ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 254
                                               

E mërkura sportive

E merkura sportive eshte nje radio emision informativ sportiv qe transmetohet çdo te merkure nga ora 22:10 ne valet e radio kosoves. Emisioni zgjate 50 minuta dhe per autore ka Milaim Krasniqin. E merkura sportive trajton tema aktuale te sportit, ...

                                               

E shtuna sportive

E shtuna sportive dhe Pasditja Zbavitese sportive jane radio emisione informative sportive qe transmetohen te shtuneve dhe te dieleve nga ora 14:05 ne valet e radio kosoves. Emisionet zgjasin 1 ore e 55 minuta dhe per autore dhe drejtues kane Gan ...

                                               

Fadil Bilalli

Fadil Bilalli jeton ne Gjermani dhe garon ne Ligen e Gjermanise ne 95-120 kg per Klubin Habraktingen dhe eshte Kampion i Kosoves per Senior ne peshen deri ne 120 kg. Fadil Bilalli eshte Garius dhe Menaxher i Klubit te Mundjes "ERA"-Prishtine.

                                               

Federata Botërore e Shahut

Federata Boterore e Shahut ose shkurtesa zyrtare FIDE eshte pranuar si organizatore e kampionateve, turnireve, qe kane te bejne me shahun ne nivelin boterore. Federata eshte krijuar me 20 qershor 1924 ne Paris dhe eshte e pranuar nga Komiteti Int ...

                                               

Federata e Atletikës e Kosovës

Federata e Atletikes e Kosoves ose shkurt FAK eshte shoqeri e atleteve dhe klubeve te tyre qe bene organizimin dhe mbajtjen e garave sportive nga disiplinat e atletikes ne Kosove. Kryesia e FAK-ut perbehet nga 11 anetare, ne krye te cileve eshte ...

                                               

Federata e Basketbollit e Kosovës

Federata e Basketbollit e Kosoves ose shkurt FBK, eshte organizate joprofitabile e licencuar nga Ministria e Kultures, Rinise dhe Sportit. FBK eshte themeluar ne vitin 1991 ku kryetare te pare kishte z.Isuf Lumi. Edhe pse deri ne vitit 1999, nuk ...

                                               

Federata e Hendbollit e Kosovës

Federata e Hendbollit e Kosoves apo shkurt FHK eshte struktura me e larte e organizimit te klubeve te hendbollistike ne Kosove. Çmimi me i larte qe ndane kjo federate per hendbollistet eshte Kurora e hendbollistit me te mire ne Kosove. Antarsimi ...

                                               

Federata e Karates e Kosovës

Federata e Karates e Kosoves, ose shkrurt FKK-ja, eshte shoqeri e karatisteve dhe klubeve te tyre ne Kosove. Suksesi me i madhe i arritur nga anetaret e kesaj Federate eshte Shqipe Zogjani. Antare te kesaj Federate jane me se 40 klube, shumica te ...

                                               

Federata e Mundjes e Kosovës

Federata e Mundjes e Kosoves, ose shkrurt FMK -ja, eshte shoqeri e mundesve dhe klubeve te tyre ne Kosove. Federata e Mundjes e Kosoves eshte formuar ne dhjetor te vitit 1978, ne Prishtine. Me ardhjen e trajnerit te njohur Mentas Allajbegu ne pos ...

                                               

Federata e Pingpongut e Kosovës

Federata e Pingpongut e Kosoves, ose shkrurt FPPK-ja, eshte shoqeri e pingpongisteve dhe klubeve te tyre ne Kosove. Federata kryesohet nga kryesia me ne krye Rifat Rifatin 2011 dhe ka 13 klube pingpongistesh ane e mbane Kosoves. Numri i pingpongi ...

                                               

Federata Ndërkombëtare e Skitarisë

Federata Nderkombetare e Skitarise eshte organi me i larte sportiv ne bote, pergjegjes per sportet e dimrit. Federata eshte themeluar ne vitin 1924, dhe eshte pergjegjese per organizimin e Lojerave Olimpike Dimerore ne te gjitha disiplinat e skij ...

