ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 26
                                               

Stephen Suleyman Schwartz

Stephen Suleyman Schwartz eshte letrare dhe gazetare amerikane. Stephen Suleyman Schwartz ka lindur ne vitin 1948 dhe ka nje karriere te gjate te suksesshme letrare e gazetareske. Ishte per 10 vite anetar i redaksise se ditores The San Francisco ...

                                               

Stjepan Radić

Stjephan Radic ka lindur ne Desno Trebarjevo, Martinska Ves prane Sisakut ne Mbreterine e Kroacise dhe Slavonise brenda Austro-Hungarise. Pasi u debua nga gjimnazi i tij ne Zagreb, ai perfundoi ne Gjimnazin e Larte Real ne Karlovac. Ne 1888 Radiç ...

                                               

Strati Mirivili

Strati Myrivili, ishte nje figure ne historine e letersise greke te shekullit te 20, dhe ishte pseudonimi i Stratios Stamatopoulos.

                                               

Sue Kelly

Sue Weisenbarger Kelly lindi me 26 shtator 1936 ne Lima, Ohio, SHBA, ishte nga 1995-2007 deputete ne Kongresin amerikane. Kelly eshte anetare e partise Republikane.

                                               

Suela Piciri

Suela Piciri, ka lindur ne Tirane. Ka qene violiniste soliste dhe koncertmaester ne Orkestren Simfonike te TKOB, prej shume vitesh. Ne vitin 1999 diplomohet ne Akademine e Arteve. Ka marre pjese ne te gjitha prezantimet e TKOB jashte vendit ne ci ...

                                               

Sulejman Demollari

Sulejman Demollari lindi me 15 maj te vitit 1964, eshte futbollist shqiptar, figure e shquar e sportit shqiptar, Mjeshter i Merituar i Sportit. Demollari ishte futbollisti me popullor ne Shqiperi i dekades se 1980-1990. Ne moshen 19-vjeçare u shp ...

                                               

Sulejman Uglanin

Uglanin ka lindur me 20 nentor 1953 ne "Mehallen e Boshnjakeve" te Mitrovices, nga babai Murati dhe nena Vehibja, eshte femija i peste me radhe nga shtate femijet e ketij çifti bashkeshortor. Ai eshte i martuar me Mersija Çapriqi. Ka kater femije ...

                                               

Sylejman Kaçamaku

Sylejman Kaçmaku lindi ne Mitrovice ne vitin 1936. Ai studioi frengjishten, nderkohe filloi te interesohet per fotografi dhe mesoi zanatin nga shoku i tij Nysret Metarapi. Me vone punoi ne disa gazeta sportive ne Beograd,kurse nga viti 1970 punon ...

                                               

Syrja Laze

Syrja Laze, ambasador i Shqiperise ne Algjeri ne vitet 1976-1980, ambasador ne Vietnam ne vitet 1983-1989. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Syrja Selfo

Syrja Selfo shok i ngushte i diktatorit Enver Hoxha, denohet dhe vritet ne 1984 si armik. Por pas gjyqit te Koçi Xoxe, Enveri akuzon kete te fundit si keqinformues dhe dashakeq e perçares dhe ja faturon vrasjen keqinformimit nga armiku ri Xoxe. K ...

                                               

Stanislaw Szukalski

Gambon, Blanche." Stanislaw Szukalski: Painter, Sculptor, Architect, Philosopher.” The New American: A Monthly Digest of Polish-American Life and Culture, Chicago, September, 1935; Vol II, No. 10 polonisht

                                               

Shaban Vani

Shaban Vani u lind ne Diber te Madhe, me 15 janar te vitit 1930. Ne Tirane u vendos ne vitin 1941 ku kreu arsimin e mesem pedagogjik. Studimet e larta per jurisprudence i beri ne Universitetin "Lomonosov" te Moskes ku perfundoi me vleresime te la ...

                                               

Muharrem Shahiqi

Muharrem Shahiqi u lind me 1927 ne fshatin Gjyrishec te komunes se Dardanes ne Kosove; vdiq ne Gjilan ne vitin 1997. Shkollen fillore e kreu ne Gjilan, te mesmen me korrespondence e kreu ne Prizren dhe Beograd. Ka punuar si mesues ne fshatra te D ...

                                               

Shaka Zulu

Shaka Zulu ishte politikan dhe udheheqes i fisit Zulu. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Dedë Shala

Dede Shala, Qytetar Nderi i Komunes Qafe Mali, i njohur zyrtarisht si Dede Ndue Dode Alia, ka qene nje nga pasardhesit e Ali Mark Kryeziut nga rrethi i Pukes. Shih artikulli i titulluar: "Homazh/Dede Alia Shala, ikona e nje familjeje te perndjeku ...

                                               

Demush Shala

Demush Shala lindi ne Nakell te Pejes me 17 prill te vitit 1929, ishte studiues e folklorist, i cili u mor veçanerisht me ciklin e kreshnikeve, duke dhene nje ndihmese ne studimin e epikes legjendare, si dhe botoi antologjite "Kenge popullore lir ...

