ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 243
                                               

Laura

Laura ne gjuhen shqipe emer dhe shkurtese e emrit te perveçem femrore Lauresha. Po ashtu edhe ne italisht emer dhe shkurtese e emrit te perveçem femrore Laurentia.

                                               

Marash (emër)

Marash ose Marash, Maç eshte emer i perveçem kombetar shqiptar, me prejardhje nga mbiemri i mbare, i mire. Njerez te shquar qe kane mbajtur kete emer: Marash Uci Marash Delia Marash Hajati

                                               

Milo

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Milo. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Milo eshte mbiemri ose emri mashkullor i personave te meposhtem:

                                               

Peçi

Kristofor Peçi – 1946–, politikan shqiptar Xhaferr Peçi – 19?–, ushtarak shqiptar Spiro Peçi – 1947–, minister i drejtesise i Republikes se Shqiperise Termet Peçi – 1972–, kryetar i bashkise shqiptar Eno Peçi – 19?–, primo balerin shqiptar Shefqe ...

                                               

Teuta

Teuta dhe nenvarianti i saj Tefta eshte nje emer i perveçem me prejardhje ilire, nga mbreteresha Teute. Disa nga njerezit e shquar me kete emer: Teuta Haxhiu Teuta reviste Teuta Topi Teuta e Ilirise Teuta Krasniqi Teuta Kurti Teuta Selimi Teuta Blaka

                                               

Vlashi

Vlashi eshte emer i perveçem me prejardhje latine, me domethenie i belbet. Emer qe u perhap ne saje te Shen Vlashit, njerez te shquar quhen keshtu: Vlash Droboniku Vlash Dovana Vlashent Sata Vlash Prifti

                                               

Vokrri

Vokrri eshte mbiemer i veçante dhe unikat shqiptar me origjine nga Shqiperia. Nje pjese e vokerrve mendohet se u shperngulen ne fshatin sfeqel ne shek 18. nga shqiperia Sfeçel komuna e Podujeves. Kete mbiemer mba vetem nje klan familjar shqiptar. ...

                                               

János Apáczai Csere

János Apáczai Csere ishte mesues, filozof, teolog Kalvinist hungarez ne Transilvani, veprimtar i shquar i arsimit hungareze dhe e levizjes puritane. Apáczai Csere ka shkruar enciklopedine e pare hungareze dhe ai se pari paraqiti filozofine kartez ...

                                               

Paul Henri Thiry d’Holbach

Paul Henri Thiry d’Holbach, i lindur si Paul Heinrich Dietrich von Holbach ka qene ne te gjalle te tij nje filozof me prejardhje gjermane ne Paris. Ai trashegoi para,toke dhe titull te xhaxhait te tij francez und war ein Gastgeber der philosophes ...

                                               

Abaz Dojaka

Abaz Dojaka lindi me 24 shkurt te vitit 1934 ne nje familje atdhetaresh te shquar, ne qytetin Filat te Çamerise. Me 1944, periudhe kur po pergatiteshin te fillonin masakrat zerviste ne Çameri, familja e Abazit u detyrua te largohej dhe u vendos f ...

                                               

Emili Dishnica Gliozheni

Emili Dishnica Gliozheni kimiste dhe farmaciste e shquar si dhe femra e pare ne Shqiperine Socialiste e cila morri thirrjen akademike Doktore e Shkencave.

                                               

Francis Bacon

Francis Bacon, 1st Viscount Saint Alban shqiperimi: Frensis Bekoni, u lind me 22 janar 1561 ne Londer. Babai i tij, Nikolas Bekoni, kishte postin e rojes se vulave, nje prej detyrave me te larta te mbreterise nen Elizabeten I. Pas kryerjes se stu ...

                                               

George Berkeley

George Berkeley djali i nje pronari tokash, u lind me 12 mars 1685 ne Kilkeni ne jugperendim te Irlandes. Ne moshen pesembedhjetevjeçare filloi te studionte ne Trinity College te Dublinit teologjine, filozofine, logjiken, matematiken dhe gjuhet. ...

