ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 245
                                               

Korab Jetishi

Korab Jetishi u lind me 4 Janar 1988 eshte nje kengetar i njohur. Ka lindur ne Gjakove dhe eshte i biri i kengetarit te madh Shkelzen Jetishi. Ka bere mjaft kenge, disa albume dhe ka marre pjese ne shume festivale. Ne Qershor 2002, Korab Jetishi ...

                                               

Kristall

Kristall, apo Kristina eshte e lindur me 20 prill ne kryeqytetin e Ukraines, Kievi. Emri "Kristall" rrjedh nga "Chrystal" Kristal dhe emri "Kristina". Kariera e Kristall filloi ne moshen 5 vjeçe, ku mori pjese ne efstivalin "Kumiry & Kumirchiki" ...

                                               

Labinot Gashi (G4SHI)

Labinot Gashi, i njohur profesionalisht si The Kid Gash, ndersa me vone si G4SHI, eshte nje kengetare me origjine nga Shqiperia, tani i vendosur ne Brooklyn, New York. Biografia Gashi ka lindur ne Libi por prinderit e tij jane Shqiptare etnike ng ...

                                               

Laura Flores

Laura Flores. Eshte nja aktore, kengetare dhe prezantuese meksikane. Konsideruar si nje nder aktoret me te mira te drames. Laura filloi karrieren e saj artistike me grupin Hermanos y Amigos. Grupi filloi turne ne Meksiko, Holande, Gjermani dhe Sp ...

                                               

Laura Omloop

Laura Omloop eshte kengetare Belge e cila do te prezantoje Belgjiken ne Festivalin Evropian Te Kenges Per Femije 2009 ne Kiev te Ukraines. Kenga e saj quhet "Zo Verliefd" ne versionin Yodelo. Laura fitoi çmimin e pare ne Belgjike nga 20 konkurren ...

                                               

Layal Abboud

Lajal Abbud eshte nje kengetare libaneze e muzikes pop, po qe interpreton gjithashtu muzike popullore zbavitese. Ajo eshte gjithashtu poete balerine, modele, si dhe myslimanee humanitare dhe grua biznesmene.

                                               

Lindon Berisha

Lindon Berisha eshte nje kengetar dhe autor kengesh i njohur. Lindon po vazhdon te ngritet fuqishem ne skenen muzikore shqiptare dhe artisti ri ka treguar se tashme ka fituar zemrat e publikut shqiptar dhe suksesin e ka te garantuar. Kengetari qe ...

                                               

Loredana Zefi

Loredana Zefi eshte repere zvicerane me origjine kosovar loredana zefi ka nje vajze me emrin Hana. Loredana zefi eshte shum e famshme gjithashtu ne kosov, shqiperi, maqedoni, gjermani dhe zvicer. Loredana zefi ka nje fam te madhe si nje repere dh ...

                                               

Lucero

Lucero (emri i vertete Lucero Hogaza Leon lindi ne 29 gusht 1969 ne Meksiko, eshte nje aktore dhe kengetare. Ajo e filloi karrieren ne moshen 10 vjeçare si Lucerito. Ajo eshte e martuar me kengetarin Manuel Mijares me te cilin ka dy femije. Nena ...

                                               

Lucia Mendez

Lucía Leticia Méndez Pérez eshte nje aktore, kengetare dhe bizneswoman meksikane. Ka lindur me 26 janar 1955. Ka nenshtetesi amerikane qe nga 2003. E njohur ne Shqiperi me telenovelen Madalena dhe Golpe Bajo. Ka qen martuar dy here, ne fillim me ...

                                               

Lys Assia

Lys Assia eshte nje ish kengetare nga Kanton Aargau te Zvicres. Lys Assia u lind me 3 Mars te vitit 1924 ne kete vend - 24 Mars 2018. Karriera e saj e pare filloi kur ajo morri pjese ne Festivalin Evropian te Kenges 1956 apo festivalit te pare te ...

                                               

Maître Gims

Gandhi Djuna, i njohur si Maître Gims ose shkurt Gims, eshte reper dhe kengetar kongolez. Ai u rrit ne France dhe tashme jeton ne France dhe Maroku. Ai eshte ish-anetar i grupit hip hop Sexion dAssaut, dhe lansoi albumin e pare label, Subliminal, ...

