ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 249
                                               

António Guterres

António Manuel de Oliveira Guterres eshte politikan dhe diplomat portugez i cili u zgjodh si Sekretar i pergjithshem i Kombeve te Bashkuar. Ai ishte kryeminister i Portugalise prej 28 tetorit 1995 deri me 6 prill 2002. Ai ishte komisionet i Kombe ...

                                               

Arianit Sllamniku

Arianit Sllamniku u lind me 25 gusht te vitit 1978 ne Gjilan si pasardhesi i peste i familjes Sllamniku i lindur ne kete qytetet paraardhesit te cilit ishin deportuar nga fshati Sllamniku i rrethines se Leskovcit gjate vitit 1878. Shkollen fillor ...

                                               

Ban Ki-Moon

Ban Ki-Moon eshte nje diplomat dhe politikan korejugor. Nga viti 2004 deri 2006 ishte ministri i jashtem i Korese se Jugut dhe eshte qene nga 1 janari 2007 deri me 31 dhjetor 2016 Sekretari i Pergjithshem i tete i Kombeve te Bashkuara.

                                               

Belisarius

Flavius ​​Belisarius kishte lindur ne Iliri nga prinder te varfer dhe u ngrit per tu bere nje nga gjeneralet me te medhenj, nese jo me i madhi, ne Perandorine Bizantine. Belisarius eshte radhitur ne mesin e kandidateve te dukshem per titullin e f ...

                                               

Bill English

Simon William "Bill" English eshte Kryeminister i Zelandes se Re dhe Kryetar i Partise Nacionaliste. Me pare Bill ka qene zv.kryeminister prej vitit 2008 deri me 2016. Ai u bashkua Partise Nacionaliste me 1980.

                                               

Daniël Termont

Daniel Termont eshte politikane belge, anetare i Partise Socialiste dhe kryetar i Gentit. Ai ishte djali i tregtareve te cilet jetuan ne Mariakerke. Ai e beri sherbimet ushtarake prej prillit 1972 deri ne prill 1973 dhe me vone punoi per dhjete v ...

                                               

Danny Jones

Danny Jones eshte politikan dhe biznesmen amerikan. Ai eshte kryetar i Çarlestones, Virginia Perendimore. Para se te zgjidhej kryetar, ai ka punuar ne pune te ndryshme. Ai ka punuar si sherif ne Kanawha County. Danny ishte anetare i Partise Repub ...

                                               

Dick Marty

Dick Marty eshte nje politikan zviceran dhe ish-prokurori i shtetit i kantonit te Ticino. Ai eshte anetar i Keshillit Zviceran te Shteteve, dhe eshte nje ish-anetar i Asamblese Parlamentare te Keshillit te Evropes.

                                               

Donald Trump

Donald Tramp ose Donelld Trampi eshte presidenti aktual dhe i 45te i Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Para se ti hynte politikes, ai ishte nje biznesmen dhe personalitet televizioni. Ne qershor 2015, Trump vendosi te kandidoje si presidenti i a ...

                                               

Eduardo Laurencena

Eduardo Laurencena ishte politikane argjentinas. Ai sherbeu si guvernator i Provinces Entre Ríos dhe ishte senator. Babai i tij, Miguel Laurencena, ishte guvernator i njejtes province.

                                               

Edvard Benesh

Edvard Beneš, ishte presidenti i dyte dhe katert i Çekosllovakise nga viti 1935-1938 dhe 1945-1948. Ai ishte poashtu kryeminister nga viti 1921-1922, minister i puneve te jashtme nga viti 1918-1935.

                                               

Enrique Peñalosa

Enrique Peñalosa Londoño eshte kryetari i Bogotes nga viti 1998 deri ne vitin 2000, pastaj u be peseri kryetar ne vitin 2015 i cili do te jete ne kete pozite nga viti 2016 deri ne vitin 2019.

