ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 251
                                               

Tefta Cami

Ne vitin 1959, mbaroi shkollen pedagogjike ne Peshkopi, kurse ne vitin 1964 diplomoi ne Tirane ne degen Gjuhe-Letersi Shqipe. Ne vitin 1972, mbaroi kursin e larte te filozofise. Ne vitin 1988, mbrojti graden shkencore" Kandidate e Shkencave”.

                                               

Centerpartiet

Centerpartiet eshte nje parti politike nga Suedia, formuar 1913. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Chester A. Arthur

Chester Alan Arthur lindi me 5 tetor 1830 ne Fairfield, Vermont; vdiq me 18 nentor 1886 ne New York City, New York. Ishte vizepresident prej 4 mars deri me 20 shtator 1881 dhe me pas i 21-ti president i ShBA-ve deri me 3 mars 1885. Ky artikull ne ...

                                               

Deklarata e kryeministrit serb Koshtunicës mbi Kosovën dhe BE-në

Gjate kohes se Bisedimeve ne Vjene per pavaresine e Kosoves gjate nje interviste te pales serbe kryeministri i Serbise Vojisllav Koshtunica kishte deklaruar se Serbia nuk do te heqe dore nga Kosova per shkak te hyrjes ne Bashkimin Evropian. Kjo d ...

                                               

Demokracia (moto)

Demokracia fjale dhe shprehje, me prejardhje nga vete sitemi demokratik qe thuhet te kete ekzistuar teke greket e lashte, e cila nga sisteme te ndryshme ne historin e njerzimit eshte perdorur si moto e propagandes me te cilen regjimet jane perpje ...

                                               

Demonstratat e `81-shit

Demostratat e `81-shit Kjo shprehje perdoret per te pershkruar revolten e shqiptareve ose me sakte te demonstratave mbare popullore ne gjithe Kosoven. Ka te dhena se ne keto demonstrata morren pjese afro 1 milion veta ne gjithe Kosoven.

                                               

Departamenti i Arsimit i Nju Jork Sitit

Departamenti i Arsimit i Nju Jork Sitit eshte dege e qeverise komunale te qytetit New York City qe menaxhon sistemin shkollore publike te qytetit. Ai eshte sistemi me i madh shkollor ne Shtetet e Bashkuara, me mbi 1.1 milion nxenes qe mesohen ne ...

                                               

Dimitrij Rupel

Dimitrij Rupel gjate vitit 2006 shef i diplomacise sllovene. Gjate kryerjes se detyres se tij me rastin e deklarates se kryeministrit serb Vojisllav Koshtunica mbi Kosoven paraqitur me mendimin mbi ate deklarate dhe statusin e Kosoves, duke thene ...

                                               

Dimokratikos Synagermos

Tubimi Demokratik, DISY, eshte parti politike e demokrateve dhe konservativeve te krishtere ne Republiken Qipriote. Partia u themelua me 1976 nga Glavkos Kliridis. Qe nga pavaresia e republikes ne vitin 1960 ishte president i keshillit te repreze ...

                                               

Dominique de Villepin

Dominique Marie François René Galouzeau de Villepin, diplomat, politikan dhe shkrimtar francez. Ne periudhen 2002-2007, nen presidentin Jacques Chirac, de Villepin-i sherbeu si minister i jashtem, i brendshem dhe perfundimisht, per dy vite, kryem ...

                                               

Donald Rumsfeld

Donald Henry Rumsfeld lindi me 9 korrik 1932 ne Evanston, Illinois, eshte biznismen dhe politikan amerikan me prejardhje gjermane. Me ardhjen e George W. Bush ne postin e kryetarit te ShBA-ve ai riaktivizohet ne politike dhe ka postin e sekretari ...

                                               

Dragan Kostiç

Dragan Kostić aktivste serbe, serbe nga Serbia. Dragan Kostić eshte I ashtuquajturi Kryetar i Komunes se Lypjanit 2009 dhe nga Levizja Vetvendosje eshte akuzuar per veprimtari ilegale ne Kosove. Levizja thirret ne baze te nenit 198 dhe 199 te KPP ...

                                               

Dwight D. Eisenhower

Dwight "Ike" David Eisenhower lindi 14 tetor 1890 ne Denison, Texas; vdiq 28 mars 1969 ne Washington D.C. Ishte i 34-ti. President te ShBA. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Ekspansionizmi

Politike e shteteve imperialiste a social-imperialiste, e shteteve te tjera kapitaliste, si edhe e grupeve monopoliste per te shtrire ndikimin e sundimin e tyre ekonomik, ideologjik, politik, kulturor etj. ne vende te tjera ose per te pushtuar to ...

                                               

Enric Prat de la Riba

Enric Prat de la Riba Sarra, jurist dhe gazetar katalinas. Ai ishte anetar i Centre Escolar Catalanista, ku u formulua njeri nder definicionet e para per nacionalitetin katalunas. Enric Prat ishte presidenti i pare i Bashkesise se Katalonjes dhe ...

