ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 256
                                               

Shqipëri 1–1 Danimarkë (11 Tetor 2014)

Portugali 0–1 Shqiperi ishte ndeshja e dyte e Grupit I te kualifikueseve te Euro 2016 e luajtur ne stadiumin e ri Elbasan Arena. Kjo ishte ndeshja e nente midis tyre ne histori, me Shqiperine qe me pare kishte marre vetem nje fitore, nje barazim ...

                                               

Shqipëri 2–0 Maltë (5 Mars 2014)

Ndeshja miqesore e futbollit Shqiperi-Malte u luajt ne Durres me 5 mars 2014 ne stadiumin "Niko Dovana". Shqiperia fitoi me rezultatin 2-0 ndaj Maltes, me golat e shenuar nga Migjen Basha dhe Alban Meha.

                                               

Shqipëri 2–1 Armeni (29 Mars 2015)

Shqiperi – Armeni Kombetarja kuqezi e futbollit realizoi fitoren 2:1 ne perballje me perfaqesuesen e Armenise ne takimin e zhvilluar ne stadiumin " Elbasan Arena" ne Elbasan.

                                               

Shqipëri 2–1 Greqi (4 Shtator 2004)

Shqiperi 2–1 Greqi Skuadra kuqezi realizoi fitore 2:1 ne perballje me Perfaqesuesen e Greqise ne takimin e zhvilluar ne stadiumin "Qemal Stafa" ne Tirane. Golat per kuqezinjte ne kete sfide u shenuan nga Edvin Murati dhe Adrian Alija, ky i fundit ...

                                               

Shqipëri 2–1 Maqedoni (5 - 6 shtator 2016)

Ndeshja e futbollit Shqiperi – Maqedoni per eliminatoret e Boterorit" Rusi 2018” u luajt ne stadiumin ’Loro Boriçi’’ ne Shkoder me 5 dhe 6 shtator 2016. Ndeshja eshte nderprere ne minuten e 75, per shkak te stuhis dhe 15 minutshi i mbetur u zhvil ...

                                               

Topi i futbollit Jabulani

Topi i futbollit Jabulani ka 11 ngjyra, qe simbolizojne 11 futbollistet e nje skuadre, si dhe numrin e gjuheve zyrtare ne Afrike te Jugut. Topi ka gunga aerodinamike perbrenda, qe beje fluturimin e tij me stabil ne te gjitha kushtet e mundshme. T ...

                                               

Tripleta (futboll)

Tripleta ne futboll arrihet kur nje klub fiton tre trofe ne nje sezon te vetem. Nje triplete kontinentale perfshin fitimin e liges kombetare te nje klubi, kupes kryesore kombetare dhe nje trofeu kontinental. Nje triplete vendore perfshin fitimin ...

                                               

UEFA Liga e Evropës

UEFA Liga e Evropes eshte nje kompedicion i pervitshem futbollistik i organizuar nga UEFA qe nga viti 1971 ku konkurojne klubet evropiane. Klubet kualifikohen ne kete kompedicion bazuar ne performancat e tyre ne ligat dhe kupat kombetare perkates ...

                                               

UEFA Super Kupa

UEFA Super Kupa ose Super Kupa Evropiane eshte garimi vjetor i cili luhet ne mes te kampioneve te UEFA Liges se Europes dhe kampioneve te UEFA Liges se Kampioneve. Garimi mbahet ne fillim te sezonit vendor, ne gusht, dhe ne pergjithesi vleresohet ...

                                               

Ukraina 3-0 Kosova (9 tetor 2016)

Ndeshja e futbollit Ukraina - Kosova per eliminatoret e Boterorit "Rusi 2018" u luajt ne Krakov te Polonise me 9 tetor 2016. Ukraina fitoj ndeshjen me rezultatin 3-0.

                                               

Makinat SIN

SIN hyri ne Serine Evropiane GT4 per sezonin 2015 me modelin e specifikuar Sin R1 GT4. Sofia Car Motorsport perfundoi ne vendin e 8-te ne renditjen e fundit. Per vitin 2016, skuadra Racers Edge Motorsports iu bashkua Pirelli World Challenge duke ...

                                               

Vansbrosimningen

Vansbrosimningen ose Vansbrosimmet eshte nje gare qe mbahet çdo muaj te korrikut ne Vansbro, Suedi qe nga viti 1950. Distanca eshte 3.000 metra, e para 2.000 metra ne Vanån dhe e dyta 1.000 metra ne Lumi Västerdal. Gjate viteve 2000-2016, tempera ...