                                               

Isaiah Berlin

Isaiah Berlin, ishte nje filozof politikan dhe historian i ideve, menduar si nje nga mendimtaret prijes liberale te qindvjeçarit te 20.

                                               

Gejdar Dzhemal

Gjyshi i Geydarit, Shapovalov ishte zevendesi i pare i ministrit te kultures se Bashkimit Sovjetik, Irina Shapovalova lindi Geydarin kur i kishte 18 vjete, menjehere pas kesaj u divorcua me babain azerbajxhan. Martesa e saj e dyte ishte me nje us ...

                                               

Francis Fukuyama

Yoshihiro Francis Fukuyama eshte nje politolog, ekonomist dhe autor i disa librave. Fukuyama eshte i njohur kryesisht per vepren e tij Fundi i historise dhe njeriu i fundit ", veper e cila argumentonte se shperndarja globale e demokracise liberal ...

                                               

Onkar Ghate

Onkar Ghate eshte nje autor dhe shkrimtar kanadez. Eshte gjithashtu edhe ndjekes dhe Drejtues i Permbajtjes ne Ayn Rand Isntitute ne Irvine, Kaliforni, SHBA.

                                               

Rada Ivekoviq

Puna hulumtuese e Iveković perfshin filozofine aziatike veçanerisht ate Indiane,teorine feministe si edhe filozofine politike. Ne veçanti, temat me te spikatura ne punen kerkimore dhe intelektuale te Rades jane: filozofia postmoderniste, oriental ...

                                               

Nagarjuna

Nāgārjuna eshte konsideruar gjeresisht si nje nga filozofet me te rendesishem budist. Se bashku me dishepullin e tij Āryadeva, ai konsiderohet te jete themeluesi i shkolles Madhyamaka te Mahāyāna budizmit. Nāgārjuna gjithashtu merret me zhvillimi ...

                                               

Joseph Priestley

Joseph Priestley lindi me 13 mars 1733 ne Birstoll afer Leedsit, Angli dhe vdiq me 6 shkurt 1804 ne Northumberland, Pennsylvania, ShBA. Ishte teolog, filozof, kimist dhe fizikan anglo-amerikan. Ne periudhen nga viti 1772 deri ne vitin1774 e zbulo ...

                                               

Lucius Annaeus Seneca

Lucius Aneus Seneka, jetoi rreth viteve 4 p.e.s. - 65. Ishte filozof, politikan, studiues natyre dhe dramaturg i Romes se lashte dhe Eres se Argjendte te letersise Latine.

                                               

Tara Smith (filozofe)

Tara A. Smith eshte nje profesoreshe filozofie dhe studiuese e Objektivizmit ne Universitetin e Teksasit ne Austin. Smith eshte e specializuar ne teorine politike dhe morale. Doktoraten e ka marre nga Universiteti Johns Hopkins. Nder veprat e bot ...

                                               

Karlina Leksono Supelli

Karlina Leksono Supelli eshte astronome dhe filozofe indoneziane. Ajo eshte nje nga femrat e para si astronome. Ajo studioi ne universitetin e Londres, por e nderroi dhe perfundoi doktoraturen ne Universiteti i Indonezise ne vitin 1997. Me 23 shk ...

                                               

Ferdinand Tönnies

Ferdinand Tönnies lindi me 1855 ne Oldenswort dhe vdiq me 1936 ne Kiel, Gjermani, ishte nje sociolog dhe filozof gjerman. Njihet sidomos per kontributin e tij ne teorine sociologjike. Tonnies bashkethemeloi Shoqerine Gjermane te Sociologjise, pre ...

                                               

Juan Luis Vives

Juan Luis Vives, po ashtu i njohur si Joan Lluis Vives i March ose Jan Ludovicus Vives ishte dijetar dhe humanist valencian i cili kaloi gjithe jeten e tij ne Holanden Jugore. Besimet e tij ne shpirt, depertimi i hershem ne mjekesine praktike dhe ...