                                               

Majesty Alban Ukaj

Alban Ukaj i njohur si Majesty merret me muziken Hip Hop qe nga viti 2007-2008 dhe kenga e tij e pare titullohet "Mos Bon Plane Ne Jet" ft Mc Qoppa. Kenga e dyte "Lazdrajke" dhe e 3-ta ne bashkepunim me Arben Bytyqin "Ma More Zemren Time". Ka dhe ...

                                               

Millan Stankoviq

Milan Stanković, eshte kengetar Serb. Kariera e kengetarit filloi kur ai mori pjese ne Zvezde Granda, nje festival Serb per talente te reja, ku u shperblye me vendin e 4-te. Pavaresisht kesaj Stanković karieren muzikore e vazhdoi edhe ne festival ...

                                               

Mimmi Sandén

Mimmi Linnéa Marianne Sandén eshte Kengetare suedeze. Ajo riprezantoi Suedine ne Festivalin Evropian te Kenges Per Femije 2009 ne Kiev te Ukraines, ku mori vendin e 6-te me kengen "Du"

                                               

Pernilla Karlsson

Pernilla Karlsson eshte kengetare finlandeze. Ai perfaqesoi Finlanden ne Festivali Evropian i Kenges 2012 ne Baku te Azerbajxhanit me kengen ne gjuhen suedeze "När jag blundar".

                                               

Robert Berisha

Robert Berisha u lind me 28 Janar 1979 eshte nje kengetar i njohur. Ne vitin 2016, Roberti nisi karrieren e tij si kengetar. Kenga e tij e pare solo ishte "MIA" e cila eshte pelqer shume dhe kenga e tij e dyte eshte "Qysh pe lojna", nje kenge me ...

                                               

Rona Nishliu

Rona Nishliu eshte kengetare dhe radio prezentuese kosovare. Nishliu ka perfaqesuar Shqiperine ne Festivalin Evropian te Kenges 2012.

                                               

Ronela Hajati

Ronela Hajati eshte nje kengetare dhe autore kengesh shume e njohur. Dalja e pare e Ronela Hajatit ne televizion shenon ne moshen 4-vjeçare ne emisione femijesh. Qe e vogel ka studiuar piano dhe balet, pjesemarrese ne shume festivale femijesh duk ...

                                               

Safet Isoviq

Safet Isoviç ishte kengetar boshnjak, nje nder interpretuesit me te njohur dhe me popullor te sevdalinkes. Ka lindur me 6 janar 1936 ne Bileqe te Mbreterise se Jugosllavise, ndersa ka vdekur me 2 shtator 2007 ne Sarajeve te Bosnjes dhe Hercegovin ...

                                               

Sami Jusuf

Sami Yusuf lindi ne korrik te vitit 1980 nga nje familje me prejardhje muzikore nga Irani. Ne moshe te re mesoi ti binte disa instrumenteve, te kendonte dhe te shkruante tekste kengesh. U edukua ne shume shkolla muzikore, duke mos e perjashtuar e ...

                                               

Sin Boy

Agustin Gega i njohur si Sin Boy, eshte kengetar dhe reper grek me prejardhje shqiptare. Ai fitoi njohje te madhe pas publikimit te kenges se tij "Draco".

                                               

Stefan Filipović

Stefan Filipović eshte kengetare nga Mali i Zi. Filipovic filloi karieren prej viteve te fundit te 90-tave apo ne fillim te vitit 2000 duke qene aktiv ne shume festivale dhe duke bere kenge te ndryshme. Ai gjithashtu perfaqesoi Malin e zi ne Fest ...

                                               

Susan Boil

Susan Magdalane Boyle eshte nje kengetare skoceze e cila erdhi ne vemendjen e publikut nderkombetar kur ajo u shfaq si nje kandidate ne programin e vertete "Britains got talent" ne 11 prill 2009, duke kenduar "I dreamed a dream" nga Te Mjeret. Al ...

