ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 242
                                               

Piu nga Pietrelcina

Piu nga Pietrelcina ose Francesco Forgione eshte Shenjtori katolik i mrekullive, i njohur si prift italian i Urdhrit te Kapuçineve, Taumaturg ose sherues apo doktor kishtar. Nderroi jete ne San Xhovani Rotondo, Itali dhe Kisha Katolike e vlereson ...

                                               

Pjetër Damiani

Shen Pjeter Damiani ishte nje murg katolik me vone peshkop dhe kardinal i kishes katolike, e cila e nderon ate si shenjt dhe e ka shpallur mesues te saj ne vtin 1823.

                                               

Pjetër Kanisiusi

Ishte teolog i shquar, shkrimtar dhe jezuiti i pare hollandez. Nderohet nga kisha katolike si shenjtor, dhe mbahet si nje prej 33 doktoreve te saj. Luftoi kunder perhapjes se protestantizmit ne Gjermani, Austri, Bohemi, dhe Zvicerr. Atij i takon ...

                                               

Pjetri Fjalëarti

Pjetri Fjalearti ishte nje prift katolik, peshkop, dhe nga viti 433 kryepeshkop i Ravenes gjer ne vdekjen e tij. Nderohet nga kisha katolike si shenjtor. Luftoi paganizmin, arianizmin dhe herezine monofisite, perforcoi reformat, dhe ndertoi disa ...

                                               

Roberto Belarmino

Roberto Belarmino ishte nje teolog jezuit i famshem, shkrimtar dhe kardinal. Eshte shenjtor dhe "Doktor i kishes" katolike.

                                               

Vasili i Kajserit

Shen Vasili lindi rreth vitit 330 dhe vdiq me 1 janar 379. Njihet edhe me emrin Vasili i Madh, ishte peshkopi i Çezarese, prijes i kishes ne qv. e IV-t. Kisha ortodokse e ka shpallur shenjtor te saj dhe nje prej Hierarkeve te "Treshes se Shenjte" ...

                                               

Andrew Sega

Andrew Gregory Sega, gjithashtu i njohur me pseudonimin Necros, eshte muzikant amerikan me se shumti i njohur per pjesemarrje ne demoskene dhe si kompozitor i video lojerave. Ai momentalisht eshte anetar i bendit Iris, live anetar i Stromkern, si ...

                                               

Brian Eno

Brian Peter George St. John le Baptiste de la Salle Eno, i njohur si Brian Eno, eshte kompozitor, producent, muzikolog, dhe vokalist anglez, i cili, si solo artist njihet si "Babai i Muzikes Ambient". I edukuar ne shkollen e artit dhe i inspiruar ...

                                               

Richard Dawkins

Clinton Richard Dawkins FRS FRSL eshte nje etnolog, biolog evolucionist dhe autor i shkrimeve per popullarizimin e shkences nga Britania e Madhe. Ai ka qene profesor i Te kuptuarit Publik te Shkences ne universitetin e Oxfordit dhe anetar i New C ...

                                               

Sam Harris

Samuel B. Harris eshte autor, filozof, intelektual publik dhe neuroshkencetar amerikan, si dhe bashkethemelues dhe drejtor i Project Reason. Ai eshte autori i librit The End of Faith, i cili u botua ne vitin 2004 dhe u paraqit ne listen e librave ...

                                               

Kristofer Hitçens

Kristofer Hiçens ishte nje gazetar, autor, diskutues i madh anglo-amerikan. Ai njihet ne Shtetet e Bashkuara per debatet e tij me debatuesit fetare, dhe per librin e tij rreth fese dhe besimit fetar me titullin "Zoti nuk eshte i Madh" - Si feja h ...

                                               

John McCarthy

John McCarthy, eshte nje shkencetar kompjuterik dhe shkencetar kognitiv amerikan i cili mori çmimin e Turing Award ne 1971 per kontributin e tij te madh ne fushen e Inteligjences artificiale. Ai ka zhvilluar familjen e gjuheve te programimit Lisp ...

                                               

Ray Kurzweil

Raymond "Ray" Kurzweil eshte autor, shpikes, futurolog, dhe drejtor i inxhinjerise ne Google. Perpos futurologjise, ai eshte i perfshire ne fushat si njohja e karaktereve optike, sinteza tekst-ne-shqiptim, njohja e shqiptimit, dhe ne instrumente ...

