ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 241
                                               

Dhimitër Kamarda

Dhimiter Kamarda it. Demetrio Camarda ka qene presbiter i ritit bizantin dhe gjuhetar italo-arberesh. Gramatolog i gjuhes arbereshe dhe asaj greke, historian dhe filolog, mbahet nder studjuesit me te rendesishem te shqipes ne shek. XIX, qe shkroi ...

                                               

Fulvio Cordignano

U lind ne Moggio, sot komune e Udinezes ne veri te Italise. Me 1905 hyri ne Shoqerine e Jezuit ne Kremona. Pasi studion nje vit letersi me 1908 vazhdoi studimet per filozofi po aty ne vitet 1909-1911, pastaj per magistero faze parapergatitore shk ...

                                               

Gaetano Petrotta

Papa Tani Petrote ka qene prift i ritit bizantin, shkrimtar, filolog dhe gjuhetar italo-arberesh. Eshte hartuesi i te pares histori te letersise shqiptare me 1932.

                                               

Gjergj Pekmezi

Gjergj Pekmezi ishte profesor i shqipes, bibliograf dhe albanolog shqiptar. Ne nder te tij katedra e albanologjise ne Universitetin e Vjenes mban emrin "Prof. Dr. Gjerg Pekmezi".

                                               

Eric P. Hamp

Eric Pratt Hamp eshte nje gjuhetar Amerikan gjeresisht i respektuar si nje autoritet kryesor ne gjuhesine Indo-Evropiane,me interesa te veçanta per gjuhet kelte dhe gjuhen shqipe. Ndryshe nga shume indo-evropiane, te cilet punojne teresisht ne ba ...

                                               

Ismail Hasani

Ismail Hasani lindi ne Devetak te Shtimes. Eshte albanolog shqiptar, ish drejtor i Institutit Albanologjik i cili ne shtator te vitit 2007 dha doreheqje nga kjo detyre. Sipas deklarateve te Hasanit per media, doreheqja e tij ishte proteste ndaj n ...

                                               

Petro Janura

Petro Janura ishte nje personalitet i rendesishem i gjuhes, letersise, dhe folklorit shqiptar ne Jugosllavi nga mesi i viteve 50 deri ne vitet 80. Nje shkrimtar, gazetar, folklorist, pedagog, kritik letrar dhe studiues, ai mbahet mend si themelue ...

                                               

Karl Patsch

Karl Ludwig Patsch, gjithashtu Carl Ludwig Patsch, bullgarisht: Карл Пач ka qene sllavist, albanolog, arkeolog dhe historian austriak.

                                               

Ke Jing (albanologe)

Studimet universitare i ka perfunduar ne Universitetin e Prishtines per gjuhe dhe letersi shqipe. Ne vitin 2013 mbrojti disertacionin ne Universitetin e Louiswille-it ne SHBA, me studimin monografik "The Four Others in I. Kadare’s Works", botuar ...

                                               

Vangjel Lapi

Vangjel Lapi lindi me 14 gusht te 1914 ne Eleusina afer Athines, ne Greqi. Ne 1932 u regjistrua ne Faklultetin Juridik te National and Kapodistrian University of Athens. Nga 1938 deri me 1940 ai kreu sherbimin ushtarak si sekretar ne ushtrine gre ...

                                               

Margaret Hasluck

Shkoi ne Shqiperi ne periudhen e meslufterave, ku ne Elbasan qendroi ne periudhen 1927 – 1939. Ne kete qytet u njoh me nje njeri me te cilin do te bashkendante nje shoqeri jetegjate, Lef Nosin. U vendos ne Elbasan ne hotel" Adriatik” me pronar Ab ...

                                               

Marie Amelie von Godin

Marie Amelie Julie Anna, Baronesha von Godin, shkruar ndonjehere si Maria Amalia, ka qene nje aktiviste per te drejtat e grave, perkthyese dhe albanologe bavareze.

                                               

Mario Roques

Mario Rok ishte nje studiues francez, profesor i historise se letersise mesjetare dhe filolog i njohur i gjuheve latine.

                                               

Gustav Meyer

Gustav Meyer ishte nje gjuhetar gjerman, studiues i gjuheve indo-evropiane, konsiderohet te jete nje nga albanologet me te rendesishme te kohes se tij, me e rendesishmja provoi se gjuha shqipe i perket familjes Indo-evropiane. Ne nder te kontribu ...