                                               

Erkki Tuomioja

Erkki Sakari Tuomioja eshtq politikane finlandeze dhe anetar i parlamentit finlandeze. Nga viti 2000 deri me 2007 dhe nga viti 2011 deri me 2015, ai ishte Minister i Puneve te Jashtme. Ai ka qene President i Keshillit Nordik ne vitin 2008. Tuomij ...

                                               

Fei Gaoyun

Fei Gaoyun eshte politikane kineze. Ai eshte kryetar i qytetit Changzhou prej vitit 2014. Ai ka diplomuar ne Institutin e Teknologjise Yangzhou. Ai e filloi karrieren e tij ne organizaten rinore komuniste. Ne shkurt 2013, ai u emerua si zevendes ...

                                               

François Duvalier

François Duvalier i njohur ndryshe si Papa Doc, ishte presidenti i Haitit prej vitit 1957 deri ne vitin 1971. Perveç pozites qe kishte si president, Duvalier ishte edhe fizikante me profesione dhe pastaj u be i njohur si Papa Doc. Ai e morri titu ...

                                               

Frank-Walter Steinmeier

Frank-Walter Steinmeier eshte politikan gjermane i cili u zgjodh si President i Gjermanise. Ai do ta marre kete poste me 19 mars 2017. Me pare, ai ishte Minister i Puneve te Jashtme prej 2005 deri me 2009 dhe prej 2013 deri me 2017. Ai ishte zeve ...

                                               

Gaston Doumergue

Pierre-Paul-Henri-Gaston Doumergue ishte politikane franceze. Me 13 qershor 1924, Doumergue u zgjodh si presidenti i 13-te i Frances, i cili ishte i vetmi protestant ne kete pozite. Ai e mbajti kete pozite deri me 13 qershor 1931. Ai ishte beqar ...

                                               

David Lloyd George

David Lloyd George ka qene nje politikan britanik. Ne 1906, kur liberalet merren pushtetin, beri pjese ne administrate dhe, ne 1908 u urdherua nga ministri Asquith si pergjegjesi kryesor te politikes ekonomike britanike. Ky artikull ne lidhje me ...

                                               

Georgi Parvanov

Georgi Parvanov Presidenti i Republikes se Bullgarise - bullgare nga Bullgaria. Georgi Parvanov u zgjodh president i Republikes se Bullgarise me 18 nentor 2001. Udheheqesi i partise socialiste u be ish-komunisti i pare qe fiton ne zgjedhjet presi ...

                                               

Giuseppe Sala

Giuseppe Sala eshte menaxher dhe politikane italiane. Ai ishte Komisioner i Qeverise per Expo 2015 prej qershorit 2010 deri ne dhjetor 2015. Giuseppe ishte gjithashtu kandidate i Partise Demokratike per kryetar te Milanos ne zgjedhjet komunale 20 ...

                                               

Gordon Stewart Murray

Gordon Stewart Murray ishte politikane skoceze. Ai u bashkua ne Partine Kombetare te Skocise ne moshe 15 vjeçare dhe u zgjodh nga keshilli i qarkut Dumbarton ne vitin 1967. Ai vdiq me 1 shkurt 2015 ne moshen 88 vjeçare.

                                               

Guido Westerwelle

Guido Westerwelle ishte politikan gjerman. Ai ishte minister i puneve te jashtme ne kabinetin e dyte e kancelares Angela Merkel dhe si zevendes i kancelares nga viti 2009 deri ne vitin 2011.

                                               

Husni Mubarek

Ibrahim Muhammed Sayyid Hosni Mubarak, i njohur zakonisht si Hosni Mubarak eshte nje politikan egjiptian dhe Presidenti i katert i Egjiptit per me shume se çerek shekulli, pra qe nga 14 tetor 1981. Mubarak u emerua nenkryetar i Egjiptit, pas nje ...

                                               

Islom Karimov

Islam Abduganijeviç Karimov ishte presidenti i pare i Uzbekistanit prej vitit 1991 deri ne vitin 2016. Ai e shpalli Uzbekistanin shtet te pavarur me 31 gusht 1991 dhe fitoi zgjedhjet e para presidenciale me 29 dhjetor 1991 me 86% te votave. Me 29 ...

