ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 25
                                               

Remzi Çelo

Remzi Çelo, konsull i Shqiperise ne Selanik, Greqi 1934 – 1939. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Remzi Hasani

Remzi Hasani, eshte Kryetar i Frontit Popullor per Mbrojtjen dhe Kultivimin e Vlerave te Enver Hoxhes. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Remzi Janina

Remzi Janina, kryekonsull i Shqiperise ne Janine, Greqi, ne vitet 1926-1931. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Remzi Përnaska

Remzi Pernaska gjuhetar e profesor shqiptar, lindi ne Korçe me 20 dhjetor 1934. Ai i nisi studimet ne Tirane, studioi ne Moske gjuhen turke edhe u rikthye ne Universitetin e Tiranes, ku kontribuoi per 25 vite, si lektor i sintakses. Me pas shkoi ...

                                               

Ditëlind Reshiti

Ditelind Reshiti lindi me 29 gusht te vitit 1990, eshte futbollist shqiptar i cili luan si sulmues, por edhe si mesfushor ofensiv ose mesfushor krahu. Si futbollist u krija te KF Liria ne Prizren. Karrieren e vazhdoi te KF KEK-u, KF Ramiz Sadiku, ...

                                               

Rexha Bega

Rexha Bega, konsull i Shqiperise ne Turqi, ne vitin 1938. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Rexhai Surroi

Rexhai Surroi ishte politikan dhe zyrtar i larte i diplomacise se ish-RSF Jugosllavise, gjithashtu ishte ambasador i Jugosllavise ne Spanje dhe nje numer te vendeve Latino Amerikane. Rexhai Surroi eshte autor i disa librave dhe i ati i publicisti ...

                                               

Rexhep Boja

Dr. Rexhep Boja ka lindur me 20.06.1946 ne fshatin Kerrnice te Republikes se Kosoves ne familje myslimane mesatare, dhe eshte ambasador i Kosoves ne Arabi Saudite.

                                               

Rexhep Luci

Rexhep Luci ishte Drejtor i Departamentit te Planifikimit Hapesinor, Rindertimit dhe Zhvillimit ne Komunen e Prishtines dhe arkitekt i cili u vra ne nje vrasje te llojit mafioz per kundershtimin e ndertimeve te paligjshme ne Prishtinen e pas-luft ...

                                               

Rexhep Rrustemi

Rexhep Ilaz Rrustemi, ishte i internuar ne Gjermani ne Kampin famkeq te Aushvicit te Austrise 1941-1945. Pas Luftes se dyte Boterore ishte zgjedhur kryetar i Komunes ne Pogragje, ku gravitojne edhe pese vendbanime tjera te Malesise se Karadakut. ...

                                               

Agron Rexhepi

Agron M. Rexhepi u lind me 13 shtator 1963 ne Prishtine. Aktualisht punon si Drejtor i Qendres Sportive per ngritjen e aftesive morfo-funksionale, Fitnes & Nutricion" Corpore Sano” ne Prishtine, eshte zv.drejtor i Institutit te Antropologjise Spo ...

                                               

Rezana Çeliku

Rezana Çeliku eshte aktore shqiptare e njohur. Rolet ne kinematografi: Ata ishin kater -1977.Shpresa Shoke te nje skuadre -1984 Nje djale edhe nje vajze - 1990 Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmon ...

                                               

Rimi Beqiri

Rimi Beqiri eshte nje aktor shqiptar, qe jeton dhe punon ne Itali.Eshte njohur per rolet e tij ne disa filma te produksioneve Indipendente Connections-segment: Hobo, Festina Lente, Altin in città, Insidiae Nemoris, si dhe nje sere filmash kortome ...

                                               

Riza Çavolli

Mesimet e para i kreu ne Peje ndersa gjimnazin ne Prishtine me 1949. Ne vitin 1954 diplomoi ne Fakultetin e Shkencave Matematike - Natyrore ne Beograd. Ne vitin shkollor 1968/69 regjistrohet ne studime pasuniversitare te drejtimit" Elementetet e ...

                                               

Riza Halimi

Riza Halimi lindi me 16 shtator 1947 ne Presheve, eshte politikan shqiptare. Riza Halimi eshte deputet i Presheves ne Parlamentin e Republikes se Serbise. Riza Halimi me profesion eshte profesor i fizikes. Ne fillim te karrieres se tij punoi si p ...

                                               

Riza Paushani

Riza Paushani, ambasador i Shqiperise ne Algjeri ne vitet 1965-1968 Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Robert Mugabe

Robert Gabriel Mugabe ka lindur 21 shkurt 1924 ne Kutama ne jug te Rodezise, eshte Presidenti i Republikes se Zimbabvese nga 31 dhjetori 1987, pasi ka qene kryeminister nga viti 1980 deri 1987. Ai eshte kreu me i vjeter ushtrues i shtetit ne bote ...