                                               

Namik Resuli

Lindi ne Berat, pasi kreu mesimet fillore ne Shqiperi, ate e derguan te studionte ne Itali, ku mbaroi Liceun dhe me pas studimet e larta, duke u laureuar ne Glotologji, prane Universitetit te Torinos. Doktoroi prane romanistit te njohur Matteo Ba ...

                                               

Hermann Ölberg

Hermann Ölberg, albanolog i njohur austriak. I njohur per kerkimet e tij ne fushen e gjuheve indogjermane, ia kushtoi mendjen dhe intelektin e tij ne veçanti gjuhes shqipe dhe historise se saj, studimit dhe mesimdhenies se kesaj gjuhe ne Universi ...

                                               

Vladimir Orël

Ne Universitetin Shteteror te Moskes ai studioi linguistike teorike 1971 dhe linguistike strukturore 1973. Ai mbrojti doktoraturen e tij. ne vitin 1981 Sostav i xarakteristika balkanoslavjanskix jazykov, mbi analizen krahasuese te gjuheve sllave ...

                                               

Karl Reinhold

Karl Reinhold ka qene nje mjek dhe albanolog gjerman nga Mbreteria e Hanoverit. U lind ne Göttingen, dhe punoi si kryemjek i marines greke mbasi Princi Otto i Bavarise u be mbret ne mbreterine e sapo krijuar te Greqise. Atje ai ra ne kontakt me s ...

                                               

Michael Schmidt-Neke

Mihael Shmidt-Neke eshte historian e albanolog gjerman, kryetari i shoqates se miqesise Gjermani-Shqiperi.

                                               

Peter Schubert (Diplomat)

Peter Schubert ka qene nje Albanolog. Ai punoi per me teper se 35 vjet ne diplomatischen Dienst te DDR und war unter anderem ambasador ne Albanien.

                                               

Stavro Skëndi

Stavro Skendi u lind ne Korçe ne vitin 1906. Mesimet e para i morri ne vendlindje ndersa studimet i vazhdoi me tutje ne Robert Koleji ne Stamboll, ku edhe diplomoi ne vitin 1928. Ai i vazhdoi studimet edhe ne Universitetin e Gjeneves dhe pas perf ...

                                               

Dhimitër Shtëmbari

Dhimiter Shtembari lindi me 24 shtator te vitit 1945, ne fshatin Pirre te rrethit te Lushnjes, ne gjirin e nje familjeje te njohur atdhetare. Ne vitin 1967 mbaroi Fakultetin e Gjuhe-Letersise te Universitetit Shteteror te Tiranes. Viteve 1967-197 ...

                                               

Karlo Taliavini

U lind me 18 qershor ne Bolonja, i biri i Xhakomo dhe Silvia Albertonit. I ati ishte mesues i historise se artit dhe dizenjimit, ndersa e ema ishte mesuese letersie. Mbajti per shume vjet ligjerata te rregullta ne Universitetin e Padoves per gjuh ...

                                               

Theodor Anton Ippen

Theodor Anton Max Ippen ishte Albanolog dhe diplomat austro-hungarez. Ippen i perkiste grupit te Albanologeve qe i botuan veprat e tyre mbi Shqiperine nepermjet instituteve Austro-Hungareze te finacuar nga shteti, ne menyre qe te krijonin vetedij ...

                                               

Injac Zamputti

Gjyshi i Zamputtit quhej Giuseppe Zamputti, ishte mjek ne profesion dhe iku nga Italia ne vitin 1870 pas humbjes se shtetit papal ne Porta Pia. Fillimisht u vendos si mjek bashkie ne Kavaje, ku edhe u martua me Luigjian, nga familja e njohur ragu ...

                                               

Andrej Karllov

Andrej Gennadjeviç Karllov ishte diplomat rus dhe ambasador i Rusise ne Turqi, si dhe ne Korene e Veriut. Gjate nje ekpozite ne nje galeri arti ne Ankara, Andrej u qellua nga nje polic turk, i cili ishte jashte sherbimit.