                                               

Big Five (gjueti)

Ne Afrike, pese kafshet e medha te gjahut jane luani, leopardi, rinoceronti, elefanti dhe bualli i Kepit. Termi u shpik nga gjahtare te gjahut te madh dhe i referohet pese kafsheve me te veshtira ne Afrike per te gjuajtur ne kembe, por tani perdo ...

                                               

Dreri i rëndomtë

Dreri i rendomte – eshte nje kafshe e eger e lejuar per gjueti. Dreri i rendomte jetone ne disa vende te botes si ne trevat shqiptar. Hapesira e siperfaqes se planetit ku mund te haset ky lloj dreri eshte paraqitur ne harten me poshtme.

                                               

Dreri lopatar

Dreri lopatar – eshte nje kafshe e eger e lejuar per gjueti. Dreri i rendomte jetone ne disa vende te botes si ne trevat shqiptar. Hapesira e siperfaqes se planetit ku mund te haset ky lloj dreri eshte paraqitur ne harten me poshtme.

                                               

Kaprolli

Kaprolli – eshte nje kafshe e eger e lejuar per gjueti. Kaprolli jeton ne disa vende te botes si ne trevat shqiptare. Hapesira e siperfaqes se planetit ku mund te haset ky lloj dreri eshte paraqitur ne harten e meposhtme.

                                               

Safari

Safari eshte nje udhetim tokesor per te gjuajtur ose per te vezhguar kafshe te egra, veçanerisht ne Afriken lindore ose jugore. Veçanerisht pese kafshe te medha te Afrikes - luani, leopardi, rinoceronti, elefanti dhe bualli i Kepit - formojne nje ...

                                               

Superliga e Kosovës në Hendboll

Sezoni fillon me nje sezon te rregullt midis dhjete skuadrave. Gjashte skuadrat e para kualifikohen per nje raund te pare play-off, ndersa kater te fundit luajne nje raund luajtes. Ne fund te ketij raundi te dyte, kater skuadrat e para luajne rau ...

                                               

Federata Botërore e Karlingut

Federata Boterore e Karlingut - World Curling Federation eshte organ drejtues boteror per sportin e karlingut, me seli ne Perth, Skoci. Ajo u formua nga ana e Federates Nderkombetare te Karlingut, kur u inicuan Sportet Olimpike Dimerore. Emri i s ...

                                               

Federata e Karlingut e Kosovës

Federata e Karlingut e Kosoves eshte njera nga federatat sportive ne Kosove e cila merret mo organizmin e aktiviteteve sportive te karlingut. Karlingu eshte sport olimpik dimeror i cili zhvillohet duke rreshqitur guret mbi siperfaqe te akullt, nd ...

                                               

Federata Evropiane e Karlingut

Fedearata Evropiane e Karlingut - European Curling Federation eshte nje organizate drejtuese ne fushen e sportit te karlingut ne Evrope. Ajo u themelua ne vitin 1975, dhe eshte organizatore e Kampionatit Evropian te Karlingut.Selia e saj ndodhet ...

                                               

Karlingu

Karlingu eshte nje sport ku lojtaret rreshqasin guret ne nje cope akulli drejt nje zone te caktuar e cila eshte e ndare ne kater rrathe koncentrike. Ai eshte e lidhur me kupa, boules dhe shuffleboard. Dy ekipe, secili me nga kater lojtare, me rad ...

                                               

Peshkimi

Peshkimi ne peshkatari eshte çdo veprimtari per gjuajtjen e peshkut dhe organizmave tjere ujor duke perdorur mjete dhe pajisje te ndryshme. Per peshkim nevojiten ne rastin me te thjeshte filispanja, grepi dhe ushqimi i grepit, kurse ne pergjithes ...

                                               

Kallami i peshkimit

Kallami i peshkimit eshte shufra e peshkimit, nje instrument i perdorur per peshkimin e peshkut te vogel dhe te mesem kryesisht per qellime sportive dhe hobby.

                                               

Peshkataria

Peshkataria eshte veprimtaria e zenies ose kapjes se peshkut si dhe ndermarrja e rritjes dhe mbareshtimit te peshkut dhe jetes tjeter ujore. Peshkimi tregtar perfshin peshkimin e eger dhe fermat ose hurdhat e peshkut, si ne uje te embel ashtu edh ...

