ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 250
                                               

Mihael Paher

Mihael Paher duke punuar ne nje pikture te madhe altari, te cilen e paten porositur françesknet. E pat njohur artin tirolez dhe shvabas si dhe artin e Italse Veriore, sidomos punimet e Mantenjes dhe te Filipo Lipit. Paheri ishte nje artist i madh ...

                                               

Runo Lette

Runo Vilhelm Lette Johansson ishte skulptore suedeze. Ai u shkollua ne shkollen mbreterore te arteve ne Stokholm nga viti 1933 deri me 1938. Gjate viteve 1940, ai ka udhetuar rreth Laponise dhe beri dokumentare per jetesen e laponezeve. Gjate vit ...

                                               

Moshe Cukerman

Reflexionen eines Heimatlosen - Radiointerview mit Moshe Zuckermann über Exil und Diaspora, Migrationserfahrung und Fremdheit - sowie die Chancen, die in alldem liegen Teil 1, Teil 2 Moshe Zuckermann, Die Israelis wollen den Preis für den Frieden ...

                                               

Oya Baydar

Ajo studioj nё shkollen e mesme nё Notre Dame de Sion nё Stamboll. Ajo e publikoi novelen e saj tё parё, e inspiruar nga shkrimtari franqez Françoise Sagan, kur ishte ende nё shkollen e mesme. Novela tё cilen ajo e shkroi nё vitin e fundit te shk ...

                                               

Albert Ajnshtajn dhe Teoria Speciale e Relativitetit

Albert Ajnshtajn ka qene nje fizikant dhe filozof gjerman i nenshtetezuar zvicerian dhe amerikan. Pervecse ka qene nje nder fizkantet me te njohur te historise se shkences, qe ndryshoi ne menyre radikale paradigmen e interpretimit te botes fizike ...

                                               

Albert Ajnshtajni

Albert Einstein, ishte nje fizikant i cili llogaritet si nje nga shkencetaret me te rendesishem te shekullit XX. Ai percaktoi teorine e relativitetit dhe dha shume kontribute ne fushat e mekanikes kuantike, mekanikes statistikore dhe kozmologjise ...

                                               

Aleksander Stepanoviç Popov

Alexander Stepanovich Popov ishte fizikan rus i cili njihet ne vendin e tij dhe ne vendet e Evropes Lindore si zbulues i radios. Puna e Popovit si mesues ne shkollen ruse te marines e udhehoqi ate drejt eksplorimeve ne fenomene elektrike te freku ...

                                               

Erich Hückel

Erich Armand Arthur Joseph Hückel lindi me 9 gusht 1896 ne Berlin dhe vdiq me 16 shkurt 1980 ne Marburg, Gjermani. Ishte nje kimist dhe fizikant gjerman.

                                               

Ernst Abe

Ernst Abbe, lindi me 23 janar te vitit 1840 ne Ajzenbah, Gjermani dhe vdiq me 14 janar te 1905 ne Jena, Gjermani. I perket fizikaneve qe kane studiuar optiken, ne menyre te veçante optiken e zbatuar. Me 1870 u emerua profesor i fizikes teorike ne ...

                                               

Erwin Schrödinger

Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger, ishte nje fizikant austriak i cili perpunoi me tej bazat e teorise moderne te mekanikes kuantike. Ai zhvilloi nje ekuacion diferencial, zgjidhja te cilit na jep funksionet valore te mundshme, qe mund te s ...

                                               

Evangelista Torricelli

Evangelista Torricelli ishte nje fizikan dhe matematikan italian, i njohur per shpikjen e tij te barometrit me merkur me te cillin e ka matur shtypjen atmosferike, por eshte edhe i njohur per perparimet e tij ne optike dhe per punen ne metoden e ...

                                               

Fizikantë

Fizikanti eshte shkencetar qe studion ose ka si profesion lenden e fizikes. Fizikantet studiojne nje game te gjere te fenomeneve fizike ne shume dege te fizikes qe perfshin te gjitha shkallet: nga grimcat nen-atomike e cila e gjithe lenda perbehe ...