                                               

Shkodran Tolaj

Shkodran Tolaj eshte kengetar dhe autor kengesh i njohur. Ne skenen e muzikes klasike eshte i njohur si tenor i cili ka vepruar me teper se nje dekade ne Gjermani. Specializimet e fundit per vokal i ndoqi tek profesori meksikan, tenor i injohur n ...

                                               

Tego Calderón

Calderón ka lindur ne Santurce, Portorikoja. Ai u zhvendos ne nje moshe te re nga Puertorikoja, i lindur ne Miami, Florida, ku mori pjese ne Larte te Larte te Larte. Ketu ai erdhi ne kontakt me disa kultura te ndryshme, perfundimisht ai u be nje ...

                                               

TNT (Muzikë)

TNT eshte nje grup artistesh i njohur. Grupi" TNT” ekziston ne treg qe nga viti 1974 dhe posedon shume hite te cilat mbesin gjithmone ne kujtesen e publikut. Per gjithe keto duhet falenderuar Nexhat Macula dhe te veçante tjeter e ben realizimi i ...

                                               

Toše Proeski

Todor "Toše" Proeski ishte nje kengetare pop,aktor dhe shkrues kengesh nga Republika e Maqedonise. Ai ishte i njohur ne te gjithe zonen e gjithe Ballkanit dhe me tej ne veri, dhe ne vend ai u konsiderua si nje aktor i larte i skenes muzikore maqe ...

                                               

Thalía

Ariadna Thalía Sodi Miranda lindi me 26 gusht 1971 ne Meksike, vajza e shkencetarit meksikan Ernesto Sodi Pallares dhe Yolanda Miranda Mange. Qe e vogel prinderit e saj e futen ne boten e artit. Ajo filloi te aktronte, kendonte, kercente dhe te l ...

                                               

Ulrik Neumann

Ulrik Neumann ishte aktore dhe muzikante daneze. Ai eshte shfaqur me shume se 19 filma mes vitit 1940 dhe 1966. Nga viti 1959 deri me 1961, ai ishte anetare i grupit Swe-Danes me kengetaren Alice Babs dhe violinistin Svend Asmussen.

                                               

Valentina Rama

Valentina Rama e lindur me 14 Gusht 1982 ne Mitrovice, eshte kengetare shqiptare nga Kosova. Nuk jane te pakte fansat qe ajo ka pasur, ashtu si nuk jane te pakta as hitet qe ka interpretuar. Eshte fjala per kengetaren Valentina Rama e cila u be k ...

                                               

Vesna Zmijanac

Hitet e saj jane, Nevero moja tradhtia ime, Malo, po malo pake nga pake, Idem preko zemlje Srbije kaloj neper vendin e Serbis, Ne kunite crne oči mos mallkoni syte e zi, Kazni me, kazni me deno,me deno, Da budemo zajedno te jemi se bashku, Kralji ...

                                               

Vigan Boletini

Vigan Boletini Vig Poppa eshte nje kengetar dhe autor kengesh i njohur. Vigan Boletini ose Vig Popa, eshte nje reper ne grupin KAOS ME shokun e tij Lumi B. Me date 8 Qershor 2009, Tuna publikon videoklipin "E Boj Nxehte", ne bashkepunim me Vig Po ...

                                               

Wanna One

Wanna One, eshte nje grup djemsh Koreano-Jugor formuar nga CJ E&M Ky artikull ne lidhje me muziken eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni duke e permiresuar kete artikull.

                                               

Xhevat Kelmendi

Xhevat Kelmendi eshte nje kengetar shqiptar etnik nga Kosova. Xhevat Kelmendi eshte nga Peja dhe eshte nje nga kengetaret me te medhenje te serenatave.

                                               

Xhunaid Xhamshed

Junaid Jamshed ishte kengetare, kompozitor dhe predikues pakistanez. Pas diplomimit ne inxhinieri ne Universitetin e Inxhinierise dhe Teknologjise ne Lahore. Junaidi ka punuar si inxhiner ne Forcat Ajrore Pakistaneze para se te filloj karrieren e ...

                                               

Abbas Kiarostami

Abbas Kiarostami lindi me 22 tetor 1940 - Teheran, 4 korrik 2016. Kineast iranian, nga regjisoret me te rendesishem te kinematografise boterore, autor filmash dhe serialesh.

