ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 244
                                               

Juri Gagarini

Juri Gagarini u lind ne fshatin Klushino prane Gzhatsk me 9 mars 1934, i lindur nga Alexey Ivanovich Gagarin dhe Anna Timofeyevna Gagarin, thuhet se Alexey ishte nje zdrukthtar, ndersa Anna nje lexuese e pangopur. Yuri ishte i treti nga te katert ...

                                               

Lefter Bicaj

Lefter Koxhaj lindi ne Nishove Poliçan Skrapar Shqiperi, ushtarak, deshmor i luftes ne Maqedoni. Lefter Bicaj ishte Komandant i njesise speciale te Ushtrise Clirimtare Kombetare TELI 69. Ai eshte pershkruar si tmerri I Forcave Maqedonase dhe u be ...

                                               

Leonid Brezhnev

Leonid Iljiç Brezhnev lindi me 19 dhjetor 1906./1 janar 1907. dhe vdiq me 10 nentor 1982 ka qene Sekretar general i partise komuniste te BRSS nga viti - politikan sovjetik. Ne vitin 1964 zevendesoi Hrushçovin ne krye te partise dhe te shtetit sov ...

                                               

Ndue Përlleshi

Ndue Perlleshi ka qene prijes i çetash antikomuniste ne Rrafshin e Dukagjinit i njohur si "Trimi i Dukagjinit", luftoj heroikisht kundra forcat serbo-sllave kommuniste gjat luftes e dyte boterorer. Ne mars 8, 1948, gjat luftes e Bokshiqit, Ndue P ...

                                               

Tringë Smajli

Tringe Smajl Martini Ivezaj, e njohur si Tringe Smajli, dhe Albanian Joan of Arc jashte Shqiperise, ishte nje luftetare guerile shqiptare e cila luftoj kunder Perandorise Osmane ne rajonin Malesia e Madhe. Ajo ishte vajza e Smajl Martinit, udhehe ...

                                               

Zenun Çoçaj

Zenun Çoçaj lindi me 28 shkurt 1952 ne fshatin ne Gjonaj, Prizren, Kosove, ra deshmor me 4 qershor te vitit 1999 ne Gjonaj, ishte pjestar i UÇK-se ne brigaden 126 ne zonen operative te Pashtrikut.

                                               

Albert Camus

Alber Kamy, shkrimtar dhe filozof francez, fitues i Çmimit Nobel per Letersi ne vitin 1957. Eshte i njohur per stilin karakteristik te shkrimit dhe me tematikat e veprave te tij. I gjithe opusi letrar i tij bazohet ne idene absurde te egzistences ...

                                               

Wilhelm von Humboldt

Wilhelm von Humboldt ishte nje filozof, gjuhetar, funksionar dhe diplomat i shquar prusian si dhe themelues i Universitetit Humboldt te Berlinit, i cili u emerua sipas tij ne vitin 1949. Ai permendet veçanerisht si nje gjuhetar qe ka dhene kontri ...

                                               

Ajay Bhatt

Ajay V. Bhatt eshte nje inxhinier kompjuteresh indian-amerikan. Ai eshte shpikesi dhe projektuesi i USB, AGP, PCI Express, etj. Aktualisht Bhatt eshte kryeinxhinier i Input/Output ne Intel.

                                               

Gottlieb Daimler

Gottlieb Daimler, lindi me 17 mars 1834 ne Shorndorf, Gjermani, vdiq me 6 mars 1900 ne Kanshtat, afer Shtutgarti-t. Daimler ishte nje Inxhinier, Konstruktues dhe Industrialist. Si sukses i tij i pare ne kete drejtim, ishte shpikja e nje Motori te ...

                                               

Kaqusha Jashari

Kaqusha Jashari eshte politikane nga Kosova. Ajo eshte inxhiniere e diplomuar e ndertimtarise, drejtoreshe shumevjeçare ne Drejtorine e Rrugeve te Kosoves dhe Kryetare e Partise Socialdemokrate te Kosoves nga viti 1998-2008. Ka pervoje shumevjeça ...

                                               

Kevin Systrom

Kevin Systrom eshte ndermarres dhe programues amerikane. Ai eshte i njohur si bashkethemelues i Instagramit se bashku me Mike Krieger.