                                               

Hashim Shala

Hashim Shala ishte muzikant dhe mbledhes i folkorit, shqiptar nga Kosova. Hashimi si muzikan ka krijuar dhe kultivuar zhandrin e muzikes burimore folkloristike. Ne kete drejtim ai ka bere edhe mbledhjen e kengeve dhe folklorit ne anen e Drenices. ...

                                               

Edmond Shallvari

Edmond Shallvari ka lindur ne qytetin e Korçes me 1957. Ka kryer studimet e larta ne Universitetin e Tiranes ne degen Ekonomist per Industrine. Eshte larguar nga Shqiperia ne vitin 1997, jeton ne Selanik, Greqi nga ku edhe vazhdon te punoje si sh ...

                                               

Shan Pici

Shan Pici fotograf shqiptar. Me aparatin e tij fotografik, Pici, me nje krijimtari gjysme shekullore 1924- 1976 ka lene ne arkivin e tij rreth 80 000 pllaka filmi dhe negative te madhesive te ndryshme. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi in ...

                                               

Shaqir Hajrullahu

Shaqir Hajrullahu, konsull i Shqiperise ne Stamboll, Turqi, 1936-1938. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Shefki Sejdiu

Profesor dhe gjuhetar, Shefki Hamit Sejdiu ne fshatin Pakashtice prane Podujeves, ku kreu dhe shkollen. Studimet ne filologji romanistike i perfundoi ne Universitetin e Shkupit ne vitin 1962, si dhe kreu hulumtime pasuniversitare ne Zagreb, ku kr ...

                                               

Shefqet Celkupa

Shefqet Celkupa kryetar i Bashkise se Durresit nga 1939-1940. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Sheh Strima

Sheh Strima, Sheh i fshatit Strime, delegat i Karadakut ne mbledhjen e Shkupit me 1912, pajtues gjaqesh dhe ngatrresash ne Karadak dhe me gjere, shok i ngushte i Idriz Seferit, veprimtar i shquar per çeshtjen kombetare, figure e njohur ne Kosove, ...

                                               

Shemsi Syla

Shemsi Syla shqiptar nga Kosova dhe deputet i Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Sherif Jonuzi

Sherif Faik Jonuzi i lindur me 28.12.1978 – 21.04.2000 Z.O. e Breznices Brigada 114. Sherifi u lind ne Breznic shkollen fillore e kreu ne vendlindje te mesmen ne Rogane,me pastaj vijoi shkollimin e larte ne shkollen Petagogjike Skenderbeu ne Gjil ...

                                               

Sherif Maliqi

Burgoset me 19.02.1945 ne Gjilan. kurse ne Ferizaj ne publik ku denohet me 20 vjet burgim,me 13.08.1945 me ankese te prokurorit denohet me vdekje. Me 02.12.1945 lirohet prej denimit me vdekje ne 20 vjet burg. Pas vendimit te plotfuqishem e transf ...

                                               

Sherif Maloku

Prof. Dr.Sherif Maloku u lind ne vitin 1941 ne fshatin Kosine te Ferizajit. Shkollen fillore dhe te mesme i kreu ne Ferizaj, Shkollen e Larte Pedagogjike ne Shkup, ndersa studimet e gjeografise i perfundoi ne Prishtine ne vitin 1972 duke qene ne ...

                                               

Taras Shevçenko

Taras Hryhorovych Shevchenko ka lindur me 25 shkurt 1814 ne Moryntsi dhe vdiq me 26 shkurt 1861 ne Shen Petersburg, eshte poet, piktor dhe humanist ukrainas. Ai konsiderohet poeti me i madh romantik i gjuhes ukrainase. Nje figure emblematike ne h ...

                                               

Shirin Ebadi

Shirin Ebadi juriste, aktiviste te drejtave te njeriut, themeluese e Qendres se te Drejtave te Njeriut ne Iran dhe fituese e Çmimit Nobel per Paqe. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine ...

                                               

Shkëlzen Jakova

Shkelzen Jakova kryetar i Bashkise se Durresit. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Shkëlzen Rexha

Shkelzen Rexha eshte nje fotograf shqiptar nga Gjakova, Kosove. Studimet diplomike dhe pas-piplomike i ka kryer ne Fakultetin e Arteve ne Universitetin e Prishtines.

                                               

Shpëtim Nazarko

Shpetim Nazarko eshte nje shahist, fizikan, analist dhe gazetar shqiptar me shkolle te mesme. U lind ne Lushnje me 19 gusht 1959. Eshte me origjine nga Erseka. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmon ...

                                               

Shpëtim Sala

Shpetim Sala eshte koleksionist shqiptar. Lindi ne Tirane me 19 qershor 1954. Fusha e koleksionimit dhe e studimeve te tij lidhet me kontributet ne drejtim te historise se popullit shqiptar. Ne koleksionin e tij ndodhen mbi 3 000 libra ne gjuhen ...