                                               

Esmeralda Uruçi

Esmeralda Uruçi Ministre e Kultures, Rinise dhe Sporteve ne vitet 1999 - 2001. Vdiq me 21 mars 2012 per shkak te komplikacioneve ne spitalin e Tiranes pas nje aksidenti automobilistik. Eshte autore e disa teksteve universitare. Botimet brenda dhe ...

                                               

EUFOR

EUFOR eshte shkurtesa per trupat paqeruajtese nen mandatin e BE-se te vendosura ne Bosnje. EUFOR vendoset ne Bosnje si pasardhes i forcave paqeruajtese ISAFOR. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e ...

                                               

Fjalimi javor i kryeministrit

Fjalimi javor i kryeministrit te Kosoves eshte radio transmetim politik qe emitohet ne valet e radio kosoves. Fjalimi javor i kryeministrit transmetohet çdo te hene fjalimi javor i kryeministrit te Kosoves drejtuar opinionit kosovar. Kjo eshte be ...

                                               

Flamur Noka

Flamur Noka eshte deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise. Noka ishte Sekretar Organizativ i Partise Demokratike te Shqiperise ne vitet 2009-2013.

                                               

Flamuri i Belizës

Flamuri kombetar i Belices u adoptuan me 21 shtator, 1981, pas pavarsise nga Britania e Madhe. Flamuri eshte verzion i modifikuar i flamurit me te hershem te Hondurasit Britanik. Ky flamur u themelua me 1950, ne fillim te levizjes per pavarsi te ...

                                               

Flamuri i Bullgarisë

Flamuri i Bullgarise perbehet nga tre shirita me ngjyrat bardhe, gjelbert dhe kaltert. Ngjyra e kaltert dhe e bardhe rrjedhin nga flamuri rus, qe nga lufterat osmano-ruse. Ngjyra e gjelbert simbolizon vendin e bullgareve si vend bujqesor. Qe nga ...

                                               

Franklin D. Roosevelt

Franklin Delano Roosevelt lindi me 30 janar 1882 ne Hyde Park, New York; vdiq me 12 prill 1945 ne Warm Springs, Georgia. Ishte president prej vitit 1933 deri pasi nderroi jete ne vitin 1945. Ishte President Demokrat dhe marres i çmimit Nobel Pres ...

                                               

Fryma e Re Demokratike

Fryma Re Demokratike shkurt parti politike e qendres se djathte ne Shqiperi e themeluar ne prill 2012. Kryetar i saj ad hoc ishte Gazmend Oketa. Me 8 shtator 2012 kryesine e partise me vendim unanim te anetarsise e mori ish-presidenti i Republike ...

                                               

Gerald Ford

Gerald Rudolph Ford, Jr. lindi me 14 korrik 1913 ne Omaha, Nebraska ; vdiq me 26 dhjetor 2006 ne Rancho Mirage, Kaliforni. Ishte i 40-ti vizepresidenti dhe i 38-ti President te ShBA. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndih ...

                                               

Gerhard Schröder

Gerhard Fritz Kurt Schröder lindi me 7 prill 1944ne Mossenberg-Wöhren sot pjese e rrethit Blomberg, nga viti 1998 deri me vitin 2005 ishte Bundeskanzler i Republikes Federale Gjermane. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te nd ...

                                               

Goran Jançiq

Goran Jančić aktivste serbe, serbe nga Serbia. Goran Jančić eshte I ashtuquajturi Nenkryetar i Kuvendit Komunal te Gjilanit 2009 dhe nga Levizja Vetvendosje eshte akuzuar per veprimtari ilegale ne Kosove. Levizja thirret ne baze te nenit 198 dhe ...

                                               

Grover Cleveland

Stephen Grover Cleveland lindi me 18 mars 1837 ne Caldwell, New Jersey; vdiq me 24 qershor 1908 ne Princeton, New Jersey. Ishte i 22-ti. dhe 24-ti. President te ShBA 4 mars 1885 - 3 mars 1889 po ashtu edhe 4 mars 1893 - 3 mars 1897. Ky artikull n ...

                                               

Grupi i Kontaktit

Grupi i Kontaktit nje grup informal i disa shteteve me interesa ne Ballkan. Shtetet perberese jane ShBA, Britania e Madhe, Gjermania, Italia, Franca dhe Rusia. Per here te pare ky grup u mbledh ne fillim te viteve te 90-ta ne lidhje me luften ne ...

                                               

Gjergji Papa

Grupi Parlamentar i Partise Demokratike te Shqiperise 2009-2013 Grupi Parlamentar i Partise Demokratike te Shqiperise 2013-2017 Lista e deputeteve te Legjislatures VIII te Kuvendit te Shqiperise

                                               

Skënder Gjinushi

Skender Gjinushi eshte politikan dhe matematicien shqiptar, ish Zevendes Kryeminister si dhe Minister i Arsimit dhe Minister i Punes dhe Çeshtjeve Sociale.

