ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 252
                                               

Xhorxh Uashington

Gjorgj Vashington ishte presidenti i pare i Shteteve te Bashkuara te Amerikes, Komandant i Pergjithshem i Ushtrise Kontinentale gjate Luftes Revolucionare Amerikane, dhe nje nga Eterit Themelues te Shteteve te Bashkuara. Ai kryesoi konventen qe h ...

                                               

Zachary Taylor

Zachary Taylor lindi me 24 dhjetor 1784 ne Barboursville, Virginia; vdiq me 9 korrik 1850 ne Uashington D.C. Ishte nje gjeneral amerikan dhe i 12-ti. President te ShBA, prej 5 mars 1849 deri 9 korrik 1850. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte ...

                                               

Zëvendës Kryeministër

Nje Zevendes Kryeminister eshte, ne disa vende, nje minister i qeverise i cili mund te marre postin e kryeministrit qe vepron kur kryeministri perkohesisht mungon. pozite eshte krahasuar shpesh me ate te nje zevendes president, por eshte shume e ...

                                               

Zgjedhjet Komunale

Zgjedhjet Komunale ne Kosove Zgjedhjet Komunale ne Shqiperi Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Zgjedhjet Komunale në Shqipëri

Zgjedhjet Komunale ne Shqiperi organizohen çdo 4 vite neper komunat e Shqiperise dhe bashkite e Shqiperise. Me rezultatin e zgjedhjeve shpallen kryetaret te bashkive dhe komunave dhe keshillet bashkiake ose komunale.

                                               

Zgjedhjet Parlamentare

Nenkuptoje zgjedhjet qe mbahen per Kuvendin e Shqiperise. Ne baze te kushtetutes zgjedhjet duhet te jene te lira, demokratike dhe periodeike çdo kater vjet.

                                               

Zinxhiri Gjakovar

Zinxhiri Gjakovar eshte shprehje e krijuar pas Demonstratave te `81-shit nga propaganda serbe dhe akademia e shkencave dhe arteve ne Beograd. Sipas kesaj propagande me keputjen e Zinxhirit Gjakovar ne udheheqjen e Kosoves, Serbia do te arrinte te ...

                                               

Jorgo Zografi

Jorgo Zografi ishte nje politikan ne sherbim te interesave shoviniste greke, minister i puneve te jashtme dhe president i republikes autonome te veteshpallur te Epirit te Veriut, e veteshpallur nga grekofonet ne Shqiperine e Jugut. Kjo republike ...

                                               

Dinastia Atalid

Dinastisa Atalid (ˈ æ t əl ɪ d / ; greqisht: Δυναστεία των Ατταλιδών ishte nje dinasti Helenistike qe sundonte ne qytetin e Pergamon pas vdekjes se Lysimachus, nje gjeneral i Aleksandrit te Madh. Mbreteria Atalid ishte mbetje e shtetit qe ishte l ...

                                               

Dinastia Habsburg

Dinastia e Habsburgeve eshte nje nga familjet me te shquara dhe madheshtore te Europes. Anetaret e saj mbanin tituj e territore qe shtriheshin nga Perandoria e Shenjte Romake e deri ne Spanje dhe Gadishullin Ballkanik. Keta tituj mbaheshin nga de ...

                                               

Dinastia Hamdanid

Dinastia Hamdanid ishte dinastia myslimane arabe shiite e Irakut verior dhe Sirise. Ata vinin nga fisi i lashte Banu Taghlib i Mesopotamise dhe Arabise Lindore. Dinastia Hamdanid u themelua nga Hamdan ibn Hamdun, kur u emerua guvernator i Mardini ...

                                               

Dinastia Tran

Dinastia Trần sundoi ne Vietnam nga 1225 deri ne 1400. Dinastia u themelua kur perandori Trần Thái Tông u ngjit ne fron pas xhaxhait te tij Trần Thủ Do orkestroi permbysjen e dinastise LY. Perandori i fundit i dinastise ishte Thiếu Dế, i cili ne ...

                                               

Kleopatra (kthjellim)

Kleopatra eshte emri i disa mbretersha egjiptiane te dinastise e Ptolemaik. Kleopatra VII., e Madhja 69 p.e.s.; † 30 p.e.s. ishte gruaja e vellezerve te vet Ptolemaios XIII. dhe Ptolemaios XIV. po ashtu edhe e dashura e Jul Cezarit, qe me te lind ...