                                               

Robert Plutchik

Robert Plutchik u lind me 21 tetor 1927. Profesor i merituar ne Albert Einstein College dhe ass/profesor ne Universitetin South Florida. U nda nga jeta me 29 prill 2006.

                                               

Robin Cook

Robert Finlayson Cook lindi me 28 shkurt ne Bellshill, Skotland dhe vdiq me 6 gusht 2005 ne Inverness, Skotland ishte nje politikan britanez dhe nen Kryeministrin Tony Blair ishte nga 1997-2001 minister i punve te jashtme i Britanise se Madhe.

                                               

Robin Krasniqi

Haxhi Krasniqi i njohur si Robin Krasniqi, eshte bokser profesionist me prejardhje nga Kosova i cili mbron ngjyrat Gjermane i cili u shpall kampion bote per peshat mesatare ne vitet 2013/5.

                                               

Rocky Carroll

Roscoe Rocky Carroll lindi me 1963. Eshte nje aktor dhe komedian amerikan. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Roger Sperry

Roger Wolcott Sperry. U lind ne Hartford, Connecticut. Eshte neurofiziologjist dhe neurobiologjist amerikan. Ai mori Çmimin Nobel ne fiziologji dhe mjeksi me 1981 per me shume se 40 vite pune per studimin e trurit. Çmimi iu dha veçanerisht per pu ...

                                               

Roland Keta

Lista e deputeteve te Legjislatures VIII te Kuvendit te Shqiperise Grupi Parlamentar i Partise Demokratike te Shqiperise 2013-2017 Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresu ...

                                               

Romano Prodi

Romano Prodi nga 17 maji 2006 ishte premier i Italise. Ne funkcionin e premierit per here te pare ka qene ne periudhen nga 1996 deri 1998. Me 24 januar 2008 ka dhene doreheqje. Nga shtatori i vitit 1999 deri ne nentor te vitit 2004 Prodi ka qene ...

                                               

Rozeta Ferri

Rozeta Ferri eshte aktore shqiptare. U lind ne Vlore me 29 mars 1961. Aktore e teatrit" Aleksander Moisiu”, pas vitit 1994 u fokusua me shume ne menaxhimin e artit. Ne film ka interpretuar disa role te dyta. Eshte bashkeshortja e aktorit Xhevdet ...

                                               

Rozi Kostani

Rozi Kostani, aktore, regjisore dhe pedagoge ne Universitetin e Arteve ne Tirane. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Rudina Xhunga

Rudina Xhunga lindi ne 22 qershor 1972 dhe eshte nje gazetare. Drejtonte emisionin politik" Shqip” ne Top Channel, prej majit te vitit 2002. Ne kete emision te perjavshem te ores 21.00 te çdo te hene, Xhunga sillte debate me figurat politike me t ...

                                               

Rudolf Scharping

Rudolf Albert Scharping eshte nje politikan gjerman nga rrathet e partise socialdemokratike te Gjermanise dhe funksionar ne sport. Ishte nga 1991-1994 kryeministri i republikes se Rheinland-Pfalz sq: Rajnland Pfalc dhe nga 1998-2002 ishte ministe ...

                                               

Russell Westbrook

Russell Westbrook eshte nje lojtar profesionist amerikan i basketbollit per Oklahoma City Thunder te Shoqates Kombetare te Basketbollit. Ai eshte nje NBA All-Star shtate here dhe nje dy here lojtar i te gjitha niveleve te NBA-se, duke fituar çmim ...

                                               

Muharrem Rushiti

Muharrem Rushiti shqiptar nga Çameria. Udheheqes i kryengritjes kunder pushtueseve osmane. Vdiq ne Sarande me 9 prill 1931. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate. ...

                                               

Ruzhdi Pllana

Prof. dr. Ruzhdi Pllana shkollen fillore e kreu ne Smrekonice, ndersa normalen ne Prishtine ne vitin 1960, studimet ne Seksionin e Gjeografise ne Universitetin e Novi Sadit ne vitin 1966 me sukses te shkelqyeshem. Magjistroi ne Zagreb ne vitin 19 ...

                                               

Ryan Gosling

Ryan Gosling Thomas eshte nje aktor kanadez dhe muzikant. Ai e filloi karrieren e tij si nje yll i Mickey Mouse Club ne Disney Channel, dhe vazhdoi te dale ne programe te tjera argetuese duke perfshire Are You Afraid of the Dark? dhe Goosebumps. ...

