ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 248
                                               

Emi Isuzu

Emi Isuzu eshte karakter fiktiv nga seriali manga dhe anime Tenjho Tenge nga Oh! Great. Doli ne skene per te paren here ne volumin e dyte, faqe 84. Ne anime, aparenca e pare ka qene ne serine e dyte. Dublimi i saj ne origjinalin, eshte bere i mun ...

                                               

Enid

Enid eshte nje nga personazhet te The Walking Dead, interpretuar nga Katelyn Nacon. Enid nuk ka shume kohe qe ka mberritur ne Alexandria. Qe ne fillim tregon interes per Carl. Pas sulmit te ujqerve vendos te largohet nga komuniteti dhe te aventur ...

                                               

Eri Kasamoto

Eri Kasamoto eshte nje personazh fiktiv nga lojerat Metal Slug. Ne universin e Metal Slug ajo eshte nje karakter i luajtshem ne shumicen e serive te ketij titulli. Ajo karakterizohet nga floket e verdha te mbledhura me nje shami te gjelber. Ky pe ...

                                               

Eugene Porter

Eugene Porter eshte nje nga personazhet te The Walking Dead, interpretuar nga Josh McDermitt. Eshte nje shkenctar i cili ben pjese ne grupin e kryesuar nga Abraham Ford dhe thote se din arsyen se perse ka plasur kjo epidemi, arsye kjo per te cile ...

                                               

Excel Girls

Excel Girls jane personazhe te animuar ne filmin serial anime Excel Saga te dubluara nga Yumiko Kobayashi dhe Mikako Takahashi, qe njekohesisht jane kengetaret e sigles se hapjes dhe mbylljes te po ketij filmi. Si personazhe ne film Excel Girls j ...

                                               

Ezekieli

Ezekiel eshte nje nga personazhet te The Walking Dead, interpretuar nga Khary Payton. Ish rojtar kopshti zoologjik dhe aktor teatri. Lider i komunitetit te mbreterise dhe per kete therritet Mbret. Ka nje tiger shtepiak me emrin Shiva. I dhene shp ...

                                               

Fiolina Germi

Fiolina Germi eshte nje personazh fiktiv nga lojrat Metal Slug. Ne universin e Metal Slug ajo eshte nje karakter i luajtshem ne shumicen e serive te ketij titulli. Ajo karakterizohet nga nje kapele ngjyre bezhe dhe syze. Ky personazh ka versione ...

                                               

Gaara

Gaara eshte nje personazh fiktiv ne manga dhe anime Naruto dhe Naruto Shippuuden. Gaara eshte nje shinobi nga Sunagakure dhe kazekage i peste. Gaara eshte femija me i vogel i Kazekages se Katert dhe vellai i vogel i Kankuros dhe Temarit. Duke qen ...

                                               

Gabriel Stokes

Gabriel Stokes eshte nje nga personazhet te The Walking Dead, interpretuar nga Seth Gilliam. Eshte nje prift i cili jeton i mbyllur ne kishen e tij qe prej fillimit te apokalipsit. Nuk eshte i mesuar te jetoje ne boten re dhe te mbrohet nga te vd ...

                                               

Glenn Rhee

Glenn Rhee i interpretur nga Steven Yeun eshte nje nga personazhet kryesore te The Walking Dead. Ben pjese tek grupi i Atlantes, para apokalipsit punonte si ndares Pizza-sh per kete arsye i njeh shume mire rruget e Atlanta-s. I shkathet, i afte n ...

                                               

Goku

Goku eshte personazhi kryesor dhe superheroi i Sferave te Dragoit duke perfshire Sferat e Dragoit, Sferat e Dragoit Z dhe Sferat e Dragoit GT. Ai eshte i njohur si nje personazh i gezuar, energjik, i dashur, konkurrues, ha shume, dhe i beson shum ...

                                               

Guvernatori

Guvernatori ose Philip Blake eshte nje nga personazhet te The Walking Dead, interpretuar nga David Morrissey. Guvernatori eshte nje personazh i cili shfaqet gjate sezonit te trete dhe te katert si dhe si allucinacion i Tyresse ne sezonin e peste. ...

                                               

Hank Schreider

Hank Schreider esht nje personazh imagjinar i serialit amerikan Breaking Bad, baxhanaku i protagonistit Walter White, i interpretuar nga Dean Norris. Hank esht nje police i DEA.