                                               

Konrad Kyeser

Konrad Kyeser ka qene nje teknik lufte gjerman dhe shkrimtar per shkrime te specializuara te Evropes per mesjeten e vone.

                                               

Mike Krieger

Mike Krieger eshte nderrmarres braziliane dhe inxhiniere i programeve i cili bashke-themeloi Instagramin se bashku me Kevin Systrom.

                                               

Optika

Optika eshte dege e fizikes qe merret me sjelljen dhe vetite e drites, perhapjen dhe nderveprimin e saj me lenden. Drita eshte rrezatim valor elektromagnetik. Rrezatimi elektromagnetik eshte i gjithepranishem ne gjithesi. Nuk ka kend apo skute ne ...

                                               

Adea Pula

Adea Pula Lindi me 7 Maj te vitit 1995. Ponashec Ajo duket mjaft re por njekohesisht e bukur dhe me linja trupore te persosura. Adea filloi karrieren e saj si kengetare per femije, duke argetuar gjeneratat e reja per vite me radhe. Shkollen fillo ...

                                               

Adelina Tahiri

Adelina Tahiri lindi ne Shkup me 4 Prill 1992. Enderr e vjeter” u titullua kenga e pare te cilen ajo e prezantoi ne" Top Fest 6”. Ajo eshte paraqitur edhe ne edicionin e peste te ketij festivali me kengen" Me trego”. Por gjithashtu thote se po pu ...

                                               

Adrian Gaxha

Adrian Gaxha eshte nje kengetar dhe autor kengesh shume i njohur. Adriani vjen nga nje familje prej 4 anetaresh, babai i tij Z.Emin, mamaja Znj.Suzana dhe vellai Dritoni.Adriani eshte femija i vogel. Adriani nis per here te pare te kendoje ne mos ...

                                               

Alban Ramosaj

Alban Ramosaj eshte nje kengetar, kantautor, producent dhe model kosovar-holandez, me origjine shqiptare. Ka lindur ne Holande dhe aktualisht jeton ne Tirane me nenen dhe me motren Beatrix Ramosaj.

                                               

Alyosha

Alyosha filloi karieren qe ne moshe te vogel, fillimet i beri ne mosh 11-vjecare duke marre pjese ne festivale ukrainase ne Kiev, viteve 90-ta. Ajo ne fakt u lind si Olena Kucher, por si emer te skenes iu pershtat Alyosha.

                                               

Anna Nalick

Anna Chistine Nalick eshte nje kengetare amerikane dhe tekstshkruajtese. Albumi i saj Wreck of the day pasuar nga radio-hiti i saj i pare "Breathe ", u publikuan me 19 Prill 2005. Albumi i saj i dyte Broken doll & Odds & Ends u publikua me 5 Qers ...

                                               

Ardian Bujupi

Ardian Bujupi kengetar, shqiptar nga Kosova me vendqendrim ne Gjermani. Ardiani u lind ne rrethana te luftes dhe qe ne moshen nje vejeçare, familja e tij migroje ne Gjermani. Rrethanat dhe veshtersit qe i solli migrimi e para se gjithash lufta be ...

                                               

Asdren Gjikolli

Valon Berisha, i njohur si Gjiko eshte nje reper, kengetar dhe autor kengesh i njohur ne trojet shqiptare. Gjiko eshte nje emer i njohur per te gjithe, per shkak te bashkepunimeve te tij shume te suksesshme qe ka publikuar. I lindur ne Peje, keng ...

                                               

Avdo Megjedoviq

Avdo Megjedoviq ishte nje kengetar lahutar nga Mali i Zi. Avdo eshte nje nga poetet epik me te medhenje i Sanxhakut dhe me gjere. Poema e tij epike Martesa e Mehe Smailagiqit e cila ka 12.311 vargje, aq sa sebashku Iliada dhe Odisea. Shkencetari ...

                                               

Bangtan Boys

BTS, i njohur gjithashtu si Bangtan Boys, eshte nje grup i perbere nga shtate anetare: RM, JIN, SUGA, J-HOPE, JIMIN, V & JUNGKOOK, formuar ne Seul, Korea e Jugut ne 2010. Ata debutuan fillimisht si nje grup hip hop, megjithese me kalimin e kohes ...