                                               

Francis Crick

Francis Harry Compton Crick lindi me 8 qershor 1916 ne Northampton, Angli dhe vdiq me 28 korrik 2004 ne San Diego, USA). Ishte fizikan dhe biokimist anglez dhe se bashku me James Watson beri-formoi strukturen molekulare te acideve dezoksiribonukl ...

                                               

Galileo Galilei

Galileo Galilei, ishte nje matematikan, fizikan, astronom dhe filozof italian. Renditet si nje nga shkencetaret me te medhenj te kohes moderne. Galileo njihet si "babai i fizikes moderne". Emri i tij eshte i lidhur me kontribute te rendesishme ne ...

                                               

Georg Ohm

Georg Simon Ohm ishte nje fizikan dhe matematikan gjerman. Si mesues shkolle, Ohm filloi kerkimet e tij me qelizen re elektrokimike, te shpikur nga shkencetari italian Alessandro Volta. Duke perdorur pajisjet e krijimit te tij, Ohm zbuloi se ekzi ...

                                               

Gilbert Newton Lewis

Gilbert Newton Lewis lindi me 23 tetor 1875 ne Weymouth, Massachusetts, ShBA dhe vdiq me 23 mars 1946 ne Berkeley. Ishte fizikant dhe kimist amerikan.

                                               

Jane Goodall

Jane Morris Goodall, njohur me pare si Baronesha Jane van Lawick-Goodall, eshte nje primatologe dhe antropologe angleze. Goodall konsiderohet si ekspertja kryesore ne bote per shimpazete, dhe njihet me se shumti per pune e saj mbi 55 vjeçare ne m ...

                                               

Gustav Robert Kirchhoff

Gustav Robert Kirchhoff lindi me 12 mars 1824 ne Königsberg dhe vdiq me 17 tetor 1887 ne Berlin. Ishte fizikan dhe kimist gjerman, i cili kryesisht u mur me hulumtimin e elektricitetit.Po ashtu Kirchhoff se bashku me Robert Wilhelm Bunsen zbuloi ...

                                               

Henry Cavendish

Henry Cavendish FRS ishte filozof britanik, shkencetar, kimist dhe fizikan i rendesishem teorik dhe eksperimantal. Kevendishi njihet per zbulimin e hidrogjenit ose si e quajti ai "ajrit te ndezshem shpejt". Ai pershkruan densitetin e ketij ajri, ...

                                               

Edwin Hubble

Edwin hubble shkencetar amerikan, i cili ne vitin 1929 e ndryshoi pikepamjen per gjithesine, tregoi se galaktikat largohen nga ne me shpejtesi proporcionale me distancen e tyre. Nje shprehje e thjesht,por shume revolucionale: gjithesia zgjerohet ...

                                               

Ibën Nefisi

Ala-el-Din ebu el-Hasan Ali ibn ebi el-Hazm el-Karshi ibn el-Nafis el-Damashku, ishte fizikan, anatomist, astronom, gjeograf, historian, filozof, shkrimtar, novelist, jurist, teolog e muhadith arab. Ibn el-Nafis kishte reputacion si dhe ekspert i ...

                                               

Isak Njutoni

Isak Njutoni ishte nje fizikant, astronom, filozof, teolog dhe matematicien anglez i cili eshte konsideruar gjeresisht si nje nga shkencetaret me influence te gjitha koherave dhe si nje figure kyçe ne revolucionin shkencor. Libri i tij "Philosoph ...

                                               

Joseph Louis Gay-Lussac

Joseph Louis Gay-Lussac lindi me 6 dhjetor 1778 ne Saint-Léonard-de-Noblat, France dhe vdiq me 9 maj ose 10 maj 1850 ne Paris. Ishte fizikan dhe kimist francez. Shquhet per dy ligjet e tij mbi gazrat.

                                               

Joseph von Fraunhofer

Joseph von Fraunhofer ishte fizikan dhe okulist gjerman. Ai lindi me 6 mars 1787 ne Straubing dhe vdiq me 7 qershor 1826 München sq.Mynih. Nje okular u quajt sipas emrit te okulari-Fraunhofer.

                                               

Leonard Euler

Leonhard Paul Euler, ishte matematikan dhe fizikan zvicerian i cili kaloi pjesen me te madhe te jetes se tij ne Rusi dhe Gjermani. Euler beri zbulime te rendesishme ne fusha te ndryshme si Njehsimi diferencial dhe teoria e grafeve. Ai gjithashtu ...