                                               

Hershel Greene

Hershel Greene eshte nje nga personazhet te The Walking Dead. Ai i luajtur nga Scott Wilson eshte kryefermeri i fermes ku te mbijetuarit e grupit te Atlantes gjejne strehim. Mendon ne fillim se te vdekurit mund te sherohen ndaj mban te gjithe te ...

                                               

Hinata Hyuga

Hinata Hyuga eshte personazh fiktiv i cili luan ne serialin e animuar Naruto. Hinata eshte protagoniste e serialit, eshte ninxhe nga fshati i gjethes. Ajo eshte anetare e skuadres 8 bashke me Kiba Inuzuka dhe Shino Aburame. Zeri i saj behet nga N ...

                                               

Homer Simpson

Homer J. Simpson eshte nje nga personazhet kryesor ne serine e animuar The Simpsons. Ai eshte burri i Marge Simpson dhe babai i Bart Simpson, Lisa Simpson dhe Maggie Simpson. Ky artikull ne lidhje me Personazhi fiktiv eshte i cunguar. Mund te ndi ...

                                               

Indiana Jones

Prof. Dr. Henry Jones Jr. apo Indiana "Indy" Jones eshte emri i nje personazhit fiktiv dhe protagonisti i disa filmave me emrin e njejte nga George Lucas dhe Steven Spielberg. Indiana Jones eshte paraqitur ne filmat nga Harrison Ford. Ky artikull ...

                                               

Ino Yamanaka

Ino Yamanaka eshte nje nga personazhet kryesore ne seri. Ajo eshte nje nga nxeneset e Tsunades. Ino Yamanaka qe prej kur ka pasur 4-5 vjet ka qene shoqe me Sakura Haruno. Ne Naruto ne pjesen e pare ajo e dashuron Sasuke Uchiha por edhe Sakura e d ...

                                               

Jack Skellington

Jack Skellington, i njohur edhe si "Mbreti Kungull", eshte protagonisti kryesor i The Nightmare Before Christmas. Jack eshte nje skelet i gjate i cili vesh nje kostum te zi me shirita, te kompletuar me nje kravate me shkop dhe kepuce te zeza. Ai ...

                                               

John Rambo

John James Rambo eshte nje personazh imagjinar ne serine Rambo. Ai u shfaq per here te pare ne romanin e vitit 1972 First Blood nga David Morrell, por me vone u be me i famshem si protagonist i serise se filmit, ne te cilin u interpretua nga Sylv ...

                                               

Kamehameha

Kamehameha ne shqip titullohet. Eshte teknike shume e forte qe perdoret nga shume njerez nga Goku, Krilin, Jamça, Gohan dhe Roshi por te GT perdoret edhe nga Pan. Kamehameha Gokut i ndihmon ne betejen kunder Vexhites dhe kunder Cell. Kjo teknike ...

                                               

Kisame Hoshikagi

Kisame Hoshigaki, Monster e mjegull fshehur, ishte nje zhdukur-nin nga Kirigakure, nje anetar i Swordsmen Ninja Shtate e mjegull dhe ishte partnere me Itachi Uchiha brenda Akatsuki. Para se te behet i njohur si nje anetar i Swordsmen Ninja Shtate ...

                                               

Lisa Simpson

Elisabeth "Lisa" Marie Simpson eshte nje personazh fiktiv ne serine animuar The Simpsons. Matt Groening, krijuesi i ketij seri, emeroj sipas motres tij. Ajo eshte bija e Homer dhe Marge Simpson, motra e Bart Simpson dhe e Maggie Simpson. Ky artik ...

                                               

Lori Grimes

Lori Grimes eshte gruaja e Rick e cila pas apokalipsit largohet me djalin e tyre Carl dhe me krahun e djathte te Rick. Para se Rick te rikthehet ajo ka nje marredhenie me Shane e cila nderpritet me ardhjen e Rick. Nuk eshte nje mama e vemendshme. ...

                                               

Lulu

Lulu eshte nje personazh ne role lojren kompjuterike te Square Enix, Final Fantasy X. Ajo eshte nje nga rojet e Yuna, dhe ajo e trajton ate si nje moter te vogel. Ky artikull ne lidhje me Personazhi fiktiv eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipe ...