                                               

Dorothea Lange

Dorothea Lange ishte fotografe amerikane. Ajo ishte gruaja e Maynard Dixon, me te cilin kane pasur dy djem, Daniel dhe John. Por ne dhjetor 1935, ata u divorcuan dhe pastaj ajo u martua me ekonomistin Paul Taylor. Ajo vdiq per shkak te nje kancer ...

                                               

Mateu Brady

Mateu Brady lindi me 18 maj 1822 ne Warren County, Nju Jork. Ai ishte femija me ri prej tre femijeve te Andrew dhe Samanta Julia Brady. Ne moshen 16 vjeçare, ai u largua per ne Saratoga, Nju Jork, ku e takoi potretin e famshem William Page. Mateu ...

                                               

Xheni Çuni

Xheni Çuni eshte artiste shqiptare. Ajo tashme eshte duke studiuar ne akademine e arteve dhe filmit ne Kunstakademie Düsseldorf.

                                               

Ymer Bali

Ymer Bali i kryen studimet ne Austri me 1930. I lindur ne Tirane pati nje aktivitet te madh. Dallohet per portrete dhe per fotografi kolektive. Ai nuk u martua, nuk la pas asnjeri qe te merrej me arkiven e tij te pasur. Pas vdekjes nje mbese e ti ...

                                               

Ahmed Taufik

Ahmed Taufik ishte gazetare indoneziane i njohur per kritikat e tij ne artikuj per diktaturen e presidentit Suharto. Taufik punoi si raportues ne revisten Tempo deri kur iu eshte ndaluar nga Ministri Harmoko me urdher te Suhartos ne vitin 1994. P ...

                                               

Anaïd Iplicjian

Anaïd Iplicjian eshte nje ish gazetar i cili vinte nga nje familje nga Armenia. Iplicjain kaloi jeten ne Gjermani duke pasur nderi qe edhe te jete prezantuesi i Festivalit te dyte te Kenges Evropiane apo Eurovizionit ne 1957.

                                               

Anne Lagercrantz

Anne Karin Lagercrantz eshte gazetare suedeze. Ajo ishte shefe ne TV4-nyheterna mes vitit 2005 dhe 2011. Ajo eshte e martuar me David Lagercrantz me te cilin ka tre femije.

                                               

Arlind Ciri

Arlind Ciri ka lindur me 9 tetor 1974 ne qytetin e Durresit. Mbasi mbaroi Shkollen e Mesme "Naim Frasheri" ne vitin 1994 emigroi ne Greqi ku dhe kreu studimet e larta. Ai u diplomua ne Universitetin e Athines: ASETEM-SELETE ne degen e Inxhinieris ...

                                               

Avni Jashari

Avni Jashari lindi ne Prishtine me 17 mars 1981, shkollen fillore dhe te mesmen i kreu ne Lipjan, nderkaq studimet universitare ne fushen e gazetarise i mbaroi ne fakultetin" Faik Konica” ne Prishtine. Avni Jashari punoi si gazetar per katermbedh ...

                                               

David Lagercrantz

David Lagercrantz eshte gazetare suedeze, eshte i njohur si autor i librit Une jam Zlatan Ibrahimović. Ai ka studiuar filozofine dhe religjionin ne universitet dhe diplomoi ne shkollen e gazetarise ne Göteborg. Ai eshte i martuar me Anne Lagercra ...

                                               

Doğan Yurdakul

Doğan Yurdakul ishte shkrimtare dhe gazetare turk. Ai ka kontribuar ne gazetat perfshire Vatan, Aydınlık, Evrensel, Siyah-Beyaz, dhe Günaydın poashtu edhe ne programin 32. Gün. Librat e tij permbajne biografi te agjenteve turk Hiram Abas dhe Abdu ...

                                               

Duygu Asena

Duygu Asena lindi ne Stamboll, Turqi ne vitin 1946. Gjyshi i saj ishte sekretar personal i Atatürk-ut. Pasi mbaroi kolegjin privat per vajza "Kadıköy", ajo u diplomua nga Universiteti i Stambollit ne pedagogji. Me pas ajo punoi per dy vite ne kli ...