                                               

Lawrence Krauss

Lawrence Maxwell Krauss eshte fizikan teorik, kozmolog, dhe profesor kanadezo-amerikan i fizikes. Ai eshte profesor themelues i School of Earth dhe Space Exploration, dhe drejtori i Origins Project ne Arizona State University. Krauss eshte autori ...

                                               

Mads Mikkelsen

Mads Dittmann Mikkelsen eshte aktor danez. Fillimisht nje gjimnast dhe vallezues, Mikkelsen filloi karrieren e aktrimit ne vitin 1996. Ai u be i famshem ne Danimarke me rolin e Tonny, nje diler droge ne dy filmat e pare te trilogjise Pusher, dhe ...

                                               

Marquis de Sade

Donatien Alphonse François, Marquis de Sade, ishte nje fisnik, politikan revolucionar, filozof dhe shkrimtar francez, i famshem per seksualitetin e tij te shthurur. Veprat e tij perfshijne romane, tregime, luajtje, dialogje dhe traktete politike. ...

                                               

Friedrich Nietzsche

Friedrich Wilhem Nietzsche lindi me 15 tetor 1844; vdiq me 25 gusht 1900. Eshte nje nga filozofet me te shquar gjermane i shek. te 19. Ai ka qene nje kritik i ashper i Krishterimit, i idealizmit gjerman, i Feminizmit dhe i modernizmit ne pergjith ...

                                               

Ricky Gervais

Ricky Dene Gervais lindi me 25 qershor 1961 ne Reading, Berkshire, Britania e Madhe. Eshte nje komedian, moderator radios dhe aktor britanik. I njohur u be Gervais me serine The Office te BBC Two, ku ai rolin kryesor David Brent e luan, te seria ...

                                               

Stephen Hawking

Stephen William Hawking, CH, CBE, FRS, FRSA eshte nje prej fizikaneve teorik me te njohur ne bote. Hoking eshte astrofizikan dhe qe nga viti 1979 pronar i katedres lukasiane dhe profesor matematike ne Universitetin e Kembrixhit, dhe anetar i Kole ...

                                               

Dik Fosberi

Ne lojrat e vitit 1968 Dick Fosberi, sportist boteror ofroi nje surpriz. Gjate kercimit ia ktheu shpinen thupres dhe keshtu ai fitoi medaljen e arte olimpike me rezultat 224 cm. Nga atehere teoricientet kercimin e vendosen ne fokusin shkencor dhe ...

                                               

Jelena Isinbajeva

Yelena Isinbayeva eshte sportiste ruse e atletikes se lehte ne disiplinen e kercimit me shkop. Mjeshtre e Merituar e Sportit e Rusise. Nje nga atletet me te titulluara dhe me te famshme te planetit. Dy-here kampione olimpike, mbajtese e 28 rekord ...

                                               

Jesse Owens

James Cleveland "Jesse" Owens ishte atlet amerikan dhe kater here fitues i medaljes se arte ne Lojerat Olimpike Verore 1936. Owens ishte specialist ne vrapime dhe kercime te gjata dhe ishte i njohur gjate jetes se tij si atleti me i mire ne histo ...

                                               

Luiza Gega

Luiza Gega eshte atlete shqiptare. Ajo mban rekordin ne vrapimin 800, 1500 dhe 3000 metra. Arritjet: Kampionati Europian Paris 2011 ne 800 metra ka rezultatin 2:08:34 sekonda; Kampionati Boteror Koreja 2011 ne 800 m, vendi 20 me rezultatin 2:03”1 ...

                                               

Musa Hajdari

Musa Hajdari eshte atlet kosovar. Ai perfaqesoi Kosoven ne Kampionatin Boterore 2015 ne Pekin. Me 2015, ai fitoi vendin e 21-te ne vrapimin 800 metra, ku ai vrapoi per 4:47:70. Ai poashtu e perfaqesoi Kosoven ne Kampionatin e Atleteve 2016, ku fi ...

                                               

Astrit Zemaj

Astrit Zemaj lindi me 8 qershor 1974 ne Strellc te Eperm te komunes se Deçanit, eshte shqiptar i Kosoves, eshte Diplomat i karrieres, me graden Ambasador.