                                               

Federata Shqiptare e Atletikës

Federata Shqiptare e Atletikes apo shkurt FSHA eshte struktura me e larte e organizimit te klubeve te ateletikes ne Shqiperi. President i federates ka qene Gjegji Ruli ndersa nga 2005 gjer me tani eshte Fatos Shehaj

                                               

Federata Shqiptare e Basketbollit

Federata Shqiptare e Basketbollit ose FSHB eshte struktura me e larte e organizimit te klubeve te basketbollit ne Shqiperi. Selia e federates ndodhet ne Tirane. President i federates eshte Avni Ponari. FSHB-ja eshte organizuesi i Kombetares shqip ...

                                               

Federata Shqiptare e Peshëngritjes

Federata Shqiptare e Peshengritjes eshte struktura me e larte e organizimit te klubeve te peshengritjes ne Shqiperi. Sekretari i pergjithshem eshte Ilir Karaj.

                                               

Giancarlo Fisichella

Giancarlo Fisichella lindi me 14 janar 1973 ne Rome, gjithashtu i njohur edhe si Fisico ose Fisi, eshte nje pilot i Formula 1. Gjer me tani ai ka garuar per konstruktoret si Renault, Sauber, Jordan, Benetton dhe Minardi. Pjesemarrja e tij e pare ...

                                               

Giuseppe Farina

Dr. Giuseppe "Nino" Farina lindi me 30 tetor 1906 ne Torino, Itali; vdiq me 30 qershor 1966 ne Chambery, France. Ishte nje garues automobilash dhe kampioni i pare i Formula 1.

                                               

Graham Hill

Norman Graham Hill lindi me 17 shkurt 1929 ne Londer, Angli; vdiq me 29 nentor 1975 ne Arkley Britani te madhe. Ai ishte nje garues britanik me makina. Graham Hill u be kampion i Formula 1 me vitin 1962 dhe keshtu pasoi ne kete titull garuesin am ...

                                               

Guido Guerrini

Guido Guerrini eshte personi i pare qe ka udhetuar nga Europa ne Kine duke bere te gjithe udhetimin me nje makine me gaz. Qe kur ishte femije, Guerrini ka bere shume udhetime me makine me babain e tij, dhe me vone me miqte. Ne vitin 2008 ai organ ...

                                               

Gjergj Gjini

Gjergj Gjini, sportist, hendbollist shqiptar nga Kosova. Gjergji ishte sportist aktiv se pari i angazhuar ne sporte si futboll e basketboll me vone si hendbollist pioniere i Federates se Henbollisteve te Kosoves. Si hendbollist kohe te gjate isht ...

                                               

James Naismith

James Naismith lindi me 6 nentor 1861 ne Almonte, Ontario; vdiq me 28 nentor 1939 ne Lawrence, Kansas. Ka qene nje mjek dhe pedagog kanadez, po ashtu eshte edhe shpikesi i Basketbollit.

                                               

Jordan Grand Prix

Jordan Grand Prix ishte ekipi garues ne Formula 1 qe u themelua nga ish piloti Eddie Jordan. Ky ekip garimet i zhvilloi nga viti 1991 gjer ne vitin 2005 kur edhe pusoi se vepruari.

                                               

KB AS Prishtina

Klubi Basketbollistik AS Prishtina eshte nje klub basketbollistik nga Prishtina, Kosove, qe prej vitit 2006 eshte anetar i Siguria Super Liges se Kosoves ne basketboll.

                                               

KH Besa

Klubi Hendbollistik Vicianet eshte anetare e FHK. Ky klub i junioreve nga federata e Kosoves eshte shpallur ne krye te klubeve me te dalluara ne Kosove per vitin 2006. Stampa:Federata e Hendbollit e Kosoves

                                               

KH Besa Famiglia

Klubi Hendbollistik Besa Famiglia eshte anetare e FHK. Ky klub i senioreve meshkuj nga federata e Kosoves eshte shpallur ne krye te klubeve me te dalluara ne Kosove per vitin 2006. Stampa:Federata e Hendbollit e Kosoves

                                               

KH Vicianet

Klubi Hendbollistik Vicianet eshte anetare e FHK. Ky klub i femrave nga federata e Kosoves eshte shpallur ne krye te klubeve me te dalluara ne Kosove per vitin 2006. Stampa:Federata e Hendbollit e Kosoves

                                               

Klodiana Shala

Klodiana Shala eshte atlete shqiptare nga Shqiperia, njihet si atletja shqiptare qe ka thyer me shume rekorde kombetare dhe ka fituar me shume medalje. Klodiana eshte kampionie shqiptare dhe rekordmenia absolute ne 50, 100, 200, 400 metrave, dhe ...