                                               

Andreas Ernst

Andreas Ernst eshte nje redaktor dhe moderator gjerman. Andreas Ernst u be ne moshen 21 vjeç redaktor lajmesh te Deutschlandfunk. Nje vit me vone kaloi te ne Südwestfunk Baden-Baden, ku ishte pergjegjes per emisionin SWF3 PopShop. Te SWF3 punoi d ...

                                               

Daphne Caruana Galizia

Daphne Anne Caruana Galizia ishte nje gazetare malteze, shkrimtare dhe aktiviste kunder korrupsionit, e cila raportonte mbi gjendjen poltike te Maltes. Ne veçanti ajo ishte e fokusuar ne raportimet investigative, nepotizmin, patronazhin, akuzat p ...

                                               

Jarosllav Hashek

Jarosllav Hashek, ishte shkrimtar satirik çek i njohur per romanin e tij "Ushtari i mire Shvejk", nje koleksion i paperfunduar i incidenteve absurde per nje ushtari ne Luften e Pare Boterore, e cila eshte perkthyer ne mbi gjashtedhjete gjuhe. Gji ...

                                               

Attilâ Ilhan

Attilâ Ilhan eshte poet dhe gazetar turk. Ai ishte vellai i aktores turke Çolpan Ilhan, e cila ishte gruaja e aktorit te famshem Sadri Alısık.

                                               

Julian Assange

Julian Paul Assange lindi me 3 korrik 1971 ne Townsville, Queensland, Australi, eshte nje, aktivist gazetar politik, dhe nje zedhenes i WikiLeaks. Assange i lindur ne Australi, studioi fiziken ne Universitetin e Melburnit. Si rezultat i punes se ...

                                               

Jürgen Todenhöfer

Jürgen Todenhöfer eshte autor, gazetare dhe politikane gjermane. Ai ishte anetare i Bashkimit Demokristiane te Gjermanise ne vitin 1970. Ai ishte zevendes drejtor i bordit ekzekutiv i kompanise se mediase gjermane Hubert Burda Media deri ne vitin ...

                                               

Kate Abdo

Kate Giles, njohur me mire si Kate Abdo, eshte nje gazetare Britanike e cila punon per Sky Sports News ne Mbreterine e Bashkuar.

                                               

Lars Johan Hierta

Lars Johan Hierta ishte botues i gazetes, politikane dhe binezmen suedeze. Ai eshte i njohur si themelues i gazetes Aftonbladet.

                                               

Lena Sundström

Lena Amalia Kyoung Ran Sundström eshte autore dhe gazetare suedeze. Ajo shkruan kronika rreth lajmeve dhe shkruan per gazeten ditore Dagens Nyheter.

                                               

Luljeta Krasniqi

Luljeta Krasniqi filologe, gazetare e lire, shqiptare nga Kosova Luljeta, hapate e pare te saj ne fushen e gazetaris i ka marre aty nga viti 2005. Pjesen me te madhe te angazhimit te saj para vitit 2008, e kaloje prane agjensise se lajmeve "Kosov ...

                                               

Hektor Malo

Hektor Malo ka lindur ne vitin 1830,dhe ka vdekur ne vitin 1907. I biri i noterit te komunes La Buje,Hektor Malo,kaloi femijerine buze lumit Sene.Ai studioi drejtesine,por refuzoi karrieren e juristit.U be gazetar dhe filloi te merrej me shkrime. ...

                                               

Mikael Ekman (gazetarë)

Mikael Ekman eshte gazetare suedeze, i njohur per punen e tij kunder ekstremizmit te larte dhe racizmit. Ai eshte puntore ne fondacionin Expo dhe ne kompanine Strix.

                                               

Miroslav Lazanski

Miroslav Lazanski eshte nje komentator politiko-ushtarake per te perditshmen e Beogradit Politika. Miroslav Lazanski ka lindur ne vitin 1950. ne Karlovac, Kroaci. Ne Zagreb ka perfunduar fakultetin juridik dhe si gazetar ka shkruar per gazetat lo ...