

Kenge te vjetra popullore. Nga treva te ndryshme te vendit. Perzgjodhi Hamit Spahiu. Shtepia botuese "Urtesia", viti i botimit 2004. Faqet e librit 352. ISBN 978-99943-601-4-0 Permbajtja: Kenge tiranase Kenge popullore elbasanase nga Mustafa Budi ...

                                               

Kërkime për Shqiptarët dhe për Gjuhën Shqipe

"Kerkime per Shqiptaret dhe per Gjuhen Shqipe" me Autor William Martin-Leake. Perktheyr dhe paraqitur nga prof. dr. Xhevat Lloshi. Shtepia botuese "Bota Shqiptare", viti i botimit 2006. Faqet e librit 384.

                                               

Kërkimi i legjitimitetit dhe venitja e Utopisë

Kerkimi i legjitimitetit dhe venitja e Utopise - Studime Sociale / Politike, me Autor Fatos Tarifa. Shtepia botuese: UET Press, Tirane, 2009. Faqet e librit 138. ISBN 978-99956-39-01-3 Libri permban nje analize shkencore dhe te balancuar te probl ...

                                               

Kështjella shqip e Kafkës

"Romani fillon me Prologun ku fiksohet pozicioni jetesor i kryeprotagonistit Ardian Tuzi, i cili eshte nje i burgosur politik, te cilin thene me zhargonin e politikes se instrumentalizuar, mund ta quajme si i burgosur i ndergjegjes. Fjala eshte p ...

                                               

Klepsidra (Moikom Zeqo)

Klepsidra Autori: Moikom Zeqo. Botuesi: Toena. Faqet e librit 356. Klepsidra eshte saga e Sizifit, levizja lart-poshte si dhe poshte-lart, qe jane e njejta gje ne pambarim. Me shume se forme e kalimshmerise se brishte, e matematikes se therrmijav ...

                                               

Klepsidra e verdhë

Klepsidra e verdhe eshte permbjedhje me poezi nga autori Veli Karahoda. Permbajtja "Poezia e Veli Karahodes lexuesit do t’i imponohet si per tematike te specifikuar dhe qe dallohet nga transfigurimet e poeteve te tjere, po ashtu edhe per diskursi ...

                                               

Kodi Civil 1929

Kodi Civil 1929, Mbretnia Shqiptare - Ministria e Drejtesis. Shtepia botuese: Papirus, prill 2010. ISBN 978-99956-808-6-2 Kodi Civil i Mbreterise Shqiptare, miratuar me 1 prill te vitit 1929, hartuar nen ndikimin e modelit francez, u quajt jo ras ...

                                               

Koha e prostitutave

Koha e prostitutave: lirika & etyde me Autor Kolec Traboini. Botuar "Globus R." Tirane, 2007. Faqet e librit 156. Libri "Koha e prostitutave" – lirika dhe etyde. Ose, siç e percakton vete shkrimtari, lirika dhe etyde ne kater kohe: dashuria, urre ...

                                               

Koha e ribërjes

Marreveshja e Kongresit te Berlinit e vitit 1878 e detyronte Serbine qe ti kthente ne trojet e veta te gjithe shqiptaret e perzene dhunshem nga Sanxhaku i Nishit dhe nga rajoni i Toplices, por ajo per 130 vjet nuk eshte respektuar kurre nga Serbi ...

                                               

Kohë barbare (Nga Shqipëria në Kosovë)

Kohe barbare biseda me Autor Ismail Kadare. Shtepia botuese Onufri. Bisedat e ketij libri jane regjistruar gjate nje periudhe prej tre vjetesh. Çdo takim me Ismail Kadarene fillonte dhe mbaronte me arsyetime politike qe, siç do ta vini re, shfaqe ...