                                               

Jan Vapaavuori

Jan Vapaavouri eshte politikane finlandeze. Ai ka qene anetare i Keshillit te Helsinkut prej vitit 1997. Ai ka qene anetare i parlamentit prej vitit 2003 dhe ka perfaqesuar Partine e Koalicionit Kombetar. From 2011 to 2012 he was the chairman of ...

                                               

Jean-Paul Marat

Jean-Paul Marat ishte teorist dhe shkencetare francez, i cili u be i njohur gjate Revolucionit francez. Marati u vra nga Charlotte Corday.

                                               

Jeremy Thorpen

John Jeremy Thorpe ishte politikane britanez i cili ishte lider i partise liberale. Jeremy lindi ne South Kensington, Londer me 29 prill 1929. Babai i tij ishte John Henry Thorpe dhe nena e tij ishte Ursula, née Norton-Griffiths. Ai vdiq me 4 dhj ...

                                               

Karsten Lauritzen

Karsten Lauritzen eshte anetare i parlamentit danez per partine e liberale qe nga 23 nentori 2007. Ai u be minister i taksave nga 28 qershori 2015 ne kabinetin e Lars Lokke Rasmussen.

                                               

Klement Gottwald

Klement Gottwald ka qene nje politikan komunist çekosllovak. Prej qershorit te vitit 1946 deri ne korrik te vitit 1948 ishte kryeminister i Çekosllovakise dhe me pas deri ne vdekjen e tij President shteti i Çekosllovakise.

                                               

Konstantini i II

Konstantini II Latin: Flavius Claudius Constantinus Augustus ; ishte perandor romak prej 337-340. Dhe ishte nje anetar i dinastise Konstantiane.

                                               

Lavrentij Beria

Lavrentiy Pavlovich Beria ishte nje politikan sovjetik gjeorgjian, dhe shefi i sigurimit sovjetik dhe aparatures se policise sekrete ruse.

                                               

Lyonpo Sangay Ngedup

Lyonpo Sangay Ngedup ishte kryeministri i Butanit nga viti 1999 deri ne vitin 2000. Ai peseri u be kryeminister ne vitin 2005 deri ne vitin 2006.

                                               

Manuel Duarte Ramírez

Manuel Duarte Ramírez eshte politikane meksikane prej Partise se Revolucionit Demokratik. Nga viti 2000 deri me 2003, ai perfaqesoi Michoacán ne Kongresin Meksikane.

                                               

Margot Wallström

2004–2010 Zevendesja e pare e Presidentit i Komisionit Evropian per marredheniet institucionale dhe strategji komunikimi 2010–2014 Perfaqesuese Speciale e Sekretarit te Pergjithshem mbi dhunen seksuale ne konflikt 1979–1985 Anetare e Parlamentit ...

                                               

Micheline Calmy-Rey

Micheline Calmy-Rey shqip: Mishline Kalmi-Rej eshte politikane zvicerane. Ajo ishte anetare e Keshillit Federal te Zvicres, ministre e Puneve te Jashtme, zv. presidente e Konfederates ne vitet 2006 dhe 2010 si dhe presidente ne vitet 2007 dhe 201 ...

                                               

Monika Kryemadhi

Monika Kryemadhi eshte nje politikane shqiptare, anetare e Parlamentit dhe kryetare e partise Levizja Socialiste per Integrim.

                                               

Muhammed bin Abdulkerim Isa

Isa morri diplomen bachelor ne ligjin e sheriatit ne Universitetin Islamik Imam Muhammed ibn Saudi. Ai mban graden Master dhe diplomen e doktoratures prej Universitetit Imam Muhammed bin Saudi.

                                               

Muhammed bin Najef

Muhammed bin Nayef bin Abdulaziz El Saudi eshte princ, zevendes i pare i kryeminsitrit dhe minister i puneve te brendshem te Arabise Saudite. Ai eshte gjithashtu kryetar i keshillit per politike dhe puneve te sigurimit.