                                               

Hajredin Shyti

Hajredin Shyti ishte Minister i Rendit Publik i Shqiperise gjate periudhes 11 maj, 1991 - 4 qershor, 1991. Hajredin Shyti u denua me burg nga gjykata shqiptare per maskren e 2 prillit te vitit 1991. Ne ate kohe ai ishte zevendes minister i rendit ...

                                               

Hamid Karzai

}} Hamid Karzai lindi me 24 dhjetor 1957 ne Khandahar, Afganistan. Ai u zgjodh President i Afganistanit me 7 dhjetor 2000.

                                               

Harry S. Truman

S ne midis te emrit nuk eshte shkurtese, por eshte vetem nje shkronje, u marre prej gjysheve te tij Anderson S hippe dhe S olomon Young, ishte nje tradite per kujtim e vdekureve. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni ...

                                               

Heinz Fischer

Heinz Fischer lindi me 9 tetor 1938 ne Graz, Austri dhe eshte zgjedhur presidenti i Austrise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Herbert Hoover

Claus Bernet: Herbert Hoover, in: BBKL, 30, 2009, 644-653 Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Idriz Xhomara

Idriz Xhomara ka lindur me 2 maj 1949. Deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise gjate viteve 2005-2009. Ndare nga jeta me 30 janar 2018. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Igli Toska

Igli Toska ishte Minister i Brendshem i Shqiperise gjate periudhes dhjetor, 2003 - 1 shtator, 2005. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Iljas Reka

Iljas Reka ishte politikan shqiptar i pas Luftes se Dyte Boterore, si dhe Minister i Agrokultures i Shqiperise me mandat nga 5 korriku i vitit 1950 gjer me 6 shtator te vitit 1951 si pjese e kabinetit te Enver Hoxhes. Ky artikull ne lidhje me Pol ...

                                               

Ismail Lleshi

Ismail Lleshi ishte Minister i Mbrojtjes i Shqiperise gjate viteve 2000 - 2001. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Ivo Josipoviq

Ivo Josipović lindi 28 gusht 1957 ne Zagreb eshte kompozitor kroat, professor universitar, politikan dhe kryetar i posazgjedhur i Republikes se Kroacise.

                                               

Ivo Sanader

Ivo Sanader lindi me 8 qershor, 1953 ne Split, Kroaci. Ai perfundoi Universitetin e Insbrukut ne Austri, ku studioi Letersine e Krahasuar dhe Gjuhet Romake. Pas kthimit ne Kroaci, Sanader punoi ne zyren e marketingut te agjencise turistike Dalmac ...

                                               

Ivy Dumont

Dama Ivy Leona Dumont eshte ish-qeveritare e pergjithshme ne ujdhesat Bahames. Ajo ishte femra e pare e cila mbajti kete funksion, duke filluar nga 1 janar 2002 deri me 30 nentor 2005. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te nd ...

                                               

James A. Garfield

James Abram Garfield lindi me 19 nentor 1831 ne Orange, Ohio dhe u vra me 19 shtator 1881 ne Elberon, New Jersey. Garfield ishte nje politikan amerikan dhe Presidenti i 20-te i ShBA-ve. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te n ...

                                               

James Buchanan

James Buchanan lindi me 23 prill 1791 ne Mercersburg, Pennsylvania; vdiq me 1 qershor 1868 ne Lancaster, Pennsylvania. Ishte i 15-ti. President te ShBA. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permire ...

                                               

James Carlisle

James Carlisle (Xhems Karlisle lindur me 5 gusht 1937 ne Bolans ne Antigua eshte politikan dhe ish guvernator gjeneral ne Antigua dhe Barbuda. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

James K. Polk

James Knox Polk lindi me 2 nentor 1795 ne Sugar Creek, North Carolina; vdiq me 15 qershor 1849 ne Nashville, Tennessee. Ishte i 11-ti. President te ShBA. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permir ...

                                               

James Monroe

James Monroe lindi me 28 prill 1758 ne Westmoreland County, Virginia; vdiq me 4 korrik 1831 ne New York. Ishte i pesti President i ShBA-ve. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Jemin Gjana

Jemin Gjana lindi ne vitin 1950, eshte politikan shqiptar, deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise, ish Minister i Bujqesise, Ushqimit dhe Mbrojtjes se Konsumatorit.

                                               

Jimmy Carter

James Earl "Jimmy" Carter Jr. lindi me 1 tetor 1924 ne Plains, Georgia. Ishte si kandidat i Partise Demokratike i 39-ti President ne ShBA. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

John Adams

John Adams ishte nje jurist, autor, burre shteti dhe diplomat amerikan. Ai sherbeu si Presidenti i dyte i Shteteve te Bashkuara, Zevendespresident i pare, dhe si nje nga Baballaret Themelues ishte nje udheheqes i pavaresise amerikane nga Britania ...