                                               

Rrok Stani

Rrok Stani, konsull i Shqiperise ne Rumani, ne vitet 1926-1927; kryekonsull ne Korfuz, Greqi, ne vitet 1937-1939. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Sabile Keçmezi - Basha

U lind ne Koretin te Dardanes, ku kreu shkollen fillore, ndersa gjimnazin e kreu ne Dardane. Me 1977 ajo mbaroi Fakultetin e Shkencave Politike ne Beograd. Vazhdoi studimet pasuniversitare ne Degen e Historise te Universitetit te Prishtines ku dh ...

                                               

Sabri Hamzaj

Sabri Hamzaj, konsull i Shqiperise ne Stamboll, Turqi, ne vitin 1926. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Sabrina Goleš

Sabrina Goleš eshte e lindur ne Stari Mikanovci 3 maj 1965, eshte tenisere kroate. Ka qene kampione e ish Jugosllavise ne te gjitha kategorite, ndersa ne vitin 1983 edhe e treta si juniore ne bote. Ne vitin 1984. ka fituar medaljen e argjent ne l ...

                                               

Sadik Ferati

Sadik Ferati i lindur ne Prizren, Kosove, ka te perfunduar studimet post-diplomike, orientues Sportet Luftarake - Mundjen ne Universitetin e Prishtines prane Fakultetit te Kultures Fizike dhe Sporteve.

                                               

Sadik Laçi

Sadik Laçi, emer i perveçem i arsimit dibran: monografi: me rastin e 30 vjetorit te vdekjes / Sali Ajazi; Dhori Qiriazi Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Sadik Premtja

Sadik Premtja bashkethemelues i Grupit Komunist te Rinjve dhe te PKSH-se, akuzohet si fraksionist i shpeton pushkatimit duke u arratisur ne France me 1944.

                                               

Safet Banxhoviq

Safet Banxhoviq, eshte lindur 25. dhjetor 1961. ne Pazarin e Ri eshte shkrimtare dhe historian boshnjak. Ne vitin 1985 diplomoi ne Fakultetin Filozifik te Sarajeves. Studimet posdiplomike i kreu ne Fakultetin Filozofik te Universitetin e Beogradi ...

                                               

Safet Sula

Safet Sula Kryetar i Bashkise se Kukesit gjate periudhes 1996-2000. Ish-Deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise. Aktualisht pronar i nje biznesi te vogel familjar ne Tirane, dyqan çelesash prane Shkolles se Baletit, regjistruar zyr ...

                                               

Sali Mani

Sali Mani patriot nga Bujani i Kosoves, i cili u shqua veçanerisht ne kryengritjen e pergjithshme te 1912-s ishte nder organizatoret e qendreses se malesoreve te Krasniqit, Gashit e Bytyçit kunder forcave serbe. U nda nga jeta me 15 qershor 1946. ...

                                               

Salih Lutolli

Salih Lutolli piktor shqiptar nga Kosova. Ka lindur me 1951 ne fshatin Llapashtice e Eperme komuna e Besianes. Njeri prej artisteve me produktiv ne fushen e arteve figurative e veçmas ne lemin e grafikes dhe arteve aplikative ku ben pjese dega e ...

                                               

Salih Salihu

Salih Salihu shqiptar nga Kosova dhe deputet i Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Salome Samadashvili

Salome Samadashvili eshte nje politikan gjeorgjian i cili eshte nje Anetare e Levizjes Kombetare te Parlamentit te Gjeorgjise. Ajo ishte anetare e Parlamentit te Gjeorgjise tri here. Biografia Salome Samadashvili lindi ne 2 Prill 1976. Ajo u dipl ...

                                               

Salvatore Schillaci

Salvatore Schillaci, njohur edhe me pseudonimin Totò, eshte nje ish futbollist profesionist italian. Gjate karrieres se tij, ai ka lutjur me klubin italiane Messina, Juventus, Internazionale dhe Júbilo Iwata. Ne nivel nderkombetare ai ishte super ...

                                               

Sami Kurteshi

Sami Kurteshi shqiptar nga Kosova dhe deputet i Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Samuel Huntington

Samuel Phillips Huntington lindi me 18 prill 1927 - 2008. Ai eshte nje nder shkencetaret e studiuesit politike me te njohur ne Amerike. U be i njohur per analizat e tij qe merreshin me karakterin e qeverive civile dhe atyre ushtarake, çeshtjet e ...

                                               

Sanxhaku i Pazarit të Ri

Sanxhaku i Pazarit te Ri ka qene nje sanxhak osman i krijuar me 1865. U riorganizua mes viteve 1880 dhe 1902. Kontrolli i Perandorise Osmane ne keto vise mbaroi me 1912 ne saje te Luftes Ballkanike. Sanxhaku i Pazarit te Ri shtrihej me territore ...

                                               

Saranda Bogujevci

Saranda Bogujevci shqiptare nga Kosova dhe deputete e Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.