ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 27
                                               

Viktor Tahiraj

Viktor Tahiraj eshte nje kentautor shqiptar nga Shqiperia. I lindur ne qytetin e Vlores dhe duke qene nje vlonjat klasik ka ekzekutuar kenge te lehta vlonjate, ku nder me te spikaturat eshte Vlora jone. Gjithastu pjesmarres dhe fitues i shume çmi ...

                                               

Viktor Zhusti

Viktor Zhusti eshte nje aktor shqiptar. Lindi me 8 dhjetor te vitit 1942 ne Athine - Greqi. Ka luajtur shume role dhe perpara viteve ’90, kur lulezonte veprimtaria ne Kinostudio Shqiperia e Re, ishte nje nga aktoret me te kerkuar. Galeria e rolev ...

                                               

Vilhelmi II

Wilhelmi II apo siç njihet me emrin e plote Friedrich Wilhelm Viktor Albert, u lind me, ne, dhe vdiq me date ne moshen 82 vjeçare ne. Gjate viteve sa jetoi ishte Mbret i Prusise. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. ...

                                               

Violeta Dede

Violeta Dede lindi ne Shkoder ne vitin 1953. Aktore e njohur e teatrit "Aleksander Moisiu" te Durresit, interpretoi mjaft role edhe ne film. Rreth 11 role, ku 2 ishin kryesore.

                                               

Violeta Simoni

Kengetarja Violeta Simoni lindi me 10 tetor 1942 ne Tirane. Ajo qe ne moshe te re u angazhua ne veprimtari artistike qe lidheshin me muziken dhe aktrimin. Pasi mbaroi Liceun Artistik, ajo punoi si mesuese muzike, ndersa paraqitja e saj e pare ske ...

                                               

Tabaré Viudez

Tabaré Viudez eshte futbollist uruguaian. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Vjosa Dobruna

Dr. Dobruna u bashkua me sherbimin diplomatik te Kosoves ne vitin 2012, kur u emerua si ambasador ne Amerike Latine. Perpara caktimit diplomatik, Dr. Dobruna sherbeu si Kryetar i Bordit te Guvernatoreve te Radiotelevizionit Publik te Kosoves RTK, ...

                                               

Vladimir Marko

Cetnické humoresky, si Gavrilo 1 seri, 2003 Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Vladimir Misja

Prof. Dr. Vladimir Misja ka kryer studimet universitare ne Fakultetin e Ekonomise Urbane, ne Institutin e Planit te Shen Petersburgut, ne vitet 1947-1952 dhe kualifikimin pasuniversitar per metodat matematikore dhe informatike, prane ENSAE dhe CE ...

                                               

Vlash Prifti

Vlash Prifti kryetar i Bashkise se Durresit nga 1948-1949. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Nermin Falaski Vlora

Nermin Falaski Vlora, lindi me 18 prill te vitit 1921 eshte shkrimtare dhe studiuese shqiptare. Ajo kreu studimet e larta per shkencat juridike ne universitetin e Sienes ne Itali, ndersa u dekorua per gjuhesine e krahasuar. Njohese e disa gjuheve ...

                                               

Ornela Vorpsi

Le Pays où lon ne meurt jamais: chronique dun roman Délice amer: chronique du roman "Buvez Cacao Van Houten!", par François Xavier Projet dOrnela Vorpsi à la Villa Kujoyama, Tokyo Le filtre émeraude dOrnela Vorpsi: autour du roman Vert venin Albu ...

                                               

Warren Buffett

Warren Buffett eshte nje biznesmen dhe investor i fuqishem amerikan, i cili kosiderohet si me i pasuri ne bote sot per sot, me nje pasuri prej reth 62 miliard dollar amerikan, i ndjekur nga Bill Gates. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi in ...

                                               

Wilhelm Wundt

Wilhelm Wundt u lind me 16 gusht 1832 ne nje fshat te vogel gjerman te quajtur Nekarau. Ai ishte nje femije i vetmuar qe shmangte lodrat per tu marre me libra dhe studim. Ne moshen 19 vjeç, Wund vendosi te studioje mjekesi. Interesi i tij kaloi n ...

                                               

William C. Dement

William C. Dement nia Universiteti i Çikagos me 1955, dhe graden "Doktor" ne fiziologji Ph.D. me 1957. Me 1963 ai ngriti Laboratorin e studimeve mbi gjumin ne Universitetin e Standfordit, dhe me 1970 themeloi Kliniken e çrregullimeve te gjumit. D ...

                                               

William Carey

William Keri lindi ne vitin 1761 ne nje familje endesish ne Northemptonsher, Angli. Ne moshen 14 vjeçare i ati e futi çirak tek nje kepucar ne nje fshat fqinj, por Uilliami ri kishte shume deshire per te fituar dije. Dhuntia per mesimin e gjuheve ...