                                               

Mirshea Eliad

Mirçea Eliade u lind ne Bukuresht, ne vitin 1907 dhe vdiq ne Çikago ne vitin 1986. Eshte quajtur si njeriu me i rendesishem qe u mor me fete ne shekullin e 20. Mbaroi shkollen filologjike te Bukureshtit ne vitin 1928. Ne Kalkute studjoi filozofi ...

                                               

Alberti i Madh

Alberti i Madh i njohur edhe si Shen Alberti i Madhi dhe Alberti i Kelnit, ishte nje murg domenikan, dhe mbahet si filozofi dhe teologu me i madh gjerman i mesjetes.

                                               

Brozi

Ambrozi i Milanos ishte politikan romak dhe me vone ipeshkv i Milanos, si dhe nje prej ipeshkve me te shquar te kishes te qindvjeçarit te IV. Rradhitet se bashku me Agostinin, Jeronimin dhe Gregorin e si nje nder kater doktoret e kishes se perend ...

                                               

Andoni i Madh

Andoni i Madh i cili kremtohet nga Kisha Ortodokse dhe besimtaret e krishtere me 17 janar, i mbiquajtur "Babai i Murgjve", kish lindur ne qender te Egjiptit rreth vitit 251 pas Krishtit, dhe ishte i biri i prinderve te krishtere qe jetonin si fer ...

                                               

Anselmi i Aostës

Anselmi i Aostes, shenjtor dhe Doktor i kishes ne katolicizem. Thirret edhe "Anselmi i Bekut" ose "Anselmi i Kanterberit" ngaqe ai jetoi per nje kohe te gjate ne manastirin e Bekut, ne France, dhe me pas me detyren e Kryeipeshkvit, te ushtruar ne ...

                                               

Ndou i Padovës

Antoni i Padoves para thirrjes quhej Fernando Bulhão. Njihet nder te krishteret shqiptare edhe si: Shna Ndou tek te krishteret Katolike, dhe Shen Andoni nder te krishteret ortodokse. U lind me 15 gusht 1195 ne Lisbone, prandaj quhet edhe Antoni i ...

                                               

Beda i Nderuari

Beda i Nderuari ishte murg i manastirit benediktin te Sh. Pjetrit ne Wearmouth dhe me vone i manastirit te Shen Pal, sot Jarrow.

                                               

Bernardi i Kiaravales

Bernardi i Kiaravales ose Bernardi i Klervose ishte nje kryemurg dhe themeluesi i pare i reformimit te urdhrit manastiror cistercian dhe perhapes i tij ne te gjithe Evropen. I ishte nje mistike, predikues, teolog dhe ekzorcist. Zeri i ndergjegjes ...

                                               

Bonaventura

Njihet me mire me emrin Bonaventura emer qe mund ta kete marre kur hyri ne urdherin françeskan. U mbiquajt "Doctor Seraphicus ; arseu ne Universitetin e Parisit dhe ishte mik i sh.Tomas Akuinit. Bonaventura ishte peshkop dhe kardinal, pas vdekjes ...

                                               

Doktor i kishës

Doktor i kishes eshte titulli qe kisha katolike ua jep shkruesve apo teologeve te saj per shquarjen e tyre ne lidhje me mendimin teologjik, jeten e drejte dhe shenjtore. Ky titull jepet rralle nga Papa i Romes, dhe vetem pasvdekjes, dhe vetem pas ...

                                               

Françesku i Asizit

Françesku i Asizit lindi ne Asizi ne vitin 1181 dhe vdiq ne moshen 45 vjeçare po ne Asizi me 4 tetor 1226. Ai u mundua te jetonte rreptesisht, deri ne imtesi sipas shembelltyres se Jezusit. Eshte shenjt mbrojtes i Italise, kafsheve, tregetareve, ...

                                               

Joan Gojarti

Shen Joan Gojarti nder ortodokse, Shen Gjon Gojarti nder katolike e protestante ka qene nje peshkop i krishtere, nga qindvjeçaret e 4-te dhe 5-te ne Siri dhe Kostandinopoje. Njihet per oratorine e tij ne fjalime publike, shkrimet, ligjeratat, dhe ...

                                               

Gjoni i Kryqit

Shen Gjoni i Kryqit ishte nje figure madhore ne reformen katolike, nje mistik spanjoll dhe murg karmelitan lindur ne Fontiveros, nje fshat i vogel prane Aviles, Spanje. Gjoni bashkepunoi me Shen Terezen e Aviles ne reformimin e urdherit karmelita ...