                                               

Dimitri Stepanoviç Çuvahini

Dimitri Stepanoviç Çuvahini ishte nje diplomat sovjetik-stalinist karriere, profesionist i mirefillte. Oksidentalist per nga pergatitja speciale dhe anglo-saksone per nga kultura arsimore vetjake. Ishte nje foles i gjuhes angleze deri diku i komp ...

                                               

Ettore Sequi

Sequi lindi me 13 shkurt 1957 ne Oliena te krahines se Sardenjes, Itali. Ne 1985 iu bashkua Sherbimit te Huaj Italian. Ne 1988 sherbeu si Konsull i Italise ne Teheran. Sequi vjen ne Shqiperi pas nje misioni ne Afganistan, fillimisht si ambasador ...

                                               

Gëzim Kasapolli

Gezim Kasapolli eshte politikan kosovar. Nga viti 2017 ai eshte Ambasador i Republikes se Kosoves ne Republiken e Kroacise. Para emerimit ne mandatin diplomatik, ai ka qene Keshilltar ne Kuvendin e Kosoves per Çeshtje te Integrimit Europian dhe P ...

                                               

Greg Delawie

Greg Delawi eshte diplomat amerikan. Qe nga 24 korriku 2015, ai eshte ambasadore i SHBA-ve ne Kosove. Ai eshte i martuar me Vonda Kimble Delawie. Ata kane dy femije. Greg fol kater gjuhe; gjermanishten, turqishten, italishten dhe kroacishten.

                                               

Güner Ureya

Nga 1994 deri me 2001 ka punuar ne sherbimet e monitorimit ne TRT. Pas kthimit ne Kosove ne vitin 2002 nje periudhe shkurter ka punuar si gazetar, pastaj ka sherbyer ne institucionet e Kosoves ne cilesine e keshilltarit politik dhe zyrtar i larte ...

                                               

Luljeta Vuniqi

Luljeta Vuniqi eshte ambasadore e Kosoves ne Budapest, Hungari. Ka lindur ne Gjakove, por tani jeton ne Prishtine. Ka studiuar ne Gjimnazin "Hajdar Dushi ", ne Gjakove. Ndersa shkollimin Universitar e kreu ne Universitetin e Prishtines".

                                               

Nehmi Rexhepi

Nehmi Rexhepi eshte lindur me 1977, ne Prishtine, ka diplomuar ne Fakultetin Juridik te Universitetit te Prishtines, ndersa studimet postdiplomike i ka mbaruar ne Universitetin e Bolonjes dhe ne Universitetin e Sarajeves. Po ashtu, ka studiuar ed ...

                                               

Ivor Roberts

Sir Ivor Anthony Roberts, KCMG, FCIL eshte president i Trinity College, Oxford dhe ka qene nje diplomat britanik. Ne fillim ka qene ambasadori britanik ne Jugsllavi, Irland, dhe Itali. Ai ka qene knighted ne 2000.

                                               

Saba DElia

Lindur ne Nola, Napoli me 6 shkurt 1948, Ambasadori Saba D’Elia u diploma ne Shkenca Politike me 22 nentor 1971 prane Universitetit te Romes. Ne vitin 1974 nis karrieren diplomatike. Ka punuar prane Sekretarise se Pergjithshme, Drejtorise se Perg ...

                                               

Shpend Kallaba

Shpend Kallaba i lindur me 1961 ne Rogane, Komuna e Kamenices. Pasi kreu shkollen fillore dhe te mesme, u diplomua ne Fakultetin e Gjuhes Angleze ne Universitetin e Prishtines ne vitin 1985. Filloi si profesor i Gjuhes Angleze ne vitin 1984 ne Gj ...

                                               

Seth MacFarlane

Seth Woodbury MacFarlane lindi me 26 tetor, 1973 ne Kent, Connecticut. Eshte nje animator, autor filmi, producent, regjisor, dhe dublues amerikan. Ai eshte me i njohur si krijuesi te serive animuar Family Guy dhe American Dad!. Ky artikull ne lid ...

                                               

Walt Disney

Walter Elias Disney lindi me 5 dhjetor 1901 ne Chicago, Illinois; vdiq me 15 dhjetor 1966 ne Los Angeles, Kaliforni. Ka qene nje producent filmi, dublues dhe animator amerikan. Ai vlen si shpikesi i Mickey Mouse dhe Co. Per te zevendesuar Oswald, ...