                                               

Coptimi i Kosovës

Coptimi i Kosoves eshte teoria e hedhur nga Doktrina e shenjt serbe ne mjete e informimit te interesuara per zgjidhjen e konfliktit, te cilat per nje kohe gjate takimit te njohur si "120 diteshi" mbulonin nje hapsire te informimit. Teoria e hedhu ...

                                               

Elaborati i Çubrilloviqit II për shqiptarët

Elaborati i II-te i Çubrilloviqit per shpernguljen e shqiptareve me dhune dhe me terror eshte pjesa e dyte e Vasa Qubrilloviqit dhe eshte krijuar me 1944 dhe ka hyre si pjese e Doktrines se shenjt serbe.

                                               

Ilija Garashanin

Ilija Garashanin kultivues i Doktrines se shejt serbe, pergaditi platformen ne vepren famkeqe" Naçertanje ”, e cila bazohej ne programin e shfarosjes dhe debimit te shqiptarve me dhune. Pasardhesit e Garashaninit si Pashiqi, kral Nikolla, Çubrill ...

                                               

Libri i kaltër

Libri i kalter quhej nje permbledhje e Doktrines se Shenjet Serbe, botuar ne Beograd pas ndryshimeve ne kushtetuten federative te Jugosllavise. Libri i kalter, ishte i pregatitur nga Akademia e Shkencave dhe Arteve te Serbise ndersa per qytetaret ...

                                               

Lokalitete Shqiptare në Principatën serbe (1817-1865)

Kjo liste tregon lokalitete ne te cilat kane banuar shqiptaret e debuar nga Sanxhanku i Nishit. Ky debim eshte bere gjate krijimit te principates serbe ne teritorin e Pashallekut te Beogradit e cila ne fillim kishte per qellim krijimin e principa ...

                                               

Memorandumi SANU

Memorandumi i Akademise Serbe te Shkencave dhe te Arteve, i njohur thjesht si Memorandumi SANU, ishte nje draft dokument i hartuar nga nje komision 16-anetaresh i Akademise Serbe te Shkencave dhe Arteve ne vitet 1985-1986. Pjese te draftit rrodhe ...

                                               

Naçertanje

"Naçertanje" eshte platforma e Ilija Garashanit krijuar ne baze te Doktrines se shenjte serbe. Naçertanje ” konkretisht bazohej ne programin e shfarosjes dhe debimit te shqiptarve me dhune ne perputhje me reagimet e opinionit te jashtem nderkombe ...

                                               

Peshkopi Filaret

Peshkopi Filaret eshte nje prift i kishes ortodokse serbe te cilit deri ne shtatore te vitit 2007 i ishte ndaluar hyrja ne Malin e Zi sepse gjykata e Kombeve te Bashkuara per krime lufte e kishte vene priftin ne listen e personave te dyshuar si n ...

                                               

Predrag Gjorgjeviq

Predrag Gjorgjeviq, ishte polic i Serbise i cili sipas doktrines se shenjte serbe gjeti vdekjen rreth ores 11:15 PM gjate patrollimit ne Shipove afer Mitrovices. Po me kete raste sipas doktrines eshte plagosur edhe polici 30 vjeçar nga Nishi i ci ...

                                               

Rasti 12 nëntor 1912

Rasti 12 nentor 1912 apo raporti ne Daily Chronicle thirren disa aksione te armatosura Doktrines se shenjte serbe te ndermarrura ne afersi te Shkupit dhe Prizrenit. Ky rast mbane shenime per rreth 7000 kryefamiljare shqiptare te masakruar deri ne ...

                                               

Rasti dhunimi i plakave

Rasti dhunimi i plakave eshte nje aksion taktik i Doktrines se shenjt serbe. Ky aksion eshte taktiko-politik dhe deri me 2007 eshte ndermarrur disa here, zakonisht ne koherat kur perdorimi i armesve te zjarrit nuk ka qene i mundur per shkake te r ...

                                               

Rasti Entklavat

Rasti Entklavat eshte pjese vazhduese e Doktrines se shenjt serbe pas humbjes se forcave te armatosura serbe ne luften e viteve te fund shekullit XX dhe rramjes se interesit boterore per mbeshtetjen e kesaj doktrine. Pas marreveshjes teknike ne m ...