                                               

Hilariusi

Nderohet si shenjtor nga Kisha anglikane, Kisha ortodokse dhe Kisha katolike, e cila e ka radhitur ate midis mesuesve te saj qe ne vitin 1851. Nganjehere permendet si malleus Arianorum" "çekani kunder Arianizmit" dhe" Athanasi i Perendimit”. Emri ...

                                               

Isidori i Seviljes

Shen Isidori i Seviljes ishte kryepeshkop i Seviljes, si pasues i vellait te tij Leandrit te Seviljes, me shume se 30 vjet dhe eshte shume i njohur si nje prej shkollareve me te medhenj te mesjetes se hershme.

                                               

Jeronimi

Jeronimi ishte at i kishes, dhe teolog. U shpall mesues kishe nga Vatikani. Njihet me mire si perkthyesi i Bibles nga greqishtja dhe hebraishtja ne latinisht. Vulgata e Shen Jeronimit eshte ende sot nje tekst i rendesishem i kishes katolike romak ...

                                               

Katrina e Sienës

Shen Katrina e Sienes, lindur Katerina Beninkaza (Siene 25 mars 1347 - Rome 29 prill 1380, ishte nje mistike domenikane, filozofe skolastike dhe teologe. Kisha katolike romake e nderon si shenjtore dhe doktor kishe. Eshte shenjtore mbrojtese e It ...

                                               

Shën Kiri

Shen Kiri ishte nje i krishtere i perendishem nga Aleksandria, i cili ushtronte profesionin e mjekut, sheronte shpirtra njerezish dhe i drejtonte te Krishti. Ata qe shkonin te ai, i keshillonte:" Nese doni te mos semureni, ruajuni nga mekati. Sep ...

                                               

Lorenci i Brindizit

Nderohet nga kisha katolike si shenjtor dhe mesues i saj. Sh. Lorenci ishte anetar i Urdherit te vellezerve te vegjel kapuçine. Sh. Lorenci u lumenua ne vitin 1783 nga Papa Piusi VI, shenjterua ne vitin 1881 nga Papa Leoni XIII, dhe u shpall "Dok ...

                                               

Peter Mary Rookey

At Peter Rookey njihet si Njeriu i Mrekullive. Nga sherimi i tij i pare ne Benburb, County Tyrone, deri ne ditet e sotme At Rooke u zhvendos nga SHBA si vendi i lindjes ne te gjithe boten. Kudo qe ai shkon, mijera dynden tek ky njeri i mrekullive ...

                                               

Terezja e Avilës

Shen Terezja e Aviles eshte nje figure madhore e Riformimit katolik si edhe nje mistike e njohur spanjolle, shkrimtare dhe riformuese e jetes manastirore.

                                               

Terezja e Lisjës

Terezja e Lisjes emri pas lindjes Marie-Françoise-Thérèse Martin, ishte nje mistike dhe murgeshe e kishes katolike qe u kanonizua e shenjte, dhe u shpall si Doktor i kishes. Ajo njihet edhe me emrin "Lulja e vogel e Jezusit". Eshte nje shenjtore ...

                                               

Tomas Akuinas

Tomas Akuini lindi ne Roccasecca, Napoli, Itali, 1225 dhe vdiq me 7 mars 1274 ne Fossanova. Ai ka qene nje filozof katolik italian dhe teolog, dhe njihet me titullin latin Doctor Angelicus mesues engjellor, Doctor Universalis mesues boteror. Toma ...

                                               

Theodhosi

Theodhos Kinovjarku lindi me 423 ose 424 ne Kapadokia ne qender te Azise se Vogel, nga te virtytshmit Proeresio dhe Evlogjia. Me 451 vizitoi Vendet e Shenjta dhe me vone u bekua ne Siri nga oshenari parashikues, Simeon Stiliti. Me pas u be murg n ...

                                               

Ammar

Ammar eshte nje emer arab dhe persian, i cili do te thore i gjalle, i frikesohet zotit, i virtytshem dhe mund ti drejtohet: Ammar al-Hakim, politikan irakian Amar Osim, tranjer futbolli boshnjak Ammar ibn Jasir, shoqerues i profetit Muhamed Ammar ...