                                               

Kombëtarja kosovare e futbollit të femrave U19

Kombetarja kosovare e futbollit te femrave U19 eshte skuadra kombetare e futbollit te femrave te Kosoves per moshen nen 19 vjeçare dhe menagjohet nga Federata e Futbollit te Kosoves.

                                               

Kombëtarja kosovare e futbollit U19

Kombetarja kosovare e futbollit U19 eshte ekipi kombetar i futbollit te Kosoves per moshat nen 19 vjeçare. Skuadra menagjohet nga Federata e Futbollit e Kosoves. Me 6 shkurt 2013. FIFA i dha lejen edhe skuadrave kosovare te luante lojera miqesore ...

                                               

Lista e hendbollistëve të Kosovës

Muhamed Maloku Kastrioti Avni Istrefi Trepça Flamur Salihu Kastrioti Leonard Culaj Vellaznimi Alban Dobroshi Prishtina Arben Muçolli Besa Famiglia Dukagjin Azizi Kosova Bekim Dashi, portiere i KH Besa Famiglia nga Peja meshkujt - Kurora e hendbol ...

                                               

Los Angeles Lakers

Los Angeles Lakers, eshte ekip i basketbollit profesionist amerikan dhe zhvillon ndeshjet ne NBA. Ekipi ka fituar gjithsej 14 tituj, i dyti per nga numri i titujve pas Boston Celtics. Ngjyrat e veshjes se ekipit jane verdhe dhe vjollce. Kjo skuad ...

                                               

Luigi Fagioli

Luigi Fagioli u lind me 9 qershor, 1898 dhe vdiq me 20 qershor, 1952) ishte nje garues automobilash dhe Formula 1 pilot Italian. Ne karrieren e tij a mori pjese ne 7 gara nga te cilat arriti 1 fitore 4 vende te dyta, 1 vend te trete dhe nje gare ...

                                               

Michael Jordan

Majkell Xhefri Xhordan eshte nje basketbollist profesionist i dale ne pension dhe nje biznesmen aktiv. Biografia e tij ne website e shteteve, "Me miratim, Majkell Xhordan eshte basketbollisti me i mire i gjithe koherave." Xhordan ishte nje nga at ...

                                               

Mihael Shumaher

Mihael Shumacher ose Majkell Shumaher eshte nje shofer gjerman garash, statistikisht, kampioni me i madh i Formula 1 i te gjitha koherave, pasi fitoi 7 tituj boterore, dy me Benetton dhe pese te njepasnjeshme me Ferrari. Schumacher eshte mbajtesi ...

                                               

Muharrem Berisha (peshëngritës)

Muharrem Berisha lindi ne Tirane me 13 qershor 1964. Ka kryer Institutin e Larte te Fizkultures" Vojo Kushi”. Arritjet ne sportin e peshengritjes: Kampion absolut kombetar ne Shqiperi ne vitet 1982-1992, ne peshat 60, 67 dhe 75 kg." Sportisti me ...

                                               

Niki Lauda

Niki Lauda. Eshte garues ne garat automobilistike Formula 1. Vije nga Austria dhe ka fituar tri here titullin e kampionit ne kete gare sportive.

                                               

Përfaqësuesja kosovare nën-21 e futbollit

Perfaqesuesja kosovare nen-21 e futbollit eshte ekipi kombetar i futbollit te Kosoves per moshen nen 21 vjeçare dhe menagjohet nga Federata e Futbollit te Kosoves. Me 6 shkurt 2013, FIFA i dha lejen edhe ekipit te Kosoves per te luajtur lojera mi ...

                                               

Phil Hill

Philip Toll Hill lindi me 20 prill 1927 in Miami, SHBA; vdiq me 28 gusht 2008 ne Salinas, Kaliforni. Ka qene nje garues me makina nga SHBA-te. Phill Hill eshte kampioni i pare i Formula 1 me prejardhje nga Shtete e Bashkuara.

                                               

Qitja

Qitja eshte nje lloje sporti me arme zjarri, por ekzsiton edhe qitja me ajer. Qitja eshte nje nga sportet me elitare dhe me cilesore ne Shqiperi qe i ka dhuruar vendit disa kampione Europe, dhjetera kampione Ballkani dhe nje numer te jashtezakons ...

