ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 246
                                               

Dr. Senera Hoxha

Senera Hoxha eshte e njohur ne Shqiperi dhe ne Kosove si doktoresha e kirugjisev plastike. Ajo lindi ne 21 shkurt 1990 ne Elbasan. Vajza e madhe e Familjes Hoxha Babai Skender Hoxha Mamaja Edlira Hoxha Senera ka nje vella 8 vjet me te vogel Sergi ...

                                               

Edith Pechey

Edith Pechey ishte nje nga mjeket e para femra ne Mbreterine e Bashkuar dhe nje aktiviste per te drejtat e grave. Ajo kaloi me shume se 20 vjet ne Indi si nje mjeke e larte ne nje spital te grave dhe ishte e perfshire ne nje sere shkaqesh sociale.

                                               

Heqim

Hakīm dhe Hākim jane dy tituj arab qe rrjedhin nga e njejta rrenje trishkronjore H-K-M "emero, zgjidh, gjyko". Ne gjuhen shqipe ky titull eshte bere Heqim. Krahasoni me titullin hebre hakham.

                                               

Kadambini Ganguly

Kadambini Ganguly dhe Chandramukhi Basu ishin dy te diplomuarat e para femra nga India dhe e gjithe Perandoria Britanike. Ajo ishte gjithashtu mjekja e pare femer e Azise Jugore, e stervitur ne mjekesine perendimore, per tu diplomuar ne Azine Jug ...

                                               

Abas ibn Firnas

Ebu el-Kasim Abbas bin Firnas bin Uardas el-Takrani i njohur shkurt Abbas ibn Firnas, ishte nje dijetar andaluzian: nje shpikes, mjek, kimist, inxhinier, dhe poet ne gjuhen arabe. Ai lindi ne vitin 810 ne Ronda, Spanje. Ai eshte i njohur per perp ...

                                               

Ana Aslan

Ana Aslan ishte njё biologe dhe mjeke rumune e cila ka zbuluar efektet e anti-plakjes tё prokainёs, bazuar nё tё cilen ajo ka krijur ilaҫet si Gerovital H3 dhe Aslavital. Ajo konsiderohet si pioniere e gjerontologjisё dhe gjeriatrisё nё Rumani. N ...

                                               

Arnaldus de Villa Nova

Arnaldus de Villa Nova ishte nje mjek dhe nje reformantor fetar. Ne te kaluaren, ai ishte menduar gabimisht si nje alkimist dhe nje astrolog. Ai ishte lindur ne Kuroren e Aragonit, ndoshta Villanueva de Jiloca ose Valencia, dhe ai studioi mjekesi ...

                                               

Ebul Kasim el Zahravi

Ebu el-Kasim Halef bin el-Abas el Zahravi, i njohur ne perendim si Albukasis, ishte padyshim kirurgu me i madh i mesjetes. Me se shumti njihet per zbulimet origjinale ne kirurgji, si shpikes i instrumenteve te ndryshme kirurgjike si dhe per encik ...

                                               

Ferid Agani

Ferid Agani lindi me 29 tetor te vitit 1959 ne Prishtine eshte politikan dhe neuropsikiater shqiptar. Sherbeu si minister ne kabinetin Thaçi 2, ne Koalicionin mes Partise Demokratike te Kosoves dhe Koalicionit te AKR per Kosove te re.

                                               

Gani Karamanaga

Ka lindur ne vitin 1946 ne Ulqin. Shkollen e mesme te mjekesise e ka perfunduar ne Cetine ne vitin 1964 kur eshte regjistruar ne Fakultetin e mjekesise ne Beograd. Ka diplomuar me 14 korrik 1969. Ka specializuar ne vitin 1977 per pneumoftiziologj ...

                                               

Hans Rosling

Hans Rosling ishte profesor i shendetesise nderkombetare ne Karolinska Institutet. Nga viti 1967 deri ne 1974, ai studioi per mjekesi dhe statistika ne Universitetin e Uppsales. Ne vitin 1976, Hans u be fizikante i licencuar.

                                               

Arcibald Kronin

Arçibald Kronin lindi ne vitin 1896 ne Dumbatoshir te Skocise. Qe nxenes e terhiqte letersia dhe ai ka fituar edhe nje medalje te arte per hartimin me te mire ne te gjitha shkollat e Anglise ne moshen 13 vjeçare. Por, ai kishte nje pasion te fort ...