                                               

Pingpong

Ping pong eshte nje sport ku dy ose kater lojtare gjuajne topin duke perdorur raketat.Loja mer pjese ne nje tavoline speciale te forte e cila eshte e ndare me nje rrjete.Gjate lojes lojtaret duhet te lejojne qe vetem nje here topi te prek pjesen ...

                                               

Kërcimi me ski

Kercimi me ski eshte nje sport dimeror ne te cilin garuesit synojne te arrijne "fluturimin" me te gjate pas kercimit nga nje kercimore e projektuar posaçerisht per kercimin me ski. Se bashku me gjatesine e kercimit, stili i konkurrences dhe fakto ...

                                               

Maratona Vasa

Maratona Vasa eshte gare skiimi me distance te gjate qe organizohet çdo vit ne te dielen e pare te muajit mars nga Sälen ne Mora dhe perfshin nje gjatesi prej 56 miljesh. Kjo gare u inspirua nga nje udhetim qe mbreti suedeze beri kur ai iku nga u ...

                                               

Skijimi alpin

Skijimi alpin eshte nje sport dimeror i cili organizohet ne rajonet malore te mbuluara me bore. Quhet skijim alpin per shkak se per here te pare eshte filluar dhe eshte organizuar ne Malet e Alpeve. Edhe pse sot ky lloj sporti eshte perhapur ne t ...

                                               

Skijimi nordik

Skijimi nordik perfshin llojet e ndryshme te skijimit ne te cilat maja e çizmes se skive eshte fiksuar ne lidhese ne nje menyre te tille qe lejon thembren te ngrihet nga skite, ndryshe nga skijimi alpin, ku çizmja eshte e bashkangjitur ne ski qe ...

                                               

Skijimi vrapues

Skijimi vrapues ose vrapimskijimi eshte nje sport dimeror nga grupi i skijimit nordik i cili perfshin nje larmi formatesh per garat sportive te skijimit neper shtigje me gjatesi te ndryshme sipas rregullave te sanksionuara nga Federata Nderkombet ...

                                               

Sllallomi

Sllallomi eshte nje disipline e skijimit alpin qe perfshin skijimin midis shtyllave ose portave. Keto jane te distancuara me afer se ato ne sllallom gjigand dhe supersllallom me kthesa me te shpejta dhe te shkurtra. Ne planin nderkombetar, ky spo ...

                                               

Sllallomi i madh

Sllallomi i madh eshte nje disipline e skijimit alpin e cila perfshin skijimin midis grupeve te shtyllave te vendosura ne nje distance me te madhe nga njeri-tjetri sesa ne sllallom, por me pak se ne Supersllallom. Sllallomi dhe sllallomi i madh p ...

                                               

Supersllallomi

Supersllallomi eshte nje disipline garash e skijimit alpin qe bashku me sllallomin gjigand dhe sllallomin e zakonshem ben pjese ne skijimin alpin. Ai debutoi si nje ngjarje zyrtare ne Kupen e Botes gjate sezonit 1983 dhe u shtua ne orarin zyrtar ...

                                               

Skibordingu

Skiboarding eshte nje lloj i skijimit ne stil te lire duke perdorur ski te shkurter, zakonisht me maje te dyfishte, çizme dhe lidhesa te rregullta te skive, dhe pa shtylla. Ajo eshte e njohur gjithashtu si skiblading dhe paraqet nje sport rekreat ...

                                               

Snoubordingu

Snowboarding eshte nje aktivitet rekreativ dhe sport olimpik dhe paraolimpik dimeror qe perfshin zbritjen ne nje shpat te mbuluar me bore ndersa qendron me te dy kembet ne nje snowboard. Zhvillimi i snowboardit u frymezua nga skateboard, rreshqit ...

                                               

Federata Ndërkombëtare e Xhudos

Federata Nderkombetare e Xhudos u themelua ne korrik te vitit 1951. FNXH eshte fillimisht e perbere prej federatave te xhudos nga Evropa plus Argjentina. Shtete nga kater kontinente u bashkuan ne dhjete vitet e ardhshme. Sot FNXH ka 200 Federata ...