                                               

Marie Curie

Maria Salomea Skłodowska ne Sancellemoz, sot-Savoie) ishte kimiste dhe fizikane polake. Per punen e saj mbi radioaktivitetin ajo mori çmimin ne Nobel ne lemine e fizikes si dhe te kimise.

                                               

Max Bodenstein

Max Bodenstein lindi me 15 korrik 1871 ne Magdeburg, Gjermani dhe vdiq me3 shtator 1942 ne Berlin. Ishte fizikane dhe kimist gjerman. Njihej si formues i kimise kinetike.

                                               

Max Planck

Max Planck ishte nje fizikant gjerman. Ai konsiderohet si themeluesi i Teorise Kuantike dhe si nje nga fizikantet me te medhenj te shekullit te 21-te. Planck mori Çmimin Nobel ne Fizike ne vitin 1918. Planck ishte mjaft i talentuar edhe ne fusha ...

                                               

Merjem el-Asturlabi

Merjem el-Astrulabi ose El-Ixhlijah bint el-Ixhli el-Asturlabi, ishte astronome e shekullit te 10-te, e cila prodhonte astrolabe ne Aleppo.

                                               

Michio Kaku

Miçio Kaku, i lindur me 24 janar 1947 ne San Jose, Kaliforni, Sh.B.A, eshte nje fizikant teoricien, futurist dhe popullarizues i shkences. Mban aktualisht detyren e profesorit te fizikes teorike ne Kolegjin e Nju Jorkut, eshte autor i shume libra ...

                                               

Niels Bohr

Niels Henrik David Bohr, ishte nje fizikant dhe kimist danez i cili dha kontribute te medha per te kuptuar strukturen atomike dhe mekaniken kuantike,per te cilat mori dhe cmimin" Nobel” ne vitin 1922. Bohr monitoroi dhe bashkpunoi me fizikante e ...

                                               

Peter Debye

Petrus Josephus Wilhelmus Debye ose Peter Debye lindi me 24 mars 1884 ne Mastriht,Holande dhe vdiq me 2 nentor 1966 ne Ithaca, New York. Ishte kimist dhe fizikan holandez. Ky artikull nga Kimia eshte i cunguar. Ti mund te ndihmosh Wikipedian duke ...

                                               

Pierre Curie

Pierre Curie lindi me 15 maj 1859 ne Paris dhe vdiq me 19 prill 1906 ne Paris. Ishte fizikan dhe kimist françez. Ne vitin 1903 se bashku me bashkeshorten e tij Marie Curie mori çmimin Nobel ne sferen e fizikes.

                                               

Richard Feynman

Richard Phillips Feynman lindi me 11 maj 1918 ; vdiq me 15 shkurt 1988. Fajnmani qe nje fizikant amerikan, i njohur per punen e tij ne formulimin alternativ te mekanikes kuantike e bazuar ne integralet e shtegjeve dhe per teorine e elektrodinamik ...

                                               

Roger Joseph Boscovich

Rugjer Boshkoviq u lind ne Dubrovnik te Kroacise dhe vdiq ne Milano te Italise. Ishte shkencetar dhe shpikes i kohes se tij. U njoh edhe si: fizikant, astronom, teolog, filozof e matematicient. Ai prodhoi nje pararendes te teorise atomike dhe ber ...

                                               

Walther Hermann Nernst

Walther Hermann Nernst lindi me 25 qershor 1864 ne Briesen dhe vdiq me 18 nentor 1941 ne Zibelle. Ishte nje kimist dhe fizikan gjerman. Ky artikull nga Kimia eshte i cunguar. Ti mund te ndihmosh Wikipedian duke e permiresuar kete artikull.

                                               

Xhames Klerk Maxwell

James Clerk Maxwell ishte nje shkencetar skocez ne fushen e fizikes matematikore. Arritja e tij me e madhe ishte formulimi i teorise klasike te rrezatimit elektromagnetik, duke sjelle se bashku per here te pare energjine, magnetizmin dhe driten s ...