                                               

Shpëtim Selmani

Shpetim Selmani shkrimtar shqiptar, u lind me 1986 ne Prishtine. Ka studiuar sociologji ne Universitetin e Prishtines, ka perfunduar studimet Master ne Fakultetin e Arteve – Aktrim. Ai shkruan poezi, proze, drame dhe publicistike dhe luan gjithas ...

                                               

Shpresa Berisha

Shpresa Berisha eshte kengetare nga Kosova e muzikes popullore qytetare shqiptare. E lindur ne Suhareke. Ka te kryer Fakultetin juridik. Eshte femra e pare shqiptare ne Suhareke qe punoi si gjykatese. Nje kohe jetoi ne perendim. Tani eshte avokate.

                                               

Shpresa Bërdëllima

Shpresa Berdellima lindi ne Tirane, me 11 prill 1959 dhe u nda nga jeta po ne Tirane, ne 27 tetor 2019. U angazhua ne teatrin e estrades se Tiranes dhe ne kinematografi, duke filluar me rolin e zonjushes Gajtani te "Vajzat me kordele te kuqe".

                                               

Shqipe Pantina

Shqipe Pantina shqiptare nga Kosova dhe deputete e Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Shtjefën Palushi

Shtjefen Palushi u lind ne Shkoder me 28 qershor 1943, karikaturist dhe humorist, i cili spikati per penelin e tij te holle e fin, qe e beri te njohur edhe jashte kufijve te Shqiperise, si dhe per humorin theres, madje barcaletat e tij ende te be ...

                                               

Shuko Dalipi

Shuko Dalipi patriot dhe Mesues i Merituar. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Giuseppe Tornatore

Giuseppe Tornatore eshte nje regjisor italian i filmit. Kur ishte ne moshen 33 vjeçare fitoi me filmin e tij te dyte Nuovo cinema Paradiso angl. Cinema Paradiso çmimin Oskar per film te huaj. Ai po ashtu fitoi çmime edhe ne festivalet e filmit ne ...

                                               

Tahir Muhedini

Tahir Muhedini eshte president nderi i Partise per Drejtesi, Integrim dhe Unitet. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Tajar Domi

Tajar Domi Kryetar i shoqates atdhetare-kulturore," Bijte e Shqipes” Filadelfia ne SHBA. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Tajar Tetova

Tajar Tetova kryetar i Bashkise se Elbasanit. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Sevo Tarifa

Sevo Tarifa shkrimtar dhe publicist shqiptar, ka qene ish-sekretar i Bashkimit te Rinise se Punes se Shqiperise dhe ka qene bashkeredaktor ne disa nga veprat e Enver Hoxhes. Gjithashtu, ai ka qene ne bordin drejtues te Institutit te Studimeve Mar ...

                                               

Tato Bimbli

Tato Bimbli ish futbollist i Skenderbeu te Korçes. Per shume vite ka qene edhe trajner, por edhe nje nga organizatoret e levizjes sportive ne qytetin e Korçes. Tato Bimbli eshte shpallur ne vitin 2009,”Qytetar Nderi” i Korçes, per kontributin e t ...

                                               

Ted Williams

Ted Williams ishte nje sportist i kalibrit te jashtezakonshem qe luajti bejsboll per klubin e Red Sox ne Boston. Ted Williams e nderpreu karrieren per te luftuar ne Luften e dyte Boterore dhe u rikthye serish shendoshe e mire ne sport. Ted Willia ...

                                               

Tedi Papavrami

Tedi Papavrami lindi ne Tirane ne 1971.Ai u lidh me violinen qe ne moshen katervjeçare. Studioi violine me te atin, profesorin e njohur Robert Papavrami, i cili ka ndikuar mjaft ne te ardhmen e tij artistike. Ne moshen 8 vjeçare, interpreton" Ari ...

                                               

Tefik Basha

a) Botime te veçanta: Gjeografia e Kosoves per klasen e VIII, ETMM, Prishtine, l995 ne koatuorsi Monografi e-Brezi i trete i normalisteve te Gjilanit l961-l966, Prishtine, l997,fq. l-l94 ne koautorsi.Monografi per komunee e Gjilanit ne koatorsi b ...

                                               

Telat Noga

Telat Noga eshte Hero i Popullit. Vdiq nga torturat ne kampin e perqendrimit ne Mauthausen me 5 mars 1945. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Tendzin Gyatsho

Tendzin Gyatsho shpesh: Tenzin Gyatso; tibetisht: bstan ´dzin rgya mtsho, tib: བསྟན་འཛིན་རྒྱ་མཚོ་, emri zyrtar: Lhamo Dhondrub; lindi me 6 korrik 1935 ne Taktser, krahina Amdo, Tibeti Lindor, eshte nje mbajtes i vijes se shkolles Gelug te budizmi ...