                                               

Barësh Manço

Mehmet Baresh Manço I njohur ne Evrope si Boris Mancho ishte kengetar, kompozitor, producent, aktor turk. Ishte nje nder kengetaret me te mire te rokut ne Turqi po ashtu Bareshi ishte i njohur jo vetem ne Turqi por edhe ne Evrope. Baresh kishte r ...

                                               

Besa Krasniqi

Besa Krasniqi eshte kengetare shqiptaro-suedeze. Ajo ishte suedezja e pare qe morri pjese ne festivalin e muzikes shqiptare Festivali i Kenges ku morri pjese me 2015 me kengen "Liroje zemren", ku ajo vete e shkroi.

                                               

Blleki

Blleki eshte reper shqiptar nga Kosova, saktesisht nga qyteti i Gjilanit.Emri i tij i vertete eshte Flamur Rukovci. U lind dhe u rrit ne lagjen me te rrezikshme ne qytet, Arberia, ish Qenar Qeshme. Eshte po ky vend i cili e formoi si reper, dhe i ...

                                               

Buta

Buta eshte nje kengetar i njohur. Buta eshte njeri prej talenteve me premtues te repit Kosovar. Njihet gjithashtu per aftesine e repit Freestyle.Jeton ne Ferizaj dhe emri i vertete eshte Betim Januzaj. Me tekste eshte marr prej moshes 12 vjeçare. ...

                                               

Cesária Évora

Cesaria Evora u lind me 27 gusht 1941 ne Mindelo, ishujt São Vicente, ne Kepin e Gjelbert. U nda nga jeta me 17 dhjetor 2011 ne te njejtin qytet. Kengetare kapverdiane, e konsideruar nga adhuruesit e sa si Diva me kembet e zbathura. Ajo filloi ka ...

                                               

Ciara

Ciara Princess Harris, e njohur me se miri si Ciara, eshte nje kenge-shkruese, kercimtare dhe modele amerikane. Ciara ka lindur ne Austin, Teksas. Me albumet e shitura ne te gjithe boten numerohen me shume se 7 milion kopje disqesh dhe eshte rend ...

                                               

Conchita Wurst

Conchita Wurst eshte nje artist austriak i muzikes pop dhe drag queen i portretizuar nga Thomas "Tom" Neuwirth. Wurst erdhi ne vemendjen nderkombetare pasi fitoi Festivalin Evropian te Kenges 2014 si hyrese e Austrise me kengen "Ngrihu si nje Pho ...

                                               

Dani M

Daniel Simon Sebastian Monserrat eshte i njohur si Dani M, eshte reper dhe kengetare suedez nga Upssala. Ai ka babain nga Venezuela dhe nenen nga Finlanda.

                                               

Donika Nuhiu

Donika Nuhiu eshte kengetare shqipetare nga Lugina e Presheves. Donika eshte njera nder te parat kengetare nga Presheva e cila beri buje ne rajon, duke qene emri me i njohur te gjithe femijet shqiptare. Kenget e saj si "Ti je drite" e "Ejani kend ...

                                               

Dragana Mirkoviq

Mirković eshte e martuar qe nga viti 2000 me biznesin Austriak me prejardhje nga Bosna Herzegovina, Toni Bijelić. Nga martesa kane nje femije Marko, * 2001 dhe nje vajze Manuela, * 2002. Qe nga viti 2006, ajo se bashku me burrin e saj,eshte prona ...

                                               

Duffy

Aimee Ann Duffy ka lindur ne 23 qershor 1984, e njohur si Duffy. Ajo eshte nje kengetare dhe kompozitore nga Uellsi. Debutimi i saj ne 2008 rockferry ka hyre ne grafikun e albumeve te mbreterise se bashkuar si numri nje. Ai ishte albumi me i shit ...

                                               

Edita Sopjani

Edita Sopjani lindi ne Prishtine me 15.11.1990. Eshte femija e dyte i familjes Sopjani dhe si e vogel nje nga endrrat e saja te mdhaja ka qene te behet kengetare ne te ardhmen, dhe kjo deshire fal prinderve te saj i eshte bere realitet. Ajo ne mo ...