                                               

Rasti Graqanica

Rasti Graqanica eshte nje aksion taktik i Doktrines se shenjt serbe qe ndodhi me? Rasti i fundit ne Graqanice, ku u plagos nje ri serb nga persona te pa njohur, ishte shkaku qe te rebelohet popullata serbe ne kete enklave dhe te bllokohet rruga G ...

                                               

Rasti Helmimi

Helmimet ne Kosove me gazra toksike nga ana e qeverise Jugosllave, doktrines serbe, ndodhen ne pranveren e vitit 1990 ku u helmuan me mijera te rinj, kryesisht nxenes ne mesin e tyre kishte edhe foshnje ne entet parashkollore. Qeveria jugosllave ...

                                               

Rasti Jogurt revolucionit

Rasti Jogurt revulucionit ne Fushe Kosove eshte nje segment i Doktrines se shenjte serbe gjate luftes speciale ne Kosove te zhvilluar ne periudhen 1981-1990. Ky raste eshte dokumentuar edhe ne filmin dokumentar "Lufta vellavrase" e BBC-se, ku mer ...

                                               

Rasti Kuku lele majko

Rasti Kuku lele majko eshte pjese vazhduese e Doktrines se shenjt serbe pas humbjes se forcave diplomatike ne arenen nderkombetare. Ne fakt rasti eshte teori e saj me te cilen sipas logjikes jashtetokesore behen krahasime te thjeshta: personeli i ...

                                               

Rasti Kuq e Zi

Rasti Kuq e Zi eshte pjese e Doktrines se shenjt serbe ne rastet kur ajo ka ne duar nje pjese te forcave ekzekutuese. Pas Demonstratat e `81-shit e sidomos pas shtet rrethimit te dyte qe kishte ndodhur ne Kosove, organet e sigurimit dhe ato ekzek ...

                                               

Rasti Martinoviq

Rasti Martinoviq eshte nje segment i Doktrines se shenjte serbe gjate luftes speciale ne Kosove te zhvilluar ne periudhen 1981-1990. Ky rraste ka ndodhur me 1984, ne periudhen kur Millosheviqi synonte okupimin e Kosoves, çdo dite lansohej nga nje ...

                                               

Rasti Nxënsit nga Tirana

Rasti i nxenesve shqiptare eshte nje akcion taktik i Doktrines se shenjt sebe per mbajtjen ne agjenda te mediave arsyetimin e existimit te enklavave dhe mbajtjen ne jete te doktrines tek banoret serbe qe kerkojne nje jete te qete. Ky raste ka ndo ...

                                               

Rasti Pasuli i Mences

Rasti Pasuli i Mences eshte pjese e nderhyrjes nga prapavija e Doktrina e shenjt serbe. Per te kuptuar rastin e mences se studenteve duhet te merret parasysh se kjo nuk eshte lufte speciale e dy kundershtareve, por eshte lufte ne mes te nevojes d ...

                                               

Serbia e Madhe

Serbia e Madhe eshte nje ideja e krijimit te nje shteti serb qe do te perfshinte territore te vendeve fqinje te Serbise dhe paraqet aspirate te nacionalisteve serbe dhe te disa politikaneve serbe. Fillimisht apirohej te bashkoheshin ne nje shtet ...

                                               

Serbifikimi

Serbizimi njohur gjithashtu si Serbifikimi, serbisht: "србизација" / srbizacija ose посрбљавање / posrbljavanje ; bullgarisht: сърбизация sərbizacija ose посръбчване, posrəbčvane ; kroatisht: srbizacija, posrbljavanje ; maqedonisht: србизација ; ...

                                               

Shqiptarofobia në Serbi

Albanofobia, ose ndjenja anti-shqiptare, eshte shume e perhapur ne Serbi. Urrejtja ndaj shqiptareve eshte me se shpeshti e lidhur me konfliktin serbo-shqiptar. Edhe sot ne te gjithe portali, gazatar dhe televisioni serb flet keq per shqiptaret. A ...

                                               

Teoria baba Rus

Teoria baba Rus eshte teori e Doktrines se shenjt serbe e hudhur nder popuj te Ballkanit. Kjo teori ka filluar te praktikohet qe nga tentimet e Rusis cariste, per te krijuar nje lidhje sllave, ashtu qe te fusin nen kontrollin e vete sa me shume p ...