                                               

Maggie Greene

Maggie Greene eshte nje nga personazhet te The Walking Dead. Maggie Greene ne fillim dhe Maggie Rhee me vone eshte nje personazh i luajtuar nga Lauren Cohen. E quajtur edhe Vejusha nga Negan. Maggie eshte vajza e madhe e Hershel dhe jeton ne ferm ...

                                               

Maggie Simpson

Margaret "Maggie" Simpson eshte nje personazh fiktiv ne serine animuar The Simpsons. Ajo eshte me e reja femije ne shtepi, e perjetshme nje bebe. Ajo eshte bija e Homer dhe Marge Simpson, dhe motra e Bart dhe Lisa Simpson. Ky artikull ne lidhje m ...

                                               

Maja Natsume

maja Natsume eshte personazhi fiktiv nga seriali Tenjho Tenge, dizenjuar dhe zhvilluar nga autori mangaka me pseudonimin Oh! Great. Dublimi i saj ne anime eshte realizuar nga Aya Hisakaea. Pare per te paren here ne volumin 1, faqe 7 te manges me ...

                                               

Marge Simpson

Marjorie "Marge" Simpson eshte nje personazh fiktiv ne serine animuar The Simpsons. Ajo eshte gruaja e Homer Simpson, nena e Bart, Lisa dhe Maggie Simpson. Ky artikull ne lidhje me Personazhi fiktiv eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine du ...

                                               

Marie Schreider

Marie Schreider eshte nje personazh imagjinar i serialit amerikan Breaking Bad, e interpretuar nga Betsy Brandt. Marie eshte kunata e Walter White, eshte e martuar me Hank Schreider, i cili eshte nje police i DEA.

                                               

Merida (Disney)

Princesha Merida e DunBroch eshte protagonistja kryesore e filmit 2012 Rebelja, prodhuar nga Walt Disney Pictures dhe Pixar Animation Studios. Merida u be princesha e 11-te e Disney, me 11 maj 2013, duke u bere princesha e pare e Disney qe u krij ...

                                               

Merle Dixon

Merle Dixon eshte nje nga personazhet te The Walking Dead. Ai eshte vellai i madh i Daryl Dixon. Ben pjese ne grupin e Atlanta-s ne fillim dhe krahu i djathte i Guvernatorit ne Woodbury. Ne fillim shfaqet rracist kundrejt T-Dog cka e detyron Rick ...

                                               

Michonne

Michonne eshte nje nga personazhet te The Walking Dead. Sezoni 3 - ne vazhdim, interpretuar nga Danai Gurira. Shfaqet ne perfundim te sezonit te dyte dhe behet pjestare e serialit nga sezoni i trete ne vazhdim. Shpeton Andrea nga sulmi i te vdeku ...

                                               

Minions (Despicable Me)

Minions jane krijesa te vogla, te verdha, cilindrike, te cilet kane nje ose dy sy. Ata jane personazhet e serise Despicable Me. Ata njihen si vjedhes te skenes se filmit. Shpesh, ata flasin ne nje gjuhe te pakuptueshme, te quajtur Minionese, qe k ...

                                               

Morgan Jones

Morgan Jones personazh i luajtur nga Lennie James eshte nje banor i kontese King ne Atlanta. gjate apokalipsit humbet gruan e tij. Eshte Personazhi i pare ne rrugetimin e Rick Grimes. Ne sezonin e trete tregon se si humbet edhe djalin e tij te ci ...

                                               

Mr. Bean (personazh)

Mr. Bean eshte protagonisti kryesor i serise komike britanike i Mr.Bean. Ai u krijua dhe portretizohet nga Rowan Atkinson. Shfaqja e tij e pare u be me 1 janar 1990 nen titullin Mr. Bean.

                                               

Nadia Cassel

Nadia Cassel eshte nje personazh fiktiv nga serite lojerave Metal Slug. Ne universin e Metal Slug ajo eshte nje karakter i luajtshem vetem ne serine e katert konkretisht ne Metal Slug 4. Ajo karakterizohet nga floket roze te kapura bishtalec. Ne ...