                                               

Andrei Bubnov

Andrei Sergeyevich Bubnov ishte udheheqe revolucionar Bolshevik ne Rusi dhe anetar i Opozites se Majte.

                                               

Bob Avakian

Bob Avakian lindi me 7 mars te vitit 1943 ne Washington, D.C. Ai eshte nje Kryetar i Partia Komuniste Revolucionare e ShBA, e madhja partia maoiste ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes.

                                               

Antonio Gramshi

Antonio Gramshi ishte nje filozof marksist me origjine italiane-arbereshe dhe politikan komunist, pergjegjes per bashkethemelimin e Partise Komuniste Italiane dhe sekretar rendesishem i saj deri ne burgosjen e tij nga regjimi fashist i Benito Mus ...

                                               

Gjergj Dimitrov

Gjergj Dimitrov ka qene nje politikan komunist bullgar. Ka qene lideri i pare komunist i Bullgarise, nga 1946 gjer me 1949. Dimitrovi drejtoi Internacionalen Komuniste nga 1934 deri me 1943.

                                               

Kim Ir Seni

Kim Ir Seni njohur edhe si Kim Il-Sung, Shqiptimi Korean: ;, ishte udheheqesi i Korese se Veriut prej krijimit te saj me 1948 deri ne vdekjen e tij me 1994.Ai mbajti poziten e kryeministrit ne vitet 1948-1972 dhe te presidentit ne vitet 1972-1994 ...

                                               

Ștefan Andrei

Ștefan Andrei ishte politikane komuniste rumune i cili ishte Minister i Puneve te Jashtme prej vitit 1978 deri ne vitin 1985. Ai ishte i martuar me aktoren rumune Violeta Andrei.

                                               

Butch Cassidy

Robert Leroy Parker, me i njohur si Butch Cassidy, lindi ne Beaver ne shtetin e Utah. Ishte i fundit i 13 - femijeve, familja e tij e kishte prejardhjen nga mormonet. Adoleshencen e tij e kaloi afer nje ranch te Circleville ne Utah. Ne kete periu ...

                                               

Elizabet Bathori

Konteshe Elizabet Bathori de Ecsed ishte nje konteshe e pasur nga familja Barthor e cila ishte familje fisnike hungareze eshte e njohur si Kontesha e pergjakur pse kishte vrare me duart e veta shum vajza te reja dhe disa bura disa deshmitar kan t ...

                                               

Ian Brady

Ian Brady pas disa kerkimave te intenzive policia gjeti ne fillim trupin e 17 Edward Evans me pas u gjet dhe trupi Lesley Ann Downey dhe John Kilbride Bady dhe Hindley kishte pranuar vrasjet dhe me von policia pas germimeve ne vrarre zubuloi dhe ...

                                               

Enver Sekiraqa

Enver Sekiraqa eshte i shumekerkuari nga Policia e Kosoves dhe Interpoli, per krim te organizuar, krime seksuale, krim te organizuar nderkombetar, cenim te jetes dhe shendetit dhe vjedhje, e ka paditur per shpifje Gazeten Express. Ndonese Sekiraq ...

                                               

Fudejl ibn Ijad

El-Fudejl ibn Ijad ibn Bishr ibn Mesud Ebu Ali et-Tamīmī el-Jarbui el-Horasani ishte hajdut i cili hoqi dore nga krimet e tij dhe u be asket musliman.

                                               

Myra Hindley

Myra Hindley (23 korrik 1942 dhe vdiq me 15 nentor te vitit 2002 nga nje Infrakt ne zemer ishte Vrasese Serike e cila se bashku me te dashurin e saj Ian Brady kan vrare 5 femij te moshave 10 vjeq - 17 vjeq gjat viteve 1963-1965 ajo u arrestua nga ...

                                               

Princ Dobroshi

Princ Dobroshi eshte kriminele kosovare, i cili ne vitet e 90-ta ka bere trafikim te drogave ne Evrope dhe trafikim te armeve tek UÇK-ja. Ne vitin 1993, ai u kap ne Norvegji dhe me 1994 u denua me 14 vjet burg per trafikim te drogave. Me 1997, Do ...