                                               

William James

Uilliam Xhejms u lind ne nje familje prinderit te cilit ishin shume te pasur dhe shume arsimdashes. Kjo bente qe ata ta dergonin James e ri te udhetonte ne Europe. Ai u formua ne shkollat me te mira te Frances, Gjermanise, Zvicres dhe te SHBA. Ai ...

                                               

William Walker

William Graham Walker eshte nje ish-diplomat i sherbimit diplomatik te SHBA-ve qe ka sherbye si ambasador ne El Salvador dhe si kryesues i misionit verifikues per Kosoven te OSBE.

                                               

William Wallace

Sir William Wallence ishte nje kalores dhe luftetar skocez po ashtu edhe Udheqes i Ushtrise se Skocise. Shume shkrimtare e pershkruajne ate si Mrojtesi i Skocise ". Ai udhehoqi forcat skoceze per tu pamvaresuar nga Anglia, i cili mori pjese ne sh ...

                                               

Wolfgang Kohler

Wolfgang Kohler u lind ne Revel, Estoni, me 1887 dhe u rrit ne Gjermani. Eshte nje nga themeluesit e psikologjise se formes. Atij iu dha grada shkencore Ph.D. nga Universiteti i Berlinit, ne vitin 1909. Me pas ai shkoi ne Universitetin e Frankfur ...

                                               

Xi Xhinping

Xi Xhinping eshte politikan kinez dhe President i Republikes Popullore te Kines prej marsit 2013. Sekretari i pergjithshem i Komitetit Qendror te Partise Komuniste te Kines.

                                               

Xuan Zang

Xuan Zangu lindi ne vitin 600 ne dinastine Tang. Qysh ne vogeli, ai kishte interes per budizmin, ne moshen 13-vjeçare, ai u be nje murg budist. Pas kesaj Xuan Zangu studionte me zell teorine budiste, ne moshen 18-vjeçare, ai u be i famshem ne qar ...

                                               

Xhaferr Dardha

Xhaferr Dardha kryetar i Bashkise se Elbasanit. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Xhakomo Puçini

Giacomo Antonio Domenico Michele Secondo Maria Puccini mendohet si nje nga kompozitoret me te medhenj operistike te fundshekullit te 19 dhe te fillimshekullit te 20. Operat e tij me te njohura jane: La bohème, Toska, dhe Madama Butterfly te cilat ...

                                               

Xhavid Leskoviku

Xhavid Leskoviku, ambasador i Shqiperise ne Jugosllavi, ne vitet 1925-1926; ambasador ne Turqi ne vitet 1933-1934, ambasador ne Greqi ne vitet 1934-1936. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wiki ...

                                               

Xhavil Haliti

Xhavil Haliti eshte aktivist i perpjekjes per pavaresi dhe politikan shqiptar i Kosoves. U lind me 8 mars 1956 ne Novoselle te Pejes, Kosove. Haliti mban postin e nenkryetarit te Kuvendit te Kosoves. Ai vjen nga radhet e Partise Demokratike te Ko ...

                                               

Xhavit Haliti

Xhavit Haliti lindi me 8 mars te vitit 1956 ne Novo Selle te Pejes, Kosove, eshte politikan shqiptar, nje nder themeluesit e Ushtrise Çlirimtare te Kosoves.

                                               

Xhavit Visoka

Karrieren e boksit e fillon qysh heret ne klubin me te mire ne Kosove, K.B.Prishtina. Qysh ne fillim te karieres se tij ai vleresohej shume nga ekspertet kosovare te boksit, mirepo situate qe po kalonte Kosova ne ate kohe e detyron ate qe ta brak ...

                                               

Xheladin Ibrahimi

Xheladin Ibrahimi i lindur me 05 02 1946 ne Myqybabe te komunes se Gjilanit,qe rrjedhe nga nje familje me tradite atdhetare te mehalles se Lerajve te ketij fshati. Shkollen kater klasash e kryen ne vendlindje dhe ne fshatin e aferm ne Pisjan, nde ...

                                               

Xhelal Shaska

Xhelal Shaska, konsull i Shqiperise ne Bari, Itali, ne vitin 1938. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Xhemail Koniçani

U lind me 1910 ne Koniçe ne afersi te Tutinit, ne nje familje te madhe me femijeri te veshtire. Te vjeterit ne Konice tregojne se Xhemaili qe ne vegjeli eshte dalluar nga femijet tjere per nga intelegjenca dhe trimeria. Pershkak te kushteve te ve ...

                                               

Xhemal Frashëri

Xhemal Frasheri, konsull i Shqiperise ne Londer, ne vitet 1925-1927; kryekonsull ne Manastir ne vitet 1935-1938; kryekonsull ne Stamboll, Turqi, 1938-1939. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wi ...