                                               

Regnier de Graaf

Regnier de Graaf, i njohur edhe si Reinier de Graaf apo Reijnerus de Gra eff, ka qene nje mjek dhe anatomist holandez qe ka bere zbulime te rendesishme ne biologjine riprodhuese. De Graaf ka dhene kontribute te rendesishme ne kerkimin mbi tahitje ...

                                               

Simë Dobreci

Lindi me 27 mars 1934 ne Bratice, Ulqin, shkollen tetevjeçare e kreu ne Bratice 1953, gjimnazin klasik ne Tivar 1957, Fakultetin e mjekesise ne Beograd 1963. Punoi ne Tivar e Ulqin si mjek nga viti 1964 deri 1967. Ne vitin 1967 filloi punen ne Sp ...

                                               

Talat Pallaska

Talat Pallaska, ishte mjek shqiptar, i specializuar per semundjet e vesheve, hundes dhe fytit, ORL-og otorinolaringolog, profesor i Univerzitetit te Prishtines. Pallaska shkollen fillore e kreu ne vendlindje, ndersa gjimnazin ne Prishtine ne viti ...

                                               

Zhong Nanshan

 Zhong Nanshan (1936-),Emri kinez eshte:钟南山. Shkencetari i njohur i Republikes Popullore te Kines, akademik i Akademise se Inxhinierise Kineze. Zhong Nanshan aktualisht eshte drejtori i Qendres Kombetare te Kines per semundje te frymemarr ...

                                               

Festim Kabashi

Festim Kabashi eshte njeri nga moderatoret me te njohur ne Kosove. Ai eshte i lindur ne Prizren, ne vitin 1983. Karrieren prej gazetari e ka nisur ne radiot lokale te Prizrenit, Radio Prizreni dhe Radio Helix. Ne vitin 2002, eshte angazhuar ne Ra ...

                                               

Sama Abdulhadi

Sama ka lindur ne Jordani por eshte rritur ne Ramallah. Rreth moshes 16 vjeçare, Sama degjonte kryesisht zhanret e muzikes si trance, hip-hop dhe rep, zhanre qe ishin me te degjuarat ne vitin 2004 ne Ramallah. Ne 2008, Sama levizi drejt Beirutit, ...

                                               

Bozho Vreço

Božo Vrećo eshte nje muzikant boshnjak, te cilit i atribuohen meritat se ka rivitalizuar zhanrin sevdalinka, nje zhaner i muzikes tradicionale folk prej Bosnje Hercegovines.

                                               

Daddy G

Grantley Evan Marshall i njohur ndryshe dhe si Daddy G, eshte nje muzikant anglez dhe nje nga themeluesit e grupit muzikor Massive Attack.

                                               

Dave Grohl

David Eric "Dave" Grohl eshte nje muzikant rock, multi-instrumentist, kengetar dhe kompozitor. Grohl filloi karrieren e tij muzikore ne 1980 si bateristi i grupit Scream. Ne vitin 1990 ai u be baterist per grupin grunge Nirvana. Pas vdekjes se Ku ...

                                               

DJ Blunt (Edon Dedi)

DJ Blunt numeron 18 vite karriere. Nje pjese ne Austri dhe me pas ne Shqiperi. Ai ka luajtur me pare ne bateri. Ka qene pjese e grupit" Nr", me BimBimma, Real 1 dhe Ergen. Blunt ishte DJ dhe producenti i grupit. Grupi" Nr” u shperbe dhe Blunt vaz ...

                                               

Enca Haxhia

Ruensa Haxhiaj ndryshe e njohur si Enca Haxhia ose shkurt Enca, kengetare dhe kompozitore shqiptare. Fama e saj u rrit pas publikimit te kenges "Ata nuk e din" bashkepunim me reperin Noizy me 2014, duke mbledhur mbi 450.000 shikime ne Youtube bre ...

                                               

Flekitza

Mirjana Radovanovic e njohur me emrin e saj skenik Flekitza, eshte producente dhe DJ e mirenjohur e muzikes techno. Pervec muzikes, ajo eshte nje gazetare, promotere dhe blogere e cila menaxhon labelin TMM Records bashke me partnerin e saj Vegim.

                                               

Gio Shengelia

Interesi per muziken elektronike nisi ne vitet 90, periudhe kur dhe nisi te mesoje teknikat e miksimit dhe te praktikoje te berit muzike. Muzika qe Gio prodhon eshte e influencuar nga artiste si: Kraftwerk, Frankie Knuckles, Ricardo Villalobos, D ...