                                               

Myzejene Selmani

Myzejene Selmani eshte inxhiniere e politikane shqiptare nga Kosova dhe nga viti 2007 deputete ne Kuvendin e Kosoves. Ajo eshte anetare e partise Aleanca Kosova Re dhe grupit parlamentar te Koalicionit Kosova e Re. Me 31 mars 2011, u njoftua se S ...

                                               

Naim Sahiti

Naim Sahiti - Zyrtar per Informim ne Spitalin e Pergjithshem ne Peje. Lindi me 24.07 1971 ne Peje, eshte i martuar me Lindita Sahitin dhe kane femijet Enkelejdin, Dasareten dhe Labeatin. Si ri 18-vjeçar filloi te merret me aktivitet politik. Me v ...

                                               

Narendra Modi

Narendra Modi eshte nje politikan Indian qe sherben si Kryeministri i 14-te dhe aktual i Indise qe nga viti 2014. Ai ishte Kryeministri i Gujarat nga 2001 deri ne 2014 dhe eshte deputet i parlamentit per Varanasi. Modi eshte anetar i Partise Bhar ...

                                               

Nicolás Maduro

Nikolas Maduro Moros eshte presidenti i 65-te i Venezueles qe nga viti 2013. Para se te behet president, ai ishte ministe i puneve te jashtme nga viti 2006 deri ne vitin 2013 dhe zv. president i shtetit nga viti 2012 deri ne vitin 2013.

                                               

Oscar Arias

Óscar Rafael de Jesús Arias Sánchez eshte politikan kostarikan dhe Kryetar i Republikes se Kosta Rikes prej vitit 2006. Me pare sherbeu si kryetar nga 1986 deri me 1990 dhe fitoi çmimin Nobel per Paqe me 1987 per perpjekjet e tij ne ndalimin e lu ...

                                               

Poul Sogaard

Poul Sogaard lindi Poul Pedersen ishte politikane daneze dhe ish-minister i mbrojtjes mes vitit 1977-1982. Ai ishte djali i Magda Kirstine Marie Sorensen dhe Jens Marinus Pedersen. Poul u be aktiv ne politike ne moshen 16 vjeçare kur iu bashkua P ...

                                               

Rashid Nekkaz

Rashid Nekkaz eshte biznesmen dhe politikan algjerian. Prinderit e tij ishin imigrante algjeriane. Ai shkoi ne Universitetin e Parisit, ku ai e morri diplomen bachelor te arteve ne historine e filozofise.

                                               

Sergei Lavrov

Sergey Viktorovich Lavrov eshte minister i Puneve te Jashtme i Federates Ruse qe nga 9 mars 2004. Gezon graden e Ambasadorit te Jashtezakonshem dhe Fuqiplote te Federates Ruse. Eshte i martuar dhe ka nje vajze. Ne vitin 1972 u diplomua ne Institu ...

                                               

Susilo Bambang Yudhoyono

Susilo Bambang Yudhoyono eshte politikane dhe ish-Presidente i Indonezise nga viti 2004 deri me 2014. Ai tani eshte kryetar i Partise Demokratike te Indonezise.

                                               

Shpëtim Cami

Dr. Shpetim Cami lindi me 20 qershor te vitit 1960 ne Bulqize, Diber. Ai ka nje pevoje 35 vjeçare ne fushen e arsimit, shkences, politikes, administrates, shoqerise civile dhe ne fushen e botimeve.

                                               

Tomas More

Tomas More ishte avokat anglez, autor dhe politikan. Ai ishte keshilltare i Henrit se VIII dhe Lord Chancellorit prej tetorit 1529 e deri me 16 maj 1532. Ai gjithashtu shkroi nje liber "Utopia" i cili u publikua me 1516, nje liber i cili ka te be ...

                                               

Theresa May

Theresa Mary May eshte nje politikane britanike e cila sherbeu si kryeministre e Mbreterise se Bashkuar dhe kryetare e Partise Konservatore nga viti 2016 e deri ne 2019.