                                               

Thomas Newcomen

Thomas Newcomen ishte shpikesi i makines me avull te cilen e ndertoi me vitin 1712. Motori me avull eshte nje motorr qe konverton ne pune mekanike fuqine e avullit te nxehur. Ta themi thjesht, motori me avull eshte nje makine qe energjine e avujt ...

                                               

Orosius

Paulus Orosius, jo rralle ne anglisht Paul Orosius, ka qene nje historian, teologjistKristian dhe student i Augustine te Hippos nga Gallaecia. Ai u be njohuri per Historiarum Adversum Paganos Libri VII.

                                               

Agon Fehmiu

I lindur me 28.05.1971 ne Prishtine. I biri i prof. Arsim Fehmiut trajner i pare kosovar i futbollit me thirrje Federative dhe Dekan shumevjeçar i Fakultetit per Kulkture Fizike te Universitetit te Prishtines ne Prishtine dhe dr.Enisa Fehmiut pro ...

                                               

Brendan Rodgers

Brendan Rodgers ka lindur me 26 janar 1973 i cili eshte menaxheri aktual i Liverpoolit. Rodgers filloi karrieren e tij si futbollist edhe ishte nje mbrojtes ne Ballymena United, ku ai qendroi deri sa ai nenshkroi nga Reading ne moshen 18-vjeçare, ...

                                               

Bruno Génésio

Bruno Génésio lindi ne Lion. Ai luajti 171 ndeshje ne kampionatin e pare gjate viteve 1985 dhe 1995. Ne 1995, ai u bashkua me FC Martigues. Me 24 dhjetor 2015, ai u emerua si trajneri i ekipit te Lion-it.

                                               

Francisco Gento

Francisco "Paco" Gento López eshte nje ish futbollist spanjoll. Gento filloi karrieren e tij te Racing Santander ne vitin 1952 dhe u transferua te Real Madrid sezonin tjeter. Ai ka luajtur ne tete finale te Kupes Europiane, duke fituar shifren re ...

                                               

Vahid Halilhoxhiq

Vahid Halilhodžić, eshte i lindur me 15. maj 1952. Ne Jablanice B dhe H, eshte futbollist dhe trener futbolli boshnjak. Vahid Halilhoxhiq eshte ne listen e FIFA-s te golshenuesi me Ite mire te gjitha kohrave ne vendin e 163 me 263 gola te shenuar ...

                                               

Ilir Azemi

Ilir Azemi eshte nje futbollist profesionist shqiptar i Kosoves, i cili luan rolin kryesor per klubin gjerman Wacker Nordhausen.

                                               

Joachim Löw

Joachim "Jogi" Löw eshte menaxheri i Kombetares Gjermane te futbollit ku shquhet per stilin dhe modelin e udhjeqjes se Kombtares Gjermane te Futbollit ne vitin 2014 Joachim Low arriti qe ne kampionatin botror te futbollit fifa world kup 2014 ne B ...

                                               

Kevin Keegan

Joseph Kevin Keegan, lindi me 14 shkurt te vitit 1951 ne Armthorpe, Doncaster, Angli), eshte ish futbollist anglez, ish trajner i Kobetares Angleze te Futbollit, tani eshte menaxher i ekipit futbollistik anglez Newcastle United. Shihet si nje nde ...

                                               

Takis Loukanidis

Ai filloi te luaj per skuadren AEK Komotini, dhe u bashkua skuadres Doksa Dramas me 1955. Ai shume shpejt filloi te interesohet per klube kryesore te Greqise dhe jashte vendit perfshire Juventus. Ai ka luajtur edhe per klubin Panathinaikos dhe be ...

                                               

Shpëtim Duro

Shpetim Duro eshte nje ish futbollist shqiptar dhe trajneri momental i klubit shqiptar Partizani Tirana ne Kategorine Superiore.

                                               

Vicente Asensi

Vicente Asensi Albentosa ishte nje ish futbollist i cili e shpenzoi shumicen e karrieres se tij duke luajtur me klubin spanjoll Valencia, ku ai luajti 308 ndeshje dhe shenoi 33 Gola. Sebashku me Epi, Amadeo, Mundo dhe Gorostiza ata kane krijuar n ...