                                               

Jan Kukuzeli

Jan Kukuzeli ose Shen Joan Kukuzeli, ishte nje murg ortodoks nga Durresi. Shenjtor, himnograf, mjeshter dhe teoricien i muzikes kishtare bizantine. Shume jane ata qe kane shkruar per te – historiane, filologe, muzikologe – nga Lindja e nga Perend ...

                                               

Joakim Karlsson (muzikantë)

Joakim "Jocke" Karlsson lindi me 1971 ne Eskilstuna, Suedi, eshte kengetare, muzikante dhe kompozitor. Ai eshte i njohur si kengetar ne grupin muzikor Pluton Svea. Sot ai eshte kitarist dhe kengetare ne banden Pitbullfarm.

                                               

Johann Christian Bach

Johann Christian Bach ishte nje kompozitor gjerman nga Gjermania. Johan Kristiani apo Bahu i Londres, ishte biri me ri çiftit te vjeter bashkeshortore Bahu me gruan e dyte Ana Magdalenen Anna Magdalena. Se pari ne shtepi e pastaj ne Berlin ju nen ...

                                               

Jussi Sydänmaa

Jussi Antero SydänmaaEshte kitaristi i bandes Hard Rock /Heavy Metal Lordi. Ka qene anetare i grupit qe ne vitin 1995.Emri i skenes se tij eshte Amen.

                                               

Kygo

Kyrre Gorvell-Dahll, i njohur me pseudonimin Kygo, eshte nje pianist, DJ dhe producent norvegjez. Eshte i njohur per remixin e tij te kenges Younger, qe eshte degjuar 15.8 miliona here ne SoundCloud dhe rreth 40 miliona here ne YouTube.Remixi hyr ...

                                               

Lemmy Kilmister

Ian Fraser Lemmy, i njohur si Lemmy Kilmister, ishte nje muzikant anglez, kengetar dhe kompozitor i cili themeloi grupin muzikor Motörhead. Muzika e tij konsiderohet nje nga themelet e zhanrit heavy metal. Ishte i njohur per paraqitjen e tij kara ...

                                               

Muzika e Bullgarisë

Muzika e Bullgarise i referohet te gjitha formave te muzikes qe lidhen me vendin e Bullgarise, perfshire muziken klasike, popullore dhe forma te tjera. Muzika klasike, opera dhe baleti perfaqesohen nga kompozitoret Emanuil Manolov, Panço Vladiger ...

                                               

Nino Deda

Nino Deda ka lindur ne Durres me 8 gusht 1968. Nga atje emigroi ne vitin 1992 ne Saarland te Gjermanise, ku jeton me gruan e tij dhe dy femijet. Nino Deda filloi ne moshen 5 vjeç qe te luaje ne fizarmonike dhe pak kohe me vone mesoi per piano ne ...

                                               

Robyn

Robin Miriam Carlsson, e mirenjohur me emrin e saj te skenes Robyn lindur 12 qershor 1979 eshte nje kant-autore suedeze e emeruar per çmime Grammy. Ajo u be e njohur ne fundin e viteve 90 me hitet "Show me love" dhe "Do You Know What it Takes". P ...

                                               

Silva Gunbardhi

Silva Gunbardhi njihet si nje kengetare e disa rrymave muzikore dhe fituese e disa çmimeve. Ajo mban rekordin e kenges me te klikuar ne YouTube, ne nje kanal muzikor shqiptar, kenges" Te ka lali shpirt”.

                                               

Yo-Yo Ma

Jo-Jo Ma eshte nje violonçelist amerikano-kinez i konsideruar nder me te miret ne bote. Ne femijeri ai luajti violinen, pastaj violen, para se te kaloj ne çelo. Familja e tij u vendos ne Nju Jork kur ai kishte shtate vjet. Ne moshen tete vjeçare ...

                                               

Željko Bebek

Zhelko Bebek eshte i lindur ne Sarajeve, me 16 dhjetor 1945, eshte muzikant kroat. Bebek gjate 1960-1970-te ka kenduar ne kuader te Kodeksit, nje nga grupet me te famshme ne Sarajeve atehere para se ti bashkohet me Bjello Dugmes ne fillim te vite ...

                                               

Stelvio Mestrovich

Stelvio Mestroviç eshte nje intelektual poliedrik: shkrimtar, dashnor muzike, poet e kritik letrar. Ka lindur ne Zare te ish-Jugosllavise, sot Republika e Kroacise, me 20 qershor te vitit 1948. Jeton ne Lucca. Vepra e Mestroviçit eshte perkthyer ...