                                               

Emina Jahoviq

Emina Jahoviq eshte kengetare,aktore dhe modele e cila eshte e martuar me kengetarin e njohur turk te po muzikes Mustafa Sandal. Vellai i saj, Mirsad Türkcan eshte nje lojtar i suksesshem basketbolli i cili eshte i pari lojtar per NBA si nje qyte ...

                                               

Erika Tanner

Erika Tanner eshte nje kengetare zvicerane, e cila punon qe 16 vjet si vokaliste profesionale. Ajo tani jeton ne Zvicer.

                                               

Esat Bicurri

Esat Bicurri U lind ne vitin 1948 ishte nje kengetar kosovar i muzikes popullore me origjine shqiptare. Ai u ekzekutua nga forcat Jugosllave gjate Luftes se Kosoves ne vitin 1999 ku kufoma e tij u gjet dhe u rivendos vetem ne vitin 2004. Ministri ...

                                               

Marjorie Estiano

2006: Sob Nova Direção. Nely Li 2007: Duas Caras. Maria Paula Fonseca do Nascimento 2006: Páginas da Vida. Marina Andrade Rangel 2003 - 2005: Malhação. Natasha Ferreira 2011: Cine Conhecimento. - 2009: Caminho das Índias. Tônia Antônia Cavinato 2 ...

                                               

Festim Arifi

Lyrical Son eshte nje kengetar dhe autor kengesh shume i njohur. Festim Arifi, i njohur me mire me emrin Lyrical Son, eshte nje reper kosovar shqiptar etnik nga kryeqyteti i Kosves, Prishtina. Ai eshte nje nga me te suksesshmit nga hip hop artist ...

                                               

Filipa Azevedo

Azevedo u lind me 31 korrik ne vitin 1991 ne Gondomar afer Porto-s ne Portugali. Ajo filloi karieren si kengetare duke bashkpunuar me produksione te ndyshme portugeze qe e perfshin edhe ate qe ajo ende eshte, Cherry Entertaiment.

                                               

Fortesa Hoti (këngëtare)

Fortesa Hoti e perfundoi shkollen fillore ne Köniz dhe shkollen e muzikes ne Prishtine. Ajo studioi muzikologjine dhe kendoi ne Universitetin e Vjenes. Ajo filloi karrieren e saj si kengetare ne vitin 1993.

                                               

Hamza Namira

Hamza Namira eshte kengetare dhe kompozitore egjiptiane. Ai ka publikuar kater albume; Dream With Me, Insan, Esmaani dhe El Mesaharaty te prodhuar nga Awakening Records.

                                               

Hanka Paldum

Hanka Paldum eshte nje kengetare Boshnjake e muzikes Popullore dhe Sevdahe. Ajo konsiderohet si "Mbreteresha e Sevdahs" dhe eshte e njohur sot e kesaj dite ne tere Ish-Jugosllavine.

                                               

Hera Björk

Hera Björk, Hera ne atmosferen e Eurovizionit filloi qe nga viti 2008 duke qene zeri i dyte per Islanden ne Festivalin Evropian te Kenges 2008 ne bashkpunim me grupin Eurobabnd, te cilet moren vendin e 14-te. Gjithashtu ajo ka marre pjese prap ne ...

                                               

Hysni Klinaku

Hysni Klinaku eshte nje kengetar dhe autor kengesh i njohur. Babai i tij qysh ne femijerine e hershme kishte luajtur ne instrumente frymore, njekohesisht i punonte ato. Pastaj ai u be nje zdrukthar qe muziken e kishte vetem pasion, degjonte vazhd ...

                                               

Ilirët (Muzikë)

Grupi Iliret eshte nje grup artistesh shume i njohur. Grupi ILIRET eshte formu ne vitin 1981 dhe po at vite e kan bere inxhizimin e pare ne RTP. Kenga e pare eshte titulluar "MERITA" dhe ne at vite ka qen hiti ma i madh edhe sot kjo keng mbahet n ...

                                               

Irkenc Hyka

Irkenc Hyka eshte nje kengetar dhe autor kengesh. Ai lindi me 7 tetor 1992 ne Tirane. Irkenc hyka ka filluar te merret me muzike qe ne moshen 17 vjeçare. Ka kenduar edhe me heret si femije neper festivalet e femijeve. Ka mbaruar "Liçeun Artistik ...