                                               

Zahi Hawass

Zahi Hawass eshte egjiptolog dhe arkeolog egjiptian, gjithashtu dhe ish-Minister i Shtetit per Çeshtjet e Antikiteteve. Ai ka germuar ne sitet arkeologjike te deltes se Nilit, ne shkretetiren perendimore dhe ne luginen e siperme te Nilit.

                                               

Israel Finkelstein

Ai perfundoi studimet e tij ne universitetin Tel Aviv. Ai eshte i njohur per dyshimet e tij ne historite e Testamentit te Vjeter. Ai eshte profesor ne arkeologji dhe drejtor i arkeologjise se Sonia dhe Marco Nadlers ne universitetin Tel Aviv.

                                               

Léon Heuzey

Léon Heuzey arkeolog francez qe vizitoi Shqiperine me 1861 per te studiuar terrenin ilir e maqedon, te pershkuar nga Çezari ne lufte me Pompein. Zbuloi i pari germadhat e Orikut dhe planimetrine e pare te mureve rrethuese te Apolonise. Kopjoi te ...

                                               

Leptis Magna

Leptis Magna port dhe qytet feniksian ne Afriken Veriore, ne jug te Tripolit, i themeluar nga kartagjenet ne shekullin VII para e. sone. Romaket e pushtuan ne vitin 25 p. e. s, ndersa kulmin e zhvillimit dhe njohjes e arriti ne vitin 200 p. e. s ...

                                               

Luixhi Ugolini

Luixhi Ugolini ishte arkeolog italian. Kryesoi misionin arkeologjik italian te krijuar me 1926. Misioni do te kryente per nje afat prej 30 vjetesh kerkime e germime arkeologjike ne krejt territorin shqiptar, me perjashtim te prefekturave te Shkod ...

                                               

Camillo Praschniker

Camillo Praschniker - ishte arkeolog austriak, pjesetar i grupit te gjashte dijetareve austro-hungareze qe u derguan me 1916 ne Shqiperi per te kryer hulumtime ne disa dege te shkencave historike. Ka bere germime te rendesishme arkeologjike ne Sh ...

                                               

Arkitekti

Nje arkitekt eshte nje person i trajnuar ne planifikimin, projektimin dhe mbikeqyrjen e ndertimit te objekteve. Te praktikosh arkitekturen do te thote te ofrosh ose bejsh sherbime ne lidhje me projektimin dhe ndertimin e nje ndertese, ose grup te ...

                                               

Gherardo Bosio

Gherardo Bosio ishte nje arkitekt, inxhinier dhe urbanist Italian, i famshem sidomos per punen e tij ne ndertimin e godinave publike ne stil Racionalist dhe planifikimin e qendres se Tiranes, kryeqytetit te Shqiperise.

                                               

Brian Lewis (arkitekt)

Brian Bannatyne Lewis ishte profesore i arkitektures ne Universitetin e Melburnit. Ai lindi ne Lottah, Tasmania, djali i James Bannatyne Lewis dhe Edith Augusta Haynes. Lewis ka shkuar ne Kolegjin Wesley dhe pastaj studioi arkitekturen ne Univers ...

                                               

Gert Wingårdh

Gert Bo Wingårdh eshte arkitekte suedeze. Wingårdh ka marrur pese Çmimin Kasper Salin, i cili eshte i vetmi arkitekte qe ka marrur me shume sesa arkitekte tjere suedeze. Punimet e tij variojne nga pajisjet e dyqaneve ne komplekset e fabrikes, dhe ...

                                               

Herman Ehrlich

Herman Ehrlich ishte arkitekt dhe biznesmen kroate. Ai lindi ne Nashice ne nje familje jehude. Ai u martua me Marija Ehrlich dhe se bashku kishin pese femije; Adolf, Ernest, Duro, Hugo dhe Mira. Ne vitin 1874, Hermani se bashku me familjen e tij ...

                                               

Kjell Wretling

Kjell Wretling ishte arkitekt i qytetit ne Umeå mes vitit 1935 dhe 1951. Ai ishte arkitekt gjithashtu per shume kisha, shkolla dhe ndertesave tjera ne Västerbotten. Kjell ishte nje nga gjashte femijet e artistit Otto Wretling. Vellai i tij David ...