                                               

Scuderia Toro Rosso

Scuderia Toro Rosso, njohur zakonisht si Toro Rosso, ose shkurt STR, eshte nje skuader italiane garash e Formula Nje. Eshte nje nga dy skuadrat e F1 qe eshte ne pronesi te kompanise se pijeve Red Bull, me tjetren qe eshte Red Bull Racing. Skuadra ...

                                               

Skijimi

Skijimi eshte nje sport shume i hershem pasi qe skite jane perdorur si mjet per te ecur mbi bore per nevojat e popullates. Skijimi mendohet te kete prejardhjen nga vendet skandinavike para 4000 vjetesh. Skijimi per here te pare nuk eshte paraqitu ...

                                               

Shefki Durmishi

Shefki Durmishi lindi me 1958. Shefkiu ishte trajner i Klubit te mundjes KM Prishtina gjate viteve 80-ta. Ne nderkohe 2005 eshte trajner i Klubit te mundjes KM Era te Prishtines. Ai po ashtu iste trajner i Klubit mundjes "TWM Turku" ne Finlande

                                               

Tenisi

Sport qe luhet ne fusha me nje siperfaqe paksa te forte. Lojtaret garuese e zhvillojne lojen duke goditur nje tope te vogel me raketa. Qellimi i lojtareve eshte shenimi i poenave te cilat fitohen pasi qe te godite fusha e kundeshtarit i cili nuk ...

                                               

Toyota F1

Toyota F1 ishte nje ekip Formula Nje nen pronesine e prodhuesit japonez te makinave Toyota me baze ne Keln, Gjermani. Toyota lajmeroi planet per te hyre ne Formula Nje ne vitin 1999, pasi disa provave me makinen e tyre fillestare, e quajtur TF101 ...

                                               

Williams Grand Prix Engineering

Williams Grand Prix Engineering Limited, aktualisht garon ne Formula Nje si ROKiT Williams Racing, eshte nje ekip dhe konstruktor britanik garash. Eshte themeluar nga Sir Frank Williams dhe inxhinjeri Sir Patrick Head, dhe ende udheheqet nga Will ...

                                               

Aldo Albanesi

Ka drejtuar ne Seria A per meshkuj nga 1968 deri 1985, per nje total prej 338 garash. ka qene arbiter nderkombetar qe nga 1970 deri me1985, me 203 takime direkte. Ka marre pjese ne Giochi della XXI Olimpiade te Montreal 1976, ne dy edizione te Ca ...

                                               

Bologna F.C. 1909

Bologna Football Club 1909, njohur thjesht si Bologna eshte nje klub futbolli italian, i themeluar ne vitin 1909 ne qytetin e Bolonjes. Emri i themelimit ishte Bologna Football Club, por klubi falimentoi ne vitin 1993 dhe u rithemelua me emrin ak ...

                                               

Vicenza Calcio

Vicenza Calcio eshte nje klub futbolli italian, i themeluar ne date 9 Mars 1909, ne qytetin e Viçences. Ajo eshte skuadra me e vjeter e krijuar ne rajonin e Venetos. Aktualisht ekipi gjendet ne Lega Pro dhe i luan ndeshjet pritese ne stadiumin Ro ...

                                               

George Mallory

George Herbert Leigh Mallory ishte nje alpinist angleze i cili beri tre ekspedita britanike ne malin Mont Everest ne fillim te viteve 1920,nga e cila nuk u kthye.

                                               

Dekatloni

Dhjetgareshi ose dekatloni eshte dicipline atletike per meshkuj e filluar nga viti 1884 ne SHBA. Ne Lojrat olimpike si discipline u fut ne lojrat e vitit 1912 ne Stockholm. Gara zgjat dy dite, dhe perbehet prej dhjete disiplina te ndryshme te atl ...

                                               

Heptatloni

Shtatgareshi ose heptatloni eshte shumgaresh ne atletike qe perbehet prej shtate disciplinash te ndryshme. Ekzistojne dy lloje heptatloni: Heptatlon per femra qe zgjat dy dite me kete program dita e dyte: kercim se gjati, hedhje e shtizes, vrapim ...