                                               

Abaz Aliu

Abaz Aliu lindi me 4 tetor ne vitit 26 hixhri henor. Nena e tij quhej Fatime, apo e njohur ndryshe me epitetin Ummul Benin; ajo ishte vajza e Hezam Ibne Halid Ibne Rabije Ibne Amer Kelbi. Ai lindi si djali i Imam Aliut, modelit te persosmerise nj ...

                                               

Omer Bajrami

Omer Bajrami eshte nje hoxhe i shquar shqiptar, i lindur ne vitin 1985 ne Saraj te Shkupit. Mesimet fillestare leximin e Kur’anit i mori para prindit te tij, Dr. Zekerija Bajrami, ndersa ne vitin 1995 filloi hifzin e Kur’anit para hoxhes se tij M ...

                                               

Halid bin Velidi

Halid iben el-Velid ndryshe njihet me nofken "Shpata e Allahut," nofke kjo e dhene atij nga vete profeti i islamit, Muhamed Iben Abdillahu. Halid Bin al-Velidi u lind ne Meke te Arabise ne vitin 592 dhe vdiq me 642. Ai ka qene nje sahab shoqerues ...

                                               

Meulana Thenaullah El-Amr Tusrij

Meulana Thenaullah El-Amr Tusrij eshte nje dijetare mysliman nga India.Ai ishte i kercenuar nga Mirza Ghulam Ahmadit,ky dijetar vazhdimisht vinte ne dukje herezite e Mirza Ghulam Ahmadit.Me 5 prill te vitit 1907, Kadijani shkruante, duke lutur Al ...

                                               

Muamer el Gadafi

Muamer el Gadafi, i njohur si Kolonel Gadafi, ishte revolucionar dhe politikan libian, i cili qeverisi Libine ne vitet 1969–2011. Duke marre pushtet ne nje grusht shteti, ai udhehoqi si Kryesuesi Revolucionar i Republikes Arabe Libiane ne vitet 1 ...

                                               

Mulla Iljaz Spahia

Mulla Iljaz Spahia ishte hoxhe, mesues, arsimdashes, dijetar, atdhetar, luftetar. Luftoj per te drejtat e popullit shqiptar, per bashkimin kombetar. Per kete u burgos, u pushkatua, u masakrua, por kurre nuk eshte pendua. Fjalet e fundit te tij, p ...

                                               

Sulejman Kadiu

Sulejman Kadiu ishte hoxhe Shqiptare. Ishte mesimdhenes i historis islame ne Medresen e Tiranes. Ne vitin 1940 u zgjodh qe te jep vajz ne Elbasan dhe Lezhe, ku ishte derguar nga komuniteti Mysliman. Predikimet e tij jan perqendrua kunder propagan ...

                                               

Sheh Ibën Bazi

Ai quhet Abdylaziz iben Abdullah iben Abdurrahman el Baz, familje e njohur per dituri, tregti dhe bujqesi. Thuhet se prejardhja e vjeter e tyre kthehet ne Medine te cilet ishin shperngulur ne rrethinat e Rijadit, Arabia Saudite.

                                               

Sheh Muhamed ibën Salih el Uthejmin

Ebu Abdullah Muhamed Ibn Salih Ibn Muhamed Ibn Uthejmin et‐Temijmi en‐Nexhdi ishte nje dijetaret me te shquar mysliman te gjysmes se dyte te shekullit XX. Ibn Uthejmini ne moshe te re me soi Kur`anin permendesh.Ai ka studiuar me nje numer te madh ...

                                               

Xhamia e Amrit

Xhamia e Amr ibn el-As e quajtur edhe Xhamia e Amrit, fillimisht u ndertua ne vitet 641-642 pas Krishtit, si qender e kryeqytetit te sapoformuar te Egjiptit, Fustatit. Struktura origjinale ishte xhamia e pare e ndertuar ndonjehere ne Egjipt dhe n ...

                                               

Zekerija Bajrami

Dr. Zekerija Bajrami, u lind ne vitin 1952 ne fshatin Bojane, rrethi i Shkupit. Mesimet fillestare i mori ne vendlindje te hoxha i fshatit rahmetli h. Nevzat ef. Hasani. Ambicjet e tij nuk u nderprene me kaq, keshtu qe si ri aty nga viti 1968, me ...

                                               

Anglezët

Anglezet ishin grupe peshkataresh te fiseve gjermane qe jetonin ne Saksonin e ulet. Me kalimin e ketyre grupeve ne ishullin britanike per te bere dallimi ne mes te fiseve vendase ata behen te njohur me emertimin angleze. Me kalimin e kohes keto g ...