                                               

Karate

Karate ose me emertimin e" perparshem” Karatejutsu kuptohet shkathtesia luftarake nga Okinava, e themeluar ne shekullin XVI. Karateja eshte shkathtesi luftarake me prejardhje nga Okinava, Japoni e cila sot mund te ushtrohet po ashtu edhe si sport ...

                                               

Federata Evropiane e Hendbollit

Federata Evropiane e Hendbollit - European Handball Federation eshte organizate sportive e hendbollit evropian. Federata eshte themeluar me 17 nentor te vitit 1991, dhe tani perbehet prej 50 federatave anetare dhe dy federatave te asociuara. Seli ...

                                               

Federata Evropiane e Karatesë

Federata Evropiane e Karatese eshte organi qeverises i karatese me shume se 50 vende anetare te Evropes. Qellimi i deklaruar i EKF eshte promovimi, organizimi, rregullimi dhe popullarizimi i sportit te karatese. Eshte nje nga pese federatat konti ...

                                               

Federata Evropiane e Minigolfit

Federata Evropiane e Minigolfit eshte organizate ombrelle e lojtareve te minigolfit ne te gjithe Evropen. Anetaret e saj jane federatat kombetare te sportit te minigolfit. Organi suprem i saj eshte konferenca e delegateve anetare e cila mbahet çd ...

                                               

Komiteti Olimpik Evropian

Komiteti Olimpik Evropian eshte nje organizate me baze ne Rome, Itali. Anetaresia e saj evropiane perbehet nprej 50 Komiteteve Olimpike Kombetare.

                                               

Shoqata Evropiane e Tenisit

Tenis Evrope u themelua ne Rome, Itali me 31 maj 1975 nga nje grup prej 17 federatave kombetare te tenisit evropian si nje organ rajonal drejtues per sportin e tenisit dhe nen patronazhin e Federates Nderkombetare te Tenisit. Tenis Evropa eshte f ...

                                               

Unioni Evropian i Xhudos

Unioni Evropian i Xhudos perbehet nga 51 federata / shoqata kombetare te xhudos dhe eshte e njohur nga International Judo Federation si nje nga pese unionet kontinentale. Organizimi i administrates se xhudos bazohet ne nje sistem piramidal te rre ...

                                               

Federata e Tenisit të Kosovës

K.T. Rahoveci - Rahovec K.T. Prishtina - Prishtine K.T. Sporek - Gjakove K.T. DielliX - Prishtine K.T. Besa - Peje K.T. 99 - Gjilan K.T. Trepca - Mitrovice K.T. Wimbledon - Prizren K.T. Drenica - Skenderaj

                                               

Novak Gjokoviq

Novak Gjokoviq ka lindur me 22 maj 1987 ne Beograd, Serbia. Ai eshte tenist profesionist serb dhe ish tenisti i pare ne bote. Ai konsiderohet si nje nga tenistet e mire. Qe ne moshen re ai arriti mjaft suksese. Ai eshte fitues i 15 Grend Slem çmi ...

                                               

Boixos nois

Boixos Nois apo ne gjuhen shqipe, Djelmoshat e Çmendur, jane grup ultras perkrahes te FC Barcelones, me qendren e tyre kryesore ne Kataluni. Jane themeluar me 7 korrik te vitit 1981 nga majtaket nacionaliste te Katalunise, kurse me vone ketij gru ...

                                               

Kampionati Evropian i Vaterpolit

Kampionati Evropian i Vaterpolit eshte nje kompeticion sportiv per ekipet kombetare te vaterpolit, aktualisht te mbajtura kry dy vitesh dhe te organizuara nga Ligue Européenne de Natation, federata udheheqese evropiane e sporteve ujore, perfshire ...

                                               

Kupa Botërore e Vaterpolit

FINA Kupa Boterore e Vaterpolit eshte ne kampionat nderkombetar per vaterpolo, e organizuar nga Federata Internacionale e Notit ku marrin pjese tete skuadra kombetare mashkujsh. Eshte themeluar me 1979, dhe mbahet çdo kater vjet.

                                               

Vaterpoloja

Vaterpoloja eshte nje sport ujor qe luhet ndermjet dy skuadrave. Nj skuader ka gjashte lojtar dhe nje portier. Fituesi i lojes eshte ai qe shenon me shume gola ne porten kundershtare. Sporti qe i ngjane me shume vaterpolit eshte hendbolli.