                                               

Teoria nën petkun e fesë

Ne kohen e bombardimeve te NATO-s dhe luftes ne Kosove, ne spitalin e Gjakoves, ishin strehuar shume familje shqiptare me shprese se do te shpetonin nga thikat dhe plumbat e kriminelve serbe. Hordhite e terbuara paramilitare dhe policore serbe, p ...

                                               

Teoria Serbia humb në paqë

Teoria Serbia humb ne paqe eshte teori e Doktrines se shenjt serbe e hedhur nder shqiptare dhe serbe qe nga koha e luftes se pare boterore dhe kultivuar deri ne fund te luftes se vitit 1999. Teoria ka zene vend te rendesishem ne psiqiken e gjener ...

                                               

Toplica

Toplica eshte krahine shqiptare ne jug te Serbise. Ne ditet e sotit pjese te kesaj krahine quhen me emra te ndryshem si: Lugina e Presheves, Kosova Lindore etj.

                                               

Udbashët

Udbashi shprehje popullore, e formuar nga shkurtesa ne gjuhen serbo-kroate per Sigurimin e Brendeshem Shtetrore te Jugosllavise, ne vitet ´40-´50 e njohur si UDB-ja, dhe prapashtesa - shi e lidhur me nje a. Perndryshe me kete mendoheshin nenpunes ...

                                               

Vaska Zojcheva

Vasilka Danailova Zoycheva, e njohur gjithashtu si Vaska Zoycheva, eshte nje vajze shtate vjeçare e cila u be simbol i mosbindjes Bullgare gjate okupimit Serb dhe shkombetarizimit te Maqedonise se Vardarit.

                                               

Xhamahiria

Xhamahiria eshte nje emer arab qe nenkupton nje forme te veçante te qeverisjes dhe nje forme te veçante te organizimit politik e mbeshtetur nga udheheqesi libian Muamer el Gadafi.

                                               

Anarkizmi

Anarkizmi eshte nje filozofi politike qe mbron shoqerite e veteqeverisura ne baze te institucioneve vullnetare. Keto shpesh pershkruhen si shoqeri pa shtetesi, megjithese disa autore i kane definuar ato ne menyre me specifike si institucione te b ...

                                               

Fashizmi

Fashizmi eshte nje forme e ultranacionalizmit autoritar radikal te krahut te djathte, i karakterizuar nga pushteti diktatorial, shtypja me force e opozicionit dhe kontroll i rrepte i shoqerise dhe ekonomise, i cili mori njohje ne fillim te shekul ...

                                               

Globalizëm

Globalizmi eshte nje shprehje e cila i referohet sistemeve te ndryshme me shtrirje pertej asaj qe eshte nderkombetare. Ai eshte perdorur nga shkencetaret politike, te tilla si Joseph Nye, per te pershkruar "perpjekjet per te kuptuar te gjitha nde ...

                                               

Kolektivizmi

Kolektivizmi eshte nje qendrim filozofik dhe doktrine politike qe thote se entitetet si shteti, shoqeria apo kombi kane nje ekzistence autonome pertej individeve qe bejne pjese ne to. Disa forma ekstreme kolektivizmi shkoje deri ne piken te mohua ...

                                               

Nazizmi

Nazizmi ose nacional-socializmi eshte nje ideologji politike e lindur ne Gjermani. Termi vjen nga NSDAP dhe programi i partise ne 24 shkurt 1920. Nazizmi ishte ideologji shteterore ne Gjermani nga ardhja ne pushtet e partise naziste ne vitin 1933 ...

                                               

Paleokonservatorizmi

Paleokonservatorizmi eshte nje filozofi poltike konservatore qe gjendet kryesisht ne SHBA dhe qe thekson traditesn, qeverine e kufizuar, shoqerine civile, anti-kolonializmin dhe anti-federalizmin, se bashku me identitetin fetar, rajonal, kombetar ...

                                               

Panafrikanizmi

Panafrikanizmi eshte nje ideologji dhe levizje qe nxit solidaritetin e afrikaneve ne mbare boten. Eshte i bazuar ne besimin se uniteti eshte me rendesi jetike per progresin ekonomik, shoqeror dhe politik dhe ka per qellim te "bashkoj dhe ngrej" n ...