                                               

Xhemal Kada

I lindur ne Peje por qe u zhvendos te jetoje ne Tirane. Me pas shkoi ne Itali ku pas te mesmes, studioi edhe ne akademine ushtarake te Torinos. Mori pjese ne kryengritjen e Fierit ne vitin 1935. Ne nentor 1936 shkoi ne France prej nga kaloi ne Sp ...

                                               

Xhemal Sojli

Xhemal Sojli, konsull i Shqiperise ne Kostance, Rumani, ne vitet 1921-1923. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Xhemë Karadaku

Xheme Karadaku u lind ne fshatin Ranatoc te Karadakut te Presheves.Eshte shkrimtar shqiptar. Xheme Karadaku shkollen fillore e mbaroi ne vendlindje, te mesmen ne Presheve, ndersa fakultetin e Makinerise ne Prishtine. Ka ndjekur studimet pasuniver ...

                                               

Xhevat Begolli

Xhevat Begolli u lind ne Peje ne vitin 1902. Shkollen fillore e kreu ne Peje, kurse shkollen e mesme ne Vjene. Njihte disa gjuhe te huaja. Mori pjese ne takimin ne Mitrovice me gjeneralin gjerman Eberhad 21. IV. 1941. Gjate Luftes se Dyte Boteror ...

                                               

Xhevat Lloshi

Xhevat Lloshi gjuhetar shqiptar, ka lindur ne Fier me 28 janar 1938. Eshte bashkepunetor i vjeter shkencor qe ka bere perpunimin e redaktimin e pjeseve perkatese te Fjalorit te gjuhes se sotme shqipe te botuar ne Tirane me 1980.

                                               

Xhevdet Mehqemeja

Xhevdet Mehqemeja ishte kryetar i Bashkise se Beratit ne 1924. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Xhevdet Peci

Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate. Xhevdet Peci u lind me 17 Prill 1955 ne fshatin Zhazhe te Mitrovices. Me boks filloi te mirret si 16 vjeçar ne klubin e bok ...

                                               

Xhevdet Shehu

Xhevdet Shehu Gazetar shqiptar. Komiteti Kombetar i veteraneve te Luftes Antifashiste Nacionalçlirimtare te Popullit Shqiptar e ka dekoruar me" Nderi i Organizates se Veteraneve te LANÇ” Maj 2018. I jepet titulli "Nder i Qarkut Fier" - 7/02/2021 ...

                                               

Xhon Uotson

Uatson u lind ne nje komunitet rural ne periferi te Greenville, Karolina Jugore, ku ai ndoqi shkollat lokale, te fshatit, afer fermes se prinderve te tij. Ne moshen 16 vjeçare hyri ne Universitetin Furman ku mori graden M.A., ndersa graden Ph.D. ...

                                               

Xhorxhi Robo

Xhorxhi Robo ka qene nje figure e nderuar dhe e respektuar, jo vetem ne Myzeqe ku ai lindi dhe zhvilloi nje aktivitet te gjere patriotik qe ne rinine e hershme te tij, por edhe ne disa rrethe ku ai punoi si kuader i rendesishem. Ne luften Antifas ...

                                               

Ylber Abdullahu

Waste man Cozman eshte nje kengetar shume i njohur. Emri i tij i vertete eshte Ylber Abdullahu dhe eshte simpatik dhe shume i pelqyer nga vajzat. Pas publikimit te bashkepunimit midis Cozman dhe kengetares Tuna Sejdiu, u be publike edhe lidhja e ...

                                               

Ylber Zeneli

Ylber Zeneli Kryetar i bashkise se Kukesit nga 2000-2003. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Ylli Popa

Ylli Popa u lind ne nje familje me tradita intelektuale dhe kombetare ne qytetin e Elbasanit ne vitin 1930. Mjek shqiptar e ish Kryetar i Akademise se Shkencave te Shqiperise per dy mandate me radhe. Pas themeluesit te Akademise, profesor Aleks B ...

                                               

Ylli Ruli

Ylli Ruli ishte kryetar i Bashkise se Beratit ne vitet 1992-1996. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Yllka Berisha

Yllka Berisha, e lindur me 1988 ne Prishtine, eshte "Miss Kosova" aktuale dhe do ta perfaqesoj vendin ne Miss World 2008 ne dhjetor. Yllka Berisha gjithashtu ka marre pjese ne Miss Albania dhe Miss Scandinavia. Ajo banon ne Laholm, Suedi. Yllka B ...

                                               

Ymer Balla

Ymer Balla kryetar i Bashkise se Durresit nga 1989-1990. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Ymer Paçarizi

- Ishte shkrimtar dhe veprimtar politik. Lindi ne Prizren, medresene e kreu ne Stamboll dhe mesimet e larta per teologji ne Kajro, Egjipt. Eshte autor i nje" Divani” te pershkruar nga panteizmi filozofik, si dhe i disa veprave didaktike dhe i per ...

                                               

Ymer Saraçi

Ymer Saraçi kryetar i Bashkise se Elbasanit nga 1939 – 1942. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.