                                               

Nastradin Hoxha

Nasredin Hoxha, me se shumti haset ne shqipe ne formen Nastradin eshte njeri nder filozofet me te njohur te humorit ne historine boterore. Anekdotat e tij, te rrefyera mbi nje hapesire te gjere prej Gjermanise deri ne Japoni, permbajne mesime ku ...

                                               

Ned Flanders

Nedwar "Ned" Flanders eshte nje personazh fiktiv ne serialin e animuar The Simpsons. Ai dublohet nga dubluesi Harry Shearer. Ky artikull ne lidhje me Personazhi fiktiv eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Negan

Negan eshte nje nga personazhet te The Walking Dead, interpretuar nga Jeffrey Dean Morgan. Lideri i Shpvtimtareve. Antagonisti i serialit nga sezoni i gjashte ne vazhdim. Diktator. Nenshtron komunitetet te punojne per te. Grupi i tij eshte shume ...

                                               

Orochimaru

Orochimaru ishte nje nga nxenesit e hokages se 3, fuqia e tij jane gjarperinj, ai ka gjithashtu tekniken Kuchiyose no Jutsu, ai nxjerr nje gjarper te madh qe quhet manda. Orochimaru ka nje shpate qe quhet Kusanagi, ai ka ndryshuar shume here trup ...

                                               

Qumili

Qumili eshte personazhi fiktiv me i njohur i Sevdai Radogoshit qe ka lindur dhe jeton ne Gjakove. Qumili ne te vertete eshte personazhi i pare fiktiv i ketij komiku te njohur shqiptar. Ky personazh karakterizohet me mençuri, urtesi, butesi dhe sa ...

                                               

Raiden

Raiden eshte personazh fiktiv i njohur si zoti i bubullimes i gjithesise se mortal kombat eshte edhe mbrojtes i mbreterise se Tokes. Raiden eshte i mençur dhe ka force te fuqishme. Shpesh, ai lufton kunder te keqive. Raiden ka luajtur nje rol i v ...

                                               

Renji Abarai

Renji Abarai eshte personazh fiktiv ne serialin e animuar Bleach i krijuar nga Tite Kubo. Ai eshte zv.kapiten i divisionit 6 ne Gotei 13. Zeri i tij behet nga Kentarō Itō dhe Reiko Kiuchi ne gjuhen japoneze. Zeri i tij behet nga Wally Wingert dhe ...

                                               

Rick Grimes

Rick Grimes i intepretuar nga Andrew Lincoln. Rick Grimes eshte nje zevendes sherif nga Kontea King ne Atlanta. Ne momentin e renies se Apokalipsit gjendej ne gjendje Kome ne Spitalin e Kontese. Pasi del nga gjendja e komes shikon nje spital te s ...

                                               

Rogue

Rogue eshte nje superhero te Marvel Comics, nje anetare te X-Men. Krijuar nga autori Chris Claremont dhe artisti Michael Golden, ajo se pari here u paraqitur ne Avengers vjetore #10. Rogue ne filmat e X-Men X-Men, X2 dhe X-Men: The Last Stand u p ...

                                               

Rosita Espinosa

Rosita Espinosa eshte nje nga personazhet te The Walking Dead, interpretuar nga Christian Serratos. Eshte nje re ushtare meksikane e cila i perket grupit te Abraham. Shume e afte ne perdorimin e armeve dhe municioneve. Ne fillim ka nje lidhje me ...

                                               

Roy Mustang

Roy Mustang eshte personazh fiktiv prej serialit animuar dhe manges Fullmetal Alchemist krijuar nga Hiromu Arakawa. Roy eshte alkimiste i Ushtrise se Shtetit dhe epror i protagonistit kryesor Edward Elric. Mustang mban titullin e "Alkimistit te F ...

                                               

Sasha Williams

Sasha Williams eshte nje nga personazhet te The Walking Dead., interpretuar nga Sonequa Martin-Green Motra e vogel e Tyresse, Pas periudhes ne Woodburi kthehet me te vellain per te jetuar ne Burg. Ne fillim te sezonit te katert ben pjese ne keshi ...

                                               

Skyler White

Skyler White esht gruja e protagonist te serialit amerikan Breaking Bad, e interpretuar nga Anna Gunn. Skyler esht shfaqur qe ne episodine e pare te serialit, dhe esht nje nga personazhet kryesor.